Obca

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
456
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,90 zł
Nasza cena: 30,29 zł 41,90 zł Taniej o: 28%

"Obca" to kolejna powieść kryminalna o inspektor Charlie Lager. Zanurz się w świecie, który ani przez chwilę nie był przesadnie oczywisty.

"Obca" to powieść kryminalna będąca kontynuacją bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej "Annabelle". Francesca załamuje się po śmierci swojego przyjaciela, Paula. Dziewczyna nie potrafi dopuścić do siebie myśli o śmierci jednej z najbliższych jej osób. Dla ukojenia bólu sięga po alkohol, a także próbuje samookaleczać się. Ostatecznie musi zrezygnować z nauki w elitarnej szkole z internatem. Rodzice postanawiają zabrać ją do domu na wsi, by dała radę odreagować w ciszy i spokoju.

Francesca zadręcza się wspomnieniami z tego dnia, gdy Paul został znaleziony martwy. Dziewczyna nie ma wątpliwości, że jej znajomy wcale nie popełnił samobójstwa. Wszyscy lekceważą jej podejrzenia, uważając ją za przesadnie wrażliwą. Francesca nie zamierza odpuścić i rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

Kilkadziesiąt lat później, Charlie Lager, inspektor kryminalna, zupełnie przypadkowo odnajduje wzmiankę o Francesce, nastolatce, która nie tak dawno temu zaginęła bez wieści w rodzinnym miasteczku. Charlie zaczyna się interesować tą sprawą, ponieważ wydaje się dosyć nietypowa. Na prośbę przyjaciółki z dawnych lat, inspektor jedzie do tego miasteczka. Przy okazji może się skupić na sprawie Franceski. Nagle okazuje się, że mroczne sekrety, które odkrywa, dotyczą także członków jej rodziny.

Linda Bengtsdotter to szwedzka pisarka tworząca kryminały. Aktualnie mieszka w Sztokholmie. Kształciła się na nauczycielkę szwedzkiego i psychologii. Na samym początku pisała wyłącznie dla siebie. Dopiero gdy napisała pierwszy kryminał, zrozumiała, że to jej przyszły zawód. Jej debiutem literackim była "Annabelle", który szybko zyskał status bestsellera, a co więcej trafił do dystrybucji w wielu krajach.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "Między żałobą a radością wcale nie musi istnieć szczelna bariera, mogą one koegzystować."

  Podobało mi się, może nie trzymało mocno w napięciu, a jednak ciekawie drażniło wyobraźnię i skłaniało do snucia frapujących domysłów. Zagadka detektywistyczna sprytnie zapleciona, kilka elementów da się przewidzieć, lecz nie ujmuje to zbytnio przygodzie czytelniczej. Intryga szyta w spokojniejszych rytmach, jest czas na przeżywanie scenariusza zdarzeń, ale i wnikliwe rozplątywanie nici kłamstw, pozorów i manipulacji. Chętnie poddałam się unikalnemu klimatowi powieści, z wyraźnie pobrzmiewającymi mrocznymi nutami szczelnie otulonymi w obyczajowe tło, tak charakterystyczne dla skandynawskich kryminałów. Momentami miałam wrażenie, że narracja lekko chropowata, delikatnie się rwie, lecz dość szybko się z tym oswoiłam i potraktowałam jako zamierzony efekt autorki. Polubiłam kluczową postać, choć pozostaje nieodgadnioną do końca osobowością, zaś ujawniane fragmenty jej przeszłości tylko podkręcają zainteresowanie. Przyjemnie spędziłam czas z książką, oprócz tajemnic zbrodni zawiera kilka istotnych przesłań, nad którymi warto się pochylić. Włączyłam się w serię dopiero z drugim tomem, ale swobodnie się odnalazłam, w miarę zagłębiania się w fabułę, otrzymywałam na bieżąco informacje niezbędne do naświetlenia tego, co działo się w pierwszej odsłonie.

  Charlie Lager, pracująca w szwedzkim departamencie narodowym, włączana jest do pomocy wybranej lokalnej policji w trudnych przypadkach. Kolejny raz w ciągu krótkiego czasu powraca ze sprawą wymagającą rozwiązania do rodzimej miejscowości, gdzie ożywione wspomnienia zdają się ją przytłaczać. Ale tym razem prowadzi prywatne śledztwo. Koncentruje się na wyjaśnieniu zaskakującego zniknięcia szesnastolatki, które miało miejsce niemal trzydzieści lat temu. Oczywiście, zamknięta społeczność skrzętnie skrywa fakty, prezentując typową dla małych miejscowości zmowę milczenia. Co ciekawe, pewne aspekty dochodzenia zaczynają zazębiać się z życiem prywatnym Charlie, dochodzą sensacyjne ujęcia i ryzykowne akcje. Do czego doprowadzi inspektorkę instynkt policyjny i co zaskakującego dla siebie odkryje?

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wykształcenie i nagrody nic nie znaczą, jeśli człowiek nie rozumie czegoś tak prostego jak to, że są rzeczy niewybaczalne"

  Mroczny klimat małego szwedzkiego miasteczka, tajemnica, która przez dwadzieścia siedem lat nie została rozwiązana i policjantka z osobistymi problemami - to jak magnes przyciągnęło mnie do kryminału Lindy Bengtsdotter "Obca". Wiedziałam, że jest to druga cześć serii o inspektor Charlie Lager i że ponownie nasza bohaterka zmuszona jest powrócić do rodzinnego miasteczka by zmierzyć się z zagadką sprzed prawie trzech dekad.

  Dwadzieścia siedem lat wcześniej Paul, przyjaciel nastoletniej Franceski popełnia samobójstwo. Ona sama zdruzgotana, na granicy depresji, początkowo próbuje odebrać sobie życie. Próbuje - bo tak naprawdę jest to tylko krzyk rozpaczy, brutalne zwrócenie na siebie uwagi. Bardziej niż jej własna śmierć interesuje dziewczynę rozwiązanie tej zagadki, jest bowiem pewna, że Paul nie popełnił samobójstwa, ale został zamordowany. Domyśla się nawet przez kogo. Niestety zagadka tajemniczej śmierci jej przyjaciela do dziś nie została rozwiązana, Franceska bowiem kilka dni później zaginęła.

  Na tę tajemnicę sprzed lat inspektor Charlie Lager trafia zupełnie przypadkowo. Kiedy rok wcześniej była służbowo w rodzinnym miasteczku, nikt tej historii zaginięcia nie wspominał, choć tak naprawdę dorośli już teraz mieszkańcy musieli być jej świadkami. Zaginiona dziewczyna była bowiem córką miejscowego bogacza, niezbyt szanowanego ale wszystkim znanego. Zmuszona przez swojego przełożonego, Charlie wykorzystuje zaległy urlop i jedzie do rodzinnego Gullspang, by wraz ze swoim bliskim znajomym przyjrzeć się sprawie. Nie wie, że wraz z rozwikłaniem zagadki zaginięcia Franceski, czarne dziury jej własnej rodzinnej przeszłości powoli znikną. Charlie rozwiązując bowiem jedną zagadkę, rozwiązuję jednocześnie tę dotyczącą sekretów jej własnej rodziny.

  Linda Bengtsdotter zabrała nas w ciekawą podróż w przeszłość, do miasteczka, które spowite mrokiem i mgłą niewiele tak naprawdę przez te lata się zmieniło. Ludzie nadal żyją bez perspektywy jakichkolwiek zmian i są nieufni wobec obcych. Mimo że Charlie nie jest w tym miasteczku tak do końca obca, to jednak trudno jej jest nawiązać z tą społecznością bliski kontakt. Bazując na rozmowach z mieszkańcami i na własnej pamięci z czasów dzieciństwa, krok po kroku zbliża się do rozwiązania sprawy zaginięcia Franceski Mild. Od samego początku ma świadomość faktu, że to właśnie tutaj, w tym hermetycznym społeczeństwie należy szukać odpowiedzi. Bardzo pomocny w rozwiązaniu tej zagadki z przeszłości okazuje się także pamiętnik nastolatki, którego treść autorka wplata we współczesną akcję. Mamy więc tutaj trzy typy narracji. Tę współczesną czyli śledztwo Charlie, życie Franceski po śmierci Paula oraz coś co dziewczyna nazywała dziurami w czasie, czyli wspomnienia sprzed śmierci przyjaciela.

  "Obca" jest drugą częścią serii kryminalnej i nie ukrywam, że to połączenie z częścią pierwszą jest bardzo odczuwalne. Autorka często nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń, co odrobinę mi umniejszało przyjemność czytania, bowiem nie znałam pierwszej części "Annabelle". Jeśli jednak lubicie atmosferę skandynawskich kryminałów i nie macie nic przeciwko temu by bez znajomości wcześniejszych wydarzeń od razu przenieść się do mrocznego szwedzkiego miasteczka w poszukiwaniu zaginionej nastolatki i wraz z inspektor Lager rozwiązać zagadkę tajemniczego samobójstwa Paula, to ten kryminał jest dla was. A ja w międzyczasie rozejrzę się za częścią pierwszą serii, bo mimo wszystko zaciekawiła mnie historia Annabell.

  recenzja pochodzi z mojego bloga.....[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W ciągu ostatnich tygodni udało mi się przeczytać, powieść zatytułowaną „Obca” autorstwa Liny Bengtsdotter, w tłumaczeniu Marty Rey-Radlińskiej. Jest to druga książka z serii o inspektor Charlie Lager.

  Fabuła opowiada równolegle tak naprawdę dwie historie. Francesca, mieszkająca w mieście Gullspang, zaginęła lata temu, a jej zniknięcie miało zostać już na zawsze owiane tajemnicą. Kiedy umiera jej przyjaciel Paul, nie może sobie z tym poradzić. Ucieka w alkohol i samookaleczenia się, aż zostaje zmuszona do przerwania nauki. Rodzice zabierają ją na wieś, by tam mogła dojść do siebie, lecz zaczynają ją nawiedzać wspomnienia z przeszłości. Podejrzewa, że Paul nie popełnił samobójstwa, lecz nikt jej nie wierzy.

  Równocześnie poznajemy historię Charlie, która toczy się już dwadzieścia lat po zaginięciu Francesci. Inspektor Lager też nie ma lekko w życiu. Śledzimy jej losy, kiedy rozpoczyna wizyty u psychologa, który ma jej pomóc z jej problemem z alkoholem oraz ze sprawami, w które zaangażowała się aż za bardzo. Nie wykorzystuje też urlopu w pracy, choć wszyscy, włącznie z jej szefem widzą, że powinna odpocząć. Jest akurat w środku skomplikowanej sprawy, kiedy przypadkiem dowiaduje się o zaginięciu nastoletniej Francesci. Kiedy jej przyjaciółka Susanne prosi ją o pomoc, Charlie wyrusza do rodzinnego miasta Gullspang, co daje jej też szansę na zajęcie się zniknięciem nastolatki. Nie przypuszcza nawet, ile tajemnic skrywa to spowite ciemnością miasteczko.

  Jedną z największych zalet powieści są bohaterowie. Charlie w moich oczach jest pracoholiczką, która nie chcę wykorzystywać swojego urlopu. Woli piwo od wina. Wie, że musi się pilnować podczas picia. Zna swoje granice i konsekwencje chodzenia do barów dzień przed pójściem do pracy. Spodobało mi się podejście tej postaci i mimo że wydaje się na początku nieczuła, to jest oddana i obowiązkowa. Francesca jest zupełnie inna. Mimo że z początku irytowało mnie trochę jej zachowanie na przykład w stosunku do siostry, to rozumiałam jej motywy. Przeżyła tragedię, na dodatek nikt jej nie wierzył. Znalazła się w mrocznym miejscu, z którego nie sposób było się wydostać.

  Nie można też nie wspomnieć o tym, że autorka rozwija nie tylko historie głównych postaci, ale poznajemy też historie innych. Dobrym przykładem są Susanne i jej dzieci. Jeśli ktoś lubi kryminały i towarzyszący im dreszcz emocji, to ta książka jest dla niego. Ukazuje ona nie tylko zagadkę, ale także zmagania z codziennością zwyczajnych ludzi. Po przeczytaniu jej jestem pewna, że sięgnę po pierwszą część z serii.

  Julia, lat 16

  źródło: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
eBook Annabelle mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,90 zł 31,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Annabelle mobi epub

Spokojne miasteczko, idealna rodzina. A może perfekcyjna iluzja? Nowa szwedzka królowa kryminału! Zdobywczyni prestiżowej nagrody CrimeTime Specsavers Award dla najlepszego kryminalnego debiutu 2017 Pewnej gorącej letniej nocy siedemnastoletnia Annabelle znika z niewielkiego miasteczka Gullsp?ng...
Audiobook Annabelle mp3 0/5 Nasza cena:
35,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Annabelle mp3

Spokojne miasteczko, idealna rodzina. A może perfekcyjna iluzja? Nowa szwedzka królowa kryminału! Zdobywczyni prestiżowej nagrody CrimeTime Specsavers Award dla najlepszego kryminalnego debiutu 2017 Pewnej gorącej letniej nocy siedemnastoletnia Annabelle znika z niewielkiego miasteczka Gullsp?ng...
Szczęsny 5/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szczęsny

Mając 9 lat, grał w ataku i chciał być napastnikiem. Jako 16-latek zupełnie sam wyjechał do Londynu, gdzie nie znał nikogo. Mając 20 lat, został najmłodszym bramkarzem w ponad stuletniej historii Arsenalu Londyn, a w Lidze Mistrzów wybronił strzały samego Leo Messiego. Dziś gra w legendarnym...
Eko w wielkim mieście, czyli kilka kroków do szczęśliwego życia 0/5 Nasza cena:
32,46 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Eko w wielkim mieście, czyli kilka kroków do szczęśliwego życia

MAŁE ZMIANY = WIELKIE KORZYŚCI Jeszcze kilka lat temu żyłam zamknięta w czterech ścianach w swoim mieszkaniu w jednym z wielkich miast Europy. Podobnie jak wy wolność odzyskiwałam w weekend, wtedy pakowałam walizki i jechałam na łono natury poza miasto – im dalej, tym lepiej. Ciągle mi czegoś...
Dobry wybór 4/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dobry wybór

Zakazany owoc kusi najbardziej. "Zawsze przestrzegam jednej zasady: nie łączyć spraw zawodowych z osobistymi." Kiedy po odniesionej kontuzji sportowej, zmagając się z nieudanym małżeństwem, Landon Wright  niespodziewanie wraca do miasta  i zostaje moim nowym, jakże seksownym szefem w swojej...
Pod wodą 3/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pod wodą

Jedna decyzja może zmienić twoje życie na zawsze… Erin już to wie. Właśnie kogoś zabiła i teraz musi pozbyć się ciała. A jeszcze niedawno planowała podróż poślubną, stała u progu kariery i wiodła doskonałe życie w pięknym domu w Londynie. Erin kochała Marka, a Mark kochał Erin. To była miłość z...
Namibia kobieta na krańcu świata 0/5 Nasza cena:
8,00 zł 15,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Namibia kobieta na krańcu świata

Wydanie 2012r. Oprawa broszurowa. Strony 128. Format 10,5x17,0cm. Najpiękniejsze wydmy wcale nie znajdują się na Saharze tylko na pustyni Namib, zresztą te płonące czerwienią góry piachu są też najwyższe na świecie. Ale Namibia to kraj wyjątkowy nie tylko z tego powodu. Można tu bowiem znaleźć...
Możesz jeść wszystko! Zdrowe odżywianie. Fakty i mity 5/5 Nasza cena:
32,46 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Możesz jeść wszystko! Zdrowe odżywianie. Fakty i mity

Nasze życie kręci się wokół jedzenia. Kiedy zjeść? Ile zjeść? Co zjeść? Pytanie jednak brzmi, czy możemy jeść wszystko bez obaw o nasze zdrowie czy sylwetkę? Odpowiedź brzmi TAK! We wszystkim ważny jest jednak umiar i podstawowa wiedza na temat spożywanych przez nas produktów. Wiele z nich owianych...
Francja. Świat według reportera 4/5 Nasza cena:
12,79 zł 15,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Francja. Świat według reportera

Świat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1 - Piotra Kraśko. Jak generałowi de Gaulle′owi udało się przekonać resztę świata, że Francja wciąż jest mocarstwem? Z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować stolik w...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula