O chłopcu, który ujarzmił wiatr

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 25,79 zł
Nasza cena: 27,97 zł 32,90 zł Taniej o: 15%

Prawdziwa historia nastoletniego chłopca, który ocalił mieszkańców rodzinnej wioski przed śmiercią głodow.

William Kamkwamba był nastolatkiem, gdy jego wioskę w afrykańskim Malawi nawiedziła straszliwa klęska głodu. Z powodu braku pieniędzy William musiał porzucić szkołę, jednak dzięki swojej pomysłowości i uporowi udało mu się odmienić życie wielu ludzi.

Chłopiec postanowił skonstruować wiatrak z części znalezionych na złomowisku. Niezwykła maszyna pozwoliła mu doprowadzić prąd do domów i umożliwiła nawadnianie pola, ratując przed śmiercią głodową mieszkańców jego wioski.

Afrykański nastolatek został bohaterem znanym na całym świecie jako "chłopiec, który ujarzmił wiatr".

Fascynująca opowieść, będąca połączeniem biografii i powieści przygodowej, stała się także inspiracją dla filmu Netflixa z Chiwetelem Ejioforem i Maxwellem Simbą w rolach głównych.

Bohater rozpoczyna swoją opowieść od wczesnego dzieciństwa. Poznajemy jego liczną rodzinę, zwyczaje panujące w Malawi, niewiarygodne szamańskie obrzędy, trudną codzienność i klęskę suszy, która dotknęła kraj w 2001 roku. William od najmłodszych lat pomagał rodzicom na farmie kukurydzy, jednocześnie ucząc się w pobliskiej szkole, a jako nastolatek zaczął fascynować się elektrycznością. Marzył o dalszej nauce, jednak nadchodząca klęska głodu, przekreśliła jego marzenia o zdobywaniu wiedzy. Chłopiec nie poddał się. Ze znalezionych na wysypisku części postanowił uratować swój mały świat.


Cytat

Myślcie o waszych pomysłach jak o małych maszynach do spełniania marzeń ukrytych głęboko w środku was, gdzie nikt i nic nie może ich dosięgnąć. Im więcej wiary w nich pokładacie, tym większe rosną, aż pewnego dnia zaczną żyć własnym życiem i zabiorą was ze sobą.

William Kamkwamba


Fragment książki

Maszyna była gotowa. Po wielu miesiącach przygotowań praca wreszcie została zakończona: silnik i skrzydła przymocowane, łańcuch napięty i pokryty grubą warstwą smaru, wieża stabilnie stojąca na nogach. Moje mięśnie pleców i ramion stwardniały niczym niedojrzały owoc od całego tego ciągnięcia i podnoszenia. I choć poprzedniej nocy prawie nie zmrużyłem oka, to nigdy wcześniej nie czułem się tak gotowy na pokazanie wszystkim mojego wynalazku. Wyglądał dokładnie tak, jakim widziałem go w snach. Wieści o mojej pracy rozeszły się po okolicy i teraz zaczęli się schodzić ludzie.

Handlarze z targu, którzy obserwowali z oddali, jak się wznosi, pozamykali stragany, a kierowcy ciężarówek porzucili samochody na drodze. Pokonali dolinę dzielącą ich od mojego domu i teraz zebrali się pod maszyną, spoglądając z podziwem w górę. Rozpoznawałem te twarze. Ci sami ludzie, którzy od początku ze mnie kpili; wciąż szeptali, nawet się śmiali. (...)

Nogi trzęsły mi się jak galareta, ale się nie puściłem.

Błagałem milcząco: Tylko mnie nie zawiedź.

Chwyciłem w dłoń kontrakton i kable, czekając na cud elektryczności. W końcu się objawił: najpierw jako słaby błysk w mojej dłoni, potem olśniewający blask. Tłum wydał zduszony okrzyk zdumienia, a dzieci zaczęły przepychać się do przodu, żeby lepiej widzieć.

- To prawda! - powiedział ktoś z tłumu.

- Tak - potwierdził inny. - Ten chłopak stworzył elektryczny wiatr.


Opinie o książce

Dokonania Williama Kamkwamby są najlepszym przykładem tego, ile możemy zrobić, w obliczu przeciwności, przed którymi stajemy. Jego książka opowiada poruszającą i ekscytującą historię.

Al Gore, były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Ta książka opowiada o tym, jak bitwę o ocalenie naszej planety i zaspokojenie potrzeb ludzkości wygrają ludzie tacy jak William Kamkwamba. Przeczytaj tę książkę, działaj zgodnie z jej przesłaniem i przekaż dalej.

Carter Roberts, dyrektor generalny WWF

Po raz pierwszy spotkałem Williama na scenie na TED. (...) Historia, którą wtedy opowiedział, była zachwycająca. Ta książka udowadnia, to, co pokazał podczas swojego krótkiego wystąpienia: jest niezwykle inspirującą osobą, która udowadnia, że każdy jest w stanie zmienić swoje życie.

Chris Anderson, redaktor naczelny miesięcznika "Wired"

Najlepsza książka, jaką w życiu przeczytałam.

Sarah, goodreads.com

Zdumiewająca, inspirująca historia opowiedziana z naturalnym humorem i szczerością.

Ross Blocher, goodreads.com


O autorach

William Kamkwamba wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył studia i rozpoczął pracę w organizacjach pomocy krajom trzeciego świata. Działa na rzecz rozwoju i poprawy warunków szkolnictwa w Afryce i Azji.

Bryan Mealer, amerykański dziennikarz. W latach 2003-2007 pracował jako korespondent Demokratycznej Republice Konga. W 2008 roku zainteresował się historią Williama Kamkwamby, dwudziestoletniego wynalazcy ze środkowego Malawi. Pomógł mu opisać swoją niezwykłą historię. Ich wspólna książka, "O chłopcu, który ujarzmił wiatr", stała się światowym bestsellerem.

Recenzje (3)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Miejscem rozgrywających się wydarzeń - jeśli mogę tak to nazwać w przypadku literatury faktu - jest południowo - wschodnia Afryka / Malawia / wioska Masitala.

  To miejsce, gdzie swe dzieciństwo i życie spędzał Wiliam Kamkwamba.

  Książkę tę czyta się z zainteresowaniem, co niewątpliwie zawdzięcza się przystępnemu językowi i mnóstwem dialogów. Nie brakuje tu też malowniczych i bardzo "realnych" opisów.

  Zaryzykuję tu stwierdzenie, że "O chłopcu, który..." to literatura obyczajowa pisana życiem. Takie odczucia towarzyszą bowiem czytelnikowi.

  Poznajemy mieszkańców niewielkiej wioski, rodzinę Kamkwaba i codzienność afrykańskich dzieci.

  Przeczytamy o beztroskich zabawach, o słynnych opowieściach dziadka, o "okrutnej" karze za kradzież gum do żucia i wiele, wiele innych ciekawych historii. Wreszcie dojdziemy do opisu wielkiej klęski gospodarczej w Malawi - tak niepokojącej, że trzeba było wybierać, który posiłek w ciągu dnia będzie tym najważniejszy - bo jedynym.

  I tu dojdziemy do sedna książki. Młody Wiliam bowiem, chcąc w jakikolwiek sposób pomóc rodzinie i mieszkańcom postanowił skonstruować wiatrak. Kamkwamba zbierał potrzebne przedmioty, złom, by w końcu stworzyć z nich maszynę, mającą zapobiec dalszej klęsce głodowej.

  Nie było łatwo, ponieważ - możemy sobie wyobrazić - ludzie wokół kpili, szydzili, wyśmiewali biednego chłopca z Masitala. Jakież było ich wielkie zdumienie, gdy wiatrak ruszył.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  William Kamkwamba to nastolatek, który wraz z rodziną mieszka w Afryce. Kraju, który wciąż mierzy się z brakiem prądu, wody, żywności. W którym każdy dzień może zaskoczyć i okazać się niezwykle trudny do przetrwania. Wioska w afrykańskiej Malawi kolejny raz przeżywa klęskę głodu. Brak zbiorów sprawia, że William musi porzucić szkołę, gdyż rodzina nie ma wystarczającej ilości pieniędzy. Chłopak jest jednak niezwykle pomysłowy i czas pomiędzy pomocą ojcu spędza na samodzielnej nauce, gdyż są rzeczy, które bardzo go ciekawią. Książki, które pochłania natchnęły go do skonstruowania wiatraka. Brak środków i potrzebnych elementów sprawił, że musiał się posiłkować częściami znalezionymi na złomowisku. Po wielu trudach, mimo niedowiarkom udało mu się stworzyć maszynę, która doprowadziła prąd do domu i umożliwiła nawadnianie pól. William dzięki swojemu projektowi odmienił los nie tylko swój, swojej rodziny, ale całej wioski. Został nazwany bohaterem znanym na całym świecie jako "chłopiec, który ujarzmił wiatr".

  "O chłopcu, który ujarzmił wiatr" to książka, która pokazuje jak wiele można zyskać, dzięki własnej determinacji i chęci działania. Jak mimo wyśmiewania i niedowierzania ze strony bliskich osób jesteśmy w stanie wiele osiągnąć, jeśli tylko będziemy ciężko pracować i wierzyć we własne możliwości. Historia, którą dobrze się czytało. Każda kolejna strona to coraz więcej informacji o bohaterze i coraz więcej zaparcia w dążeniu do wyznaczonych celów. Lektura, w której nie brakuje trudnych tematów skłaniających do refleksji. Ciekawa opowieść, w której biografia została połączona z powieścią przygodową. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  O Malawi w południowo-wschodniej Afryce pewnie mało kto słyszał wcześniej. To kraj, który wciąż mierzy się z brakami wody, niedostępnością prądu, głodem. Po jednej z kolejnych klęsk głodu nastoletni William z braku pieniędzy na czesne musiał opuścić szkołę, jednak to nie przeszkodziło mu w szkoleniu się na własną rękę. Pewnego razu zdecydował się zbudować wiatrak, o którym przeczytał podczas jednej z wypraw do biblioteki. Chciał pomóc rodzinie zapewniając jej dostęp do prądu, nawadnianie pól, a tym samym wiarę w to, że głód już ich nie dosięgnie.

  Biografia Williama jest tak samo niezwykła jak jej główny bohater. Jego historię śledziłam z zaciekawieniem, ale jednocześnie z bólem w sercu, że w dzisiejszych czasach dostęp do dóbr jakimi są woda, jedzenie czy prąd wciąż nie jest dla wszystkich prosty.

  William jest świetnym przykładem uporu i wiary we własne możliwości. Nie zdażyło mi się jeszcze spotkać lub czytać o drugiej takie osobie, która usilnie walczyła o możliwość nauki, o więcej czasu spędzonego w szkole. Na opisanie jego nie wystarczy słowo ambitny, bo byłoby zbyt spłycające entuzjam i zapał do pracy, jakie sobą reprezentował, choć prawie nikt w niego nie wierzył.

  "O chłopcu, który ujarzmił wiatr" to nowość, w której akcja nie pędzi, choć i tak śledzimy rozwój wydarzeń z nadzieją, że ostatecznie Williamowi się uda spełnić jego plany i marzenia. Jest to bardziej historia skłaniająca do refleksji o tym ile mamy, a o jakich rzeczach często się nie myśli, choć dla wielu wciąż są przywilejem.

  Losy Kamkwamby spisane z pomocą dziennikarza Mealera pokazują, że czasem warto iść po prąd i walczyć o swoje, niezależnie czy tłum wokół będzie pzychylnie nastawiony. Po lekturze jestem podbudowana i choć niektóre fragmenty czytałam ze ściśniętym gardłem, to uważam, że warto się zapoznać z tym tytułem.

  Czy ta recenzja była przydatna? nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Messi. Chłopiec, który stał się piłkarską legendą 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Messi. Chłopiec, który stał się piłkarską legendą

Kultowa biografia Leo Messiego dla dzieci w zupełnie nowym wydaniu! Miał dziesięć lat, kiedy przestał rosnąć i usłyszał, że nie ma szans na bycie zawodowym sportowcem. Dziś jest najwybitniejszym piłkarzem XXI wieku. Uratowały go talent i medycyna, ale także determinacja rodziców oraz FC Barcelona,...
Powstać z popiołów. Historia chłopca, który... 0/5 Nasza cena:
21,25 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Powstać z popiołów. Historia chłopca, który...

Peter Gladwin jako roczne dziecko ledwo ocalał z pożaru domu. Doznał poważnych obrażeń, których skutkiem okazała się częściowa niepełnosprawność. Oszpecony, pokryty bliznami, dorastał w siermiężnych warunkach na przedmieściach Halifaxu jako trzecie z dziewięciorga dzieci. Peter zawsze popadał w...
Mano. Chłopiec, który nie widział, gdzie jest 0/5 Nasza cena:
35,10 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mano. Chłopiec, który nie widział, gdzie jest

11-letni niemiecki Cygan po koszmarze obozów w Auschwitz, Ravensbruck i Sachcenhausen trafia wiosną 1945 roku do Francji. Wiadomo o nim tyle, że ma na imię Mano. On sam nie pamięta, a może nie chce powiedzieć o sobie nic więcej. Nie wie, gdzie jest, nie zna języka, dręczą go obozowe wspomnienia....
Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi. Tom 2 0/5 Nasza cena:
26,07 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi. Tom 2

Kontynuacja bestsellera „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” – książki stanowiącej zbiór inspirujących opowieści o wspaniałych mężczyznach służących za wzór chłopcom, którzy chcą wyrastać ponad przeciętność. Ben Brooks i Quinton Winter prezentują wachlarz kolejnych 100 niezwykłych...
Kapitan Nauka. Poznaję Liczby 0/5 Nasza cena:
22,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kapitan Nauka. Poznaję Liczby

Karty obrazkowe i książka Poznaję Liczby to doskonały sposób na poznanie matematyki. Ile to jest? Jaka to cyferka? Zestaw pomaga odpowiedzieć na te najczęściej zadawane pytania, poznać, a następnie utrwalić liczby, żeby na późniejszym etapie przejść do wykonywania pierwszych działań matematycznych....
Samo Sedno. Szczęśliwszy o 10% 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samo Sedno. Szczęśliwszy o 10%

Zabawna i inteligentna historia sceptycznego dziennikarza, który odkrywa, że uważność i medytacja to najlepsze tematy, jakimi kiedykolwiek się zajął. Ta historia jest prawdziwa i zaczyna się w miejscu, w którym niejedna kariera mogłaby się skończyć. Młody, zdolny dziennikarz telewizyjnej stacji...
Kapitan Nauka. Świat malucha. Zwierzęta (2-3 lata) 0/5 Nasza cena:
20,37 zł 29,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kapitan Nauka. Świat malucha. Zwierzęta (2-3 lata)

Przedstawiamy pakiet wciągających zagadek i zabaw dla maluchów od 2 roku życia To niezwykły zestaw inspirujących zabaw wspierających rozwój mowy i umożliwiających zdobycie wiedzy o świecie. W skład pakietu wchodzą: kolorowa, poręczna książeczka z różnorodnymi zadaniami rozwijającymi...
Samo Sedno - Pewność siebie 3/5 Nasza cena:
22,04 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samo Sedno - Pewność siebie

Czujesz się onieśmielony w kontaktach z innymi ludźmi? Brak ci odwagi, by rozpocząć rozmowę z nowo poznanymi osobami? Wystąpienia publiczne wywołują u ciebie paniczny strach? Negocjacje biznesowe to dla ciebie koszmar? Jeśli brak pewności siebie utrudnia ci życie - sięgnij po tę książkę i zmień to!...
Samo Sedno - Negocjacje. Sprawdzone strategie 0/5 Nasza cena:
19,49 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samo Sedno - Negocjacje. Sprawdzone strategie

Negocjacje to dla nas codzienność. Każdego dnia chcemy albo przekonać innych do swoich racji, albo skutecznie odpierać argumenty. Jeśli chcesz dowiedzieć się m.in. jak sprawić, aby dziecko zrobiło coś, czego nie lubi albo jak wynegocjować lepsze wynagrodzenie, to sięgnij po ten poradnik.Książka...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula