Normalni ludzie

Autor:

Sally Rooney

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
135x202
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
304
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 28,79 zł
Audiobooki mp3
za 26,92 zł
Nasza cena: 33,99 zł 39,99 zł Taniej o: 15%

Jak odnaleźć się świecie XXI wieku, gdzie technologia ma coraz większy wpływ na ludzkie życie? Czy w czasach cyfryzacji i mediów społecznościowych istnieje jeszcze pojęcie prawdziwej miłości?

W niewielkim miasteczku żyje dwójka nastolatków. Mają ze sobą wiele wspólnego i dobrze się znają, a mimo to na szkolnych korytarzach mijają się bez słowa. Nie zwracają na siebie uwagi, a swoją znajomość utrzymują w sekrecie. Bez problemu dochowują swoich tajemnic. Tak przynajmniej było, dopóki Marianne i Connell nie poczuli do siebie czegoś więcej niż tylko sympatii. Nagle wzajemne ignorowanie się w budynku szkoły zaczęło przypominać niekończący się koszmar. Jakie tajemnice łączą tę dwójkę? Czemu postanowili skrywać swoją znajomość przed oczami znajomych? Czy zdołają zrozumieć i zaakceptować uczucie, które zaczęło się między nimi rodzić?

"Normalni ludzie" to pasjonująca powieść, która ukazuje problemy młodzieży XXI wieku. Otrzymała ona nagrodę Costa Book Award oraz została nominowana do Nagrody Bookera.


O autorce

Sally Rooney jest pisarką młodego pokolenia, a w swoich książkach ukazuje, jak życie jest postrzegane przez młodzież. "Normalni ludzie" to pierwsza pozycja autorki, która została przetłumaczona na język polski. W swoim dorobku ma także anglojęzyczną książkę "Conversations with Friends", przedstawiającą relacje pomiędzy czwórką przyjaciół.

Sally Rooney napisała także krótkie opowiadania prezentujące zupełnie nowe i świeże spojrzenie na otaczający nas świat: "After Elenaor left. Winter pages", "Concord 34", "At the Clinic", "Mr Salary", "Color AND light" oraz "Robbie Brady's astonishing late goal takes its place in our personal histories". Mimo jej młodego wieku i niewielu napisanych pozycji, książki Sally Rooney zyskały dużą popularność i były wielokrotnie nagradzane, między innymi nagrodą Folio Prize, Swansea University International Dylan Thomas Prize, Man Bookers Prize, Irish Book Awards, Costa Book Awards, Women's Prize for Fiction, a "Mr Salary" została nominowana do Sunday Times EFG Private Bank Short Story Award.

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  „Zrobili dla siebie dużo dobrego. Ludzie naprawdę mogą się nawzajem odmienić”, czyli niezwykła historia zwykłych ludzi.

  Normalni ludzie to książka, która zdobyła wiele nominacji ([Adres usunięty]. do Nagrody Bookera) oraz nagród takich jak British Book Award w 2019 r. A do tego jest to jest z ulubionych książek Baracka Obamy w 2019 r. Tak wiele pozytywnych opinii skusiło mnie do zapoznania się z Normalnymi ludźmi.

  Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w „Normalnych ludziach” opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa. Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.

  Sally Rooney w swojej książce przedstawia problemy, z którymi borykają się nastolatkowie. Przedstawia relacje Connella i Marianne, których połączyło uczcie, a którzy nadal twierdzą, że się tylko przyjaźnią. Jest dwójka ludzi, którzy praktycznie we wszystkim się różnią. Dwa zupełnie inne światy i inne charaktery postaci. Connell i Marianne w szkole udają, że się znają, a poza nią sypiają ze sobą.

  Autorka opowiada tę historię na przestrzeni lat. Każdy kolejny rozdział to kolejne tygodnie lub miesiące do przodu. Może to trochę dezorientować czytelnika. Między głównymi bohaterami wywiązuje się więź, którą śledzimy przez trzysta stron. Nie spodziewałam się, że ta książka tak bardzo przypadnie mi do gustu. Nie jest to kolejny tani romans. Nie jest to także stereotypowe young adults (i wrzucanie tej książki do tego samego worka będzie trochę krzywdzące). Rooney przedstawia, jak skomplikowane jest życie młodych ludzi i z czym muszą się na co dzień mierzyć. Normalni ludzie ukazują także różnice klasowe, problemy rodzinne oraz trudy pierwszej miłości. Jest to książka o sile miłości i dorastaniu.

  Czyta się ją bardzo szybko. Współczesny język sprawia, że powieść może zainteresować młodzież. Uważam, że jest książka warta przeczytania, niosąca wiele przesłań. Ukazująca problemy „normalnych ludzi”. Książka ma „to coś”, co sprawia, że nie można się od niej oderwać. Jej realizm sprawia, że Normalni ludzie to tak dobra historia. Podobno BBC pracuje nad telewizyjną adaptacją książki. Nie mogę się doczekać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiedy młodzi ludzie przepoczwarzają się z nastolatków w osoby dorosłe w ich głowach dokonuje się swoista rewolucja. "Normalni ludzie" Sally Rooney to opowieść o dwójce nastolatków, Conellu i Marianne, których połączyło uczucie, którego sami do końca nie potrafią zdefiniować i opisać. Z jednej strony młodzi ludzie uprawiają seks i odkrywają swoją seksualność, a z drugiej strony twierdzą, że relacja jaka ich łączy nie wykracza poza ramy przyjaźni. "Normalni" uczniowie i później "normalni" studenci, borykając się ze stereotypami, jakie narzuca im otoczenie, a także ograniczeniami, które sami sobie tworzą, powoli odkrywają łączące ich uczucia.

  Można powiedzieć, że "Normalni ludzie" to powieść o miłości jakich wiele, jednak to co wyróżnia książkę Sally Rooney, to współczesny język, który trafia, przede wszystkim, do młodszego odbiorcy i swoisty sposób opowiadania o nie-miłości i nie-uczuciach. Bohaterowie nie są tutaj skupieni jedynie na swoich uczuciach, a wręcz przeciwnie, czytając książkę ma się wrażenie, że miłość Conella i Marianne jest jedynie dodatkiem. Autorka w swojej książce podejmujemy bowiem również wiele tematów społeczno - politycznych. "Normalnych ludzi" Sally Rooney uważa się za jedną z najważniejszych powieści ostatnich lat. Trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem.

  Sądzę, że jest to książka, którą powinno się przeczytać i warto mieć w swojej domowej bibliotece.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka przedstawia dwójkę najzwyklejszych osób - Connell'a i Marianne. Chodzą do jednej szkoły, choć tak naprawdę udają, że się nie znają. On jest gwiazdą szkolnej drużyny w piłkę nożną, a ona pochodzi z bogatego domu. Pewnego razu poza szkołą dochodzi do ich spotkania,a między nastolatkami rodzi się pewnego rodzaju więź.

  Czy między Connell'em a Marianną zrodzi się przyjaźń?

  Powieść objęta mianem "najważniejszej powieści ostatnich lat".

  Zaskoczyło mnie to bardzo, szczególnie wtedy kiedy zaczęłam ją czytać i naprawdę ciężko było mi się w nią wkręcić,a le nie poddawałam się i brnęłam dalej. Chciałam się koniecznie przekonać, dlaczego ta książka otrzymała takie, a nie inne miano.

  Bohaterowie są przedstawieni w bardzo prosty i dość przyziemny sposób. Relacja jaka panowała między nimi była dla mnie dość dziwna, ale z czasem, kiedy coraz głębiej się zaczytywałam zrozumiałam, jak ta powieść odzwiercielda dzisiejszą młodzież. Nie potrafiący ze sobą rozmawiać młodzi ludzie, którzy ucekają nie tylko przed problemami ale i normalnym życiem.

  Główni bohaterowie mają za sobą niezbyt przyjemną przeszłość, i to chyba ona ich dzieli a za razem bardzo do siebie przyciąga. To powieść o pierwszej miłości, rodzinie, przyjaźni, popełnianiu błędów i wkraczaniu w świat dorosłych. Autorka przedstawiła to w tak realny sposób, że nie wierzyłam, że można to tak świetnie ukazać.

  To powieść na miarę XXI wieku i po jej przeczytaniu rozumiem, skąd miano "najważniejszej powieści ostatnich lat". Warto zapoznać się z tą hisotirą.

  Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Smutek wielki ogarnia po takiej lekturze... To historia obrazująca emocje dwojga osób i relację, którą między sobą budują. Przy okazji autor nawiązuje do wielu problemów dzisiejszych czasów, których doświadczyć może młody człowiek; odrzucenie, problemy w domu, brak samoakceptacji, przemoc. I faktycznie, opisy są skrupulatne, przenikliwe, budujące postacie. Jednak rozterki małolatów są mi już dawno obce a brak komunikacji miedzy homo sapiens nieprzerwanie budzi zdziwienie. Bohaterowie są dla mnie jak z bajki, postacie w ogóle nieistniejące, wydumane. Rodzina głównej bohaterki to dla mnie totalne fantasy. Nie znam takich ludzi i nadal pragnę żyć w świadomości, że to nie jest książka o współczesnych "młodych dorosłych". Jeżeli tak jest, jeżeli tak budują związki, tak żyją to... jest mi zwyczajnie przykro i to główna refleksja po tej lekturze.

  Zdaje sobie sprawę, że książka ma głębsze przesłanie, że ma wzbudzać emocje i oczywiście we mnie wzbudziała ale jednak zachwyty nad książką są jak dla mnie mocno przesadzone. Gdy napiszesz ludziom, że to jest "najważniejsza powieść ostatnich lat", w dodatku zachwyca się nią sam Obama, to obstawiam, że duży procent czytelników bedzie nią zachwycony. Ja przeczytałam, była całkiem dobrze choć uważam, że mnóstwo lepszych już napisano. Wielu osobom historia się spodoba, wielu ma jednak bardziej rozbudowaną strefę emocjonalną od mojej 🤷‍♀️ W każdym razie, ja fenomenu książki nie zrozumiałam.

  Podobała mi się forma napisania, spojrzenie każdego bohatera, retrospekcje, forma dialogów. Styl pisania pozwala na szybkie przerzucanie kartek, zatem czytanie idzie gładko. Sztuką jest pisać tak, aby przy braku akcji utrzymać zainteresowanie czytelnika. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się lekko i mnie osobiście takie pisanie wciągnęło.

  Polecam sięgnąć, czyta się sprawnie choć do tematyki mi daleko, że tak podsumuję. Myślę też, że książka może spełniać oczekiwania młodszych odbiorców, bo to im te problemy będą najbliższe.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ciekawa opisana wzajemna fascynacja pary nastolatków z dwóch krańców drabiny społecznej

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
eBook 13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie mobi epub 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook 13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie mobi epub

Rewolucyjne działania dla każdego: gospodyń domowych i żołnierzy, nauczycieli i dyrektorów… Książka łączy fascynujące anegdoty z informacjami opartymi na badaniach, aby nauczyć czytelników, jak prowadzić szczęśliwszy i zdrowszy styl życia. Z tej książki dowiesz się m.in. jak: • nie tracić czasu na...
eBook Ludzie ze złota mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,25 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Ludzie ze złota mobi epub

O tym, jak grają najlepsi polscy siatkarze, wiemy bardzo wiele. Wystarczy oglądać mecze, śledzić ich w mistrzostwach świata, które po raz drugi w historii wygrali w 2014 roku w katowickim Spodku, by obronić tytuł cztery lata później w Turynie. Mało kto jednak zna ich jako ludzi i mało kto wie, jaką...
eBook Księga ludzi mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Księga ludzi mobi epub

Lubimy myśleć o sobie jako o istotach wyjątkowych - ale czy naprawdę coś różni nas od zwierząt? Przecież nasza biologia jest taka sama. W oryginalnej i intrygującej podróży po świecie ziemskiego życia Adam Rutherford bada rozmaite cechy, które uznawano niegdyś za wyłącznie ludzkie, wykazując, że...
Survival dla niewidzialnych 5/5 Nasza cena:
18,79 zł 25,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Survival dla niewidzialnych

Czy wiesz, jak przygotować się na najgorsze? Lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy panami swojego losu. A przecież to nieprawda! W obliczu klęski żywiołowej, zagrożenia nuklearnego lub wojny życie nasze i naszych bliskich z dnia na dzień może stać się zagrożone. Co wtedy? Jak przygotować się na...
eBook Czarne słońce mobi epub 0/5 Nasza cena:
31,03 zł 36,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Czarne słońce mobi epub

Koniec świata, jaki znasz W ojczyźnie przyszłości wrogowie pozbawieni są wszelkich praw. A wrogiem jest każdy Inny, każdy Obcy. Odgrodzona od dogorywającej Europy, rządzona przez Ojca Premiera, Wielka Polska nigdy nie zostanie zalana przez hordy uchodźców, nie będą panoszyć się w niej zdrajcy i...
eBook Deutsch dla średnio zaawansowanych mobi epub 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Deutsch dla średnio zaawansowanych mobi epub

Do Marka Deutscha, niespełnionego warszawskiego plastyka, który u progu starości żyje na granicy materialnego przetrwania, zgłaszają się dwaj tajemniczy adwokaci z propozycją odzyskania kawałka ziemi na rumuńskiej Bukowinie, niegdyś ponoć należącego do jakiegoś jego dalekiego pradziada. W tym celu...
eBook Dotyk Crossa mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,78 zł 31,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dotyk Crossa mobi epub

„Dotyk Crossa” Sylvii Day to książka, którą czytają kobiety w trzydziestu sześciu językach na całym świecie. Jest to powieść z zabarwieniem erotycznym, która łączy w sobie dobry styl z wyjątkową przyjemnością czytania. Gideon Cross pojawił się w życiu Evy jak grom z jasnego nieba. Ten piękny i...
eBook Wilczyce z dzikich pól mobi epub 0/5 Nasza cena:
25,49 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Wilczyce z dzikich pól mobi epub

Dziesięć kresowych Polek z temperamentem – potrafiących samodzielnie zadbać o swoje interesy. Anna Błocka – poszła do Stambułu za mężem wziętym w jasyr i wyciągnęła chłopa z bisurmańskiej niewoli. Teofila Chmielecka – wdowa po słynnym regimentarzu. Już w pierwszym roku żałoby zorganizowała siedem...
Podstawowe zasady zachowań społecznych 0/5 Nasza cena:
58,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podstawowe zasady zachowań społecznych

Karty pracy jak i Zeszyt ćwiczeń Podstawowe zasady zachowań społecznych zawierają pewną propozycję poznania prawidłowych wzorców zachowania w określonej sytuacji, nakazów i zakazów stosowanych wobec zachowania w konkretnej sytuacji społecznej. Można je też wykorzystać do treningu modyfikowania...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula