Niewidzialne granice

Autor:

Kilian Jornet

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
240
Rok wydania
2016
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
od 26,81 zł
Nasza cena: 33,12 zł 39,90 zł Taniej o: 17%

Jeśli nie marzymy, jesteśmy martwi.

 

Druga książka wybitnego biegacza długodystansowego, skialpinisty i kolarza górskiego Kiliana Jorneta.

W 2012 roku Jornet i jego wieloletni górski kompan Stephane Brosse przeprawiali się przez Masyw Mont Blanc. Przejście zakończyło się tragicznie. Śmierć Brosse’a odcisnęła piętno na życiu Kiliana: bezradny i dręczony wyrzutami sumienia postanowił poszukać ukojenia w tym, co kocha najbardziej – w górach. Porzucił wszystko i wszystkich, by w najodleglejszych szczytach Nepalu odnaleźć spokój.

Im więcej kilometrów, tym lepiej.

Niewiarygodne wspinaczki, niebezpieczne zejścia, wyzwania, ryzyko i śmiertelne zagrożenia. W trakcie tej wyprawy słowa, cisza i wspomnienia nabierają nowego sensu. Kilian Jornet w przejmujący i szczery sposób zachęca nas do wyruszenia w daleką podróż i pokonania niewidzialnych granic, które oddzielają smutek od szczęścia i życie od śmierci.

***

Szczera, intymna opowieść o lęku i odwadze, o bólu i ekstatycznym szczęściu, o cienkiej jak nitka granicy w obliczu podejmowania właściwej bądź fatalnej w skutkach decyzji. Nieustanne dywagowanie nad istotą wolności i zniewolenia.

Bartosz Andrzejewski – portalgorski.pl

Jornet to sportowiec wyjątkowy, nie tylko za sprawą mistrzowskiej klasy. Wyjątkowy jest także dlatego, że swoją pasją do gór i natury oraz umiłowaniem „niepotrzebnych zwycięstw” potrafi się pięknie i mądrze dzielić za pomocą pióra. Polecam.

Wojciech Słowakiewicz – wspinanie.pl

Osobista, chwilami poetycka, jednocześnie niezwykle inspirująca opowieść o przesuwaniu granic, z którymi tak naprawdę mierzymy się wszyscy.

Aneta Żukowska – Outdoor Magazyn

Recenzje (4)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "To,co chowa się za życiem,odkrywamy dzięki wytyczaniu drogi, podążaniu za osobami,za którymi nikt nie idzie,znalezieniu się samemu w naszym delirium." Książka świetna godna godzin spędzonych na przeczytaniu jej,polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  "Marzenia stają się rzeczywistością, kiedy ryzykujemy ich realizację,

  a nie kiedy na starość przypominamy sobie o marzeniach, które kiedyś mieliśmy."

  Jak poradzilibyście sobie ze śmiercią przyjaciela? Jak poradzilibyście sobie ze śmiercią przyjaciela, przy której byliście obecni? Jak poradzilibyście sobie ze śmiercią przyjaciela, przy której byliście obecni, a która być może jest Waszą winą? Może gdybyście coś zrobili inaczej, coś powiedzieli lub też coś przemilczeli - może wtedy nie byłoby żadnej śmierci....?

  Kilian Jornet wyrusza ze swoim górskim kompanem na wyprawę przez Masyw Mont Blanc. Wyprawa ta okazuje się jednak ostatnią wyprawą jego kolegi, który ginie, pokonany przez bezlitosne i nieobliczalne góry. Kilian długo nie może poradzić sobie z jego stratą, zadając sobie mnóstwo pytań i zastanawiając się nad sensem życia. Ucieczka w samotność, w alkohol, w przygodnie poznane kobiety - to nie są rozwiązania dla niego i takie "banalne" metody nie są w stanie przynieść mu ukojenia, pogodzenia się z losem i pokonania wewnętrznego bólu. Decyduje się na wyjazd do odległego Nepalu, do Katmandu, skąd z dwoma kolegami rozpoczyna swoją wyprawę w wysokie szczyty najwyższych gór. Jak zakończy się ta eskapada? Czy przyniesie mu odpowiedzi na nurtujące go pytania egzystencjalne? Czy odnajdzie sens swojego dalszego życia? Czy może wręcz przeciwnie- wyprawa ta pomnoży jeszcze jego rozterki?

  Kilian Jornet to niezwykły człowiek, wciąż przekraczający granice swojego ciała. Biegi wysokogórskie, biegi na ekstremalnie długich trasach (160 km!), alpinizm często bez liny i bez odpowiednich zabezpieczeń, narciarstwo na wysokich górach i lodowcach. Można by rzecz, maksymalny ryzykant, niezwykle często stawiający na szali własne życie. W swojej powieści "Niewidzialne granice" opisując wyprawę do Katmandu dzieli się z nami swoimi przemyśleniami, głębokimi i filozoficznymi. Nie jest to jednak nudne dumanie, przy którym walczymy z szerokim ziewaniem i chęcią przewracania kartek bez ich czytania. Wręcz przeciwnie- jego myśli są mądre, trafiające w samo sedno tematyki egzystencjalnej (mówiąc bardzo ogólnie), prowokujące nas do myślenia i zastanowienia się nad własnym życiem. Myśli te wplecione są w historie przedstawione w książce, urozmaicając całą fabułę (bądź też fabuła urozmaica te myśli ;-) ).

  Druga powieść Kiliana (pierwszą jest "Biec albo umrzeć") napisana jest ładnie i zgrabnie; pokuszę się nawet o stwierdzenie, że zgrabniej niż pierwsza pozycja. Czytać powinno się ją moim zdaniem spokojnie, bez pośpiechu, zatrzymując się przy niektórych stwierdzeniach i zapytaniach autora, starając się samemu na nie odpowiedzieć. To książka, która z pewnością przypadnie do gustu każdej osobie kochającej góry, ale nie tylko. Bo przecież niejednego z nas nurtują tematy egzystencjalne, niejeden zastanawia się nad różnymi granicami, jakże często umownymi i niewidzialnymi, granicami między szczęściem a smutkiem, wolnością a zniewoleniem w różnej postaci, między szczęściem a jego brakiem, życiem a śmiercią...

  "(...) Szczęście możesz znaleźć w każdym miejscu, ale trzeba umieć je dostrzec, wiedzieć, że je masz."

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,To jest Życie, to uczucie, ta niekontrolowana irracjonalność, która mówi mi, żebym wspinał się tam, wysoko, abym mógł być szczęśliwy, żebym zostawił za sobą bezpieczeństwo, by być tym, kim jestem, bym pewnego dnia mógł powiedzieć moim dzieciom, że żyłem, ponieważ marzyłem o szaleństwach i za nimi podążałem”.

  Kilian Jornet oraz jego kompan i przyjaciel Stéphane Bross to dwaj wybitni narciarze wysokogórscy, których łączy miłość do wymagających trawersów. Po wielu wspólnych wędrówkach, obierają sobie kolejny cel: Masyw Mont Blanc. Idealna pogoda tworzy wymarzone warunki do wspinaczki, a delikatne linie grani układają się w łagodny szlak. Jednak w najmniej oczekiwanym momencie wystąp skalny, na którym stoi Stéphane, załamuje się. Mężczyzna ginie, a bezradny, dręczony wyrzutami sumienia Jornet szuka sposobu na powrót do normalnego życia. Naraz wszystko, co robił, zdaje mu się bezcelowe i pozbawione sensu. Jedyne, czego pragnie, to ucieczka w góry: z dala od ludzi, trosk i samego siebie.

  ,,Żeby żyć, trzeba ryzykować”.

  Wioski pełne zakurzonych autobusów, gorące od słońca piaszczyste ścieżki i przeprawy przez lasy rododendronów – to droga, którą pokonuje bohater, by dostać się w najodleglejsze zakątki Nepalu, miejsca wypełnione białymi szczytami, świeżym powietrzem i ciszą. W drodze towarzyszą mu dwaj kompani, lecz najistotniejszą częścią wyprawy jest samotność. Jornet zdaje sobie bowiem sprawę, że jedynym sposobem na poradzenie sobie z minionymi troskami i nadchodzącym strachem są wewnętrzne rozmowy, które przynoszą mu spokój i ukojenie. Niebezpieczne chwile na skutych lodem wzniesieniach i bezczynne godziny w schronisku tworzą idealne podłoże dla stoickiej akceptacji własnych porażek. Pojednanie z przeszłością staje się remedium na dręczące alpinistę rozterki, a każda niebezpieczna wspinaczka uświadamia mu, że najcięższe do pokonania granice to te, które wyznaczamy wewnątrz siebie.

  ,,Dla tych, którzy nie potrafią spojrzeć na siebie ze spokojem, jedynym sposobem, by to osiągnąć, jest podróżować i eksplorować, żeby znaleźć ten spokój odciśnięty na swoim ciele.”

  Powieść Kiliana Jorneta jest w gruncie rzeczy pamiętnikiem, sposobem na rozliczenie się z przeszłością. Poetycka, pełna głębokich przemyśleń forma książki inspiruje, skłaniając do rozważań – o błędach, o marzeniach, o własnej drodze. Bardzo osobista tragedia Jordana ma duży wpływ na czytelnika: czytając Niewidzialne granice, trudno jest chociaż przez chwilę nie zastanowić się nad własnym pasmem porażek i sukcesów. Przemyślenia bohatera pokazują, jak istotne jest wsłuchanie się we własny, wewnętrzny głos, bez którego łatwo zabłądzić wśród meandrów współczesnego świata. Niekiedy można odnieść wrażenie, że autor stara się na siłę wpoić czytelnikowi jakąś prawdę życiową i ze zdobywcy gór przemienia się w męczącego moralistę, lecz nie ulega wątpliwości, że w Niewidzialnych granicach każdy znajdzie dla siebie choćby jedno inspirujące zdanie. Nie ważne, czy biegasz, zdobywasz szczyty, chcesz zostać archeologiem lub pragniesz przepłynąć kanał La Manche – jeśli masz jakieś marzenie, pozwól porwać się tej powieści, by jeszcze raz zadać sobie pytanie, o co tak naprawdę w życiu chodzi.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "Dla tych, którzy nie potrafią spojrzeć na siebie ze spokojem, jedynym sposobem, by to osiągnąć, jest podróżować i eksplorować, żeby znaleźć ten spokój odciśnięty na swoim ciele."

  Bardzo ciekawa i inspirująca lektura, niemal natychmiast nastraja nas do życiowych przemyśleń, znalezienia odpowiedniej perspektywy na wydobycie istotnych duchowych wartości, jak najlepszego zrozumienia siebie jako jednostki. Każdy z nas na swój sposób radzi sobie z codziennymi wyzwaniami, niepokojącymi sytuacjami i dramatycznymi wydarzeniami. Śmierć bliskiej osoby, przyjaciela, mentora, skłania nas do głębokich bolesnych refleksji, nie zawsze potrafimy sobie z nimi poradzić. Dlatego warto w odpowiednim czasie dostrzec możliwości na zrealizowanie pożądanych zmian w naszym życiu, stopniowo odkrywać najważniejsze dla nas jego przesłania, urzeczywistniać własne pragnienia i przestać żyć według oczekiwań innych.

  Autor w naturalny i motywacyjny sposób zachęca nas do odkrycia swoich mocnych stron, posłuchania wewnętrznego głosu, poczucia życia w pełnym wymiarze, zdobycia odwagi do marzeń o szaleństwach i podążania za nimi. Często brakuje nam zapału, siły i konsekwencji do szukania swojego miejsca na ziemi, boimy się zajrzeć w głąb siebie, aby nie znaleźć potwierdzenia, że nie jesteśmy w pełni szczęśliwi, marnujemy czas na pokazywanie kim jesteśmy, podczas gdy brakuje nam go na bycie sobą. Kilian Jornet, biegacz długodystansowy, skialpinista, kolarz górski, dwuboista, rekordzista, szczerze i przekonująco pokazuje nam czym jest dla niego jako sportowca poszukiwanie wewnętrznego spokoju, zaspakajanie głodu duszy, zdobywanie wolności wyboru bycia sobą, nauczenia się asertywnej postawy, doprowadzanie do zgodności własnych priorytetów, pozbywania się presji i nacisku ze strony otoczenia.

  Z wielkim zainteresowaniem śledzimy jego alpinistyczne wyczyny, przekraczanie granic własnych możliwości, zmniejszania ograniczeń, wzmacniania umiejętności i potęgowania wewnętrznych sił. Ciekawie poprowadzony został wątek dążenia Kiliana do spokoju i absolutnego szczęścia. Odnajdując wzmacniającą go ciszę zmierza się z własnymi ograniczeniami. Obserwujemy jak podczas alpinistycznych wspinaczek w pełni angażuje ON swoje ciało, umysł i zmysły, dostrzega siłę w słabościach, odczuwa wielką satysfakcję i czystą radość spełnienia marzeń. Nieustannie poszukuje celów, projektów i motywacji, jednocześnie ucieka już od rywalizacji z innymi. W książce znaleźć można wiele ciekawych obserwacji na różnorodne tematy, choćby poczucia etyki w alpinizmie, winy, tchórzostwa, strachu, bólu, straty, ale także niezależności, wygrywania, zapomnienia, ważności podejmowanych decyzji.

  Autobiografia napisana z dużą wrażliwością, zrozumieniem ludzkiej natury, szacunkiem do siebie i innych, a także przyrody, w tym oczywiście gór. Nie ma w niej szczegółowych opisów osiągnięć Kiliana jako sportowca, ale otrzymujemy stymulującą mieszankę mnóstwa bardzo wartościowych i mądrych spostrzeżeń. Przyznam, że książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, nakłoniła do wielu refleksji, zmotywowała do działania, ale też upewniła w przekonaniu, że tak naprawdę granice wyznaczamy sobie sami i od nas zależy, jak szybko pozbędziemy się obaw i wątpliwości, a zastąpimy je pewnością i determinacją. "Jeśli nie marzymy, jesteśmy martwi."

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Kilian Jornet
 • Wydawnictwo Sine Qua Non
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2016
 • Ilość stron: 240
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788379244829
 • Język: polski
 • Tłumacz: Bardadyn Barbara
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788379244829
 • EAN: 9788379244829
 • Wymiary: 14.0x20.5x1.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Granice marzeń 5/5 Nasza cena:
24,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Granice marzeń

Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i...
O granice, niepodległość i cywilizację 0/5 Nasza cena:
28,64 zł 32,55 zł
Do koszyka dodaj do schowka

O granice, niepodległość i cywilizację

ak Rzeczpospolita przygotowywała się do wojny z bolszewicką Rosją? Jak przebiegały walki zbrojne i co zadecydowało o ich wyniku? Jaki stosunek do wojny miało polskie społeczeństwo? Co robili wówczas polscy komuniści? Na ile skuteczna była komunistyczna propaganda? Jakie stanowisko wobec wojny...
Płonące granice 0/5 Nasza cena:
26,78 zł 31,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Płonące granice

"Wykształceni Polacy znają dziś na ogół dość dobrze przebieg wojen polsko-bolszewickich w latach 1928-21, wszyscy słyszeli o "cudzie na Wisłą", jednak mało kto wie o wojnie polsko-czeskiej w 1919 roku, zaś tylko jednostki zdają sobie sprawę, że w roku 1945 niemal nie doszło do wybuchu walk pomiędzy...
Granice są w nas 0/5 Nasza cena:
33,15 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Granice są w nas

Granice są w nas to reporterska relacja z Marathon des sable – najsłynniejszego ultramaratonu na świecie. Miejsce – Sahara, średnie temperatury – od 8 do 40 stopni w ciągu doby, teren – piach, kamienie, skały, wyschnięte rzeki i jeziora, 6 etapów, dystans do pokonania łącznie – 250 km, plus na...
Najfutbolniejsi 7 Tajemnica niewidzialnego karnego 0/5 Nasza cena:
42,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Najfutbolniejsi 7 Tajemnica niewidzialnego karnego

Piłka nożna to nie tylko sport, to coś znacznie więcej. Na pewno tak to widzą i czują dzieciaki ze szkolnej drużyny FC Soto Alto. Ta zgrana ekipa może nie zawsze mecze wygrywa, ale na pewno nigdy się nie poddaje. Nawet wtedy, gdy meczom towarzyszą bardzo tajemnicze zdarzenia, które wszystko mocno...
Szczyty mojego życia. Górskie marzenia i wyzwania 4/5 Nasza cena:
41,49 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szczyty mojego życia. Górskie marzenia i wyzwania

Biegać to pozwolić, żeby moja wyobraźnia mogła wyrażać siebie i badać moje wnętrze. Wyjątkowy projekt Kiliana Jorneta, Summits of My Life, był lekiem Katalończyka na gorsze samopoczucie, spowodowane... niezliczonymi sukcesami z 2011 roku. Samo wygrywanie wyścigów przestało być dla niego problemem -...
eBook Biec albo umrzeć mobi epub 0/5 Nasza cena:
31,00 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Biec albo umrzeć mobi epub

Kilian to człowiek gór, który szanuje naturę. Biega jak zwierzę, instynktownie, a swoich dokonań i zdobywania szczytów nie traktuje jako wyczyn, tylko dążenie do szczęścia. Czytając jego opowieść, chce się wyjść na trasę i czuć to co on. - Marek Dudziński, Runner`s World Człowiek wyjątkowy. Heros....
eBook Kilian Jornet. Niewidzialne granice mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,81 zł 29,79 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Kilian Jornet. Niewidzialne granice mobi epub

Jeśli nie marzymy, jesteśmy martwi. Druga książka wybitnego biegacza długodystansowego, skialpinisty i kolarza górskiego Kiliana Jorneta.W 2012 roku Jornet i jego wieloletni górski kompan Stephane Brosse przeprawiali się przez Masyw Mont Blanc. Przejście zakończyło się tragicznie. Śmierć...
eBook Kilian Jornet. Niewidzialne granice mobi epub 0/5 Nasza cena:
29,74 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Kilian Jornet. Niewidzialne granice mobi epub

" Jeśli nie marzymy, jesteśmy martwi Druga książka wybitnego biegacza długodystansowego, skialpinisty i kolarza górskiego Kiliana Jorneta. W 2012 roku Jornet i jego wieloletni górski kompan Stephane Brosse przeprawiali się przez Masyw Mont Blanc. Przejście zakończyło się tragicznie. Śmierć...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula