Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera

Autor:

Jacek Hołub

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
232
Nasza cena: 23,94 zł 39,90 zł Taniej o: 40%

Poznaj historie dzieci autystycznych i nie tylko - Jacek Hołub powraca z najnowszym reportażem.

O wiele łatwiej żyje się na tym świecie, gdy dopisuje nam zdrowie. Są jednak osoby, dla których los nie był tak łaskawy. Niektórzy z nas codziennie zmagają się z problemami zdrowotnymi i walczą sami ze sobą.

Jak żyją dzieci z zespołem Aspergera? Czy autyzm zabiera szansę na nawiązanie przyjaźni? Czy ADHD rzeczywiście jest tak straszną chorobą? W Polsce i na całym świecie miliony osób na co dzień zmaga się z tego typu przypadłościami. Czasami właśnie ze względu na nie wykonanie nawet najprostszych czynności staje się niemożliwe. Książka "Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera" jest czymś więcej niż reportażem. To książka, której celem jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwa. Jej bohaterowie uczą czytelnika większego zrozumienia dla świata chorych. Pokazują, że mimo "inności", oni też czują, też kochają. A jednak nadal budzą przerażenie ze względu na swoje nietypowe i nagłe zachowania.

Marta - dziewczynka, która przez swoją chorobę prawie trafiła do księdza egzorcysty. Mateusz, który choruje na autyzm, niejednokrotnie usłyszał, że jego mama już dawno powinna go oddać do ośrodka. Piotrek przez swoje głośne zachowanie w domu często gościł policjantów, wzywanych przez sąsiadów. Z kolei Kacper z zespołem Aspergera nie miał lekko wśród szkolnych kolegów, a Tamara mimo ADHD świetnie się uczy i zdobywa świadectwa z paskiem. To właśnie w swoim reportażu chciał ukazać Hołub - czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak swoim odtrąceniem możemy krzywdzić chorych. Co więcej, mogłoby się wydawać, że schorzenia zabierają im marzenia i cele bezpowrotnie. W rzeczywistości jedyne co ich ogranicza, to inni ludzie i ich niechęć.


O książce

Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn, nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje.

Jacek Hołub


O autorze

Jacek Hołub (ur. 17 lutego 1972 r.) to polski dziennikarz, którego  zamiłowaniem jest literatura. Już w 2018 roku zasłynął ze swoich świetnych książek dokumentalnych, w których poruszył trudne tematy. Jest m.in. współautorem (wraz z Piotrem Głuchowskim) serii "Imperator" - książek przedstawiających postać ks. Tadeusza Rydzyka. Jednak prezentowane tu "Niegrzeczne" to nie pierwsza tego typu historia przelana na papier przez Hołuba. Dwa lata temu na półki księgarni trafiło "Żeby umarło przede mną" - poruszający reportaż o matkach niepełnosprawnych dzieci.

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  „Niegrzeczne” to reportaż, który przybliża nam codzienne życie rodzin, w których wychowują się dzieci z zaburzeniami takimi jak ADHD, autyzm czy zespół Aspergera. Życia trudnego, bo pełnego łez, niepokoju o przyszłość i samodzielność swoich dzieci, strachu o zdrowie i życie rodzeństwa oraz swoje.

  Książka to w dużej mierze, zbiór opowieści matek dzieci z zaburzeniami, ale znajdziemy tutaj również relację ojczyma chłopca z autyzmem, rozmowy prowadzone z pracownikami instytucji takich jak poradnia psychologiczno-pedagogiczna, z dyrektorką gimnazjum czy opowieść szesnastoletniego Kacpra z zespołem Aspergera. Wszystkie te historie są pełne emocji. Widać tytaniczną walkę matek o szczęście i zrozumienie potrzeb swoich dzieci. To one wykazują się większą cierpliwością, choć i im czasem brakuje siły. Mają pretensje do instytucji państwowych, że zostały z problemem same. I poniekąd tak jest. Nadal za mało pomocy państwo oferuje dzieciom z zaburzeniami, a najmniej wsparcia otrzymują osoby z ADHD.

  Tutaj pretensje matek skierowane są również do szkół i nauczycieli, że nie realizują wszystkich zajęć wyszczególnionych w zaleceniach. Prawda jest taka, że takie zajęcia przewidziane są w zależności od otrzymanych środków od organu prowadzącego daną placówkę. I nie na wszystkie niestety starcza pieniędzy. To nie jest spowodowane niechęcią nauczycieli, a decyzjami podjętymi na wyższym szczeblu władzy.

  Matki dzieci z zaburzeniami chcą by ich dzieci rozwijały się jak najlepiej. To często decyduje o wysłaniu ich do publicznych szkół, które nie są przygotowane na przejawiane przez nie zachowania. Duża grupa dzieci nie wpływa dobrze, na komfort osób z autyzmem. Sami rodzice opisywali sytuacje, gdy dziecko wpadało w złość i jeden nauczyciel, mający pod opieką pozostałe dzieci, nie jest w stanie nad nim zapanować. Nie dziwi mnie zatem zachowanie innych rodziców zaniepokojonych zdrowiem i życiem swoich pociech. Ale rozumiem też uczucia drugiej strony.

  Temat zdecydowanie nie jest łatwy. Wzruszające były sytuacje, gdy znajomi, a nawet krewni odwracali się od rodziny, nie akceptując zachowania dziecka z zaburzeniami. Poczucie osamotnienia w takich rodzinach musi być ogromne.

  Uważam, że bardzo dobrze, iż pojawiają się takie publikacje. Uświadamiają nam one, że nie zawsze rozwrzeszczane dziecko w sklepie, rzucające się na chodnik czy krzyczące w niebogłosy jest niewychowane. I pozwala nam zrozumieć, że nie matka jest winna takiemu stanu rzeczy. Dlatego starajmy się od razu nie oceniać i nie wydawać sądów, bo prawda może okazać się zupełnie inna niż my ją postrzegamy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy wiecie,że 90% dzieci z ADHD,autyzmem lub zespołem Aspergera jest nękanych i wyświewanych w szkołach?

  Z tego 27% padło ofiarą przemocy,a 33% było nakłaniane przez kolegów do głupich zachowań.

  Czy wiecie,że 12% rodziców tych dzieci spotkało się z agresją fizyczną lub słowną,bo ich dzieci nie potrafią ,,normalnie" się zachować.

  Autor w swojej kolejnej książce tym razem opowiada nam o codziennym życiu kilku rodzin z dziećmi chorymi na ADHD,autyzm czy z zespołem Aspergera,gdzie krzywdzące oceny,brak zrozumienia i pomocy są normą.

  Na przykład:

  Małą Martą chciał zająć się egzorcysta.

  Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną,a matka autystycznego Mateusza usłyszała,że powinna go oddać do ośrodka.Jest jeszcze nastoletni Kacper,który był gnębiony w szkole.

  Te dzieci mają nienamacalną,więc niewidzialną niepełnosprawność.Dla patrzącego z boku są więc niegrzeczne i niewychowane.Nie wzbudzają naszej empatii lecz pogardę i wrogość.A rodzice-to z pewnością jakaś patologia.

  Autor w książce postanowił ,,rozprawić się" z takim obrazkiem i prócz historii prywatnych,mamy również wypowiedzi opiekunki społecznej,psychologa czy dyrektorki szkoły Kacpra.

  Powiem Wam,że wstrząsnęła mną ta książka.To bardzo dobry i rzetelnie napisany reportaż po raz kolejny otwierający mi oczy.

  Dlaczego?

  Bo sama niejednokrotnie widząc w sklepie takie wrzeszczące dziecko od razu przypięłam mu łatkę ,,rozpuszczonego bachora".

  Teraz na pewno spojrzę na to inaczej.

  A Wam oczywiście polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,Niegrzeczne'' Jacka Hołuba przybliża nam życie dzieci i ich rodziców. Dzieci mają zdiagnozowane ASD oraz ADHD. Rodzice przedstawiają historię swoich dzieci w codziennym życiu, jak funkcjonują w domu i w szkole. Jak walczą o lepsze życie swoich dzieci. 😇😇😇

  Ponieważ siedzę w temacie autyzmu, byłam bardzo zainteresowana tą książką. Nie zawiodłam się. Literatura wciągnęła mnie po całości. Przykre jest to, jak rodzice muszą walczyć o każdy grosz i terapię dla własnych pociech. O akceptację i szacunek dla osób, które często nie rozumieją naszego świata i próbują się dostosować, choć nie wiedzą jak i po co. Zachęcam do tej książki i innych, które zajmują się kwestią autyzmu. 9/10.

  😇😇😇

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ludziom niezmiernie łatwo przychodzi ocenianie innych i ferowanie wyroków. Widząc kogoś pierwszy raz w życiu, potrafimy wystawić mu opinię, kompletnie nie znając jego sytuacji. Tak często patrzymy na dziecko zachowujące się w sposób inny, niż oczekuje społeczeństwo, nazywając je niegrzecznym i niewychowanym, a jego rodzic dostaje łatkę nieudacznika, który nie potrafi zapanować nad własną pociechą. Jak często możemy się mylić...

  "Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera" to świetny reportaż, w którym Jacek Hołub oddaje głos głównie rodzicom dzieci z ADHD i autyzmem, ale także osobom pracującym z nimi oraz specjalistom. Nie znajdziecie tutaj masy suchych informacji, jakie każdy może znaleźć w sieci. To książka ukazująca prawdziwe życie ze wszystkimi wzlotami i upadkami.

  Każdy autystyk i adehadowiec jest inny, w zupełnie różny sposób radzi sobie z otaczającą rzeczywistością. Jednym dostosowanie się do norm społecznych nie przynosi większego trudu, inni kompletnie nie rozumieją otoczenia. Tutaj zdecydowanie wiele zależy od jak najszybszego rozpoznania zaburzenia oraz błyskawicznego wdrożenia różnorodnych terapii wspomagających rozwój. Niestety słabo to wygląda w naszym kraju, gdzie na refundację nie zawsze można liczyć, a poważniejsza pomoc uzależniona jest od warunków finansowych.

  Życie rodziny z dzieckiem posiadającym autyzm, zespół Aspergera czy ADHD kręci się głównie wokół niego. Potrzeby rodziców czy rodzeństwa często schodzą na drugi plan, co bywa uciążliwe i frustrujące. Wiele rodzin rozpada się z powodu niemożności udźwignięcia zaistniałej sytuacji. Do tego niejednokrotnie dochodzi niezrozumienie ze strony społeczeństwa, a także brak wsparcia grona pedagogicznego, które nie zawsze potrafi wykazać się profesjonalizmem.

  Po ten reportaż powinni sięgnąć wszyscy pracujący z dziećmi, bo pomimo wiedzy teoretycznej pedagodzy nie zawsze potrafią poprawnie odczytać niektóre zachowania, mogące świadczyć o zaburzeniu. Absolutnie nie osądzam, bo sama jestem z zawodu pedagogiem oraz nauczycielem, ale jak to bywa - wiedza wiedzą, a rzeczywistość swoją drogą. Najbardziej żałuję, iż ta lektura prawdopodobnie nie zainteresuje zwykłych śmiertelników, nieposiadających wielu informacji o dzieciach z zaburzeniami, bo to właśnie oni powinni poszerzyć znajomość tematu, aby wykazywać się większą empatią.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego Mateusza usłyszała, że powinna go oddać do ośrodka. Aleś rozładowuje energię, ścigając się na rowerze. Tamara ma ADHD i świadectwa z czerwonym paskiem. Nastoletni Kacper z zespołem Aspergera był gnębiony w szkole. Ta książka to opowieść o nich, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje.”

  ADHD, autyzm czy zespół Aspergera nie są chorobami, więc nie da się ich wyleczyć. To dysfunkcje rozwoju, charakteryzujące człowieka do końca jego życia. Warto jednak systematycznie poddawać się różnego rodzaju terapiom, rehabilitacji i wsparciu, by minimalizować negatywne skutki zaburzenia.

  Jedną z pierwszych trudności, jaka dotyka rodziny z tymi dziećmi to samotność. Dziwne zachowania, niestosowanie się do norm społecznych, agresja najmłodszych sprawiają, że ludzie zaczynają krzywo patrzeć, odsuwać się, krytykować, plotkować. Zanim dojdzie do diagnozy mijają lata, podczas których rodzic nie wie co ma robić, w jaki sposób pomóc sobie i dziecku, zastanawia się co robi źle, że jego latorośl jest taka „niegrzeczna”... Niektórym rodzicom diagnoza w końcu przynosi ulgę- już wiedzą, co jest przyczyną niepokojącego zachowania, powoli zapoznają się ze ścieżką pomocy. Są jednak rodzice (o nich w książce nie przeczytacie, lecz mam z takimi kontakt w pracy- jest ich mnóstwo), którzy zaprzeczają, wstydzą się, nie zgadzają się na wydanie opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej bądź specjalistycznej, nie zgłaszają się z dzieckiem na dalsze badania, rezygnując ze wsparcia ich rozwoju według specyficznych potrzeb...

  Dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu i z ADHD najczęściej spotykają się z izolacją społeczną. Stają się kozłami ofiarnymi, ofiarami agresji i dyskryminacji. Mają trudności w relacjach społecznych, co często przekłada się na niechęć do nauki, pojawiają się lęki szkolne. Dlatego diagnoza i odpowiednie wsparcie są tak ważne. Niestety ciągle brakuje nam świadomości. Ludzie nie wiedzą i nie rozumieją czym są powyższe zaburzenia. W błędzie bywają nawet lekarze i nauczyciele. Choć z doświadczenia znowu powiem, że czasem mimo chęci pedagodzy mają związane ręce, na przykład z powodu braku wymaganej dokumentacji.

  Czytając literaturę faktu Jacka Hołuba, po raz kolejny (inny reportaż autora to „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”) mamy okazję poznać codzienność rodziców zmagających się z trudami wychowania swoich nienormatywnych dzieci. W żadnym wypadku nie jest to książka, będąca źródłem wiedzy na temat ADHD, autyzmu i zespołu Aspergera, lecz ukazuje z jakimi trudnościami spotykają się rodziny dotknięte tym problemem. „Niegrzeczne” to lektura dla tych, którzy chcą ich zrozumieć.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Żeby umarło przede mną 5/5 Nasza cena:
21,81 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Żeby umarło przede mną

W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb...
Imperator. Sekrety Ojca Rydzyka 5/5 Nasza cena:
38,50 zł 54,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Imperator. Sekrety Ojca Rydzyka

Pierwsze wydanie ",Imperatora", z 2013 roku natychmiast stało się bestsellerem. Ale dopiero po roku 2015 ksiądz Tadeusz Rydzyk pokazał, co potrafi. I właśnie się rozpędza. Radio Maryja ma raptem pół miliona słuchaczy, lecz wpływ Rydzyka na Polskę jest o wiele większy. „,Ojcze Dyrektorze, bez ciebie...
eBook Żeby umarło przede mną mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Żeby umarło przede mną mobi epub

„W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb...
Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu

Indonezja to nie tylko jedno z największych państw świata, zwane azjatyckim tygrysem, ale także zapierająca dech w piersiach mozaika języków, ludów i tradycji. Rozrzucona na ponad 13 tysiącach wysp oszałamia turystów kolorytem, gościnnością, różnorodnością, ale przede wszystkim niezwykłym sposobem...
Więzy krwi 0/5 Nasza cena:
26,33 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Więzy krwi

Francuski reporter Jean Hatzfeld, autor trylogii o rwandysjkim ludobójstwie, kilkanaście lat po bratobójczej wojnie wraca do Rwandy, by oddać głos drugiemu pokoleniu traumy – dzieciom ocalałych Tutsi i uwięzionych Hutu.„Więzy krwi” to poruszające świadectwa tych, którzy choć odziedziczyli bolesne...
Bicia nie trzeba było ich uczyć 0/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bicia nie trzeba było ich uczyć

Urodzony w 1917 roku Adam Humer do partii komunistycznej wstąpił jeszcze przed II wojną światową. W latach stalinizmu był wicedyrektorem Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Prowadził postępowania przeciwko antysystemowemu podziemiu, bił i torturował. Po ponad...
Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii

W marcu 2019 roku, po odbiciu z rąk dżihadystów ich ostatniej enklawy, miejscowości AlBaghuz Faukani na wschodzie kraju, Syryjskie Siły Demokratyczne ogłosiły koniec kalifatu. Przez osiem lat wojny Syryjczycy oglądali coraz to nowe mundury ? wojsk syryjskich, kurdyjskich, antyrządowych bojówek,...
Lachert i Szanajca. Architekci Awangardy 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lachert i Szanajca. Architekci Awangardy

Byli tandemem idealnym, choć trudno sobie wyobrazić bardziej niedobraną parę – panicz z zamożnej rodziny i syn aptekarza. Nierozłączni w pracy i w życiu przez siedemnaście lat. Rozwijając własny styl architektoniczny, upowszechniali idee awangardy, głoszone przez grupę Praesens. To środowisko o...
Hen na północy Norwegii 5/5 Nasza cena:
28,06 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hen na północy Norwegii

Północ Norwegii to surowy klimat, garstka ludzi, tysiące reniferów, lodowate morze i wicher, który mąci świadomość. Dla bohaterów tej książki Finnmark, region przez wieki utożsamiany z ultima Thule, to centrum świata i niekończąca się opowieść. Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula