Niedźwiedź i słowik

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 6
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Ilość stron
448
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,12 zł
Nasza cena: 29,93 zł 39,90 zł Taniej o: 25%

W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a podczas długich wieczorów Wasilisa i jej rodzeństwo lubią siadać razem przy piecu i słuchać bajek, które opowiada im niania. Wasia uwielbia zwłaszcza bajkę o Mrozie, błękitnookim demonie zimy. Mądrzy Rosjanie boją się go, gdyż zabiera zbłąkane dusze, szanują także duchy chroniące ich domostw przed złem.

Pewnego dnia owdowiały ojciec Wasi przywozi z Moskwy nową żonę, Annę. Fanatycznie nabożna macocha Wasi zakazuje rodzinie składać ofiary domowym duchom, chociaż Wasia obawia się, co wyniknie z takiej postawy. I rzeczywiście na wioskę zaczynają spadać kolejne nieszczęścia.

Jednak surowość macochy tylko się nasila. Anna z uporem wprowadza w wiosce swoje porządki, a zbuntowaną pasierbicę postanawia albo wydać za mąż, albo wysłać do klasztoru. Gdy wioska staje się coraz bardziej bezbronna, a zło z lasu podkrada się coraz bliżej, Wasilisa musi przywołać swoją, skrywaną dotąd, magiczną moc - by obronić rodzinę przed niebezpieczeństwem rodem z najbardziej przerażających bajek starej niani.

Cudowna wyprawa do średniowiecznej Rusi, gdzie magia jest częścią codziennego życia

Czytaj całość

Recenzje (6)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-08-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Katherine Arden przedstawia nam niezwykłą rodzinę. Mąż Piotr, żona Marina, niania Dunia i dzieci. Dzieci dorastają na przełomie naszej opowieści, mama umiera przy porodzie, wydając na świat córkę o niezwykłych zdolnościach, a Piotr w końcu decyduje się na ponowny ożenek dla dobra najmłodszej córki - Wasilisy. Wasilisa to postać niecodzienna, może też dlatego, że wcale mnie nie denerwowała. Nasza bohaterka widzi słowiańskie bożki, a całą rodziną składają im ofiary, aby te chroniły ich i sprzyjały domostwu. Tradycją dla naszych bohaterów są także wspaniałe opowieści snute przez Dunię. Czytelnicy mogą przeczytać jedną z nich - o Morozce, Demonie Śmierci i Mrozu. Jest to istotny zabieg dla całej naszej fabuły.

  Wszystkie zwyczaje zmieniają pod wpływem macochy - Anny. W tym momencie powieść rusza gwałtownie do przodu, a my czytamy jak najszybciej, aby dowiedzieć się co nas czeka.

  Ruś, Rosja, Wielikaja Rasija..

  Rosję kocham od dawna. Jej język, literaturę, baśnie, duszę..

  "Niedźwiedź i Słowik" to książka, która łączy w sobie wszystko to co można rozumieć przez przyjemność z czytania. Momentami naprawdę dziwiłam się, że nie została napisana przez Rosjanina. Autorka solidnie przygotowała się do napisania tej opowieści. Wielką zaletą jest także słowniczek z najważniejszymi pojęciami dla osób, które z Rosją spotykają się po raz pierwszy. Treść bogata jest w nawiązania do tradycji, bohaterów starych baśni i cudownych opisów.

  To było pełne magii, choć momentami bywało dla mnie irytujące. Wiele spraw zdawało mi się nie wyjaśniać, ale wiem, że jest to tom pierwszy, więc wytrwale będę czekała na dalszy rozwój wydarzeń. Warto przeczytać!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-17
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tekst pochodzi z bloga: https://amandaasays.blogspot.com/2018/06/niedzwiedz-i-sowik-katherine-arden.html

  BAŚŃ DLA DOROSŁYCH?

  Trzeba przyznać, że książkę nie bez powodu promowano właśnie baśniowym klimatem. To pierwsza cecha, jaka uderza czytelnika, gdy rozpoczyna lekturę. Rosyjska rodzina, która żyje prosto, martwi się ciężkimi zimami, próbuje zdecydować między Bogiem, a starymi duszkami z legend. I tu pojawia się niepokorna, odważna dziewczynka - Wasia, która żyje w zgodzie ze stworkami wszelakimi i bardziej interesuje się zajęciami przeznaczonymi dla chłopców. Ma też w sobie jakąś magię, której w pełni nie odkryła, jednak jej matka wiedziała, że córka będzie stworzona do czegoś więcej niż zamążpójście. No właśnie, bo mamy tu też pełno magii, ze względu na stwory znane ludziom z legend i misję, jaka przypadnie dziewczynce. Tę jednak poznamy w dalszych tomach, gdyż pierwsza książka z serii jedynie daje nam namiastkę tego świata i sugeruje, że Wasia namiesza jeszcze bardziej niż dotychczas.

  Nie chcę jednak spoilerować, bo to nigdy nie jest mile widziane, przejdę więc do czegoś co podobało mi się (tuż po klimacie) najbardziej. A mianowicie - wielowarstwowość. Może się wydawać, że Niedźwiedź i słowik to tylko opowiastka o dziewczynce i magii. Ot, historyjka dla większych dzieci. Jednak im dalej zagłębiałam się w lekturze, tym więcej warstw odkrywałam. Mamy tu dawny obraz roli kobiety w społeczeństwie i to, jak bardzo okazuje się ON krzywdzący. A nasza Wasia niekoniecznie chce się do tego wszystkiego dostosować. Pojawia się również tematyka pobożności, szczególnie tej fałszywej i złudnej.

  Mamy więc sporo plusów, ale czy było coś, co mi zgrzytało? Niestety tak. Momentami opowieść zdawała się dłużyć i nużyć. Nie było tak oczywiście cały czas, jednak jeśli ktoś oczekuje żwawej akcji, to może mu ten powolny format nieco przeszkadzać. Mi wynagradzał to klimat i baśniowość całej opowieści, jak będzie w Waszym przypadku? Jest tylko jeden sposób, by się przekonać!

  STRUKTURA

  Książka podzielona jest na trzy części, w ramach których mamy numerowane rozdziały. Każdy z nich ma tytuł nawiązujący do treści, a jednocześnie podsycający naszą ciekawość. A co z estetyczną stroną? Warto zaznaczyć, że nie kończy się ona na pięknej okładce - miłe dla oka są również drobne ozdobniki przy każdej nowej części czy rozdziale.

  Przechodząc zaś do narracji oraz stylu pisania - historia opowiedziana jest przez trzecioosobowego wszechwiedzącego narratora, który zgrabnie prześlizguje się między bohaterami, jednak w znacznej mierze towarzyszy naszej Wasi. Momentami narracja przypomina opowieść bajarza, a wszystko za sprawą klimatycznego stylu pisania autorki. Na klimat ten składa się również to, iż brak w tej książce jakichś specjalnych zwrotów akcji i pościgów. Wszystko raczej jest spokojne, momentami podszyte lekką grozą, którą wzbudzają nieznane stworzenia z lasu. Dorzucając do tego masę słownictwa stylizowanego, rosyjskobrzmiącego - klimat był nie do podrobienia.

  PODSUMOWUJĄC

  Niedźwiedź i słowik to obiecujący wstęp do serii, po której kontynuację z pewnością sięgnę. Baśniowe klimaty, połączone ze starymi rosyjskimi legendami sprawiały, że wyobraźnia działała na pełnych obrotach i przenosiliśmy się wgłąb lasu wraz z naszą Wasią. Specyficzny, dosyć powolny styl opowiadania historii nie będzie wprawdzie dla każdego, jednak warto sprawdzić, czy i Was zaczaruje ten świat. Mnie urzekł, więc wybaczam wszelkie zgrzyty czy niedociągnięcia.

  Polecam wszystkim, którzy nawet jeśli już dorośli, to nadal lubią sięgać po baśnie! ;-)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-16
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka skradła moje serce już od pierwszych stron. Autorka bazując na rusińskich baśniach, doskonale oddała ich klimat. Czuć tutaj wyraźnie tę niesamowitą magię i charakterystyczną „melodię” opowieści snutych dawniej przez naszych wschodnich sąsiadów. Kathrine Arden dobrze też odwzorowała realia tamtejszej epoki w oparciu zarówno o baśnie i podania ludowe, ale i historię oczywiście „dostosowując” ją do potrzeb stworzonej przez siebie historii.

  Bohaterowie są wyraziści i ciekawi, dzięki czemu budzą emocje, co jest przecież tak ważne w czasie czytania książki. Dodatkowym atutem jest przyjemny sposób pisania, który sprawia, że książkę czyta się wręcz błyskawicznie i chce się więcej. Niedźwiedź i słowik jest pierwszą częścią trylogii i jestem bardzo ciekawa, jak autorka dalej rozwiąże nakreśloną przez siebie sytuację. Wiem, że za granicą już ukazały się kolejne tomy, więc nie mogę się doczekać, kiedy i w Polsce będą miały swoją premierę.

  http://www.czytajac.pl/2018/05/niedzwiedz-i-slowik-o-dziewczynie-ktora-spotkala-mroz/

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy w literaturze jest jeszcze miejsce na powiew świeżości i historię inną niż wszystkie? Wydawać by się mogło, że autorzy kolejno powielające utarte schematy nie mają nam do przestawienia nic nowego. Aż do czasu, gdy na scenę wkracza Katherine Arden ze swoim zaskakującym pomysłem i pokazuje, że jest jeszcze wiele do odkrycia.

  Autorka już od pierwszych stron zachęca czytelnika pomysłowością i nieograniczoną wyobraźnią. Wciąga w wir niebanalnej akcji i rozpoczyna przygodę z magiczną powieścią opartą na rosyjskim folklorze. Zupełnie nie spodziewałam się tak intrygującej i niebanalnej mitycznej opowieści, która przypomniała mi czasy dzieciństwa mimo zdecydowanego nastawienia stylu autorki na dojrzałego odbiorcę. W świecie pradawnej baśni wypełnionej po brzegi osobliwościami na miarę rusałek i wodników odnalazłam idealną lekturę dla siebie - cudowną baśń dla dorosłych.

  Na północy Rosji, miejscu śnieżnym i niezwykle klimatycznym rodzi się Vasya. Matka umierając przy porodzie pozostawia ją pod opieką ojca, który już po kilku latach zmuszony zostaje do kolejnych zaślubin. Tym samym daje wolną rękę odważnej córce na to, by sama zagłębiała otaczający ją świat i podróżowała po niebezpiecznym lesie, który skrywa wiele tajemnic. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że umysł dziewczynki to nieograniczona kraina otwierająca się na stworzenia niedostrzegalne dla pozostałych. Nikt nie wie tym samym, że już niedługo na Vasya stanie w obliczu nowych wyzwań, poznając tajniki mistycznych wierzeń.

  Tak właśnie rysuje się przed czytelnikiem powiew świeżości - fabuła zaskakująca i od początku do końca intrygująca. Nie jest to równocześnie powieść łatwa. Mnogość wątków, których już w pierwszym tomie pojawia się naprawdę dużo za sprawą trzecioosobowej narracji potrafi na początku przytłoczyć, ale wraz z dalszym rozwojem fabuły i co raz większą ilością historii nowych bohaterów czytelnik szybko łapie kontakt z rozgrywanymi wydarzeniami. Dostrzega również wiele intrygujących i niebanalnie wykreowanych postaci, które budują całość historii zbudowanej na tle średniowiecznej Rosji otwartej na wszystkie pogańskie wierzenia. Ten motyw staje się podstawą dla wprowadzenia postaci ojca Konstantina, człowieka za sprawą którego dojdzie do konfrontacji wierzeń i próby wprowadzenia chrystianizacji na magiczne tereny zagłębiane przez główną bohaterkę. Prawdę mówiąc mnie jego osoba nie przekonała i wolałabym, by jego rola w historii była znacznie mniejsza, ale rozumiem że był potrzebny po to, aby stworzyć odpowiedni kontrast nie tylko dla przyjętych wierzeń, ale przede wszystkim dla ukazania ludzkich błędów i niepewnych decyzji.

  Jednak jedna postać nie przekreśla fenomenu całej historii. Wszechobecny, doskonale ukazany klimat, który w przypadku tej książki otrzymał rolę równą pierwszoplanowej postaci to niezapomniany urok i wewnętrzny czar, który przemawia na korzyść "Niedźwiedzia i słowika". Autorka w najdrobniejszych szczegółach wykreowała zupełnie nowy świat i może właśnie dlatego okazał się ON dla mnie tak zachwycający. Katherine Arden doskonale komponującym się z wydarzeniami stylem, z nawiązaniem do języka rosyjskiego pokazała mi historię istotną dla tej kultury - o Dziadku Mrozie znanej mi do te pory z trochę innej strony. Jestem zachwycona lekturą i już wypatruję kontynuacji, na którą - mam nadzieję - nie będę musiała długo czekać. To oryginalny pomysł i jeszcze lepsze wykonanie. W tle, poza baśniową historią, odnajdziecie motywy z życia wzięte - o zrywaniu schematów, indywidualizmie, dążeniu do własnych celów na przykładzie głównej bohaterki. Wszystko to okraszone niemal mrocznym klimatem buduje fantastyczne napięcie, od którego nie sposób się oderwać. Czyżby "Niedźwiedź i słowik" to lektura przełomowa w obecnej monotonii prawie tych samych historii? Przekonajcie się sami!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-29
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka posiada cudowny, niepowtarzalny klimat, który bije z każdej strony. Niezwykła magiczna aura sprawia, że, mimo braku większej akcji, nie da się nudzić, za to mocno wciągnąć. Główna bohaterka jest pewna siebie, silna, odważna i walczy o swoją niezależność, jest całkowicie inna od typowych bohaterek, które znamy. Każda z postaci miał chwile dla siebie, każda ma świetnie wykreowany charakter, są kolorowi i żywi, czuć niemal, jakby stali obok nas. Niesamowicie się wciągnęłam i cały czas byłam ciekawa tego, co będzie dalej. Jeśli ktoś lubi słowiańskie klimaty, na pewno znajdzie tu coś dla siebie. To mroczna baśń, z domieszką grozy i niepokoju, która będzie trzymała czytelnika w swoich szponach do ostatniego przeczytanego słowa.

  Po więcej zapraszam na blue-spark-books.blogspot.com

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula