Niedaleko pada trup od denata

Autor:

Iwona Banach

Średnia: 3.6 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
320
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 29,36 zł
Nasza cena: 20,97 zł 34,95 zł Taniej o: 40%

W bibliotece w małym miasteczku dochodzi do incydentu. Pewien mężczyzna, wściekły na żonę za to, że zamiast podać mu obiad, czyta romanse, próbuje udusić twórcę powieści zagrażających małżeńskiemu szczęściu. Kilka dni później w domu Emilii, czekającej na koniec świata prepperki, zostają odnalezione zwłoki kolejnego pisarza, który – tak się składa – był też kiedyś jej mężem. Następna autorka ginie w miejscowym pensjonacie tuż przed spotkaniem z czytelnikami.

Prywatne śledztwo w sprawie rozpoczynają Magda, żywo zainteresowana pewnym młodym policjantem, jej były chłopak Paweł, początkujący dziennikarz, a także grupa starszych pań, które pod wpływem filmików z YouTube’a zaczynają wierzyć w demona mordującego pisarzy...

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Niedaleko pada trup od denata" czyli komedia kryminalna. Właśnie przez takie połączenie gatunków z ogromną przyjemnością sięgnęłam po tę książkę. A jak było? Już mówię. ;)

  Powieść nie wywarła na mnie tak wielkiego wrażenia jak oczekiwałam. Troszkę się zawiodłam nie ukrywam. Jak dla mnie za mało było tutaj sytuacji, podczas których wybuchałam niekontrolowanym śmiechem. Co prawda były momentu kiedy autorka mnie rozbawiła, ale nie tak wiele razy jak chciałam i nie z takim "przytupem" jak oczekiwałam.

  Jeśli chodzi o wątek kryminalny to był całkiem fajny - jednakże troszkę za mało rozwinięty i dopracowany. Wydaje mi się, że mój odbiór jest taki, gdyż ja czytam mnóstwo kryminałów i po tym gatunku oczekuję zawsze petardy. Ale, ale tutaj mamy dwa w jednym więc jak najbardziej było ok. Nie mogę tutaj nic złego powiedzieć.

  Ogólnie rzecz biorąc jeśli potraktować powieść z takim lekkim przymrużeniem oka, to jest to przyjemna lektura, która umili nam te deszczowe wieczory. Wiecie ciepła herbatka i kocyk. :D

  Dużym atutem jest to, że Pani Banach ma lekkie pióro, płynnie przechodzi z jednej akcji w kolejną i dzięki temu nie mamy problemu z wciągnięciem się w fabułę już od samego początku. Jest dość ciekawie i zdecydowanie tak inaczej. Więc jak najbardziej można sięgać po tę pozycję.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Sięgając po książkę Iwony Banach "Niedaleko pada trup od denata" liczyłam na dobrą lekturę, wszak to komedia kryminalna. Miałam już styczność z tym gatunkiem, zatem wiedziałam czego się spodziewać. Czy był to miło spędzony czas?

  W niewielkim miasteczku dochodzi do próby uduszenia pisarza, podczas spotkania autorskiego w bibliotece publicznej. Staje się to początkiem tragicznych i niewytłumaczalnych zdarzeń w tej okolicy. Niedługo później znalezione zostają dwa trupy i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie byli oni tej samej profesji co niedoszły uduszony. Dlaczego ktoś wziął na celownik właśnie pisarzy?

  Sprawę próbuje rozwiązać miejscowa policja w osobie Mikołaja, któremu serce szybciej bije na widok Magdy, siostrzenicy lokalnej wariatki Emilii. Bliźniacza siostra Emilii - Amelia - zesłała tutaj córkę, by przemyślała zerwanie z Pawłem - dziennikarzem, którego niedoszła teściowa wręcz uwielbiała. A co obie panie mają wspólnego ze śledztwem? Otóż niecny plan Amelii zakłada odzyskanie przez Pawła jej córki i dlatego wysyła go do tamtejszego pensjonatu, nie wiedząc, że znajdzie się ON w samym środku afer. Tylko czy Magda ponownie go zechce?

  Zaś Emilia to zupełnie inna bajka - jeden z trupów zostaje znaleziony w jej kuchni a ona sama będzie wciąż nachodzona przez lokalnych złodziejaszków, bo przecież jej posesja skrywa wiele skarbów. W dość nietypowy sposób przygotowuje się na koniec świata. Kiedy dodamy do tego trzy pogromczynie demonów - z certyfikatami!, jest też samotna matka, zielony sernik, skradające się pomidory, problem alkoholowy oraz grzybki halucynogenne.

  Owszem, książka zawiera wiele scen humoru sytuacyjnego, ale niestety - autorka nie przekonała mnie do swojej wersji komedii kryminalnej. Nie jest to pierwsza autorka, której komedia kryminalna, nie dostarcza mi zabawy, na jaką liczy się sięgając po ten gatunek. Właściwie to przez pięć wieczorów próbowałam powieść 'zmęczyć' i prawdę powiedziawszy marzyłam, by sięgnąć po coś innego. Widocznie to nie moja bajka, wszak nie każdy pisarz każdemu czytelnikowi 'leży'. Drażniły mnie szczegóły, które wielokrotnie nie wnosiły nic do sprawy, czasami było zbyt zawile, bo nie potrafiłam sobie zwizualizować czytanych opisów. Jeśli jednak lubicie gatunek to przeczytajcie, bo nie każdy ma tak jak ja.

  Podsumowując - "Niedaleko pada trup od denata" to nie tylko poszukiwanie morderców czy demonów w ujęciu humorystycznym, ale również próba odzyskania partnera, walka o marzenia i nową miłość, samotne macierzyństwo, knucie i kombinowanie. Nie brakuje teorii spiskowych, obłędu ślubno-babcięcego, chaosu informacyjnego, tajemnic z przeszłości oraz kotów z własną sypialnią czy kozy z problemami psychicznymi. Ale jest to również książka o tym, co jest cenniejsze niż złoto.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W niewielkim miasteczku dochodzi do morderstwa. I to nie jednego. Co ciekawe, denaci to pisarze. Emilia, zwana w okolicy wariatką ze względu na swoją gotowość na koniec świata w każdej możliwej opcji i jej siostrzenica Magda zostają wkręcone w wir tych wydarzeń. W końcu jedną z zabitych osób znaleziono w domu Emilii, a denatem okazuje się jej były mąż. Bardzo lubię, gdy humor odgrywa w książce znaczącą rolę. Nie ważne czy to powieść romantyczna, powieść młodzieżowa, erotyk czy jak tutaj – kryminał. Tą ostatnią czytałam po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Książkę „Niedaleko pada trup od denata” czytało mi się z ogromną przyjemnością, niesamowicie lekko. Czarny humor wylewa się z każdej strony i choć książka jest lekka, to wbrew pozorom fabuła jest zagmatwana. Trudno znaleźć wspólny motyw zabójstw i znaleźć odpowiedzialną za nie osobę. Ma się wrażenie, że jedna absurdalna sytuacja goni drugą i końca tego nie widać. Autorka serwuje nam mocno przerysowane postaci. W książce są momenty do pośmiania się, zaintrygowania a nawet do przemyślenia pewnych spraw. Czytając ją dosłownie śmiałam się w głos, także mam nadzieję, że wam również spodoba się ona tak jak i mi. 

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Najlepszy sposób na sprawienie sobie przyjemności? Dla mnie to oczywiście książka, która oderwie od rzeczywistości, wprawi w rozluźnienie i dobry humor.

  Taką książką jest bez wątpienia książka „Niedaleko pada trup od denata”, czyli lekka komedia kryminalna w stylu moich ulubionych klasyków Joanny Chmielewskiej.

  W niewielkim miasteczku dochodzi do morderstwa. I to nie jednego. Co ciekawe, denaci to pisarze. Emilia, zwana w okolicy wariatką ze względu na swoją gotowość na koniec świata w każdej możliwej opcji i jej siostrzenica Magda zostają wkręcone w wir tych wydarzeń. W końcu jedną z zabitych osób znaleziono w domu Emilii, a denatem okazuje się jej były mąż.

  Do kompletu brakuje tu jedynie narcystycznego Pawła, byłego chłopaka Magdy i dziennikarza, który pod płaszczykiem zbierania materiałów do artykułu przyjeżdża z nadzieją na odzyskanie dziewczyny, podejrzliwego, ale jakże uczuciowego policjanta oraz szalonych sąsiadek wietrzących we wszystkim udział demonów.

  Kto mógł chcieć śmierci pisarzy? W miasteczku tworzą się obozy optujące za tym czy innym motywem. A każdy kolejny wydaje się coraz bardziej nieprawdopodobny.

  Uśmiałam się wielokrotnie podczas lektury. Jeśli lubicie zagadki kryminalne podszyte czarnym humorem, czasem wręcz absurdalnym, z uczuciem w tle i do tego w lekkim stylu, to możecie liczyć na ubaw po pachy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo lubię, gdy humor odgrywa w książce znaczącą rolę. Niedawno polubiłam także kryminały, dlatego widząc, że jakiś czas temu pojawiła się zupełnie nowa komedia kryminalna, nie wahałam się ani przez moment, by po nią sięgnąć. Byłam po prostu niesamowicie ciekawa, jak to dość obiecujące i dobrze się zapowiadające połączenie sprawdza się w praktyce. Ostatecznie okazało się, że jest ono raczej... cóż, niesamowicie specyficzne. Całą moją przygodę z ,,Niedaleko pada trup od denata" mogę określić mianem nietypowej sinusoidy, która miała ogrom swoich lepszych i o wiele gorszych momentów. Mimo wszystko, na pewno dam jeszcze kiedyś temu gatunkowi drugą szansę i wierzę, że przekona mnie, iż jest warty mojej uwagi. Jednak to dopiero w przyszłości... na ten moment jestem tym klimatem zwyczajnie zmęczona.

  W niewielkim miasteczku dochodzi do dziwacznych zabójstw dokonanych na znanych i poczytnych pisarzach. Pierwszego trupa odnaleziono w mieszkaniu miejscowej "dziwaczki", Emilii, która swoją łatkę zawdzięcza temu, iż od dłuższego czasu przygotowuje się na różnego rodzaju apokalipsy, kataklizmy oraz końce świata. Zbiera zapasy jedzenia wątpliwej jakości (byle data przydatności była jak najdłuższa!), swój dom odgrodziła przeróżnymi zabezpieczeniami chroniącymi przed potencjalnymi intruzami, czyhającymi na zebrany przez nią prowiant, a także zaczyna hodować podejrzane grzybki, których działanie nie jest najprawdopodobniej nikomu tak naprawdę znane... Śledztwo zaczyna prowadzić Magda, siostrzenica Emilii, a także Paweł, szowinistyczny dziennikarz , a zarazem były chłopak Magdy, wierzący, że jego zniszczony związek uda się jeszcze odbudować. Pojawia się również policjant Mikołaj, do którego dziewczyna zaczyna czuć coś o wiele więcej... To właśnie ta nietypowa ekipa stara się rozwiązać zagadkę mordercy pisarzy. Nie są jednak jedynymi osobami, które mają ochotę, by odnaleźć mordercę, co to to nie! Jest jeszcze grupa starszych pań, uważających, że teorie o morderczym i przerażającym demonie, o którym dowiedziały się z YouTube'a są prawdziwe. Kto w tym wszystkim ma rację? Sprawa okazuje się być jednak o wiele bardziej zagmatwana, niż na pierwszy rzut oka widać.

  Niestety, humor raczej do mnie nie przemówił. Bardzo lubię tego typu absurdy, jednak książka nie wywołała we mnie większych emocji i wyłącznie uśmiechnęłam się kilka razy. O śmianiu się do rozpuku raczej nie było mowy... No dobrze, może jeszcze pojawiło się u mnie zażenowanie niektórymi tekstami i scenami (zwłaszcza tą z mrówkami... Nic więcej o niej nie powiem. Nawet nie mam ochoty).

  Do żadnej z postaci nie zapałałam większą sympatią. Szczerze mówiąc, były one nazbyt przerysowane (a niektóre z nich w ogóle nijakie), by jakąkolwiek mocniej polubić. Choć i tak moim faworytem z tej dziwnej grupy był Paweł, który wydawał mi się na tyle absurdalną osobą, że aż wybaczyłabym mu jego beznadziejne i irracjonalne podejście do kobiet. On jako jedyny jeszcze potrafił wywołać uśmiech na mojej twarzy. Również wątek staruszek polujących na internetowego demona sprawił, że na moment ponownie zainteresowałam się tym, co dzieje się w fabule. To właśnie dzięki tym aspektom będę wspominać Niedaleko pada trup od denata jako książkę znośną i przyjemną, o której istnieniu zapewne za niedługo w ogóle zapomnę. Kompletnym niewypałem był za to wątek romantyczny Magdy i Mikołaja, który wydawał się dla mnie niekoniecznie istotny i w ogóle nie interesujący. Ot, historia, która nie wnosi niczego istotnego i ciekawego do fabuły. Moim zdaniem równie dobrze mogłoby go w ogóle nie być.

  Reasumując, ,,Niedaleko pada trup od denata" to przyjemna komedia kryminalna, którą czyta się niesamowicie szybko i nawet nie trzeba się przy niej zbytnio skupiać. Specyficzny humor na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, jednak warto jest dać mu szansę. Dla osób, które lubią niekonwencjonalne zwroty akcji oraz nietypowych bohaterów jest to tytuł idealny. Mogło być lepiej, jednak tragicznie nie jest. Polecam, jeśli podejdzie się do niej z przymrużeniem oka i sporym dystansem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Pewnej zimy nad morzem 5/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pewnej zimy nad morzem

Senne nadmorskie miasteczko tuż przed Bożym Narodzeniem staje się areną niepokojących wydarzeń. Dwa ciała, które mogą należeć do tej samej ofiary, to dopiero początek… Przystojny policjant Marek rozpoczyna skomplikowane śledztwo. Dzielnie wspiera go w tym urocza Majka. Czy wspólnie uda im się...
Klątwa utopców 0/5 Nasza cena:
18,45 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Klątwa utopców

Nowa powieść laureatki konkursu literackiego Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”! Dagmara musi zająć się dziadkiem przez kilka dni. Nic prostszego? Nie w tym przypadku! Starszy pan zafunduje jej wakacje w zrujnowanym szpitalu psychiatrycznym na Roztoczu. Ludzie są tu mili i spokojni, szkoda tylko, że...
Audiobook Szczęśliwy pech mp3 0/5 Nasza cena:
17,96 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Szczęśliwy pech mp3

Pewnego dnia w życiu całkiem spokojnego mężczyzny pojawia się dziewczyna o dziwnym imieniu. Jest to osoba szalenie pomysłowa - i szczególnie dobrze jej wychodzi wywoływanie wszelkiego rodzaju kataklizmów. Dom grozi zawaleniem, w pobliżu krąży seryjny morderca, a tajemniczy mafioso pastwi się nad...
Szczęśliwy pech audiobook mp3 0/5 Nasza cena:
25,46 zł 29,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szczęśliwy pech audiobook mp3

Pewnego dnia w życiu całkiem spokojnego mężczyzny pojawia się dziewczyna o dziwnym imieniu. Jest to osoba szalenie pomysłowa i szczególnie dobrze jej wychodzi wywoływanie wszelkiego rodzaju kataklizmów. Dom grozi zawaleniem, w pobliżu krąży seryjny morderca, a tajemniczy mafioso pastwi się nad...
Audiobook Czarci krąg mp3 0/5 Nasza cena:
20,12 zł 27,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Czarci krąg mp3

Hanka jest detektywem w biurze matrymonialnym. Pewnego dnia od swojej szefowej otrzymuje zadanie specjalne. Udaje się więc do małego miasteczka, by tam przeprowadzić śledztwo. Okazuje się, że w Zagubinie niedawno odkryto szkielet pogrzebany w pochówku wampirycznym. Mieszkańcy wykorzystują to do...
eBook Lokator do wynajęcia mobi epub 0/5 Nasza cena:
23,99 zł 28,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Lokator do wynajęcia mobi epub

Nowa powieść laureatki konkursu literackiego Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”! Uważasz, że nie ma gorszej zmory niż Regi ze „Szczęśliwego pecha”? W takim razie... poznaj starszą panią! W maleńkiej górskiej wiosce dwie niezbyt grzeczne staruszki planują gigantyczny przekręt... Nie wiedzą jednak, że...
Audiobook Lokator do wynajęcia mp3 0/5 Nasza cena:
17,96 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Lokator do wynajęcia mp3

Nowa powieść laureatki konkursu literackiego Wydawnictwa "Nasza Księgarnia"! Uważasz, że nie ma gorszej zmory niż Regi ze "Szczęśliwego pecha"? W takim razie... poznaj starszą panią! W maleńkiej górskiej wiosce dwie niezbyt grzeczne staruszki planują gigantyczny przekręt... Nie wiedzą jednak, że...
eBook Klątwa utopców mobi epub 0/5 Nasza cena:
23,99 zł 28,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Klątwa utopców mobi epub

Nowa powieść laureatki konkursu literackiego Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”! Dagmara musi zająć się dziadkiem przez kilka dni. Nic prostszego? Nie w tym przypadku! Starszy pan zafunduje jej wakacje w zrujnowanym szpitalu psychiatrycznym na Roztoczu. Ludzie są tu mili i spokojni, szkoda tylko, że...
eBook Pocałunek Fauna mobi epub 0/5 Nasza cena:
14,11 zł 17,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Pocałunek Fauna mobi epub

Pocałunek Fauna to opowieść o losach grupy przyjaciół, o tragedii, która  połączyła ich na zawsze, choć rozproszyła po świecie. O magicznym mieście dzieciństwa na Ziemiach Odzyskanych, którego historia odciska się piętnem na bohaterach. O tęsknocie, która sprawia, że wraca się do korzeni, choćby na...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula