(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?

Autor:

Natasza Socha

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Rok wydania
2019
Format
13.5 x 21.5 cm
Ilość stron
304
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 20,54 zł
Audiobooki mp3
za 25,69 zł
Nasza cena: 22,71 zł 39,90 zł Taniej o: 43%

"(Nie)młodość" to trzecia część sagi Nataszy Sochy, "(Nie)".

Tym razem nasi bohaterowie mierzą się z tematem starości. Czy dialog między pokoleniami, które dzieli szmat czasu, jest jeszcze możliwy?

Choć Klarysa dawno już weszła w jesień życia, nie zamierza łatwo poddać się starości. Gdy przenosi się do domu opieki dla seniorów, drzemiąca w niej pasja pozwala jej walczyć z chorobą. W domu tym spotyka dwoje znacznie młodszych od siebie ludzi. Marta ma lat trzydzieści i właśnie straciła pracę. Na dodatek straciła też trwającą od wielu lat przyjaźń. Jest załamana i w desperacji próbuje wszystkiego, aby związać koniec z końcem. Chociaż nie lubi starych ludzi, podejmuje pracę właśnie w domu opieki. Trafia tu również Benedykt, dwudziestoośmioletni nauczyciel tańca. Mężczyzna stara się na nowo wyzwolić w wiekowych podopiecznych radość życia i poczucie szczęścia. Jego uczniami są seniorzy, którzy poprzez taniec mogą mimo przeciwności wyzwolić się jeszcze z ograniczeń i schematów dnia codziennego.

"(Nie)młodość" to przepiękna opowieść o dialogu między starością a młodością. Potrafi wzruszyć do łez i bez reszty oczarować. A przecież w obecnych czasach temat starzenia się odpychamy od siebie ze wszystkich sił. Siwe włosy i zmarszczki nie są ani sexy, ani na topie. Starość nie zbiera lajków - raczej budzi przerażenie i niesmak. Zapominamy, że jest ona nieodłączną częścią naszego życia i należy liczyć się z tym, że większość z nas jej doczeka. Powieść Nataszy Sochy w przepiękny sposób oswaja czytelnika z tym niełatwym tematem.


O autorce

Natasza Socha jest dziennikarką, pisarką i felietonistką, ilustruje także książki dla dzieci. Przyszła na świat w Poznaniu. Obecnie podróżuje między miastem rodzinnym a niewielką niemiecką wsią, w której oddaje się swojej twórczości. Ma w swym dorobku liczne powieści obyczajowe, którymi podbiła serca polskich czytelników. Przedstawiona wyżej książka to już trzecia część sagi, w której po raz kolejny splatają się losy znanych i lubianych bohaterów. Na cykl składają się jak dotąd następujące powieści: "(Nie)miłość", "(Nie)piękność" i "(Nie)młodość".

Recenzje (6)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Największą wadą starości nie są zmarszczki, tylko zgryźliwość duszy. "

  🌷

  Dwie kobiety. Siedemdziesięcioletnia Klarysa i trzydziestoletnia Marta. Każda z nich, niezależnie od ilości przeżytych lat, zmaga się ze swoim bagażem doświadczeń życiowych.

  Jak poradzą sobie z problemami, którym muszą stawić czoło? Marta, młoda dziewczyna, która jednocześnie traci przyjaźń i pracę, nie ma żadnych perspektyw na przyszłość. Wpada w depresję. Z każdym dniem życie coraz bardziej zaczyna przeciekać jej przez palce. Starsza pani, Klarysa, odkrywa u siebie pierwsze oznaki demencji. Nie potrafi, i przede wszystkim nie chce, pogodzić się z chorobą, która podstępnie wkradła się w jej życie. Walcząc ze swoimi demonami, podobnie jak Marta, odcina się od zewnętrznego świata traktując otaczających ją ludzi jak wrogów.

  Los postanowił, że drogi Klarysy i Marty przecinają się. Kobiety spotykają się w miejscu, do którego bardzo nie chciały trafić, w domu spokojnej starości Hebe. Obie traktują Hebe jako przymusową banicję. Marta przede wszystkim dlatego, że nie lubi starszych ludzi, a Klarysa nie czuje się na tyle stara i zniedołężniała, żeby musieć tam przebywać.

  Czy spotkanie młodości ze starością, bezsilności z potrzebą buntu i walki o siebie, spowoduje, że kobiety zmienią swoją postawę?

  Czy młodość i starość będą chciały i potrafiły porozumieć się?

  🌷 "- Wiesz, że jestem stara? - Nie jesteś. Ty nigdy nie będziesz stara, bo starość jest stanem umysłu."

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mimo tego, że w domu mamy prawie wszystkie książki tej autorki, zapoznałam się tylko z niewielką ich garstką.

  Marta została bezwstydnie oszukana przez osobę, którą nazywała swoją przyjaciółką i wspólniczką. Z dnia na dzień bez pracy, firmy i możliwości stałych zarobków. Na szybko postanowiła poszukać sobie jakiegoś zajęcia, trafiając w dość niecodzienne miejsce. Dzięki pracy tam nie mogła się jednak do końca utrzymać...

  Tak naprawdę głównymi bohaterkami tej książki jest Marta, która wiele w życiu osiągnęła, ale jej największym błędem było to, że za bardzo zaufała. Kolejną damską postacią jest 74-letnia Klarysa. Kobieta musi zamieszkać w domu spokojnej starości, choć nie bardzo jej się ten pomysł podoba.

  Natasza Socha w swojej najnowszej publikacji przeciwstawia starość młodości. Jednocześnie podrzuca bardzo trafne spostrzeżenia, które możemy zauważyć w otaczającej nas rzeczywistości. Jest to zarówno powieść do łez, śmiechu, ale także przemyśleń.

  ,,(Nie)młodość" Nataszy Socha to pozycja, która pokazuje, że wiek nie może nas ograniczać i tylko od nas zależy, jak wykorzystamy czas, który nam jeszcze pozostał.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W "(Nie)młodości" po raz trzeci splatają się losy bohaterów sagi Nataszy Sochy. Tym razem muszą zmierzyć się z kolejnym fetyszem naszych czasów – młodością, zachowywaną wbrew rozsądkowi i za każdą cenę. Starość nie zdobywa lajków. Siwa nitka we włosach, zmarszczki wokół oczu i doświadczenie budzą co najmniej lekceważenie, częściej niechęć, czasem też wstręt. Ale jak w dwóch poprzednich powieściach – "(Nie)miłości" i "(Nie)piękności" – z przewrotnym „nie” w nawiasie – i tym razem zakończenie całkowicie was zaskoczy.

  Klarysa większość życia ma już za sobą, ale kiedy trafia do domu opieki, rozpoczyna walkę nie tylko z atakującą ją chorobą, ale i ze starością.

  Marta jest trzydziestolatką, właśnie traci pracę i wieloletnią przyjaźń. W desperacji chwyta się wszystkiego i chociaż nie lubi starych ludzi, podejmuje się pracy w domu opieki.

  Benedykt to 28-letni nauczyciel tańca. Jego uczniami są seniorzy, którzy dzięki muzyce i ruchowi odzyskują nie tylko chęć do życia, ale i zyskują umiejętność pokonywania słabości. Ruch wyzwala ich od narzuconych przez codzienność granic. Pozwala je przekraczać, daje wolność i przepustkę do ostatnich chwil szczęścia.

  Czy dialog między starością a młodością jest możliwy?...

  "Starość ma te same apetyty co młodość, tylko nie te same zęby." - M. Samozwaniec

  Czy dla Was jest starość? Czy o starości świadczy nasza metryka urodzenia? A jeśli w środku wciąż czujemy się jakbyśmy byli młodzieniaszkami? A może wstydzimy się jednego i drugiego? Osobiście uważam, że powinniśmy przede wszystkim czuć się dobrze z samym sobą i nie przejmować się tym: "bo co ludzie powiedzą?". Ludzie nie przeżyją za nas życia?

  Natasza Socha porusza w swojej powieści problemy, które mogą dotyczyć każdego z nas. Z pewnością duża część społeczeństwa źle znosi przemijanie, starzenie się, obserwowanie jak z roku na rok przybywa zmarszczek, siwych włosów na głowie czy niedoskonałości ciała. W zasadzie wszędzie możemy zaobserwować ludzi, którzy za wszelką cenę próbują zatrzymać czas, by jak najdłużej wyglądać młodo i świeżo. Niestety często odnoszą odwrotny skutek.

  "Szacunek należy się komuś, kto na niego zasługuje. Siwa głowa nie może być jedynym powodem."

  Autorka wyraźnie kreśli różnice tego, jak świat postrzegają ludzie młodzi, a jak starsi. Ich poglądy na wiele spraw związane z młodością dotyczą nie tylko różnic pokoleniowych, ale wyznawanych wartości czy podejmowanych decyzji. Jednakże pomimo tego co ich dzieli, można znaleźć podobieństwa. Zarówno jedna, jak i druga strona może spróbować wymienić się między sobą doświadczeniami. Czy jest możliwe, że ich punkt widzenia spotka się gdzieś pośrodku? Uważam że dialog między starością a młodością jest jak najbardziej możliwy. Wystarczy dobra wola obu stron, a przede wszystkim otwarcie się na drugiego człowieka. Ta historia dobitnie pokazuje, iż mimo, że starsze osoby muszą mierzyć się z wieloma ograniczeniami, to nadal mają wiele do zaoferowania światu.

  "Młodość ma to do siebie, że jest bezczelna."

  Uwielbiam swobodny, ironiczny, sarkastyczny język i styl, jakim posługuje się autorka. Fragmenty książki mogłabym przytaczać bez końca. To prawdziwa skarbnica trafnych spostrzeżeń otaczającej nas rzeczywistości. Autorka obala pewne mity, które przez lata narosły i kolejne pokolenia je powielają. Zakończenie zaś zaskakuje, zmusza do refleksji i wyciągnięcia własnych wniosków.

  "Człowiek pogłaszcze po głowie, przytuli, a potem kopnie w dupę…"

  "(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?" to powieść, która stawia młodość w zupełnie innym świetle, ale wciąż prawdziwym. To książka skłaniająca do rozmyślań nad przemijaniem oraz prowadząca do konkluzji, że nic nie jest nam dane na zawsze. Pozytywna energia, wzruszenie, humor i dobra lekcja przypominająca co w życiu najważniejsze - to wszystko znajdziecie na kartach tej książki. To lektura, która dotyczy każdego z nas, jeśli nie teraz, na pewno za jakiś czas. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy kobieta z upływem wieku się przeterminowuje?

  To już taka tradycja, że książki Nataszy Sochy zawsze wiele wnoszą do mojego życia. Zawsze z nich coś dobrego nabywam i czegoś się uczę. Tym razem, przy lekturze najnowszej powieści tej Autorki przyszła pora na zastanowienie się nad przemijaniem, starzeniem się, zmierzaniem ku końcowi. Z rozsądkowego punktu widzenia to naturalna kolej rzeczy. Mówią, że starość się Bogu nie udała. Nic bardziej mylnego. To człowiek tę starość sobie ukradł. Dzięki rozwojowi nauki średnią długość życia znacznie podwyższono. No ale, że nie ma rzeczy idealnych to starość okazała się totalnie nieidealna. Pełna chorób i słabości. Starzenia się i jak powiedzą niektórzy umierania na raty. Bo to nogi odmawiają posłuszeństwa, a to wzrok zawodzi, a to słuch już nie ten. I tak się tę starość spycha na dalszy plan, często do domów opieki. To miejsca, gdzie czeka się na koniec. Czasem to konieczność, czasem wygoda rodziny. Rzadko kiedy wola osoby w podeszłym wieku. Myślę, że tymi słowami nieco wprowadziłam Was w klimat książki w której młodość i starość spotykają się na parkowej ławce. No może nie tak dokładnie, ale ...

  Jest ich dwie. Dwie kobiety w różnych fazach życia. Jedna ma ponad siedemdziesiąt lat i problemy z pamięcią. Wnuk, który się nią opiekuje wyjeżdża na stypendium do Londynu. Jego babcia trafia do prywatnego domu opieki. Do Hebe. (Hebe znaczy młodość). Klarysa nie jest temu chętna, ale wie, że samej będzie jej trudno. Rodzi się w niej bunt, a zarazem chęć udowodnienia światu, że to nie czas by ją zepchnąć na boczny tor.

  Marta jest po trzydziestce. Nie założyła rodziny, jest wykwalifikowaną stylistką paznokci. Gdy wyrolowuje ją wspólniczka traci firmę, oszczędności i pracę. Jest bezrobotna i szuka możliwości zarobkowania. Na pół etatu zaczepia się w sexshopie, a dzięki znajomości matki dostaje też posadę opiekunki w Hebe.

  Dwie kobiety spotykają się w jednym miejscu i świecie.

  Wszystko pozornie ich dzieli i różni. Wszystko, ale tylko na pierwszy rzut oka. Ich relacja chcąc nie chcąc tworzy most między pokoleniami...

  To świetna książka napisana mądrze i z pomysłem. To tytuł, który zmusza nas do refleksji nad przemijaniem, ograniczonym trwaniem życia i prawdą, że nic nie jest nam dane na zawsze. Natasza Socha świetnie ujęła temat jesieni życia. Z jednej strony pokazała, że w osobach starszych drzemie wiele życia, z drugiej naświetliła pewne ograniczenia i walkę z ich pokonywaniem.

  To powieść, której kartki odwracają się wręcz same. Dwuosobowa narracja pokazuje dwa światy, które w końcu się przenikają - bo muszą i uzupełniają - co jest bardzo piękne i pożyteczne. Akcja lektury nie jest szybka, ale z detalami pokazuje wszelkie aspekty życia głównych bohaterek co jest tutaj bardzo ważne. Rozkoszowałam się czytaniem urzeczona trafnością pokazania dwóch różnych rzeczywistości i obalania wielu mitów, które są skostniałe i nieprawdziwe.

  Tę powieść nie sposób tylko przeczytać. Ją trzeba przeżyć, przeanalizować i przemyśleć.

  Książka ogromnie mi się spodobała. Jej czytanie zatrzymało mnie na chwilę w pędzie życie w którym można zobojętnieć na to, co najważniejsze.

  Gratuluję Autorce pomysłu, publikacja jest naprawdę warta polecenia i odkrycia w hałasie życia.

  Z serca rekomenduję.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Wielkie ukłony, dla Nataszy Sochy za pomysł i realizacje tak niezwykłej, pięknej, prawdziwej serii - Nie. Miłość, piękność, młodość ukazana w zupełnie inny sposób, przedstawiający ich przeciwności, zmusza nas czytelników do ich refleksji, oraz szczerej analizy własnej osoby . Oczywiście nie muszę wspominać, iż sama oprawa tych książek potrafi oczarować czytelnika.

  „(Nie) młodość” przedstawia problem akceptacji przemijania, starości z perspektywy osób dojrzałych, oraz jej niezrozumienia a wręcz niedocenienia osób młodych. Drogi naszych bohaterek, łącza się w jednym z domów spokojnej starości - Hebe. Klarysa i Marta, chodź z zupełnie innych powodów zmuszone są do akceptacji tego miejsca. Mimo niełatwych początków, ich relacja zmienia się z czasem, w dość niezwykłą więź. Zmiany które zachodzą w nich obu, pozwolą im na wykonanie kolejnych kroków w życiu, oraz docenieniu tak wielu jego elementów.....

  Zachęcam was, do odpowiedzi sobie na pytanie, które autorka zadaje nam już na okładce.. - Czy kobiecość ma termin ważności?. Szczerze przyznam, iż miałam na nie zupełnie inny przemyślenia, przed i po lekturze tej książki. Zachęcam, wszystkie kobiety (zwłaszcza je) do przeczytania, tego cyklu, koniecznie całego. Pozwólcie sobie chodź na chwile, zatrzymać czas i ponieść się tym niezwykłym historią.

  Czy ta recenzja była przydatna? nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci 0/5 Nasza cena:
28,54 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci

Poznajcie Melę, która chce wiedzieć, skąd się wzięła na świecie. Mela zadaje mamie, tacie i dziadkom pytania często uważane przez dorosłych za kłopotliwe. Dziewczynka jest dociekliwa i oczekuje rzeczowych odpowiedzi. W miarę jak rośnie, chce wiedzieć coraz więcej. Dlatego ta książka może wam...
eBook Rodzina, czyli transcendencja w majtkach pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
25,49 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Rodzina, czyli transcendencja w majtkach pdf mobi epub

„Małżeńskie łoże ma większą głębię i moc twórczą (również więcej dramatyzmu) niż laboratorium doktora Frankensteina, a stół rodzinny to wytwór techniki potężniejszy niż tablet”. (Ze wstępu autora) Rodzina – oparta na naturalnych więziach, otwarta na żywioł i tak bardzo daleka od pożądanej dziś...
Zestaw aktywizujący Tor wyścigowy 0/5 Nasza cena:
41,99 zł 59,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zestaw aktywizujący Tor wyścigowy

Witaj na torze wyścigowym! Zestaw aktywizujący zawiera: 64-stronicową książeczkę, która opisuje wydarzenia na torze wyścigowym, 2 drewniane bolidy wyścigowe, Elementy z kartonu rozwijające wyobraźnię dziecka, 16 części tworzących planszę o wymiarach 420x420 mm do wykorzystania jako tor wyścigowy,...
Kobiety cieżkich obyczajów 4/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kobiety cieżkich obyczajów

Kalina ma na głowie maleńkie dziecko, nowego partnera i jego podstępną byłą żonę, a także ciężar ukrywanych przez lata rodzinnych sekretów. Kim była Luiza? Czy naprawdę była luksusową prostytutką i uwiodła męża własnej córki? Jak bardzo podobna do prababci jest Kira? Nowe życie Kaliny zacznie się...
Zula i porwanie Kropka 5/5 Nasza cena:
19,92 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zula i porwanie Kropka

Cześć! Jestem Zula. Mam dziewięć lat i właśnie teraz odkryłam, że jestem czarodziejką! To prawdziwa moc! Mam tu pewną sprawę detektywistyczną do rozwiązania. Naszej nauczycielce, Arlecie Makaron, ukradziono ukochanego psa Kropka. Nasza superekipa – moi najlepsi kumple Kajtek i Maks, kocur Pazur...
Apteka marzeń 5/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Apteka marzeń

Człowiekowi wydaje się, że jest odporny na śmierć. Że jest objęty ochroną, chociaż inni przecież umierają. Pędzimy samochodami, skaczemy ze spadochronami, balansujemy na granicy życia, a jednak nigdy nic złego się nie dzieje. Nie patrzymy na śmierć z pokorą, bo przecież nas samych ona nie dotyczy....
Dziecko last minute 5/5 Nasza cena:
26,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziecko last minute

Kalina ma 46 lat i jest w ciąży z mężczyzną, którego poznała zaledwie kilka tygodni temu. Nieodpowiedzialność? Kryzys wieku średniego? A może późne macierzyństwo jest najpiękniejsze – jak wakacje last minute, nieplanowane, pełne niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji? Życie głównych bohaterów...
Awaria małżeńska 5/5 Nasza cena:
27,79 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Awaria małżeńska

Komedia o dwóch słomianych wdowcach. A może jednak tragedia? Czasem wystarczy potrącić kota, by życie małżeńskie stanęło na głowie. Jak wygląda dom bez żon? Pewnego dnia Mateusz i Sebastian, dwaj obcy faceci, stają się sobie bliscy niczym syjamskie bliźnięta, złączone wspólnym losem samotnych...
Zula i magiczne obrazy 4/5 Nasza cena:
19,92 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zula i magiczne obrazy

Cześć, to znowu ja, wasza mała czarodziejka Zula. Jakiś czas temu przyśnił mi się niebieski dom, który wyrósł na Poziomkowej Polanie. Okazało się, że pojawił się naprawdę i że ma bardzo tajemniczego mieszkańca – Karła z doczepianą grzywką, właściciela magicznych obrazów. Są na nich namalowane...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula