Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
Produkt chwilowo niedostępny
Wydawnictwo
Ilość stron
384
Rok wydania
2017
Nasza cena: 29,99 zł 39,99 zł Taniej o: 25%

Chwilowo niedostępny

"Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym Wszechświecie" to książka, która w przystępny i pełen humoru sposób zastępuje podręcznik do fizyki w każdym wieku.

Czy dla Ciebie fizyka była również ciężkim i niemożliwym do zniesienia przedmiotem? Nie rozumiałeś zasad Newtona, miałeś trudności z pojęciem grawitacji, a kosmos wydawał się być odległy i niewyobrażalnie wielki? Właśnie dla takich osób oraz wszystkich, którzy interesują się Wszechświatem powstała książka "Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym Wszechświecie".

Autorzy w doskonały sposób postarali się, aby fachowe nazewnictwo zostało zminimalizowane i zastąpione bardziej przystępnymi określeniami. W ten sposób, grono odbiorców może powiększyć się o wiele osób, które w żaden sposób nie są związane z astronomia i fizyką. W końcu nie jest powiedziane, że wszyscy pozostali powinni żyć w nieświadomości!

Wraz z książką Czytelnik może odkryć wiele odpowiedzi na nurtujące go pytania. Ciekawostki o Wszechświecie, antymaterii, czarnych dziurach oraz wiele innych zagadnień zostają przedstawione w kolejnych rozdziałach tej pozycji, przez co nasza wiedza jest na bieżąco rozszerzana. Warto poznawać świat i przestrzeń, która nas otacza, nawet jeśli wydaje się być ona odległa i nierealna. Prawda jest jednak taka, że my również stanowimy elementy całego systemu i nie powinniśmy tego ignorować. Wraz z książką "Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym Wszechświecie" zaczniemy być bardziej świadomi wszystkiego, co dzieje się dookoła. Chociaż fizyka dla większości zdaje się być trudna do przyswojenia, razem z autorami i ich ogromnym poczuciem humoru nic nie będzie już niemożliwe. To pozycja idealna dla każdego pasjonata nauki, jak i osoby, która chciałaby się w końcu do niej przekonać i zobaczyć, że strach ma tylko wielkie oczy.

Jorge Cham jest twórcą znanej serii pasków komiksowych PCHD oraz robotykiem. Daniel Whiteson to fizyk cząstek elementarnych.
Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy, nad niektórymi na pewno się nie zastanawiał. Wiedza o otaczającym go świcie jest pełna luk. Sama nie wiem zbyt wiele o tym, jak działa wszechświat. Raczej nigdy mnie to nie interesowało, chyba że od strony historycznej, strona fizyczna, chemiczna, to dla mnie trochę czarna magia. Czas temu zaradzić!

  Jorge Cham, robotyk i twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, oraz Daniel Whiteson, fizyk cząstek elementarnych, połączyli siły, by zbadać stan naszej wiedzy, a raczej ogromnej niewiedzy, o wszechświecie. Za pomocą zabawnych rysunków oraz niezwykle humorystycznych wyjaśnień przemawiają do wyobraźni i sprytnie przekazują nam wiedzę poprzez śmiech i zabawę. W ten sposób niezwykle klarownie i skutecznie wyjaśniają wiele skomplikowanych zagadnień, które przekazane w naukowy i schematyczny sposób, byłby niemożliwe do przyswojenia.

  Musicie przyznać, że te obrazki są boskie. Uwielbiam na nie patrzeć i czytać te zabawne notki. Żebym nie wiem jak zły dzień miała, i tak po chwili zaczynam się śmiać. To właśnie one sprawiły, ze czym prędzej sięgnęłam po tę książkę. Ale poza nimi jest też niesłychanie ciekawy tekst. Dzięki tej książce wiele dowiedziałam się o otaczającym mnie świecie, zdałam sobie sprawę o jak wielu rzeczach nie miałam pojęcia i teraz szokuję tym innych. Zachęcam do sięgnięcia, bo przy świetnej zabawie, możecie poszerzyć swoją wiedzę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  W szkole fizyka była jednym z moich znienawidzonych przedmiotów, a książka od fizyki dosłownie gryzła. Niezrozumiałe treści, skutecznie zabijały moją ciekawość i chęć dowiedzenia się czegoś.

  „Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie” to wprost wymarzony podręcznik do fizyki. O ile lepiej wspominałabym lekcje, gdyby towarzyszyło mi to kompendium wiedzy.

  Jorge Cham i Daniel Whiteson stworzyli niezwykle absorbującą i wciągającą publikację, do której podchodzą z dystansem. Klarowne i przejrzyste wyjaśnienia, nawet w najmniejszym stopniu nie są nużące i nie sprawiają żadnych trudności w rozumowaniu. Strona za stroną, dostarczane nam są coraz to nowsze informacje i niewiadome. Przewodnik ten daje wiele odpowiedzi, a stawia jeszcze więcej pytań, które bombardują nasze myśli. Autorzy aplikują nam potężną dawkę śmiechu i przyjemności z lektury, swoim dowcipkowaniem i błyskotliwością. Tekst został ubarwiony różnego rodzaju humorystycznymi ilustracjami, wykresami i grafikami, które są świetnym zobrazowaniem tekstu. Lekkie i żartobliwe pióro sprawia, że nie da się oderwać od lektury na dłużej.

  Moja ciekawość została wzmożona, a spekulacje do otaczającego mnie świata, zostały totalnie pobudzone.

  Do głowy przyszedł mi cytat, który idealnie obrazuje to dzieło…

  „Im więcej wiesz, tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa” – Fancis Scott Fitzgerald (z książki Ostatni z wielkich).

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Do tej książki podeszłam z dużym zainteresowaniem i się nie zawiodłam. W przyjemny sposób przedstawia i pomaga w zrozumieniu tak trudnych zagadnień, jak np. ciemna materia. Pokazuje tę ciekawszą i bardziej intrygującą stronę fizyki, której często nie omawiamy na lekcji. W tej książce znajdują się też ilustracje, które pomagają nam lepiej zrozumieć, o czym pisze autor. Żarty zamieszczone w tej publikacji wielokrotnie wywoływały uśmiech na mojej twarzy, ale jak wiadomo, każdy ma inne poczucie humoru i prawdopodobnie nie wszystkim przypadną do gustu dowcipy o lamach. Trzeba też wspomnieć, że tę książkę należy czytać w pełnym skupieniu, żeby ją zrozumieć. Mimo naprawdę dobrych wyjaśnień nie jest to lektura łatwa ani lekka. Nie można jej przeczytać w ciągu jednego wieczoru, bo jest to po prostu niemożliwe, żeby tak długo pozostać w pełnym skupieniu.

  Podsumowując, jest to książka zdecydowanie warta przeczytania, ale wymaga dużo cierpliwości. Trudne treści przedstawia w jasny i ciekawy sposób, dlatego mogę ją polecić nawet osobom nieinteresującym się fizyką.

  Ana, lat 15

  źródło: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  W swoim życiu miałem do czynienia z wieloma książkami popularnonaukowymi. Jedne były lepiej napisane, inne gorzej, ale wszystkie do tej pory starały się zwyczajnie uświadomić czytelnika o tym co wiemy i tę wiedzę mu przekazać. Zgoła odmiennie do tego tematu podeszli dwaj naukowcy. Jorge Cham - rysownik, a także doktor robotyki Uniwersytetu Stanforda, oraz Daniel Whiteson - profesor fizyki cząstek elementarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego. Ich zamiarem nie było zwyczajne opowiedzenie czytelnikowi, jak wielu autorów przed nimi, wielu ciekawostek o wszechświecie, lecz właśnie tego, czego o nim nie wiemy. I w ten sposób powstała książka Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanych wszechświecie.

  Na pierwszy rzut oka pomysł na taką książkę popularnonaukową może się wydać co najmniej dziwny. Bo przecież jaki jest sens wydać książkę, która uświadomi nam jak niewiele ludzkość wie na temat otaczającego nas wszechświata? Żaden! A jednak Jorge Cham i Daniel Whiteson udowadniają, że taka książka ma rację bytu i może stanowić świetną i zabawną lekturę nie tylko dla pasjonatów tematu, ale dla każdego. Gwarantuję, że trudno będzie Wam od niej odejść choć na moment, ponieważ z każdą stroną coraz bardziej pobudza ona wyobraźnię i ciekawość świata.

  Tematów, jakie zostały poruszone w książce jest w sumie siedemnaście i omawiają takie zagadnienia jak: z czego składa się wszechświat, czym jest ciemna materia, jakie są tajemnice masy, co to jest czas i przestrzeń, ile mamy wymiarów, co się stało podczas Wielkiego Wybuchu, oraz czy jesteśmy sami w kosmosie. Nie są to oczywiście wszystkie tematy, ale te chyba najbardziej znane przez wszystkich, którzy choć troszkę się tym tematem interesują. Z reguły na początku każdego rozdziału przeczytamy krótkie, ale przystępne informacje na dany temat, aby na dalszych stronach lepiej zrozumieć różnego rodzaju wywody i przemyślenia autorów. Natomiast im dalej, tym więcej pytań i spekulacji oraz rozważań na temat niewiadomych. A przez cały ten czas, autorzy opowiadają wiele dowcipów, zabawnych i niekiedy absurdalnych sytuacji i anegdot. Nie brakuje tutaj także niecodziennych analogii, czy przykładów, które choć dość niecodzienne, to wyjątkowo dobrze ilustrują wiele trudnych i skomplikowanych zagadnień z fizyki.

  Nie dowiemy się za to z tej książki, czy na pewno jesteśmy sami we wszechświecie, dlaczego prędkość światła wynosi blisko 300 milionów m/s, czy dlaczego czas biegnie do przodu. Oczywiście, to tylko przykłady, ponieważ po przeczytaniu tej książki można sobie uświadomić jak naprawdę bardzo, ale to bardzo mało wiemy, chociaż poznaliśmy już tak dużo. Jest to chyba jedna z największych zalet tej książki - pokazanie jak mało wiemy, zamiast być kolejną pozycją o wszechświecie i jego tajemnicach. Dlaczego? Ponieważ wielu autorów stara się pokazać co wiemy, jak wygląda obecny stan wiedzy, ale pomijają to, czego nie wiemy lub mówią o tym bardzo lakonicznie. A wydaje mi się, że takie książki, jak ta Chama i Whitesona są potrzebne, ponieważ mogą zainspirować młode osoby do kariery naukowej, do zainteresowania się nauką i do znalezienia przez nich w przyszłości odpowiedzi na pytania zaprezentowane w tej książce. Co więcej, autorzy pokazują wiele skomplikowanych rzeczy w bardzo prosty sposób np. jak wytłumaczyć, że siły elektromagnetyczne są silniejsze niż grawitacja? Na przykład podnieść magnesem gwóźdź. Proste, prawda? A jednak trudno o takie doświadczenia na lekcjach fizyki.

  W książce znajdziemy także całe mnóstwo niezwykle błyskotliwych i zabawnych ilustracji - począwszy od różnego rodzaju tabel, wykresów, aż po zabawne scenki ilustrujące jakieś zjawisko. Nie są one bynajmniej tylko ozdobą, ale integralną częścią, która doskonale uzupełnia humor i niekiedy dziwaczne analogie autorów na temat danego zjawiska, czy teorii. Co ważniejsze, mają one nie tylko bawić, ale pozwalają również lepiej rozumieć opisywane w tekście problemy.

  Nie mamy pojęcia jest książką jedyną w swoim rodzaju. Cham i Whiteson nie tylko opowiadają o wszechświecie, ale przede wszystkim o tym, czego o nim nie wiemy. A robią to w sposób niezwykle przystępny i niepozbawiony humoru, a wszystkiego dopełniają przezabawne ilustracje. Polecam!

  Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Wszechświat nieodkryty.

  To
  zdecydowanie książka dla tych, którzy kochają patrzeć w gwiazdy :) Wszechświat jest przeogromny, więcej o nim nie wiemy niż wiemy, o czym Cham i Whiteson przypominają nam na każdej stronie, robią to jednak z humorem, pisarskim zacięciem i pasją, a wobec tego... wcale nie jest nudno! :)

  "Nie mamy pojęcia" z całą pewnością nie da odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wszechświata. Te niecałe 400 stron to przede wszystkim mała próba usystematyzowania wiedzy, którą posiadamy o wszystkim dotyczącym kosmicznego otoczenia naszej planety... Ba!, tak naprawdę to pozycja na temat wszystkiego tego, o czym w gruncie rzeczy (jak sugeruje tytuł) nie mamy w tym temacie pojęcia ;) , jednak bez dwóch zdań dzięki takim lekturom coś, co mogło przerażać na lekcjach choćby fizyki, przestaje być straszne. Kosmos potrafi być fascynujący - tak jak i jego tajemnice :) Czy nie działają bowiem na wyobraźnię pytania jak czym jest materia, antymateria, jaka prędkość może obowiązywać we wszechświecie i dlaczego? :) Do tego dostajemy na kolejnych stronach masę humorystycznych rysunków i zabawnych anegdotek, co jako pewna całość sprawia, że chce się po prostu czytać więcej i więcej ;)

  Osobiście nie miałem problemu ani z tematyką lektury ani z zagłębieniem się w trudne z pozoru, aczkolwiek opisane z humorem, zagadnienia, ale u mnie wynika to z tego, że w gwiazdy gapić się uwielbiam od zawsze ;) Tak sobie jednak myślę, że jeśli tego z jakichś powodów nie lubicie, to po tej książce jest spora szansa... że polubicie :) Nikt oczywiście nie będzie Wam kazał po lekturze zapisywać się na studia dotyczące fizyki kwantowej, ani też nikt nie każe Wam lecieć zaraz do sklepu po teleskop chociażby, ale może podniesiecie głowę nieco do góry, później jeszcze trochę wyżej... i zobaczycie na nocnym niebie coś fajnego ;) To sama przyjemność, więc tego Wam, nie tylko po tej lekturze ;) , życzę.

  Polecam!

  Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

  Recenzja także na:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Metro 2034 5/5 Nasza cena:
27,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2034

Nowe wydanie drugiego tomu fantastyczno-naukowego cyklu Metro Dmitrija Glukhovsky’ego ? Metro 2034. Rok 2034. Rok po starciu z Czarnymi w metrze pojawia się nowe zagrożenie. Czy ostatnie schronienie ludzkości i tym razem zwycięży w walce o przetrwanie? W związku z polską premierą niezwykle...
Metro 2035 4/5 Nasza cena:
27,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2035

Metro 2035. Kontynuacja i zakończenie historii Artema. Ukoronowanie i zamknięcie kultowego cyklu Metro 2033, który właśnie staje się kompletną trylogią. Na tę powieść miliony czytelników czekały aż dziesięć lat, a prawa do przekładu zagraniczni wydawcy wykupili na długo przed jej ukończeniem przez...
Uniwersum Metro 2033. Ciemne tunele 5/5 Nasza cena:
34,19 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uniwersum Metro 2033. Ciemne tunele

„… stworzyć nową rasę, która będzie odporna na promieniowanie. Jej przedstawiciele bez drżenia w kolanach wyjdą na powierzchnię i zdołają zbudować nowy świat. Stworzą przyszłość nie dla tunelowych szczurów, lecz dla odrodzonej ludzkości. Ludzie znów zobaczą gwiazdy, o których z taką przejmującą...
World of WarCraft: Arthas. Przebudzenie króla Lisza 4/5 Nasza cena:
31,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

World of WarCraft: Arthas. Przebudzenie króla Lisza

Jest ucieleśnieniem zła, władcą Plagi nieumarłych, panem runicznego Ostrza Mrozu, wrogiem wszystkich wolnych ludów, istotą o niezmierzonej potędze i niegodziwości. Cała jego lodowata jaźń jest skupiona na knowaniach, jak zniszczyć wszelkie życie w świecie World of WarCraft. Nie zawsze tak jednak...
Uniwersum Metro 2033. Prawo do... + Zbiór opowiadań fanów 0/5 Nasza cena:
35,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uniwersum Metro 2033. Prawo do... + Zbiór opowiadań fanów

Z każdym egzemplarzem powieści „Prawo do użycia siły” Denisa Szabałowa, zbiór najlepszych opowiadań Polskich Fanów Uniwersum Metro 2033 + opowiadania Pawła Majki GRATIS! Nowej powieść rosyjskiego autora Denisa Szabałowa w ramach uniwersum Metro 2033 zatytułowana „Prawo do użycia siły”. W schronach...
Metro 2033 5/5 Nasza cena:
27,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033

Nowe wydanie pierwszego tomu fantastyczno-naukowego cyklu Metro Dmitrija Glukhovsky’ego – Metro 2033. Rok 2033. Świat po zagładzie nuklearnej. Ocalali walczą o przetrwanie w sieci moskiewskiego metra. Ich los trafia w ręce młodego Artema. W związku z polską premierą niezwykle wyczekiwanej powieści...
FUTU.RE 5/5 Nasza cena:
30,06 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

FUTU.RE

Oszałamiająca rozmachem wizji i ładunkiem emocji nowa powieść Dmitrija Glukhovsky’ego! Co zrobisz, by żyć wiecznie? Odkrycia, których ludzkość dokona jeszcze za naszego pokolenia, sprawią, że kolejne stanie się wiecznie młode. Nasze dzieci już nigdy nie umrą. Świat będą zamieszkiwać tryskające...
Uniwersum Metro 2033. Za horyzont 0/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uniwersum Metro 2033. Za horyzont

Petersburskie metro pogrąża się w kolejnej wojnie - tym razem imperium wegan próbuje podbić niezależne stacje. Jednocześnie doświadczony stalker Taran trafia na ślad projektu Alfejos, który daje nadzieję na oczyszczenie powierzchni ziemi ze śmiercionośnej radiacji i wyjście ocalałych z tuneli i...
Dzielnica obiecana. Uniwersum Metro 2033 5/5 Nasza cena:
35,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dzielnica obiecana. Uniwersum Metro 2033

Dwie dekady po atomowej zagładzie, czasy Pożogi. Gatunek homo sapiens na powrót został sprowadzony do roli jednego z konkurentów w grze o przetrwanie. Zmieniło się wszystko. Tylko ludzie pozostali tacy jak dawniej. Nowa Huta. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw robotnicze miasto. XVIII dzielnica...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula