Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę

Autor:

Tony Kososki

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
3-5 dni + czas dostawy
Seria
Wydawnictwo
Rok wydania
2016
Ilość stron
416
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 26,41 zł
Nasza cena: 30,04 zł 39,90 zł Taniej o: 25%

Brazylia była marzeniem, reszta wyszła przypadkiem - tak zwykł mówić o swojej niebywałej podróży 23-letni Przemek Śleziak, szerszemu gronu znany jako Tony Kososki, którego barwna opowieść o Ameryce Południowej, obfitująca w niecodzienne spotkania i odkrycia, mogłaby posłużyć za kanwę nie jednej a kilku powieści przygodowych. 

Wszystko zaczęło się nietypowo, bo kto zaczyna swoją wymarzoną podróż przez obce kultury od Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej? Tony lubi zaskakiwać i łamać stereotypy. Tym razem pomogła FIFA, która w 2014 roku spośród kilkuset tysięcy kandydatów wybrała Kososkiego na wolontariusza odbywającego się w Rio de Janeiro Mundialu (później przez tę samą organizację został wyróżniony nagrodą Fair Play).

Fascynacja Brazylią i przede wszystkim wspomnianym Miastem Boga, które odkrywał w zupełnie niestandardowy sposób, klucząc w labiryntach tamtejszych faveli i starając się zrozumieć rozwarstwienie społeczne tego kraju, zmotywowały go do poznawania kolejnych miejsc na mapie Ameryki Południowej. Odwiedza m.in. Santa Cruz - największe boliwijskie miasto, poznaje realia życia górników w kopalni srebra w Potosi, jako przewodnik dociera na największą pustynię świata - Uyuni. Udaje się też do La Paz, z którego wyrusza w kierunku amazońskiej dżungli, gdzie spotyka się z szamanem i eksperymentuje z ayahuasca. 

Kolejny cel to wyspy na jeziorze Titicaca - Wyspa Słońca w Boliwii i unikatowe pływające Wyspy Uros w Peru. Dalej droga prowadzi do Limy, Machu Picchu i Świętej Doliny Inków w Andach. Ostatni przystanek to położone w dżungli Iquitos, do którego dociera łodzią jako członek załogi. Oczywiście założeniem podróży było ograniczenie do minimum kosztów transportu i noclegu.

Książka staje się niezwykłą mozaiką, na którą składają się te wszystkie miejsca, fascynacje, spotkania, łamiące stereotypy i pokazujące inną Amerykę Południową. Tony Kososki planował spędzić w niej 2 miesiące, został 16. Poznajcie jego historię...

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka o spełnianiu marzeń. Każdy z nas ma różnorakie marzenia, które z braku odwagi do podjęcia pierwszego kroku pozostają niespełnione. Autor, młody inżynier z Gdańska, udowadnia, że chcieć to móc. Jego marzeniem jest podróż dookoła świata.

  Wszystko zaczyna się od Erasmusa- wymiany uczelnianej. Tony trafia do Portugalii, gdzie nie tylko uczy się języka, ale styka się ze studentami z całego świata. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że najlepiej dogaduje się z Brazylijczykami. Kiełkuje w nim chęć poznania tego zróżnicowanego kulturowo, rasowo i językowo kraju. Trochę pomaga przypadek. Zostaje wolontariuszem FIFA na zbliżające się piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii. Zafascynowany nie tylko samym Rio de Janeiro, ale także jego mieszkańcami, z ogromnym zapałem i ciekawością kluczy pomiędzy tzw. lepszymi dzielnicami Miasta Aniołów i favelami, gdzie zamieszkuje biedota. Urok krajobrazu, klimatu oraz zwyczajni ludzie żyjący wśród powszechnych zagrożeń kradzieżą i przemocą, przed którymi przestrzegają wszystkie przewodniki turystyczne, coraz bardziej go zaciekawiają i wpływają na to, że postanawia zrealizować swoje marzenie o dalszej podróży, również po innych krajach Ameryki Południowej. Ze względu na brak wystarczających funduszy decyduje się na podróż autostopem. Wbrew wszystkim głosom, że to się nie może udać, oprócz Brazylii odwiedza Boliwię a także, między innymi, dociera do słynnego peruwiańskiego Machu Picchu.

  Miejsca, które odwiedza, ludzi których spotyka, pomimo trudności z dostępem do Internetu, opisuje na bieżąco na swoim blogu. Wszystko co można dokumentuje za pomocą wspaniałych zdjęć, które są ogromnym atutem polecanej przeze mnie książki. Dzięki nim, choć w najmniejszym stopniu, jesteśmy w stanie współuczestniczyć we wszystkich trudnościach i wyrzeczeniach towarzyszących autorowi w czasie jego wspaniałej przygody oraz zrozumieć, że warto było się odważyć.

  Tony Kososki swoimi przeżyciami zawartymi na ponad 400 stronach książki, udowadnia, że nic tak nie daje poczucia wolności i nic tak nie wzbogaca osobowości , jak namacalne poznawanie osobliwych miejsc kryjących w sobie wiele różnorodnych tajemnic.

  Bardzo udana jest oryginalna, prosta w przekazie okładka projektu Pawła Panczakiewicza. Zdjęcie słynnych schodów Selarón z Rio de Janeiro z siedzącym na nich zwykłym Brazylijczykiem zajmującym się wyplataniem, doskonale odzwierciedla klimat oraz postawę życiową Latynosów.

  „Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę” to idealna lektura dla miłośników historii, etnografii, przyrody oraz dla umiejących marzyć, czyli dla wszystkich.

  Polecamy, zespół [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor - podróżnik - pasjonata - sam bardzo dokładnie relacjonuje przebieg swojej wyprawy. Z wielką precyzją podchodzi do zapisu. Treść czyta się więc jak pamiętnik, czy dziennik z konkretnej podróży. Jest to iście ciekawe, ponieważ obok niezbitych faktów, całą podróż poznajemy z subiektywnej strony Tony'ego Kososkiego. Wobec tego tworzy się również zapis z życia i zapis spostrzeżeń wynikających konkretnie z poznawania nowych miejsc i społeczeństw, a co za tym idzie nowych kultur.

  W książce jest mnóstwo ciekawych i kolorowych zdjęć. Ba.. spójrzcie na okładkę a sama ona przenosi nas w barwny świat brazylijskich klimatów. Wracając do fotografii - de facto robionych przez samego autora - są one kwintesencją spotkań i poznanych ludzi. Doskonale dopełniają bogatej treści i generalnie rzec można, że są jej potwierdzeniem.

  Autor relacjonuje nam to, co zauważa podczas pobytu w Ameryce Południowej. Warto wspomnieć, że wyjechał tam jako wolontariusz mający pomagać przy mistrzostwach w piłce nożnej - Mundial / Brazylia. Tony wobec powyższego miał wiele pracy, nie zaniechał jednak uzupełniania wpisów na swym blogu. Dzięki temu i odbiorca bloga mógł być na bieżąco z pewnymi wydarzeniami.

  Kososki dużo zwiedzał, poznawał wielu nowych ludzi. Wśród nich spotkał nawet Polaków:) Potwierdza się więc powiedzenie: Jaki ten świat mały. ...ale do sedna...co zauważył podczas swych zagranicznych obserwacji Tony Kososki?

  Przede wszystkim to, że życie w Brazylii jest bardzo drogie, to, że ludzie są tu albo bardzo bogaci, albo bardzo biedni. Wreszcie to, że zarówno Brazylia, Boliwia i Peru to nieporównywalnie piękne krajobrazy i miejsca. W Brazylii np. zachwycił się wielką plażą Copacabana. Zauroczony był również całym Rio de Janeiro, Vidigalem, Diamantiną, czy Monte Carlo.

  Boliwia zaś otworzyła przed Tony'm swój kolorowy świat w Santa Cruz, Uyunii, Cachabambie, Villamane i Caranavi.

  Na koniec Peru wraz z Limą, Machu Pcichu, Iquitos oraz motorikszami i inca-colą.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo wiele osób uważa, że przewodniki to okropna nuda. Tony Kososki odchodzi od konwencji typowego dzieła z tego gatunku. Łączy przewodnik i dziennik z podróży w jedno.

  Często w takie książki wkrada się nuda i uprzedza się, by po lekturę sięgali tylko pasjonaci tego rodzaju literatury lub planujący wycieczkę do krajów Ameryki Południowej.

  Mimo, że o wakacjach w powyższym miejscu mogę tylko pomarzyć, to jednak z przyjemnością przeczytałam relację naszego rodaka z wycieczki.

  Tony wyjechał jako wolontariusz do Brazylii na Piłkarskie Mistrzostwa Świata potocznie nazywane mundialem. Po zakończeniu imprezy nie wraca do domu, postanawia zwiedzić Brazylię. Ten południowoamerykański kraj nasz bohater przemierza autostopem mając w kieszeni niewielką ilość pieniędzy.

  To nie koniec przygód i wycieczek- Tony w ten sposób odwiedza również Boliwię i Peru.

  Dzięki tej książce dowiadujemy się co nieco o zwyczajach ludzi mieszkających w wyżej wymienionych krajach.

  Dzięki fotografiom możemy zobaczyć te piękne widoki.

  Serce rośnie gdy widzimy, że w dzisiejszych czasach ludzie potrafią bezinteresownie pomóc. Ja wierzę, że dobro zawsze powraca.

  Ciekawostką jest, że autor prowadzi bloga. Odwiedzicie go? Adres: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  "Żeby poznać zakończenie podróży, trzeba w nią wyruszyć."

  Niesamowita podróż przez Brazylię, Boliwię i Peru, za pośrednictwem interesujących reportażowych opowieści, które natychmiast wciągają w opisywany świat. Relacje czyta się z zaciekawieniem, chłoniemy tę różnorodność kulturową, rasową, etniczną i językową Ameryki Południowej. Wychwytujemy kontrasty, odmienności, zaskakujące aspekty, ale również dopatrujemy się konsekwencji, podobieństw i zbliżonych motywów zachowań. Autor z wrażliwością uświadamia jak bardzo wyobrażenia o tych krajach różnią się od rzeczywistych obrazów, doskonale dostrzega wszelkie szczegóły z otaczającego go świata, stanowczo zaprzecza utartym stereotypom, uczula na wyzbycie się krzywdzących uprzedzeń, przesądów i mitów. Warto słuchać opinii i rad innych, jednakże trzeba wykazywać się otwartym umysłem, spostrzegawczością, elastycznością, wyjść poza utarte schematy, odczuwać głos serca i dostrzec to, co ukryte między warstwami. I w takim duchu odkrywcy śledzimy wędrówkę po kolejnych miastach i regionach.

  W książce przygoda goni przygodę, spełniane małe marzenia napędzają realizację tych większych, a pragnienia zwiedzania najróżniejszych zakątków, poznania i zrozumienia ludzi, nawiązywania nowych znajomości, przybierają realne kształty. Natychmiast wyczuwamy wyjątkową fascynację podróżowania na własnych warunkach, z uwzględnieniem elastycznego zmieniania planów przy jednoczesnym trzymaniu się wytyczonych celów głównych. Bez dużego wsparcia finansowego, pracą w zamian za transport, autostopem, noclegami poza hotelami, spotykając życzliwość i serdeczność mieszkańców, nawiązując relacje, uważnie obserwując codzienne zajęcia i sposób na życie. Zaglądanie do miejsc także tych nieuwzględnianych w przewodnikach turystycznych, chłonięcie obrazu architektury, klimatu uliczek, parków i miejscowych barów. Zachwycanie się mijanym po drodze bogatym i różnorodnym krajobrazem, docieranie do cudów natury i wychwytywanie piękna przyrody.

  Zdrowa i nienasycona ciekawość podróżnicza, poparta zapałem, entuzjazmem, pozytywną upartością i optymizmem. Świetnie odkrywa się z książką niezwykły świat oglądany z interesującej perspektywy, przekonują nas opisy, narracja mocno wciąga. Nie chcemy przerywać tej wędrówki, angażujemy wyobraźnię, dostrzegamy starannie oddane szczegóły i niuanse wydarzeń. Najlepiej na bieżąco wyszukiwać na mapach opisywane miejsca, szukać uzupełniających zdjęć, filmów, dodatkowych informacji, zajrzeć również na blog autora, gdzie czeka mnóstwo podróżniczych inspiracji. Taka forma zwiedzania świata, za pośrednictwem napisanej z pazurem i dobrym humorem relacji, jak najbardziej mi odpowiada, rekompensuje niemożność przeżycia jej osobiście. Doskonale odbieramy przebijającą się prawdziwość i szczerość w opisywanych wydarzeniach, ogromną pasję, determinację w poznawaniu świata, chęć nieustannego wzbogacania osobowości, pogłębiania wiary we własne możliwości, przeżywania niezapomnianych chwil, gromadzenia wspomnień, nieodkładania realizacji marzeń na później i odczuwania satysfakcjonującej radości z ich spełniania.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
eBook Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,41 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę mobi epub

"Brazylia była marzeniem, reszta wyszła przypadkiem – tak zwykł mówić o swojej niebywałej podróży 23-letni Przemek Śleziak, szerszemu gronu znany jako Tony Kososki, którego barwna opowieść o Ameryce Południowej, obfitująca w niecodzienne spotkania i odkrycia, mogłaby posłużyć za kanwę nie jednej a...
Pirania na kolację 5/5 Nasza cena:
30,04 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pirania na kolację

Magda Jurkowska-Bogusz i Tomek Bogusz przemierzyli cały świat. Ich podróż trwała dokładnie 1405 dni, a zaczęła się 14 lipca 2010 roku na lotnisku w Warszawie, gdzie kupili bilet w jedną stronę i polecieli do Nowego Jorku. Byli na 4 kontynentach, w 27 krajach. Przebyli 700 mil autostopem, 8 000 mil...
W świecie jurt i szamanów 0/5 Nasza cena:
33,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W świecie jurt i szamanów

Autor, podróżnik specjalizujący się w tematyce mongolskiej, z ogromną pasją przybliża Czytelnikowi ten fascynujący kraj. Razem z nim przemierzamy setki kilometrów przez stepy, tajgę, góry i pustynię. Poznajemy ludzi, ich kulturę, religię, zwyczaje, m.in. możemy dowiedzieć się jak w trudnym...
Wypadek 0/5 Nasza cena:
36,31 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wypadek

Nowa książka Chrisa Pavone, mistrza suspensu, autora powieści Kobieta, której nikt nie znał, nagrodzonej Edgar Award 2013 za najlepszy debiut. Gdy w Nowym Jorku wschodzi słońce, agentka literacka Isabel Reed kończy lekturę anonimowego manuskryptu ujawniającego szokujące rewelacje na temat wielu...
Cukier dzieci nie krzepi 0/5 Nasza cena:
16,24 zł 24,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cukier dzieci nie krzepi

Autorzy zachęcają do zrealizowania pięcioetapowego programu ograniczania cukru w diecie dzieci. Proponują łagodne, stopniowe zmiany nawyków żywieniowych na zdrowe, sprzyjające racjonalizowaniu diety. Dostarczają odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania i konkretne porady dotyczące...
Cień wiatru (pocket) 5/5 Nasza cena:
9,74 zł 14,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cień wiatru (pocket)

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie...
Wróżki Moja pierwsza książka twórczych zabaw 0/5 Nasza cena:
30,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wróżki Moja pierwsza książka twórczych zabaw

Kreatywne zabawy Rozkładane sceny Puzzle i gry Ponad 200 naklejek! Potrzebne są tylko kredki i można przystąpić do wspaniałej zabawy w towarzystwie wróżek! Na każdej stronie tej uroczej książeczki znajdziecie mnóstwo ekscytujących zagadek i gier związanych z wróżkami. Są tu zabawy proste zabawy w...
Heaven. Miasto elfów 4/5 Nasza cena:
23,38 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Heaven. Miasto elfów

Londyn jest jego miastem. Ponad dachami brytyjskiej stolicy osiemnastoletni David znalazł swój drugi dom. Tylko tutaj czuje się wolny i może zapomnieć o swojej niechlubnej przeszłości. Pewnej nocy na jednym z dachów spotyka dziwną i piękną dziewczynę. Ma na imię Heaven i błaga o pomoc. Twierdzi, że...
Mikrowyprawy w wielkim mieście 3/5 Nasza cena:
26,28 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mikrowyprawy w wielkim mieście

Wypoczynek kojarzy się nam z koniecznością wzięcia urlopu i wyjazdem na kilka dni z miasta, gdzieś daleko. Tymczasem Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik, który sam o sobie mówi, że jest uzależniony od miejsc niepopularnych i wyzwań, odkrywa przed nami, że można wypocząć w środku...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula