Nic o mnie nie wiecie

Autor:

Średnia: 3.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w:
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
376
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 25,49 zł
Nasza cena: 26,59 zł 34,99 zł Taniej o: 24%

Powieść, w której sami wcielamy się w role sędziów przysięgłych. Oskarżony ujawnia przed nami kulisy swej pasjonującej historii i pozostawia nam decyzję w sprawie wyroku.

Oskarżony to młody chłopak, który wedle zarzucanych mu czynów miał dopuścić się makabrycznej zbrodni. Staje przed sądem, nie jest jednak zadowolony z linii obrony, którą przyjął jego adwokat. Twierdzi, że prawnik kazał mu przemilczeć pewne rzeczy. On jednak chce, by wszystko, nawet to, co mogłoby go skompromitować, ujrzało światło dzienne. Być może na resztę życia rozpłynie się za więziennym murem, jednak zanim to się stanie pragnie opowiedzieć swoją historię. Dlatego pod koniec procesu zwalnia adwokata i sam postanawia wygłosić mowę końcową.

Na kartach tej powieści Czytelnik wciela się w rolę ławnika. Musi wysłuchać mowy końcowej oskarżonego i samodzielnie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: winny czy niewinny? Zagłębiając się w treść powieści Czytelnik powinien odrzucić wszelkie uprzedzenia i animozje. Nie może dać zwieść się pozorom. Prawda jest tu gdzieś ukryta, choć może trudno dostrzec ją w gąszczu wydarzeń, motywów, zbiegów okoliczności. Jednak postępując w zgodzie z własnym sumieniem możliwe jest wydanie sprawiedliwego wyroku.

Imran Mahmood jest adwokatem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w sprawach karnych. Udziela pomocy oskarżonym o przestępstwa seksualne oraz te, w których dopuszczono się przemocy. Prezentowana powieść została wybrana książką roku w plebiscycie BBC Radio 2. Dla każdego wielbiciela sądowych thrillerów jest to pozycja wręcz obowiązkowa. Napisana z ogromnym polotem i niezwykle dokładna, jeśli chodzi o prawniczy aspekt fabuły. Dzięki niej w pełni zdajemy sobie sprawę, że nikogo, nawet oskarżonego o zbrodnię nie można potępiać zanim nie pozna się wszystkich elementów jego historii.

Czytaj całość

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Winny czy niewinny?

  Wydawać by się mogło - książka jakich wiele... Młody chłopak postawiony w stan oskarżenia, proces sądowy... biurokracyjna machina, wiodąca nieuchronnie do finału w postaci wyroku sądowego. I nagle autor czyni w tej książce coś, co rozbudza ciekawość, przyciąga na nowo uwagę i trzyma ją przy kolejnych stronach aż do samego końca - otóż chłopak zwalnia obrońcę, broni się sam, a werdykt w sprawie autor pozostawia... nam, czytelnikom... oooo, to już wygląda naprawdę ciekawie.

  Powyższy zabieg fabularny... dosyć niespotykane, prawda? A przez to ciekawe ;) , i tchnące taką fajną świeżością jeśli chodzi i o sam pomysł i o całość gatunku jakim jest kryminał i sensacja - może będzie to jakiś nowy trend gatunkowy? Nie obraziłbym się, bo to wygląda naprawdę dobrze. Samemu wykonaniu można co prawda kilka rzeczy zarzucić - na przykład niedociągnięcia narracyjne - no ale całość jest na tyle ok, żeby wystawić książce tylko i wyłącznie pozytywną laurkę.

  Nowości fabularne nowościami, ale prawdziwą siłą tej pozycji jest coś innego - sama treść! :) Konwencja procesu jest ciekawa, lecz dużo ciekawszy jest intrygujący efekt osiągnięty przez autora - do samego końca nie wiemy, czy trzymać stronę oskarżonego i dać mu wiarę, czy pozwolić mu wypowiedzieć się do końca, czy też ufać zebranemu materiałowi i osądzić chłopaka na długo przed wygłoszeniem przez wszystkich zainteresowanych mów końcowych... Interesujący rozdżwięk ;) Osobiście polecam poczekać z wydaniem osądu do samego końca ;)

  Książka nad wyraz ciekawa, świeża. Kto wie? - być może pozycja, która zapoczątkuje pewien nowy trend w literaturze sensacyjnej i kryminalnej. Pożyjemy - zobaczymy ;)

  Polecam.

  Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

  Recenzja znajduje się także na moim blogu:

  https://cosnapolce.blogspot.com/2018/07/nic-o-mnie-nie-wiecie-imran-mahmood.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-08
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Oto….moje wyzwanie..

  Marzyłam
  kiedyś, żeby zostać adwokatką. Pojawiła się też kiedyś w mojej głowie myśl, aby zostać ławniczką sądową. Nic z tego nie zrealizowałam, zostało mi jednak zamiłowanie do literatury prawniczej. Sala sądowa, oskarżenie kontra prokurator, emocje temu towarzyszące. Winny czy niewinny. Dziś już nie robi na mnie wrażenie wybór ławy przysięgłych, jak to w literaturze zagranicznej. Naczytałam się już tego sporo. Ale jak tylko gdzieś przewinie się słowo - proces, toga, sędzia - namierzam cel książkowy.

  Do rzeczy. Zaczęłam czytać i ..

  10-dniowy proces, w którym oskarżony, przebywający już w areszcie śledczym, postanawia zrezygnować z usług adwokata. Sam, przez kilka dni dzieli się historią, która wpłynęła i wypłynęła na wierzch, gdyby nie..

  ..ja chcę im powiedzieć to, czego nie chcą słyszeć. Prawdę”

  Historia anglika oskarżonego o morderstwo jest w dość nietypowy sposób przedstawiona. On wskazuje dowody przedstawione w sprawie i to ON stara się kolejno udowadniać nam, że wszelkie poszlaki zostają tylko poszlakami. Autor wciąga nas w życie afroemerykanów, gangów, walki i przetrwania. Świat pełen ziomali i "mordów" nie jest bezpieczny. Przypadkowość to dobre określenie mające wpływ na tę opowieść.

  Jak możecie mnie zrozumieć, jeśli nic o mnie nie wiecie? Jak możecie mnie sądzić.

  Nie tego oczekiwałam. Całość tego "procesu" była do przeczytania, bo całkiem z tego niezła przygoda, a książkę polecam. Niemniej jednak nastawiałam się na widowisko sądowe z emocjami, a dostałam opowieść ...jak to wszystko się stało i co by było gdyby. Oczekiwałam thrillera z iskierkami a tymczasem dałam się wciągnąć w mroczny świat londyńskich ciemnych uliczek.

  Jaki był mój wyrok? Oczywiście, że wam nie powiem. Nie jestem sądem, na szczęście.

  Ps. Debiut literacki został napisany przez obrońcę w sprawach karnych w Brytyjskim Sądzie Koronnym oraz Sądzie Apelacyjnym. Wierzę, że jego kolejna powieść będzie lepsza :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-08
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  O morderstwo zostaje oskarżony młody chłopak. Tuż przed zakończeniem procesu decydującego o jego losie, postanawia zwolnić swojego obrońcę i samemu wygłosić mowę końcową. Przemówienie, które miałoby nawiązywać do każdego przedstawionego przez prokuraturę dowodu. Pragnie wyznać wszystko, bez pomijania żadnych szczegółów, jak uprzednio radził mu adwokat.

  Szczerze mówiąc nie tego się spodziewałam. Opis niesamowicie mnie zaciekawił i nie mogłam się doczekać aż wezmę się za lekturę. Jak do tej pory czytałam jedynie jedną książkę, której fabuła opierałaby się na zeznaniach głównego bohatera i praktycznie niczym więcej. Poprzednia nawet mi się podobała, ale nie do końca spełniła moje oczekiwania, więc tym bardziej liczyłam na tę. Niestety, przeliczyłam się. Autor operuje lekkim i przystępnym piórem, ale nie potrafi zaciekawić czytelnika. Bardzo ciężko było mi się wciągnąć w lekturę, a jak już, to trwało to tylko przez chwilę. Wiele razy miałam ochotę porzucić tę książkę, ale jakoś udało mi się dotrwać do końca. W treści przewinęło się kilka interesujących intrygujących, jednak ich przedstawienie nie wypadło już tak absorbująco. Fajnie było się zabawić w członka rady przysięgłych, ale myślałam, że towarzyszyć temu będzie większe napięcie. Myślę, że moja ocena na jej temat wypadałaby o wiele lepiej, gdybym się nie nastawiła na nie wiadomo co. Reasumując nie jest to jedna z tych elektryzujących lektur, ale idealnie nadaje się na leniwy wieczór.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-26
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Nic o mnie nie wiecie", to kryminał, który od samego początku niezwykle mnie ciekawił. Gdy tylko robiłam zapowiedzi i zobaczyłam ją, wiedziałam, że dorwę i przeczytam tę książkę. Nadzieje miałam bardzo duże a apetytu zaostrzyła mi jeszcze notka o autorze, który podobno jest obrońcą z urzędu w sprawach karnych, więc wniosek sam tutaj sie nasunął, że to musi być dobre!

  Pomysł na książkę jest moim zdaniem ciekawy, rzadko możemy spotkać się z taką narracją jaka występuje w tej książce. Powieść była opisana jako jedna mowa końcowa młodego chłopaka, który jest oskarżony o morderstwo, jednocześnie bardzo proste, ale i bardzo pomysłowe, bo nie mamy za bardzo takich książek na rynku. Styl autora przez to był lekki i dobrze wpasował się w całość historii, którą Autor chciał nam przekazać Za to, my jako czytelnicy tutaj odgrywaliśmy największą rolę, ponieważ to od nas zależało czy chłopaka uniewinnimy czy też skażemy na dożywocie. Było to dla mnie, jako czytelnika - trudną decyzją bo w książce coraz to nowe wychodziły fakty, przez co w pewnym momencie mocno się pogubiłam i nie wiedziałam co o tej sprawie myśleć. I wiecie co Wam powiem? Byłabym beznadziejnym sędzią, patrząc na to, co bym wybrała.

  Jedyne co bardzo przeszkadzało mi w czytaniu to były błędy typu: "włanczam", "wyłanczam". Które pojawiały się na każdym kroku i tutaj jestem troche podminowana, ponieważ nie wiem co o tym myśleć. Czy w kategorii tego, że korekta troche nie wyszła, czy też tego, że osoba, która tłumaczyła tę książkę a potem koretka, chcieli podkreślić status społeczny, oskarżonego głównego bohatera. Mi osobiście i w jednej i w drugiej wersji tych teorii, się nie podoba taki zabieg. Czytało się takie fragmenty źle i za każdym razem przeszywał mnie piorun irytacji.

  Czy polecam? Polecam książkę, ponieważ dobrze sie przy niej bawiłam a lektura dostarczyła mi sporo wrażeń, jednocześnie moja ocena będzie bardzo zaniżona właśnie przez te błędy, które były nagminne i nawet jeśli były robione specjalnie - to ja tego nie kupiłam. Wydaje mi się, że można inaczej podkreślić status społeczny głównego bohatera.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Nic o mnie nie wiecie
 • Autor: Imran Mahmood
 • Wydawnictwo Czarna Owca
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 376
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788380157613
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: You don't know me
 • Tłumacz: Ostrowska Agata
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788380157613
 • EAN: 9788380157613
 • Wymiary: 13.4x21.1x3.3 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula