Nic co ludzkie. Kler

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
672
Rok wydania
2018
Nasza cena: 30,92 zł 40,00 zł Taniej o: 23%

“Nic co ludzkie. Kler” to intrygująca powieść inspirowana scenariuszem do głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Przekonaj się, że każdemu od czasu do czasu zdarza się błądzić.

Wspólna historia trzech księży: kleryka Leszka Lisowskiego, Andrzeja Kukuły i Tadeusza Trybusa rozpoczyna się w seminarium duchownym, w którym wybucha pożar. Leszek udaje się na ratunek i pomaga wydostać z płomieni swoim przyjaciołom - Andrzejowi i Tadeuszowi. Po święceniach kapłańskich każdy z nich zaczyna swoją misję w innym miejscu, jednakże co roku, w rocznicę wybuchu pożaru, spotykają się przy kieliszku. Ostatnie z ich spotkań okaże się brzemienne w skutkach. Ich wiara i powołanie zostaną wystawione na ogromną próbę. Jaką?

Główną bohaterką książki jest jednakże dziennikarka - Ludmiła Zakrzewska. Prowadzi ona śledztwo w sprawie pedofilii w Kościele. Odkrywając nowe grzechy Kościoła, niejednokrotnie będzie musiała stawać przed dylematem: czy wybierać między miłością a godnością.

Powieść jest inspirowana scenariuszem filmu ”Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Autor rozwija w niej filmowe wątki i ujawnia życiorysy bohaterów. Jednocześnie czerpie z prawdziwych historii, tworząc wstrząsającą opowieść o grzechach Kościoła. Postać głównej bohaterki wzoruje na autentycznych reporterach: Bożenie Aksamit z Trójmiasta, Małgorzacie Bujarze z Rzeszowa, Marcinie Kąckim z Poznania, Marcinie Kowalskim z Kruszwicy i Marcinie Wójciku z Warszawy.

O autorze


Piotr Głuchowski to urodzony w 1967 roku polski pisarz i reporter. Pracował w lokalnych redakcjach ”Gazety Wyborczej” w Toruniu, Bydgoszczy i Gdańsku, a od 2011 roku zatrudniony jest w jej centralnej redakcji. Jest autorem kryminałów ”Umarli tańczą”, ”Lód nad głową”, ”Trzeci zamach”, a także współautorem książek non-fiction, np. biografii ojca Tadeusza Rydzyka ”Imperator” czy opowiadającej o skandalu pedofilskim w Trójmieście ”Zatoki Świń”.

Recenzje (4)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Podejrzewam, że większość z was oglądała bądź słyszała o filmie "Kler" wyreżyserowanym przez Wojciecha Smarzowskiego. Ta książka to nie tylko poszerzenie wątków ekranizacji, ale również wzbogacenie o inne, prawdziwe historie, dotyczące brudów i zaniedbań Kościoła. Lektura przesiąknięta skandalicznym zachowaniem księży, dopuszczających się lubieżnych czynów, notorycznie biorących udział w przekupstwach oraz szantażach. Publikacja trudna i kontrowersyjna, ze względu na treść, niełatwa w odbiorze, no i nie dla każdego...

  W powieści zawarta jest niewyobrażalna podłość, sprośność i fałsz duchownych. Czyste zło, przybierające postacie księży, biskupów, a nawet parafian. Jak się pewnie każdy domyśla, najpodlejszym grzechem Kościoła, który porusza autor tekstu, jest pedofilia, choć szczerze powiedziawszy, wiele razy podczas czytania zastanawiałam się, czy nie jest to przypadkiem całkowita bezkarność i zamiatanie pod dywan wszystkich świństw. To wszystko jest bardzo przygnębiające i nie ukrywam, że powoduje utratę wiary w ludzką dobroć i przyzwoitość.

  Zberezeństwo, zakłamanie, pazerność - to mnie zmroziło! Ciężko pojąć, że takie rzeczy mają miejsce, trudno w to uwierzyć. Nawet nie potrafię znaleźć odpowiednich słów, żeby opowiedzieć o uczuciach i emocjach, jakie mną targały podczas czytania. W pierwszej chwili byłam zupełnie oniemiała. Myślałam... Czy to żart? Długo trawiłam okrutną treść. Muszę przyznać, że jest to jedna z niewielu powieści, przy której robiłam dłuższe przerwy i którą czytałam na bardzo małe raty. Coś strasznego!

  Jedynymi bohaterami, którzy zyskali jakąś moją sympatię, są ksiądz Andrzej Kukuła, który w dzieciństwie był wykorzystywany przez duchownego, który jako jedyny chciał sprawiedliwości oraz dziennikarka Ludmiła Zakrzewska, która chciała pokazać ludziom prawdę, która dążyła do zdemaskowania obłudnych kapłanów. To jedyne osoby, które dają malutką iskierkę nadziei i wiary w to, że uczciwi ludzie istnieją.

  Piotr Głuchowski opowiada bardzo otwarcie i prosto. Używa wulgaryzmów, nie boi się dotknąć najczulszych tematów, wykłada wszystkie karty na stół, bez żadnych ogródek, dlatego ta pozycja wydawnicza niekoniecznie wszystkim przypadnie do gustu. Jednym z błędów, które popełniłam, zabierając się za nią, jest to, że najpierw obejrzałam film i potem bardzo szybko sięgnęłam po książkę. Trudno było mi przyswoić jej treść i ciągle przed oczami miałam sceny kinowe, w większości wiedziałam, o czym będą kolejne rozdziały.

  Temat jest na tyle dyskusyjny, że każdy powinien sam zdecydować, czy przeczytać tę publikację, czy nie. Myślę, że warto po nią sięgnąć, nie dlatego, żeby poddać wątpliwości wiarę, ale dla samej prawdy. Udawanie, że takie rzeczy się nie dzieją, niedopuszczanie do siebie takich myśli, no cóż, uważam za nietyczne i zakłamane.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiedy poszłam do kina na film pt. „Kler” spodziewałam się chyba czegoś innego. Całe ta nagonki, awantury i krytyka wobec niego była moim zdaniem zupełnie niepotrzebna. Po co to wszystko skoro pokazano prawdę? Wiem, że bolesną i straszną, ale jednak prawdę. Myślę, że chyba każdy z nas świadom jest tego, co dzieje się na świecie. Wiemy, że czarne owce pojawiają się wszędzie. Czy jest to lekarz, prawnik, nauczyciel czy ksiądz. Problemem jest coś innego. Odkrywanie kart wszędzie jest dozwolone, ale nie w Kościele. Tam wszystko jest piękne, idealne i nietykalne. Nie mamy prawa krytykować i komentować. Błędy, problemy i tragedie zamiata się pod dywan. Rozwiązuje po cichu i po kryjomu by jak najmniejsza liczba ludzi o tym wiedziała. To jest ta bolesna część. Nie sam fakt, że to się zdarza tylko to, że jest to kryte. Na mnie film zrobił ogromne i pozytywne wrażenie, a jednocześnie nie mam zamiaru krytykować Kościoła za to, że i tam pojawiają się wpadki. Za to mam ochotę wrzeszczeć na ich bezradność oraz lekceważenie problemów.

  Gdy dowiedziałam się, że na rynku wydawniczym pojawi się nowość, czyli książka na podstawie tegoż filmu wiedziałam, że ją również muszę przeczytać. By zrozumieć więcej (dużo łatwiej skupić mi się na papierze niż ekranie), by poukładać sobie pewne elementy i przede wszystkim, by poznać bardziej rozwinięte historie głównych bohaterów. O odczuciach, emocjach i wrażeniach mogłabym powiedzieć wiele. Tak jak i mogłabym wyrazić swoje zdanie na temat poruszanych w niej tematów. Nie zrobię tego jednak, bo nie chcę wywołać burzy i niepotrzebnych dyskusji. Każdy ma swoje zdanie i sumienie. Wiem to ja i wiesz to Ty, że poruszane w „Nic co ludzkie” problemy to problemy z życia wzięte. Zresztą jest zaznaczone, że książka czerpie z prawdziwych historii.

  "Było nas trzech / a w każdym z nas inna krew / ale jeden przyświecał nam cel" *

  A co tak naprawdę jest tu poruszone?

  Losy trzech księży, którzy poznali się będąc w seminarium. To tam pewnego dnia wybuchł pożar. Jeden z nich uratował dwóch pozostałych. Od tego czasu spotykają się w rocznicę tego wypadku. Ostatni z takich wieczorów zapoczątkował szereg tragedii.

  Andrzej Kukuła to proboszcz parafii w miejscowości Miasteczko. Z dnia na dzień zostanie oskarżony o pedofilię.

  Tadeusz Trybus ksiądz proboszcz w Małej Wsi jest alkoholikiem i spodziewa się dziecka z gosposią.

  Ksiądz doktor Leszek Lisowski zamieszkały w Pałacu Arcybiskupów w Krakowie. Ten wpadnie w tarapaty związane z przetargami na budowę nowej świątyni sakralnej.

  Między tym wszystkim Ludmiła Zakrzewska. Dziennikarka, której syn jest śmiertelnie chory. Która pracuje nad największym artykułem w swoim życiu. Czy go dokończy i opublikuje?

  Książka jest dla każdego. Wystarczy podejść do niej z otwartym umysłem. Jeśli ktoś kocha Kościół to będzie kochał go dalej. Jeśli go nienawidzi to nic tego nie zmieni. Dlatego nagonka na książkę czy film jest dla mnie bezsensowna. Za to zapoznanie się z nimi jak dla mnie bardzo potrzebne. Otworzy oczy na to, co kryte, otworzy umysły na fakt, że ksiądz to człowiek, a nie święty i ma swoje potrzeby jak każdy nas.

  * - Fragment piosenki grupy Perfect, Autobiografia

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pod koniec ubiegłego roku było bardzo głośno o filmie „Kler”, autorstwa mojego ulubionego polskiego reżysera Wojciecha Smarzowskiego. Jednych ten film oburzył, drugich zachwycił. Ja zdecydowanie należę do tej drugiej grupy. Dlatego gdy udało mi się wygrać w konkursie organizowanym przez lubelską Gazetę Wyborczą książkę Piotra Głuchowskiego „Nic co ludzkie”, która jest inspirowana scenariuszem tego filmu, niemal natychmiast zabrałem się do jej czytania.

  Piotr Głuchowski urodził się w 1967 roku w Warszawie. Ukończył konserwację zabytków na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był reporterem, redaktorem, wicenaczelnym i szefem w lokalnych redakcjach Gazety Wyborczej w Toruniu, Bydgoszczy i Gdańsku. Od 2011 r. pracuje w centralnej redakcji Wyborczej. Jest laureatem nagród Grand Press i Mediatory.

  W seminarium duchownym wybucha pożar. Kleryk Leszek Lisowski ratuje z płomieni dwóch przyjaciół: Andrzeja Kukułę i Tadeusza Trybusa. Po święceniach spotykają się w każdą rocznicę ocalenia. Tym razem spotkanie kończy się tragicznie. Wiara i powołanie trzech księży zostaną wystawione na straszną próbę.

  Jeżeli ktoś z Was stawia sobie pytanie, czy „Nic co ludzkie” bardzo pokrywa się z filmem „Kler”, to odpowiedź jest twierdząca. W książce znajdziemy niemal każdą scenę, którą mogliśmy zobaczyć na wielkim ekranie, chociaż niektóre wątki są dużo bardziej rozwinięte. Akcja powieści toczy się czterotorowo. W kolejnych rozdziałach przeplatają się losy trzech wspomnianych księży, a także dziennikarki Ludmiły Zakrzewskiej. I to właśnie doskonale nakreślone postacie są najmocniejsza stroną tej lektury. Wśród głównych bohaterów nie ma pozytywnych osób. Każdy ma coś (a często bardzo dużo) na sumieniu. Autor przedstawia kapłanów, jako osoby skore do najcięższych grzechów takich jak pedofilia, alkoholizm, narkotyzm, a także zachłanność. Ogólnie prawie cały Kościół pokazany jest od najgorszej strony, tak jakby ludzie z nim związani codziennie chcieli zaliczyć wszystkie punkty z listy siedmiu grzechów głównych.

  „- Chodzi o to, żeby zbierać i zbierać, tak? A nie… żeby zebrać i skończyć zbieranie, durnoto.”

  Piotr Głuchowski w „Nic co ludzkie” z jednej strony zwrócił uwagę na bardzo trudny i niestety w dzisiejszych czasach bardzo aktualny temat pedofilii w Kościele, a także o próbach zamiatania tego problemu pod dywan. Powiem szczerze, że w czasie czytania tej powieści kilkakrotnie zaciskałem zęby, jednocześnie zastanawiając się, dlaczego władze duchowne przez tak wiele lat tolerowały chyba najgorsze, a już na pewno najbardziej ohydne przestępstwo? Z drugiej jednak strony autor wskazuje jak łatwo jest niesłusznie kogoś oskarżyć o coś strasznego i jakie może mieć to konsekwencje dla tej osoby i jego najbliższych.

  „- Przestał mnie bić. Nie zależy mu. Już mnie nie kocha.”

  „Nic co ludzkie” to rewelacyjna, chociaż niełatwa w odbiorze lektura. Moje odczucia w czasie czytania tej książki chyba najlepiej opisze znane rosyjskie powiedzenia: i śmieszno i straszno. W jednej chwili śmiałem się prawie w głos, by zaledwie kilka linijek dalej prawie rwać sobie włosy z głowy, czytając o krzywdach wyrządzonych dzieciom. I właśnie to, że ta powieść potrafi jednocześnie wzbudzić tak skrajne emocje powoduje, że gorąco polecam ją wszystkim czytelnikom. Jeżeli komuś z Was podobał się film „Kler”, to na pewno będzie zachwycony tą lekturą. Jedno jest pewne. „Nic co ludzkie” nikogo nie pozostawi obojętnym.

  Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Obejrzałam film w kinie, teraz jestem w trakcie czytania tej książki. Napisana żywym językiem, wielowątkowa konstrukcja i wyraziste postaci- wciągają na dobre. Drastyczne momenty tylko podkreślają, jak ważny jest problem pedofilii w KK, do tej pory zamiatany pod dywan, lekceważony, a przecież dotyczy grupy najsłabszej, bo dzieci, którym trauma pozostaje na całe życie. Nie tylko zresztą chodzi o pedofilię, obnaża także biznesy, kombinacje i dark side KK -grupy księży, wysokich hierarchów kościoła, ich hipokryzję. Daje do myślenia. Naprawdę warto przeczytać, polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Pole Śmierci Nieznana bitwa Polaków z Czerwonymi Khmerami 0/5 Nasza cena:
32,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pole Śmierci Nieznana bitwa Polaków z Czerwonymi Khmerami

PIERWSZA POLSKA BITWA PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ Polska misja wojskowa w Kambodży (1992-1993) była przygotowana koszmarnie. Pojechali ludzie, którzy nigdy nie mieli broni w ręku, a nawet nie znali angielskiego. Brakowało jedzenia i sprzętu. Wartownik stał z bambusowym kijem, namioty pleśniały, auta się...
Karbala 5/5 Nasza cena:
32,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Karbala

Karbala. To się zdarzyło naprawdę. Pierwsza książka o utajnionej wojnie Polaków. Najpierw błędy popełnili politycy, potem generałowie. W efekcie zwykli żołnierze znaleźli się w bagnie. By ocalić życie musieli wznieść się na wyżyny bohaterstwa. Tak bywało w Wietnamie, tak było w somalijskim...
Zatoka świń 0/5 Nasza cena:
27,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zatoka świń

Ekskluzywne kluby nocne, w nich stręczyciele oferujący seks z dziećmi. Kokaina na stołach, policjanci na bramkach. Sopot by night. Samobójcza śmierć 14-letniej Anaid i aresztowanie jej prześladowcy „Krystka”, łowcy nastolatek, to wierzchołek góry lodowej. Pod wodą Zatoki kryją się potwory. Kryminał...
Tabloid. Śmierć w tytule 0/5 Nasza cena:
32,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tabloid. Śmierć w tytule

Porywający kryminał bez fikcji. Jeśli pieniądze, to duże pieniądze. Jeśli dom, to willa pod gotycką wieżą - taką, jak z horrorów. Jeśli miłość, to do bólu. Jeśli obłęd, to do utraty siebie. Jeśli śmierć, to niewyobrażalnie okrutna. Życie Krzysztofa i Doroty Mrugałów było snem o wielkim bogactwie,...
Trzeci zamach 0/5 Nasza cena:
32,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trzeci zamach

Skandal! Paparazzi przyłapuje magnata katolickich mediów w objęciach pornocelebrytki. Gdy wszystkie oczy w kraju zwrócone są w stronę pikantnego zdjęcia, dziennikarz Robert Pruski jako jedyny tropi jego tło. I odsłania jedną z największych tajemnic XX wieku: brutalną wywiadowczą grę, której finał...
Dom tęsknot 5/5 Nasza cena:
28,34 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom tęsknot

Przesycona humorem historia wielonarodowej rodziny i narodzin intymności.„Dom tęsknot” to napisana z rozmachem powieść, w której granice między magią, a rzeczywistością nie są z góry określone. To rodzaj nietypowej sagi, w której życie prawdziwych osób jest kontynuacją życia fikcyjnych postaci...
Aniołek 0/5 Nasza cena:
28,34 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Aniołek

Piękna, pełna miłości i symboli opowieść o nieoczywistej obecności drugiego człowieka. Tak niezwykła, jak cała historia autorki - Beaty Pawlak - podróżniczki, reporterki i dziennikarki "Gazety Wyborczej", która zginęła w 2002 roku na wyspie Bali.Bohaterką "Aniołka" jest Karolina. Osoba niemłoda,...
Ferma blond 0/5 Nasza cena:
32,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ferma blond

Nowa powieść autora „Domu tęsknot” to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się głównie w nazistowskich Niemczech. Charlotte, przedwojenna Berlinianka i córka znanego antykwariusza, zakochuje się w Adolfie...
Kamerdyner 5/5 Nasza cena:
28,79 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kamerdyner

„Kamerdyner” to powieść jakiej w Polsce od lat nie było! Świat, którego już nie ma. Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia. „Kamerdyner” to powieść z rozmachem, ale też kameralnie wzruszająca. Marita –...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula