Narzeczona z getta

Autor:

Sabina Waszut

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
304
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 23,24 zł
Nasza cena: 22,28 zł 34,90 zł Taniej o: 36%

Wzruszająca opowieść “Narzeczona z getta” opowiada o prawdziwej miłości, która musiała znieść wiele przeciwności losu. Przekonaj się, jakie jest zakończenie tej historii.

“Narzeczona z getta” to powieść nawiązująca do czasów II Wojny Światowej. Pewne małżeństwo otrzymuje na własność starą szafę, która zdaje się skrywać wiele tajemnic. Barbara, sama niewiele mówiąc o swojej przeszłości i ukrywając sporo faktów z dawnego okresu, postanawia przyjrzeć jej się bliżej. Szybko rozpoczyna też śledztwo, by ustalić, kto jest właścicielem antycznego mebla. W ten sposób trafia do Sławkowa. Jest to miejscowość znajdująca się w Zagłębiu Dąbrowskim. To właśnie tam otrzymuje informację, że właścicielem szafy była niegdyś rodzina Żydów.

Barbara nie ustaje w poszukiwaniach. Tak dociera do Mikołaja, który pasjonuje się historią. Mężczyzna opiekuje się także cmentarzem żydowskim. Bazując na płytach nagrobnych, a także wielu starych, niekiedy nawet zapomnianych dokumentach, udaje się odtworzyć wzruszającą historię Sary, Żydówki, której serce skradł goj będący synem okolicznego szklarza. Ich uczucie było czymś złym, zakazanym. Czy zdołało przetrwać mroki wojny i Holocaust?


O autorce

Sabina Waszut jest polską pisarką, która przygotowuje liczne powieści obyczajowe. Urodziła się 27 października 1979 roku w Chorzowie i po dziś dzień jest zdeklarowaną miłośniczką śląskiej kultury. Współpracuje z Górnośląskim Parkiem Etnograficznym w Chorzowie. Jej debiut literacki, książkę “Rozdroża”, opublikowało wydawnictwo Muza. Powieść otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Europy Środkowej “Angelus” za 2014 rok. Zdarza jej się też pisywać felietony na temat Śląska oraz opowiadania odcinkowe dla miesięcznika “Chorzów Miasto Kultury”.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Od jakiegoś czasu obserwuję, że powieści historyczne dotyczące II wojny światowej i holokaustu mają ogromne zainteresowane wśród czytelników. Taka literatura, choć bolesna to zapada w pamięć… a przecież o to chodzi, aby pamiętać. Choć Sabina Waszut pisała o fikcyjnych postaciach to już wydarzenia z czasów II wojny światowej są jak najbardziej prawdziwe. Każdy, kto wtedy żył mógł być bohaterem „Narzeczonej z getta”.

  Młode małżeństwo zdobywa antyczną szafę. Barbara postanawia dowiedzieć się, kim byli jej pierwsi właściciele. Podejmując decyzję o odkryciu sekretów starej szafy kobieta nie zdaje sobie sprawy, że przyjdzie jej zmierzyć się z bolesną przeszłością oraz tragiczną historią, która wiąże się z meblem. Tropem wspomnień i śladami historii trafia do Sławkowa. Tam dowiaduje się, że mebel przed laty należał do rodziny żydowskiej. Zagłębiając się w swoje śledztwo Barbara poznaje wstrząsające losy Sary, młodej żydówki, która odważyła się kochać w czasach przesiąkniętych śmiercią.

  „Narzeczona z getta” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sabiny Waszut, które z czystym sercem mogę uznać za udane. Autorka zachwyciła mnie swoim stylem. Pisała z niezwykłym wyczuciem i delikatnością a jednocześnie przedstawiony przez nią obraz był realistyczny, bolesny i na swój sposób piękny. Bohaterzy byli świetnie wykreowani a wątki znakomicie łączyły się i tworzyły piękną całość. Nie zdradzając zbyt wiele szczegółów powiem, że książka wywołała we mnie skrajne emocje i do „Narzeczonej z getta” na pewno jeszcze wrócę. Was z całego serca zachęcam do lektury. Naprawdę warto mieć ten tytuł w swojej biblioteczce.

  Więcej recenzji na [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Stara szafa z duszą.

  "To, że przeszłość zasnęła, nie oznacza, że umarła."

  Bardzo dużo dobrego słyszałam o książkach Sabiny Waszut, które niezmiennie wzbudzają zachwyt czytelniczek, chociaż muszę przyznać z przykrością, że dotychczas żadnej nie przeczytałam. Autorka ma za sobą bardzo udany debiut literacki. Jej „Rozdroża” były nominowane do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. W ubiegłym roku do rąk czytelników trafiła kolejna książka autorki inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. „Narzeczona z getta”, jak sama autorka podkreśla, to opowieść fikcyjna, która mogłaby wydarzyć się naprawdę, bo jest osadzona w prawdziwej historii.

  Na pozór mogłoby się wydawać, że jest to kolejna książka o Holokauście, największej zbrodni w historii ludzkości. „Narzeczona z getta”, to nie jest kolejna powieść napisana po to by wycisnąć łzy z oczu czytelnika, ale wspaniała powieść o człowieczeństwie i miłości w cieniu drugiej wojny światowej, o poznawaniu siebie, zrozumieniu własnego losu, wybaczaniu sobie i innym. Oszczędna w słowach, ale z ogromną siłą przekazu, to wspaniała podróż w czasie, w jaką zabrała mnie autorka. Sabina Waszut znalazła sposób jak po raz kolejny napisać o Zagładzie, kiedy na ten temat napisano i powiedziano już nieomal wszystko, a półki księgarń zalegają powieści o Holokauście w ilościach wręcz zatrważających.

  Na użytek powieści autorka stworzyła fikcyjne postaci, które mogłyby istnieć naprawdę. Opowiada historie dwóch kobiet o skomplikowanym życiorysie: Barbary i Żydówki Sary. Sabina Waszut pięknie splata przeszłość z teraźniejszością zaś wspólnym ogniwem tych dwóch historii jest stara trzydrzwiowa przedwojenna szafa z lustrem, która skrywa wiele tajemnic. Szafa, która jest symbolem śmierci, jak i ocalenia. Sara, ukryta przez ukochanego przeżyje wojnę, natomiast kilka lat później w szafie zginie siostra Barbary. Pozornie jest to lekka opowieść, którą się czyta jednym tchem, ale jednocześnie porusza ważne tematy, dlatego warto ją poznać. „Narzeczona z getta” przemyca kawałek ważnej historii, której nie znamy szerzej. Zagłada sławkowskich Żydów, jak i mord na Kaszubach w Piaśnicy, wciąż pozostają przemilczane, nikną pośród innych świadectw tragedii II Wojny Światowej. Dlatego tak ważna jest powieść Sabiny Waszut. W jej książce historia gett w Strzemieszycach i Sławkowie oraz przekaz o Żydówce ukrywającej się w szafie splata się z losami fikcyjnych bohaterów z ich własnymi tajemnicami i demonami z przeszłości, dzięki temu czytelnik otrzymuje przejmującą, pełną emocji opowieść.

  Lektura „Narzeczonej z getta” wymaga skupienia, gdyż jej poszczególne elementy składają się w całość dopiero na końcu, by stworzyć jednorodny obraz. Momentami może nawet wydawać się nudna, ale warto dać jej szansę i przetrwać chwile znużenia, bo nieoczekiwane zakończenie łączy ze sobą dwie skrajnie różne historie. Daje zupełnie inne spojrzenie na ludzką tragedię i wynikającą z niej traumę. Powieść wzruszająca, bolesna, z rozbudowanym wątkiem historycznym i psychologicznym. To wielopłaszczyznowa opowieść o ludzkich dramatach, o radzeniu sobie z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości, walce o przetrwanie. Opowiadająca o czasach, kiedy największym przewianiem było własne pochodzenie. Szczerze i gorąco polecam.

  "Na wojnie każda miłość jest dobra. Trzeba kogoś kochać, bo to jedyne lekarstwo na rany głów i szerzący się świerzb. Jeśli się kocha, wystarczy sił, aby walczyć."

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jestem miłośniczką książek historycznych, a szczególnie wojennych, których akcja opiera się na faktach, bądź też jest fikcją literacką.

  Przyznaję, że wzięłam ją w ciemno, nie czytałam opisu z tyłu książki, a najbardziej przekonało mnie zdanie na okładce tuż nad tytułem: "powieść inspirowana historią miłosną z czasów II wojny światowej" i powiem wam, że jak zaczęłam czytać tę powieść to trochę złapało mnie zdziwienie.

  Akcja zaczyna się w czasach współczesnych. Poznajemy Basię, która ma ciężką przeszłość, przez którą siada jej psychika, i jej męża Marcina, który za wszelką cenę stara się jej pomóc przezwyciężać wszelakie załamania, choć ze względu na wykonywaną przez niego pracę jest to czasami niemożliwe. Pewnego dnia kontaktuje się z nimi stara przyjaciółka rodziny, która nalega na spotkanie. Basia pomimo ogromnych braków chęci udaje się na spotkanie za namową męża. Staruszka wcale nie okazuje się być zła i zrzędliwa. W prezencie chce im przekazać starą, przedwojenną komodę.. Komodę, która skrywa wiele dziwnych tajemnic.

  Odkąd pojawia się ona w mieszkaniu Barbary i Marcina z główną bohaterką dzieją się dziwne rzeczy. Śnią jej się niewyjaśnione sny z osobami, których nigdy nie widziała na oczy, jest niespokojna, ma dziwne odczucia i często po prostu źle śpi. Tajemnicza komoda wydaje się ją do siebie przyciągać chcąc okazać jej pewien sekret..

  I słuchajcie.. to wcale nie będzie tak, że Baśka wejdzie do tej komody i niczym w "Opowieściach z Narnii" znajdzie się w zupełnie innych czasach i prowadzić tam będzie zupełnie normalne życie. Nie. Kryje się za tym coś więcej.. Tajemnica pewnej ogromnej, lecz zakazanej miłości związana z czasami wojennymi..

  I tutaj właśnie ta powieść zaskoczyła mnie najbardziej. Jak wcześniej wspomniałam nie czytałam opisu, więc kompletnie nie wiedziałam czego mam się spodziewać po tej historii. Przyznaję, że początek powieści i cały pomysł na fabułę wydawał mi się bardzo dziwny, i często zastanawiałam się co wspólnego może mieć postać, która żyje w czasach współczesnych z historią wojenną, otóż... kryje się za tym więcej niż mogłabym się spodziewać.

  To powieść idealna dla miłośników gatunku, a także dla tych, którzy nie boją się konfrontacji z trochę dziwną (jak na te gatunki książki) fabułą.

  Poza tym styl autorki bardzo przypadł mi do gustu, jest bardzo lekki i zrozumiały, przez co książkę czyta się naprawdę szybko.

  Dla mnie 8/10 i polecam wam bardzi gorąco "Narzeczoną z getta". Myślę, że naprawdę warto dać szansę tej książce.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka przeczytana na jednym oddechu! Nic dodać, nic ująć... Polecam z całego serca.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Sabina Waszut
 • Wydawnictwo Książnica
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 304
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324584048
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788324584048
 • EAN: 9788324584048
 • Wymiary: 15.0x21.0x2.2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
eBook Papież z getta pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
8,29 zł 9,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Papież z getta pdf mobi epub

Papież z getta? Tak! Bo sensacyjna opowieść Gertruda Von Le Forta nawiązuje właśnie do autentycznych wydarzeń roku 1130, kiedy to po śmierci Honoriusza II skłóceni elektorzy wybrali dwóch papieży. (...) Świat chrześcijański rozdarła schizma. Europa podzieliła się na dwa wrogie obozy...
W obcym domu 5/5 Nasza cena:
26,52 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W obcym domu

W obcym domu to historia opowiadająca dalsze losy bohaterów Rozdroży, powieści wydanej przez wydawnictwo Muza w październiku 2014. Jest rok 1945, wojna dobiegła końca. Przychodzi czas oczekiwania na powracających mężczyzn. Czas gojenia ran. Trudno jest odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, bez...
Bar na starym osiedlu 5/5 Nasza cena:
26,52 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bar na starym osiedlu

Ola Kies w ciągu jednego, pechowego tygodnia traci pracę i rozstaje się  z partnerem. Te wydarzenia sprawiają, że postanawia przyjąć  niespodziewany  spadek po zmarłej, dawno niewidzianej babce. Ola przeprowadza się z Warszawy na Śląsk, do Chorzowa. Ma przed sobą trudne zadanie. Musi...
Dobra-noc 5/5 Nasza cena:
25,23 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dobra-noc

Rok 1934. W maleńkiej wsi Dobra leżącej nieopodal Częstochowy małżeństwu Jadwidze i Michałowi Pecynom rodzi się siódma córka. Według dawnych wierzeń siódma córka w rodzinie mogła stać się zmorą – duszą, która w nocy wychodzi ze śpiącego ciała i dusi wybraną ofiarę, sprowadzając chorobę, a czasem...
Zielony byfyj 4/5 Nasza cena:
26,52 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zielony byfyj

            Zielony byfyj, kuchenny kredens Zosi Zaleskiej, stoi teraz w nowym mieszkaniu rodziny. Wiatr przegnał już wspomnienia o zimnej izbie w ponurej suterynie. Nastają nowe czasy, gdzie łazienki i chleb na stole pozwalają uwierzyć, że można żyć normalnie. Naznaczeni cierpieniem i wojną ludzie...
eBook Bar na starym osiedlu mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,56 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Bar na starym osiedlu mobi epub

Ola Kies w ciągu jednego, pechowego tygodnia traci pracę i rozstaje się  z partnerem. Te wydarzenia sprawiają, że postanawia przyjąć  niespodziewany  spadek po zmarłej, dawno niewidzianej babce. Ola przeprowadza się z Warszawy na Śląsk, do Chorzowa. Ma przed sobą trudne zadanie. Musi...
eBook Dobra-noc mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,56 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dobra-noc mobi epub

Rok 1934. W maleńkiej wsi Dobra leżącej nieopodal Częstochowy małżeństwu Jadwidze i Michałowi Pecynom rodzi się siódma córka. Według dawnych wierzeń siódma córka w rodzinie mogła stać się zmorą – duszą, która w nocy wychodzi ze śpiącego ciała i dusi wybraną ofiarę, sprowadzając chorobę, a czasem...
eBook W obcym domu mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,56 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook W obcym domu mobi epub

W obcym domu to historia opowiadająca dalsze losy bohaterów Rozdroży, powieści wydanej przez wydawnictwo Muza w październiku 2014. Jest rok 1945, wojna dobiegła końca. Przychodzi czas oczekiwania na powracających mężczyzn. Czas gojenia ran. Trudno jest odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, bez...
eBook Isabelle mobi epub 0/5 Nasza cena:
10,80 zł 15,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Isabelle mobi epub

"Isabelle" to powieść pisana emocjami. Zawiązana fabuła wydaje się być jedynie pretekstem do wprowadzenia czytelnika w wewnętrzny świat bohaterów. Odmienne style autorów, przeplatające się ze sobą kobieca delikatność i męski minimalizm, potęguje odczucie autentyczności opowiadanej historii. Każda...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula