Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Ilość stron
300
Wydawnictwo
Nasza cena: 32,46 zł 44,90 zł Taniej o: 28%

Historia o realizacji pasji i wielkich marzeniach.

Przejmująca i bardzo prawdziwa relacja z misji ratunkowej przeprowadzonej w styczniu 2018. Przygotuj się na pełną emocji historię wnikliwie opowiedzianą przez Mariusza Sepioło.

Gdy w styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na zboczu Nanga Parbat podczas próby zimowego zdobycia tego szczytu, akcję ratowniczą, prowadzoną przez polskich wspinaczy spod K2, śledziła niemal cała Polska. Mariusz Sepioło odsłania kulisy tej akcji, po raz pierwszy ukazując ją z perspektywy osób bliskich Mackiewiczowi.

Autor oferuje Czytelnikowi wychodzącą poza standardy biografię jednego z najbarwniejszych polskich himalaistów. Mówi o nim jako o człowieku, który ”za marzenia zapłacił najwyższą cenę”. Podkreśla, jak wiele życiowych zakrętów musiał pokonać Tomek Mackiewicz, by odnaleźć swoją drogę. A był człowiekiem chodzącym własnymi ścieżkami, cenił sobie wolność. Poszukiwał jej w muzyce, wśród hipisów, próbował odnaleźć ją w używkach. Zakosztował jej w Indiach, ale prawdziwą wolność odnalazł w górach i adrenalinie.

W realizacji celów nie wspierało Mackiewicza środowisko wysokogórskie ani hojne datki sponsorów, a jednak, mimo piętrzących się przed nim trudności, nie przestawał wierzyć w swoje marzenia. Największym z nich był projekt Nanga Dream, który zakładał zimowe wejście na Nanga Parbat, ośmiotysięcznik niezdobyty dotąd zimą. Niestety, realizację tego marzenia przypłacił himalaista życiem.

Autor opowiada nie tylko o ostatniej wyprawie Tomka Mackiewicza, ale także o jego młodości, podróżach, osobowości i podejściu do życia. Czyni to poprzez relacje najbliższych osób ze środowiska himalaisty. Jego opowieść jest przez to barwna, przepełniona zwierzeniami i anegdotami, swoją niebanalnością dorównuje życiu człowieka, które zostało w niej przedstawione.

O Tomku Mackiewiczu, Wojciech Kurtyka

Był mi bliski, bo wymyślił sobie wyzwanie, które zdumiewająco wykraczało poza "sztampowy" himalaizm. Osiągnięcie Tomka Mackiewicza jest jednym z najpiekniejszych w histori całego alpinizmu.

O autorze


Mariusz Sepioło to polski reporter związany z takimi tytułami prasowymi, jak ”Tygodnik Powszechny”, ”Polityka” czy ”Gazeta Wyborcza”. Wiosną 2017 roku zadebiutował książką ”Ludzie i gady”, opowiadającą o życiu w polskich więzieniach. Bestsellerem okazała się druga jego książka, “Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”, stanowiąca zbiór biograficzno-reporterskich opowieści o silnych i bezkompromisowych kobietach.

Recenzje (3)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Jestem pod wielkim, wielkim wrażeniem zarówno postaci Tomka Mackiewicza jak i siły jego marzeń. Każdy z nas na realizację tego wielkiego marzenia patrzy zupełnie inaczej. Jedni z podziwem i zrozumieniem inni z krytyką i oburzeniem. Jednak tylko Ci, którzy żyją z pasją i wierzą w to co robią, siłę i piękno swoich pragnień będą tak naprawdę w stanie zrozumieć decyzje podejmowane przez ludzi takich jak Tomasz Mackiewicz, Czapkins, Czapa, Weget...

  Ta piękna, niezwykła biografia, biografia o niezwykle pięknym, doświadczonym przez los człowieku uświadomiła mi, że Tomasz Mackiewicz we współczesnym alpinizmie był prawdziwą perełką. Posiadał absolutną czystość motywacji i przede wszystkim ogromną potrzebę kontaktu z górami. Nie interesował go splendor i przedstawienie związane ze wspinaczką. Najważniejszy był dla niego etos wspinania. Dla mnie był człowiekiem godnym podziwu. Czytałam ze wzruszeniem i przejęciem. Spełnił swoje największe marzenie. Ujarzmił górę a ona utuliła go w swych objęciach...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  KIM NIE BYŁ? I KIM BYŁ?

  Nie był alpinistą, nie był taternikiem i nie był herosem. Ale miał wielkie marzenie, do którego uparcie dążył. Nieszablonowy, przeciwstawiający się systemowi, wyobcowany, wstydliwy, ale i potrafiący prawdziwie cieszyć się chwilą – tak mówią o nim ci, którzy znali go najlepiej. Książka przedstawia nieznane dotąd fakty z życia Tomasza Mackiewicza, jest obrazem jego zawiłej i trudnej przeszłości, jego walki ze słabościami. Miejsce, w którym dorastał, przeprowadzka, narkotyki, pierwszy kontakt z wysokimi górami – to wszystko ukształtowało człowieka wyjątkowego na wiele różnych sposobów, człowieka, który kochał być wolnym. A zaznajomiony ze styczniową tragedią czytelnik ma okazję bliżej przyjrzeć się życiu osoby, która wielkiej górze oddała wszystko, co miała najcenniejsze. Swoje życie.

  „Jego urok polegał na tym, że nie był „równy”. Jeśli szczęśliwy, to na całego. Jeśli smutny – to też na maksa.”

  PORTRET NA PODSTAWIE ROZMÓW Z TYMI, KTÓRZY GO ZNALI

  Rozpoczyna się wstępem będącym krótką relacją wydarzeń mających miejsce po zdobyciu szczytu u boku Elisabeth Revol. Potem autor książki skupia się na wielowymiarowym portrecie bohatera, bazując na rozmowach z jego najbliższymi, krewnymi, znajomymi. Kim był Tomek jako uczeń, jak się wychowywał, jakie miał marzenia, słabości, jak wpłynęła na niego zmiana środowiska. Jak wyglądał jego upadek i duchowe odrodzenie w Jeevodaya, którego doświadczył na wskutek obrazu ludzkich dramatów i cierpienia. Założenie firmy, ślub, pobyt w Irlandii. Za co kochał góry? Co sądził o wspinaczce? Na te pytania odnajdziecie odpowiedź w książce Mariusza Sepioło.

  ŁZA NA ZAKOŃCZENIE

  Najbardziej wzruszające jest oczywiście zakończenie, ostatnia faza książki. Momenty znane Polakom z telewizji, tym razem widziane oczyma rodziny, tych najbliższych. Co czuli? Jak długo tkwiła w nich nadzieja? Przywoływane zachowania dzieci Tomasza, które musiały poradzić sobie z myślą o utracie ojca rozkleiły mnie na dobre. Bo faktycznie to, co dla wielu było po prostu sensacyjnym dramatem, wielką tragedią – o której szybko jednak się zapomniało, dla niektórych pozostaje utratą na wieczność, zagubionym elementem dotychczasowego życia.

  OBRAZY, CZŁOWIEK, HISTORIA

  Trudne pytania, niełatwe odpowiedzi, stosunek rodziny do akcji ratunkowej, która przecież w ostatecznej fazie skupiła się na francuskiej himalaistce. Zdjęcia z rodzinnych albumów, prywatnych kolekcji, w końcu monumentalne piękno tej, która uśmierciła tak wielu. Jak głosi okładka, „historia człowieka, który za marzenia zapłacił najwyższą cenę”, opowieść o mężczyźnie, dla którego nie istniało słowo „niemożliwe”. Bo przecież zawsze można spróbować kolejny, i kolejny raz. Bez wielkich sponsorów czy nagłośnionej przez media wyprawy. Szedł do celu, dotarł, choć nie wrócił. Został w miejscu, które kochał całym sobą.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To pierwsza książka należąca do literatury górskiej, z której nie do końca jestem zadowolona. Przeczytawszy [Adres usunięty]. biografie Piotra Pustelnika, Anny Czerwińskiej, Krzysztofa Wielickiego nastawiłam się na opowieść o tym, co dla Tomka miało ogromne znaczenie w życiu, pasja i miłość do gór, tymczasem pierwsza połowa książki to walka wspinacza z nałogiem. I pomimo że jest to nieodłączny element jego życia - niezwykle trudny, to jednak przede wszystkim liczyłam w większości na górskie przeżycia i opisy wypraw.

  Nie uważam, żeby powieść była zła czy niesatysfakcjonująca, niezupełnie podoba mi się styl autora i sposób, w jaki zaprezentował nam treść. Myślę, że jest niepłynna i momentami urywana. Ponadto osoby, które były ważne w gronie Tomka, nie zgodziły się na rozmowę z Mariuszem Sepioło, tłumacząc się traumatycznymi wydarzeniami, więc biografii dużo brakuje. Małym minusem w tego typu publikacjach jest również brak zdjęć, jest ich tu naprawdę niewiele, a przecież życie tego człowieka było ogromnie bogate i żywiołowe.

  Jak już wspomniałam, połowa powieści to przede wszystkim rodzinna relacja, młodzieńczy bunt, walka z nałogiem, a także z samym sobą, ciągłe poszukiwanie szczęścia, podróże, brak poczucia przynależności do społeczeństwa, wydawać by się mogło - ucieczka, a w końcu pociąg do gór i szczególna miłość do jednej - Nangi Parbat.

  Życie Tomasza było bardzo dynamiczne i kolorowe, ON sam sprawiał, żeby takie właśnie było. Człowiek - wulkan, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Był idealistą - pod tym względem się z nim utożsamiam, pięknym marzycielem, dobrym człowiekiem, uśmiechem zarażał innych. Zaskoczyła mnie [Adres usunięty]. niechęć ze strony środowiska górskiego, słowa słynnych himalaistów kwestionujące doświadczenie Tomasza w górach wysokich oraz odsyłanie go w Tatry w celu nabycia wprawy we wspinaniu. Oczywiście praktyka ma istotne znaczenie w wyprawach na ośmiotysięczniki, ale co z hartem ducha, prawdziwą pasją, oddaniem, dużym potencjałem i świetną wydolnością organizmu, które Mackiewicz posiadał? Ogromnie spodobały mi się słowa Wojtka Kurtyki:

  "To był człowiek z innej bajki, z innej planety. We współczesnym alpinizmie zagubione zostały prawdziwe idee, wyzwania i powody, dla których człowiek w ogóle wymyślił alpinizm. Tomek był w tym gównianym świecie absolutną perełką, miał w sobie czystość motywacji i wielką potrzebę kontaktu z górami. Był wierny pierwotnym zasadom alpinizmu i to w nim podziwiałem."

  Tomasza nie możemy zaliczyć do czołówki światowych wspinaczy, nawet tych polskich, natomiast mnie totalnie ujął jego wieczny optymizm, wytrwałość, odwaga, postrzeganie świata, otwartość. Skradł moje serce sympatią, niebywałą pasją i prostotą - tak, to zdecydowanie dobre słowo! Tak bardzo brakuje takich ludzi, szczerych, patrzących na życie przez różowe okulary, wywołujących radość.

  Ostatnie rozdziały wspominające tragedię spowodowały, że do oczu napływają łzy. Bardzo to wszystko emocjonujące, przykre i jednocześnie wzruszające. "Naga Góra", ośmiotysięcznik, zdobyty przez wspinacza, postanowił nie wypuścić go już ze swych objęć. Pięknie powiedział ksiądz do ojca Tomka:

  "Ja ci nawet nie będę składał kondolencji. Tomek pozostał tam, gdzie ulokował swoją wielką miłość - na Nandze. Ja się, Witold, zawsze modlę: jeśli śmierć, to tylko przy ołtarzu."

  Tę powieść polecam wszystkim miłośnikom górskiej tematyki. Nawet jeśli ma kilka minusów, to warto po nią sięgnąć. Nie ukrywam, że jestem również ogromnie ciekawa innej publikacji, mianowicie kilka miesięcy później na rynku wydawniczym ukazała się biografia Tomka Mackiewicza, napisana przez Dominika Szczepańskiego, która cieszy się dobrą opinią. Ja - fanka takiej literatury, z pewnością zaopatrzę się także w tę drugą pozycję.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Dream Home (EN) 0/5 Nasza cena:
103,96 zł 129,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dream Home (EN)

Wolisz mieć dużą sypialnię z ekskluzywnym łóżkiem z baldachimem czy preferujesz przestronny salon, w którym bez trudu zmieści się pianino? Pamiętaj, by przy projektowaniu swojego „Domku” dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, gdyż później niezwykle trudno wprowadzić zmiany!       W ciągu dwunastu...
Mikołajek i jego paczka. Ananiasz 0/5 Nasza cena:
14,37 zł 16,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mikołajek i jego paczka. Ananiasz

Mikołajek to chłopiec jakich wielu. W szkole Mikołajek ma wielu kolegów: Alcesta, Euzebiusza, Gotfryda, Kleofasa i Ananiasza. To właśnie temu ostatniemu poświęcony jest ten tom historii przygód paczki Mikołajka.
Mikołajek i jego paczka. Alcest 0/5 Nasza cena:
14,37 zł 16,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mikołajek i jego paczka. Alcest

Alcest, chłopak z paczki kolegów Mikołajka doczekał się własnego tonu przygód. Sięgnij po tę książkę i zobacz, czego jeszcze nie wiesz o Alceście! Mikołajek to chłopiec jakich wielu. Uwielbia zabawę i filmy o kowbojach. Za to domowe obowiązki i chodzenie do szkoły nie są już takie fajne. Chociaż...
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości 4/5 Nasza cena:
23,79 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Niech żyje niepodległość! O polskości, ojczyźnie, wolności każdy może mówić własnym głosem. A co gdybyśmy zadali sobie dobrze znane pytania i spróbowali odpowiedzieć na nie na nowo? „Kto ty jesteś?”, „Jaki znak twój?” – od ponad 100 lat słyszeliśmy wciąż te same odpowiedzi. Książka Michała i Joanny...
Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze 0/5 Nasza cena:
25,43 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze

Tato nie wraca; ranki i wieczoryWe łzach go czekam i trwodze;Rozlały rzeki, pełne zwierza boryI pełno zbójców na drodze.Nie ma w polskiej literaturze bardziej przejmujących, głęboko przez nas zapamiętanych w dzieciństwie strof. Słuchaliśmy ich z wypiekami na twarzy, gdy rodzice czy dziadkowie...
Manhattan Beach 5/5 Nasza cena:
36,08 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Manhattan Beach

Najlepsza powieść roku zdaniem mieszkańców Nowego Jorku!Książka nominowana do National Book Award 2017! Jest rok 1943, dziewiętnastoletnia Anna Kerrigan nurkuje w okolicach Staten Island. Do tej pory, jako jedyna kobieta nurek, schodziła pod wodę, by naprawiać zniszczone statki, które walczyły na...
Mikołajek i jego paczka. Kleofas 0/5 Nasza cena:
14,37 zł 16,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mikołajek i jego paczka. Kleofas

Mikołajek i jego paczka to seria książek o przyjaciołach słynnego Mikołajka. W tym tomie Czytelnik pozna Kleofasa. Sięgnij po tę książkę i zobacz, czego jeszcze nie wiesz o sympatycznym Kleofasie!
Mikołajek i jego paczka. Gotfryd 0/5 Nasza cena:
14,37 zł 16,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mikołajek i jego paczka. Gotfryd

Mikołajek i jego paczka to seria książek o przyjaciołach słynnego Mikołajka. Daj się wciągnąć historiom o Gotfrydzie. Ktoś o tak niepospolitym imieniu z pewnością jest nietuzinkową postacią z kręgu znajomych Mikołajka! Mikołajek to chłopiec jakich wielu. Uwielbia zabawę i filmy o kowbojach. Za to...
Czas odwagi. Nieznane listy 5/5 Nasza cena:
23,11 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czas odwagi. Nieznane listy

Papież burzliwych czasów Ostatni koronowany papież, reformator i pielgrzym, który ukochał Polskę. W kwestiach społecznych niesłychanie nowoczesny, w sprawach doktrynalnych konserwatywny. To jemu zawdzięczamy liturgię w języku ojczystym i zniesienie indeksu ksiąg zakazanych. To ON ogłosił Matkę Bożą...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula