Czasem życie człowieka potrafi załamać się w ułamku sekundy. Czasem w chwili tej zaczyna się jego nowy, być może lepszy rozdział. Jak jest w przypadku Dominiki? Dziewczyna pamięta jedynie błysk i to, że nagle znalazła się we wnętrzu wielkiej, ognistej kuli. W jednej chwili zamieniła się w istną ludzką pochodnię. Po kilku dniach budzi się w szpitalnym łóżku. Jej ciało doznało straszliwych obrażeń, dusza natomiast cierpi nieporównywalnie bardziej. Dominika nie obwinia ojca. Wie, że to był po prostu wypadek, którego przewidzieć nie sposób. Jednak nie ma siły, by nadal żyć. Tymczasem wokół szpitalnego łóżka pojawiają się ludzie, którzy o życie dziewczyny walczą z całą rozpaczliwą zajadłością. Ciało Dominiki leczy młody, ambitny lekarz. Natomiast jej duszę próbuje załatać Marcel, brat doktora, który przez całą rodzinę uznawany jest za czarną owcę. Czy jednak ich wysiłki zostaną zwieńczone sukcesem? Czy Dominika odnajdzie w sobie ten jedyny powód, by żyć, skoro tak wiele powodów pcha ją w objęcia śmierci?
"Najlepszy powód, by żyć" to cudowna opowieść o rozpaczy i nadziei, o walce z przeciwnościami losu, nawet tymi, które drzemią ukryte w ciemnych zakamarkach duszy. Jest to też historia o darze życia i o tym, co dar ten ze sobą niesie. Autorka ukazuje Czytelnikowi moment kryzysu i to takiego, który dla wielu (zwłaszcza kobiet) wydaje się kresem wszystkiego. Dominika zostaje oszpecona w wyniku poparzeń. Zmaga się więc nie tylko z pourazową traumą, ale i ze skutkami, których cofnąć się już nie da. Czy dziewczyna, której młodość i uroda zgasły w jednej chwili ma jeszcze szansę na miłość, szczęście i akceptację? Oto pytania, z którymi postanowiła zmierzyć się autorka.
Augusta Docher to pisarka, która nie lęka się tematów trudnych i bolesnych, a swoimi opowieściami porusza serca, skłania do refleksji i potrafi wycisnąć z oczu łzy nawet najbardziej niewrażliwemu Czytelnikowi. Jest kobietą z krwi i kości. Godzi w sobie rozmaite role: matki, żony, córki, siostry, księgowej, bizneswoman, ogrodniczki i rzecz jasna pisarki. To prawdziwa Ślązaczka, która samą siebie nazywa "tradycjonalistką modyfikowaną". Zasłynęła takimi powieściami jak "Eperu", "Habbatum", "Bilet do szczęścia" czy "Anatomia uległości".