Czy myślałeś kiedyś nad tym, aby rzucić wszystko i po prostu wyjechać? Zacząć życie na nowo, w innym miejscu, ze spokojem i daleko od pędzącego świata. Są osoby, które postanowiły spełnić to marzenie. "Na wschód od zachodu" to książka, w której poznajemy historię ludzi, którzy dzisiaj nie pamiętają już poprzedniego, gorszego życia.
Kamal opuściła Warszawę zostawiając wszystko: dwa fakultety, mieszkanie, karierę. Postanowiła udać się do Indii, czyli tam, gdzie ceniona jest najbardziej duchowa równowaga. Nie czuła się dobrze z tym wszystkim, co ją przytłaczało. "Święty" jest również hipisem, obecnie skupiającym się na rozwoju duchowym, wolnej miłości, religijnej komunie. Oboje szukają szczęścia, jednak wciąż nie do końca je odnaleźli. Mimo to, są pewni, że obecnie znajdują się bliżej celu niż żyjąc na pędzącym zachodzie.
"Na wschód od zachodu" to podążanie za szalkiem hippisów, czyli do Indii, Pakistanu, czy Neapolu. Autor poznaje różne historie, sprawdza, jak według nich rozumiana jest wolność. Aż trudno uwierzyć, że tyle osób potrafiło sprzeciwić się wyścigowi szczurów i postawić na wartości duchowe. Ich opowieści zastanawiają, dają do myślenia i pokazują, że najważniejsze to nie bać się zmian. Wciąż za czymś goniąc nie zauważamy najważniejszych spraw, nie skupiamy się z pewnością na własnym wnętrzu. A przecież to ono powinno stanowić największą wartość samą w sobie. Zachód, tak rozwinięty i nowoczesny, odstrasza współczesnych hipisów. Preferują swobodne i wolniejsze życie na wschodzie, uciekając do niego i nie planując już nigdy powrotu do globalnego, aż zbyt mocno rozwiniętego świata.
Wojciech Jagielski jest polskim dziennikarzem, reportażystą i pisarzem. Wiele lat był publicystą "Gazety Wyborczej". Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych i reporterem wojennym. Autor "Modlitwy o deszcz" i "Wypalania traw".