Na dalszą drogę

Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
104
Rok wydania
2018
Nasza cena: 21,84 zł 28,00 zł Taniej o: 22%

Słowo wstępne

Zofja Micewiczówna

Sto lat mija od chwili, gdy na Uniwersytecie wieleńskim tlić się zaczęły płomyki filomackie, krzesane przez młodzież, by rozjaśnić zaćmione drogi ku szczęściu Ojczyzny wiodące.

Sto lat mija od chwili, gdy w blasku tych „promieni“ rzucono hasła: „ojczyzny, nauki, cnoty“.

I nic to, że przemoc stłumiła przedwcześnie owo zarzewie — w ognisko wolności rozjarzyła je po wieku wichura wojenna.

I nic to, że hasła brutalnie stłumiono, nim zabrzmieć mogły w ton pełny — wyryło je po latach na swych znakach harcerstwo.

My, dziedzice duchowej puścizny filaretów, musimy stać się jej godni; ich zadaniem było niecić i krzewić umiłowanie Ojczyzny; naszem — stać na straży płonącego dziś jasno narodowego Znicza i baczyć, czy nie dogasa, czy nie zasnuwa się dymami, złem podsycany paliwem.

W zrozumieniu tego zadania gromadzimy się w kołach Starszego Harcerstwa.

I kilka innych przyczyn nas tu sprowadza.

Harcerska gleba była podłożem, na którem kształtował się nasz typ; harcerska atmosfera była powietrzem, którem przez kilka lat oddychaliśmy; dziś, kiedy weszliśmy już na tyle w życie, by móc poznać jego kręte ścieżki, kiedy już zdążył powiać na naszą etykę zamróz egoistycznych haseł, kiedy dzień każdy staje się złodziejem, który roztrwania nasz skarbiec „snów o potędze“ — dziś często nam braknie oddechu. Chcemy się oprzeć zachłanności życia, chcemy znów ujrzeć świat, nie „źrenicą poczciwego człowieka“, ale wejrzeniem idei — oto dlaczego wracamy pod stare znaki.

A dalej chcemy, by odmieniły się role: — oto my chcemy być zachłanni. I dlatego zamiarem jest naszym stać się dalszą ewolucją ruchu harcerskiego, następnem i nowem jego ogniwem, za którego przyczyną prąd harcerski przeniknie całe społeczeństwo. Chcemy, by w niedalekiej przyszłości u różnych warsztatów pracy stanęli harcerze; będzie to i „najwyższym egzaminem“ harcerstwa i więzią między „dawnemi i młodszemi laty“.

Dni przełomu i kataklizmy dziejowe złożyły na barki najbliższych pokoleń brzemiona trudu, a jednocześnie demoralizacja wojenna umniejszyła szeregi prawdziwych pracowników. Ramię przy ramieniu stańmy, by pracę podjąć, by wytworzyć z siebie typ nowego człowieka, którego troska i nadzieja polska z utęsknieniem oczekuje.

Nie tracimy z uwagi, jak wobec ogromu zadań nikłemi są nasze siły, a ramię nieumiejętnem — dlatego chcemy stworzyć ze środowiska Starszego Harcerstwa żelazną kadrę duchową, chcemy w niej przeżyć owe sycące duszę „godziny puszczy“, które poprzedzą nasze na forum wystąpienie.

Nie moją jest rzeczą zakreślać programy pracy dla St. Harc.; chodziło mi tylko o wykazanie przyczyn, dla których w różnych punktach Polski jednocześnie prawie organizować się zaczęły koła „Starszych“.

Choć ruch St. Harcerstwa nie wykuł jeszcze w swej ewolucji jednolitego oblicza, choć nie wypowiedział dotąd ostatniego słowa co do swej ideologji i programów, tem nie mniej przejść nad nim dziś do porządku dziennego nie można. Zbyt ważkim stać się może niedługo na szali wartości narodowych.

Z aktualności i doniosłości młodego ruchu zdali sobie sprawę ci, do których miana młodzieży stosować już nie można, a chcąc pogłębić jego łożysko i skierować we właściwym w ich mniemaniu kierunku — wyrazili szereg poglądów i opinji.

Myśli rozbieżne w wielu punktach, stycznemi się stają co do zasadniczej idei ruchu: idei Odrodzenia Ojczyzny.

I oto opinje te, wraz z głosami ze środowisk staroharcerskich stanowią treść niniejszej książki — aby oświetlić ona mogła społeczeństwu nasze cele i zadania, a harcerzom i sympatykom dać mogła materjał do skrystalizowania własnych na sprawę poglądów.

Jeśli książeczka niniejsza przyczyni się do ustalenia poglądów na młody ruch, dziś rozbieżnych — świetnie spełni swe zadanie.

Warszawa, 14—2—21.

Czytaj całość

Recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Wydawnictwo Impuls
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 104
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788380954601
 • Język: polski
 • Podtytuł: Uwagi i myśli o ruchu starszego harcerstwa
 • ISBN: 9788380954601
 • EAN: 9788380954601
 • Wymiary: 11.8x15.7x1.2 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula