Myszy i ludzie

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2012
Ilość stron
120
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 17,00 zł
Audiobooki mp3
od 21,17 zł
Nasza cena: 16,20 zł 25,00 zł Taniej o: 35%

Piękna opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach.

George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.

"Myszy i ludzie" to jedno z najznakomitszych dzieł literackich Steinbecka. To powieść tak złożona, że wymyka się wszelkim jednoznacznym interpretacjom. Przede wszystkim jest piękną historią wspaniałej przyjaźni i poświęcenia, opowieścią o skomplikowanych relacjach, ludzkich tęsknotach i marzeniach. Ale także parabolą losu człowieka, rodzajem współczesnej baśni dla dorosłych.

Powieść "Myszy i ludzie" była trzykrotnie przenoszona na ekran. Najbardziej znaną kreację postaci Lenniego stworzył John Malkovich.

Prostota, bezpośredniość i siła oddziaływania tej historii nadają powieści niesamowitej mocy, którą trudno dokładnie zdefiniować. Steinbeck jest geniuszem!
"Kirkus Reviews"

Ta objętościowo skromna powieść opowiada wspaniałą i wzruszającą historię dwóch włóczęgów, których połączyła niezwykła więź, zniszczona w końcu przez ludzkie słabości – nienawiść, zazdrość i samotność. Genialne!
"Magill Book Reviews"

John Steinbeck (1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych”.
Recenzje (3)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  9 z 16 osób uznało recenzję za przydatną

  'Myszy i ludzie' to jedna z wielu niesamowitych powieści napisanych przez wybitnego i jedynego w swoim rodzaju Johna Steinbecka. Książka ta to opowieść o życiu, przyjaźni, marzeniach, próbie znalezienia swojego miejsca na świecie, a także o podejmowaniu trudnych, i czasami skrajnych decyzji. Powieść ta ukazuje historię dwóch skrajnie od siebie różnych przyjaciół: inteligentnego, lecz niewykształconego George’a oraz Lenniego, który pomimo swojej dużej postury i ogromnej siły jest lekko upośledzony. Zamiłowanie Lenniego do dotykania wszystkiego co jest miękkie i puchate zawsze jest przyczyną kłopotów zarówno dla niego jak i dla George’a, którzy po ostatnim wybryku tego pierwszego znajdują w końcu zatrudnienie na nowym ranczo. W miejscu nowego zatrudnienia poznają ciekawych ludzi jak na przykład Candy czy Crooks, który z powodu ciemnego koloru skóry jest dyskryminowany nie tylko przez pracodawcę lecz także przez współpracowników. Gdy podczas spotkania Lenniego oraz żony Curleya, gdy przez wypadek zabija ją, wszystkie marzenia George’a oraz Lenniego o własnej farmie i zwierzętach przestają istnieć. Kilka godzin po wypadku w stodole George musi zdecydować co zrobić dalej - pozwolić innym z rancza zabić Lenniego czy też uczynić to własnoręcznie...

  Książka powoduje, że czytelnik z każdą kolejną stroną jest 'zaskakiwany' kolejnymi emocjami i zwrotami akcji. W czasie czytania oraz długo po przeczytaniu ostatniego słowa zadajemy sobie pytanie 'czym naprawdę jest prawdziwa przyjaźń?' oraz 'co zrobiłbym gdybym był na miejscu George’a lub Curleya? co bym zrobił gdybym musiał zabić swojego własnego przyjaciela?'. Historia opowiedziana w książce pokazuje nam walkę o marzenia, o wolność, o szacunek dla samego siebie oraz walkę z własnym sumieniem i poczuciem winy, a także, że nie ważne gdzie jesteśmy, lecz co robimy, ponieważ to my tworzymy siebie i nasze umysły. Według mnie ta książka nie tylko zaskoczy czytelnika lecz także zmusi do rozmyśleń nie tyle nad historią opisaną przez Steinbeck, lecz nad własnym życiem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Myszko, innych też nadzieja łudzi;

  Przewidywaniem mózg próżno się trudzi:

  Przemyślne plany i myszy, i ludzi

  W gruzy się walą,

  Nasze zapały zawód zwykle studzi

  Zwątpienia stalą.

  Do myszy - Robert Burns

  Wersy te były inspiracją dla John’a Steibeck’a do napisania powieści „Myszy i ludzie”. Pesymistyczne? A jakiż był świat Ameryki czasu Wielkiego Kryzysu. To świat ludzi wałęsających się po kraju w poszukiwaniu chleba gdyż o igrzyskach mogą już tylko pomarzyć. To świat bez przyszłości, o której jednakże marzy, a która w marzeniach owych jest jedynym promykiem rozświetlającym teraźniejszość. Trzeba mieć odwagę i talent żeby próbować taki świat opisać, ale żeby wyszło z tego arcydzieło trzeba mieć na nazwisko Steinbeck. Jest to bodaj najbardziej znana powieść pisarza wielokrotnie przenoszona na ekrany, co może nie świadczy o wielkości dzieła, ale sugeruje zazwyczaj, że historia w nim zawarta musi być interesująca. Tak jest w tym przypadku. Największą wadą tej książki jest jej grubość gdyż jest to książeczka zaledwie, nowela prawie. Te sto stron czyta się jednym haustem a jeśli skończycie ją wieczorem, zapomnijcie o spaniu. Pytanie: co ja bym zrobił na jego miejscu, dręczyć was będzie jeszcze długo. A najlepsze w tym dziele jest to, że nigdy nie rozstrzygniecie czy finał był tragiczny czy optymistyczny. Jeśli lubisz czytać - przekonywać Cię nie muszę, jeśli trafiłeś tu przypadkiem to wiedz – przypadków nie ma to było przeznaczenie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy można napisać wybitną książkę, która ma zaledwie sto czterdzieści stron, a jej format przypomina książeczkę do nabożeństwa? Johnowi Steinbeckowi to się udało. Powieść „Myszy i ludzie” zdecydowanie zasługuje na takie określenie.

  John Steinbeck urodził się 27 lutego 1902 r. w Salinas w stanie Kalifornia. Był synem młynarza i nauczycielki. Przodkowie Steinbecka pochodzili z Niemiec. John studiował humanistykę ogólną na Uniwersytecie w Stanford, studiów jednak nigdy nie ukończył. Pracował w morskiej stacji naukowo-badawczej w Pacific Grove. W 1925 r. wyjechał do Nowego Jorku, gdzie zaczął próbować swoich sił jako pisarz. Rozgłos zyskał dzięki opublikowanemu w 1935 r. zbiorze humorystycznych opowieści, „Tortilla Flats”. Dwa lata później Steinbeck wydał słynną powieść „Myszy i ludzie”, a wkrótce potem także „Grona gniewu”. Książka opowiadająca losy ubogiej rodziny wędrującej z Oklahomy do Kalifornii w celu znalezienia pracy przyniosła mu w 1940 r. nagrodę Pulitzera. W czasie II wojny światowej John Steinbeck pracował jako korespondent wojenny dla „New York Herald Tribune”. Jego kolejne książki zostały nieprzychylnie ocenione przez krytyków. Steinbeck został mimo to laureatem Nagrody Nobla w 1962 r. Po 1962 r. nie tworzył już powieści, zwrócił się w stronę publicystyki. Zmarł na zawał serca 20 grudnia 1968 r. w Nowym Jorku.

  George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.

  „Myszy i ludzie” to cudowna książka, którą można spokojnie przeczytać w kilka godzin. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, naładowana jest tak ogromną ilością emocji, że można by nimi obdzielić kilka innych tytułów.

  „Lepiej by było, jakbym sam zastrzelił tego psa. To źle, że pozwoliłem zastrzelić swojego psa obcemu”.

  Od samego początku historia zawarta w tej powieści zupełnie mnie pochłonęła i nie byłem w stanie się od niej oderwać, aż do chwili, gdy przeczytałem ostatnią stronę. Jej największym plusem, jest doskonałe i bardzo wzruszające zakończenie. Wprawdzie od samego początku w jakimś stopniu spodziewałem się takiego końca, ale ze względu na sympatię, jaką poczułem do głównych bohaterów, cały czas miałem nadzieję, że zakończy się ona jednak happy endem. Gdy skończyłem czytać tę książkę, wprawdzie nie musiałem wycierać łez ze swoich policzków, ale gdzieś w dołku, coś mnie mocno ścisnęło.

  Większość postaci w „Myszach i ludziach” łączy jedna wspólna cecha. Są oni w jakiś sposób odrzuceni przez społeczeństwo. Różne są tylko tego przyczyny. Kolor skóry, styl prowadzenia się, wiek, upośledzenie umysłowe, lub tak jak w przypadku George’a, powodem odrzucenie jest Lennie. Powoduje to, że każda z tych osób, jest w jakiś sposób samotna i bardzo nieszczęśliwa. Jeżeli chodzi o głównych bohaterów, to praktycznie od pierwszych stron powieści bardzo ich polubiłem i mocno im kibicowałem. Są oni od siebie skrajnie różni, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Z jednej strony niewysoki obrotny nerwus, który mimo tego, że przez Lenniego ma mnóstwo kłopotów, to opiekuje się swoim towarzyszem. Z drugiej zaś wielkolud o umyśle małego dziecka, który jest wpatrzony w swojego przyjaciela jak w obrazek. Nie wiem czy sprawia to moja fascynacja Stephen Kingiem, ale w każdej lekturze doszukuję się podobieństw do bohaterów jego powieści. I tak Lennie bardzo mi przypominał Johna Coffeya z „Zielonej Mili”. Ta sama fizyczność, ta sama niewielka bystrość umysłowa i to samo gołębie serce. Myślę, że Mistrz grozy musiał się inspirować dziełem Steinbecka, w chwili, gdy tworzył swoje dzieło.

  Na podstawie książki został nakręcony równie rewelacyjny film, w którym główne role zagrali Gary Sinise i John Malkovich.

  „Myszy i ludzie” to przepiękna historia o prawdziwej męskiej przyjaźni i marzeniach. Pomimo tego, że powieść jest napisana bardzo prostym językiem, to jest genialna w swojej prostocie. Warto poświęcić jeden wieczór na dzieło Steinbecka, bo jest to gwarancja bardzo dobrze wykorzystanego czasu. Jeżeli ktoś z Was jeszcze nie czytał tej książki, to niech jak najszybciej to nadrobi. Warto!!! A nawet trzeba.

  Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

Warto zwrócić uwagę na...
Ludzie i duchy T.4 Kroniki Dziwnego Królestwa 4/5 Nasza cena:
38,10 zł 45,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie i duchy T.4 Kroniki Dziwnego Królestwa

Ludzie i duchy to czwarty tom niezwykłego cyklu fantasy autorstwa Oksany Pankiejewej, który spodoba się wszystkim fanom Olgi Gromyko i miłośnikom fantastyki pochodzącej zza naszej wschodniej granicy. Poprzednie tomy to: Przekraczając granice, Pierwszy dzień wiosny i Na przekór przeznaczeniu....
Duchy i ludzie 5/5 Nasza cena:
22,75 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Duchy i ludzie

Edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S.Nowowiejskiego.
Maigret i porządni ludzie 0/5 Nasza cena:
17,29 zł 19,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Maigret i porządni ludzie

Maigret prowadzi śledztwa wśród przeciętnych ludzi, których okoliczności zmuszają do "przekroczenia samych siebie"... Jacek Szczerba, "Gazeta Wyborcza" W Paryżu kończą się wakacje, ale upalne lato trwa w najlepsze, gdy komisarz Maigret zostaje wezwany do szacownej dzielnicy. A na miejscu okazuje...
Ludzie na drzewach 4/5 Nasza cena:
25,00 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie na drzewach

Małe życie stało się światową sensacją literacką. Debiutancka powieść Hanyi Yanagihary zachwyca nie mniej Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o...
Wszyscy ludzie przez cały czas 0/5 Nasza cena:
23,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszyscy ludzie przez cały czas

Autorka jest laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru za kryminał Ofiara Polikseny. Była także nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru za Głowę Niobe. W trzecim kryminale Marty Guzowskiej Kreta jest zupełnie inna niż ta znana dzisiejszym turystom i romantykom…Kreta, wiosenne wykopaliska, chłód jak w...
Ludzie doskonali 5/5 Nasza cena:
26,57 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie doskonali

Kiedy planujący potomstwo przyszli rodzice, John i Naomi Klaessonowie, dowiadują się, że są nosicielami genu, który prawdopodobnie spowoduje u ich dzieci rzadką chorobę genetyczną, postanawiają zgłosić się do prowadzonego przez jedną z amerykańskich klinik tajnego programu, który pomoże im...
Wolni Ciut Ludzie 0/5 Nasza cena:
23,62 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wolni Ciut Ludzie

Nowe wydanie w przekładzie Piotra W. Cholewy! Każda kraina potrzebuje własnej czarownicy... Na wysokich halach, w rzece pojawia się potwór, a na drodze bezgłowy jeździec. Teraz, kiedy nie ma już babci Obolałej, tylko młoda Tiffany Obolała może strzec granic. By nie wpuścić tu... różnych rzeczy. To...
Połącz kropki. Znani ludzie 0/5 Nasza cena:
9,68 zł 12,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Połącz kropki. Znani ludzie

Seria Połącz kropki to idealny odpoczynek dla małych i dużych! Każda część składa się z 23 obrazków z ponad 500 ponumerowanymi kropkami. Twoje dzieło nie kończy się wraz z ich połączeniem - powstałe obrazy możesz również pokolorować. Poćwicz swoją cierpliwość i koncentrację, daj się zaskoczyć...
Ludzie bezdomni z opracowaniem IBIS 0/5 Nasza cena:
8,09 zł 11,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie bezdomni z opracowaniem IBIS

Ludzie bezdomni to opowieść o losach lekarza – Tomasza Judyma – wywodzącego się z nizin społecznych, który dzięki ciężkiej pracy i uporowi zdobył wykształcenie i zaangażował się w pomoc ubogim. Droga, którą obrał okazała się niezwykle trudna, gdyż jego bezinteresowna pomoc ludziom ubogim prowadziła...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula