Dla wielu miłośników historii nie ma nic bardziej interesującego niż rozważania nad alternatywną wersją dziejów kraju. Czy losy Polski mogły się potoczyć inaczej? Takie pytanie stawia Paweł Jasienica w książce "Myśli o dawnej Polsce".
Publikacja Pawła Jasienicy stanowi osobistą filozoficzną wizję dziejów Rzeczypospolitej. Autor przywołuje różne wydarzenia z historii naszego kraju i zastanawia się, czy gdyby nie miały one miejsca, dwudziestowieczna Polska znajdowałaby się na innym etapie rozwoju i odmiennie wyglądałaby jej sytuacja na arenie międzynarodowej. Książka "Myśli o dawnej Polsce" pokazuje, że drobne, pozornie mało znaczące fakty potrafią zmieniać koleje historii. Największy atut publikacji stanowi erudycja autora, który, opowiadając o przeszłości, wykazuje się zrozumieniem procesów dziejowych i szeroką wiedzą historyczną.
O autorze
Paweł Jasienica (właśc. Leon Lech Beynar) to polski pisarz, historyk oraz autor popularnych esejów. Najsłynniejsze z nich to prace poświęcone dziejom państwa polskiego pod panowaniem władców z dynastii piastowskiej i jagiellońskiej ("Polska Piastów", "Polska Jagiellonów") oraz historii państwowości zbudowanej w wyniku połączenia Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim ("Rzeczpospolita Obojga Narodów). Jako publicysta Paweł Jasienica przez wiele lat związany był z redakcją "Tygodnika Powszechnego", na łamach którego regularnie publikował swoje artykuły.