Mity skandynawskie

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
280
Rok wydania
2017
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,20 zł
Nasza cena: 28,45 zł 39,90 zł Taniej o: 29%


Jesteś ciekaw, jak wyglądał świat nordyckich bogów? "Mity skandynawskie" to wspaniała opowieść o ich narodzinach i tragicznym końcu.

Słyszałeś już o Thorze, Odynie, czy Lokim? A może o olbrzymie, z którego narodziły się trzy najgroźniejsze potwory? Nordyckie legendy i ballady pełne są bohaterskich czynów, intryg, krwawych walk i potyczek, do których dochodzi w Dziewięciu Krainach. W tym w Asgardzie, który był stolicą bogów i miejscem, do którego wytoczono Tęczowy Most. Od początku aż do Ragnaröku, czyli przeznaczenia nordyckich bóstw będziesz mógł poznać dzieje skandynawskiego panteonu.

"Mity skandynawskie" to książka, która została oparta na poematach i podaniach, wiernie oddających ducha północy. Autor podjął się niezwykle trudnego zadania, jakim było przekazanie całej magicznej sagi o Skandynawii, łącząc wszystkie najważniejsze legendy i ballady w całość. Mitologia nordycka to głęboka studnia, z której można czerpać mnóstwo ekscytujących opowieści oraz wyłaniających się z nich kreacji bogów, jednych szlachetnych i praworządnych, a innych mściwych i niszczycielskich. Jednak dla każdego z nich przeznaczenie zarysowało jeden los, który ma spełnić się po walce z olbrzymami pod wodzą Lokiego, wielokrotnie narażającego się na gniew bogów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyglądał Ragnarök i przygody mieszkańców Dziewięciu Krain to koniecznie musisz sięgnąć po "Mity skandynawskie"!

Roger Lancelyn Green to brytyjski pisarz, który już w latach 60. podjął się próby scalenia nordyckiej mitologii. Od tego czasu jego publikacja była wielokrotnie wydawana i poprawiana, by ponownie zawitać na rynku czytelniczym w odświeżonej formie. Do twórczości Greena zaliczyć można także opowieść o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu oraz historie Robin Hooda, czyli bohaterów, których pokochały całe rzesze Czytelników na całym świecie.

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-12-11
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Polecam ten tytuł. Bardzo przystępnie napisany, wszyscy bohaterowie są opisani na końcu książki co jest pomocne bo można się zgubić w paru momentach. Dla każdego kto interesuje się mitologiami czy religijnością ogólnie pojętą.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-01-01
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Skandynawskie mity należą do najbardziej krwawych i pełnych okrucieństwa opowieści, jest w nich też jednak miejsce na miłość, przyjaźń i oddanie. Uniwersalny charakter sprawia, że wiele zawartych w nich motywów to wciąż aktualne i ponadczasowe prawdy o ludziach i ich życiu.

  Kraina skandynawskich bogów i podległych im ludzi ma wiele cech wspólnych z innymi mitologicznymi, a nawet biblijnymi historiami. Tu również świat wyłania się z chaosu, najpierw panują nad nim bogowie, dopiero później pojawia się człowiek, który jest znacznie słabszy, podporządkowany wyższym siłom i całkowicie od nich zależny, nawet jeśli pozostawia mu się prawo wyboru. Czy jednak faktycznie jest to wybór, czy przeznaczenie? To nieodłączne pytanie pojawiające się chyba we wszystkich religiach.

  Skandynawscy bogowie są wyjątkowo okrutni i żądni krwi. Nie wybaczają zniewag i mszczą się w niewyszukany sposób. Przy ich czynach intrygi olimpijskich władców wydają się subtelne i wyrafinowane.

  Jeszcze inaczej na tym tle wypada Bóg biblijny, który bywa srogi, ale sprawiedliwy, daje człowiekowi świat we władanie i każe się nim opiekować. Bogowie z zimnej Północy nie chcą z nikim dzielić się władzą, i podobnie jak w innych politeistycznych religiach, walczą bezpardonowo o tron.

  Mitologia skandynawska jest niezwykle bogata i obfituje w postacie o różnej randze. Roger Lancelyn Green skupił się w swojej książce na najważniejszych bohaterach, zapoznając czytelnika z najpopularniejszymi opowieściami, w których aż roi się od zemst, odwetów, intryg, ucieczek i pościgów oraz zmagań o dominację nad światem.

  Poszczególne opowieści układają się tu w logiczną całość, która przedstawia powstanie świata złożonego z różnych krain oraz relacje między bogami, olbrzymami i ludźmi.

  Królują mity o władcy bogów, czyli Odynie, oraz o jego synach – Thorze i Baldurze. Nieustannie przewija się przez opowieści inna znana postać, czyli olbrzym Loki, utożsamiany z oszustwami i plugawymi intrygami. Dzięki temu, że Loki, podobnie jak bogowie, potrafi przybierać różne postacie, jego losy obfitują w wiele niespodzianek.

  Warto przy okazji wspomnień, że motyw przeobrażania się jest właściwy także dla innych mitologii, dla Biblii oraz baśni, w których zło często przybiera złudną, piękną postać i odwrotnie.

  Stosunkowo niewiele jest w mitach skandynawskich postaci kobiecych. Jeśli już się pojawiają, najczęściej są zależne od silniejszych przedstawicieli odmiennej płci. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i antropomorficznie ukazanych bogów i olbrzymów. Jednak w przypadku mitologii nie jest to niczym dziwnym. Raczej daje wiele do myślenia na temat wierzeń i religii, które podporządkowują kobiety mężczyznom.

  Wśród kobiecych postaci szczególnie wyróżnia się w mitologii skandynawskiej Freja, bogini miłości, płodności i piękna. To jej poświęcono najwięcej mitów, raz ukazując ją jako egoistyczną miłośniczkę biżuterii, innym razem – jako zdolną do poświęceń, silną, zdeterminowaną władczynię.

  Skandynawskie mity w ujęciu Greena odpowiadają na odwieczne pytania i problemy dręczące człowieka – skąd się wzięliśmy? czym i kim jesteśmy? dokąd zmierzamy? co będzie z nami po śmierci?

  W mitologii dalekiej Północy na zmarłych czeka Nifheim, przerażająca, ciemna kraina skuta lodem. Tylko waleczni wojownicy, którzy polegli na polu chwały, mogą trafić do Walhalii, czyli miejsca wiecznego szczęścia.

  Taki podział wyraźnie podkreśla, jakie wartości były ważne dla Skandynawów, którzy hołubili siłę fizyczną, podboje i wygrane wojny.

  Green pisze o skandynawskich bogach w sposób interesujący, ukazując ich z jednej strony jako niedosiężnych władców, z drugiej jako istoty ulegające takim namiętnościom i słabościom jak zwykli ludzie. Miłość, nienawiść, chęć zemsty, żądza władzy, zdrada i lojalność, duma, uraza i gniew nie są obce wszystkim mitologicznym postaciom, bez względu na to, z jakiego świata się wywodzą.

  Warto zanurzyć się w świat skandynawskiej mitologii. Bardzo różni się ona od znanych opowieści ze starożytnej Grecji czy Rzymu oraz od historii biblijnych, ale można w niej odnaleźć i wspólne treści (np. początek i koniec świata, stworzenie człowieka, motyw potopu, buntu wobec bogów, bratobójstwa).

  Całość napisana jest ciekawie, przystępnie, barwnie i plastycznie, co gwarantuje udaną lekturę.

  BEATA IGIELSKA

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-12-29
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Roger Lancelyn Green zabiera swoich czytelników w podróż pełną tajemnic, nieoczekiwanych zwrotów akcji, magii i wielkości. Nordyckie mity nagle stanęły przed nami w pełnej krasie, opisane z perspektywy pomysłowego autora nie tracą na swojej oryginalności i udowadniają, że surowy świat skandynawskich bogów to opowieść, która nie ma sobie równych.

  Autor stworzył niepowtarzalne mity, które od lat fascynują swoją naturą i kuszą nieograniczoną władzą. W jedną książkę zebrał cały swój skarb i dzięki temu mogłam na nowo przeczytać o młocie Thora, śmierci Baldara czy wędrówce Odyna. Dostrzegłam cienką nić porozumienia między światem bogów i ludzi pozwoliłam sobie na chwilę słabości: oddałam się lekturze nietypowej a jednak od dawna budującej wszelkie zaistniałe już legendy.

  Zbiór mitów powstał już kiedyś jako luźne, niepołączone ze sobą opowieści. Nowe wydanie to zebranie w całość każdej skandynawskiej historii stworzonej przez autora z jak najbliższym odwzorowaniem ideału. Dzięki temu podczas lektury dostrzec można prosty styl, niemal poetycki, który opisuje z pieczołowitą starannością możliwą wersję wydarzeń w świecie bogów. Zaletą Roger Lancelyn Green jest to, że nie bał się ON ingerować w podawane przez lata mity i nakreślił własną wersję, oryginalną i - mimo zdaniem - najlepszą jak do tej pory, w której miałam możliwość wejścia do świata nadprzyrodzonych istot i zmierzenia się z najważniejszymi nordyckimi mitami.

  Chociaż książka podzielona jest na rozdziały w których każdy jest odniesieniem do innego mitu - poznałam wiele historii. Losy Odyna, Frei czy Lokiego nabrały dla mnie głębszego znaczenia a Thor w końcu stanął przede mną w całej krasie. Miałam możliwość wejścia do świata bogów, herosów, czarownic i innych mitycznych osobowości i poznania ich jako postacie z krwi i kości, z dużym zaangażowaniem ze strony autora, który oddał wszystko to co najważniejsze - klimat, wielkość, znaczenie.

  "Mity skandynawskie" to propozycja książki dla czytelnika, który nie boi się otworzyć swojego umysłu na nowe doświadczenia. Stopniowany nadmiar informacji trafia do każdego z siłą mocniejszą niż można by przypuszczać i otwiera się przed nami zupełnie nowy świat - taki, w którym herosi i wielcy bohaterowie żyją naprawdę a my, jako zwykli śmiertelnicy otrzymujemy tą możliwość wejścia do ich świata od kulis. Piękny język jest równowartością towarzyszących ilustracji a wielka przygoda kryjąca się na wszystkich kartach tej książki to obietnica niezapomnianych wrażeń. To lekka a jednak napisana pięknym językiem książka z mitami napisanymi z pomysłem i wielką wiedza. Moim zdaniem - pozycja obowiązkowa dla każdego fana niezapomnianych wrażeń.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Mity skandynawskie DODRUK
 • Autor: Roger Lancelyn-Green
 • Wydawnictwo Zysk i S-ka
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2017
 • Ilość stron: 280
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381161602
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Myths of the Norsemen
 • Tłumacz: Królicki Zbigniew A.
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381161602
 • EAN: 9788381161602
 • Wymiary: 13.0x21.5x2.4 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula