Miłość w czasie rewolucji

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 4
Wysyłka w:
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Ilość stron
656
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 28,56 zł
Nasza cena: 33,60 zł 42,00 zł Taniej o: 20%

„Miłość w czasie rewolucji” jest pierwszą powieścią w serii „Burzliwa epoka”. Pochodzący z Rosji argentyński dziennikarz Klim Rogow wraca do ojczyzny, aby po śmierci ojca załatwić sprawy spadkowe. Wybrał jednak złą porę – w kraju narasta zamęt przed zbliżającą się rewolucją październikową. Zapewne gdyby Rogow wiedział, jakie będą skutki bolszewickiego przewrotu, na nic by się nie oglądał i czym prędzej czmychnął do ukochanego Buenos Aires. Ale czy ktokolwiek mógł przewidzieć bieg historii?… Sprawy zaś się przeciągnęły i dodatkowo skomplikowały, bo w życiu bohatera pojawiła się kobieta.

Elvira Baryakina brawurowo i z wielkim wyczuciem snuje wątki, akcję prowadzi wartko, aczkolwiek nie pozbawia jej nostalgicznych nut i pięknych scen, za które kochamy literaturę rosyjską. Miłość i rozpacz, nadzieja i strach przenikają się w doskonałych proporcjach, wyraziste postacie pulsują prawdziwym życiem, a śmierć może zabrać również tych, którym jej nie życzymy, których wręcz pragniemy ochronić przed złem świata. Do tego dochodzi doskonale skonstruowane tło historyczne, ciekawe przemyślenia i wnioski dotyczące narodzin jednego z najbardziej wynaturzonych reżimów świata. Niektóre z tych przemyśleń mogą być dla polskiego czytelnika zaskakujące, bo przecież Rosjanie swoje sprawy widzą nieco inaczej niż my. Inna też bywa optyka dotycząca znanych nam doskonale postaci, chociażby Lwa Trockiego, który wprawdzie tylko się przemyka przez karty książki, ale w pamięci czytelnika pozostawia wyraźny ślad.

„Miłość w czasie rewolucji” to przede wszystkim jednak fascynująca powieść o ludziach i wielkiej miłości. Autorka sięga wprost do duszy odbiorcy i z wirtuozerią trąca najczulsze struny…

Czy miłość może przetrwać burze i nawałnice przemian? Czy bolszewicki terror jest w stanie stłamsić i zniszczyć najwznioślejsze uczucia? Czy można się wyrwać ze szponów sowieckiego reżimu, oszukać wszechobecną i wszechmocną Czeka – ukochane dziecko Feliksa Dzierżyńskiego? Odpowiedzi na te pytania czytelnik znajdzie w książce. Odpowiedzi nierzadko bardzo zaskakujące, bo świat powieści ma wiele barw i odcieni.

W cyklu ukażą się: „Biały Szanghaj” i  „Sowiecki książę”.

Elvira Baryakina urodziła się w ZSRR w 1975 roku w rodzinie rosyjskiej inteligencji. Mieszka w Południowej Kalifornii, USA, wraz z mężem i synem. Pisze po rosyjsku, choć świetnie zna język angielski. Jest autorką dziesięciu powieści, trzech książek dla dzieci i jednego podręcznika na temat kreatywnego pisania.

Czytaj całość

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-02-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie tak odległe czasy, a zaiste fascynujące! Oczywiście wszystko wygląda ciekawie kiedy czytamy o tym w opasłych tomiszczach. Zastanawiam się, jakbyśmy przyjęli rzeczywistość z tamtych czasów, gdyby zapukała do naszych drzwi. Chodzi mi oczywiście o schyłek wieków XIX I XX, kiedy to nastąpił prawdziwy wysyp nowych technologii i wynalazków, a nowe odkrycia, praktycznie codziennie zajmowały pierwsze strony gazet.A Rosja, stojąca u progu zmian, to także wielce ciekawy temat. Dlatego z tym większą ciekawością sięgnąłem po pierwszy tom nowego cyklu historycznego, z wątkiem romantycznym-oczywiście. Książka obojętnie jakiego gatunku, bez tego obejść się nie może.

  A dzieje się wiele. Młodzieniec po ucieczce do Argentyny, spodziewa się, że wszystko będzie pięknie i różowo. Kiedy jednak dowiaduje się, że ojciec zostawił mu dosyć spory spadek postanawia wrócić do kraju. A ojczyzna jego stoi właśnie na progu rewolucji, która zmieni oblicze całego świata. Rosja i Rewolucja Październikowa, to właśnie wyzwanie, przed którym musi stanąć nasz bohater. Dodatkowo, bo jakże by inaczej zakochuje się.

  Klim to z jednej strony młodzieniec wyglądający na człowieka inteligentnego, który potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji. Jednak czasem wychodzi z niego bezmyślność i lekkoduch. Ta jego zmienność przedstawiona w tej opowieści trochę mi przeszkadzała. Natomiast jego luba Nina, zaradna jest za nich dwóch i co jak co, jej poczynania wnoszą dużo dobrego do całej historii. Oczywiście przez tą obszerną książkę przewija się dużo więcej postaci, jednak ta para zakochanych jest główną osnową tej publikacji.

  Pierwszy tom autorki, która, jeśli wierzyć notce biograficznej, urodziła się w ZSRR, mieszka w USA. Jednak swoje utwory pisze po rosyjsku. Być może dlatego widać tutaj olbrzymią nostalgię za Rosją, zanim została opanowana przez bandę bolszewicką. W publikacji przewijają się także znane postaci historyczne, takie jak Lew Trocki. Jest to epizodyczny występ, jednak wart jest odnotowania.

  I na koniec, słowem podsumowania. Bardzo ciekawa powieść historyczna, przygodowa z obowiązkowym wątkiem romantycznym. Jednak nie jest to jakiś przesłodzony związek a to duży plus. Polecam, zachęcam do lektury. Obecnie cykl jest planowany jako trylogia, jednak może się to zmienić.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Klim Rogow powraca do Rosji, by zamknąć wszystkie sprawy po śmierci ojca. Zostaje tylko na moment. Niestety, nie przypuszczał, że powrót do Argentyny znacznie się wydłuży, bo już za rogiem czai się rewolucja październikowa. Wracając do ojczyzny chciał raz na zawsze zamknąć za sobą ten rozdział życia. Los jednak miał dla niego inne plany, bo w momencie bolszewickiego przewrotu postawił na drodze Klima kobietę. A co za tym idzie - kłopoty.

  Literatura rosyjska fascynuje mnie od dłuższego czasu. Jest w niej coś surowego, a jednocześnie pozwalającego ujrzeć ludzkie namiętności w prawdziwym świetle. Czytałam wiele książek tego gatunku i śmiało mogę napisać, że na kartach rosyjskiej historii wielokrotnie odkryłam sekrety ludzkiego charakteru. Dlatego skusiłam się na poznanie powieści Elviry Baryakiny, która zapowiadała miłosną sagę osadzoną w wojennych realiach. I tu na moment się zatrzymajmy - wątek historyczny, dotykający roku 1917 został całkiem ciekawie nakreślony. Wojna stanowi jedynie tło dla rozgrywanych wydarzeń, ale wtrąca jednocześnie swoje trzy grosze w losy bohaterów, by skutecznie utrudnić im drogę do szczęścia. Fakty historyczne wyciągnięte na światło dnia są wyłącznie w ilości niezbędnej do tego, by zatrzymać się na moment przy prawdzie związanej z rozwojem wydarzeń. Nie wiem jak patrzeć na ten wątek, bo jest ona napisany z perspektywy Rosjan, zatem trochę inaczej niż Polska wersja. To jednak rozważania, które podejmą zainteresowani. Dla mnie liczyło się samo wiarygodne nakreślenie tła.

  W całym tym zgiełku rewolucji autorka osadziła bohaterów, którzy musieli na nowo zbudować swoją tożsamość. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że temat miłości w czasie wojny to oklepany motyw i w zasadzie mogłabym mu przyznać rację. Czy nie pojawiło się już wiele książek w tym temacie? Jednak nie oddałabym sprawiedliwości Baryakinie, która swój motyw poprowadziła całkiem ciekawie, na tyle, że ja sama zaangażowałam się w losy głównych bohaterów i przez ponad sześćset stron żyłam ich życiem. To w dużej mierze zasługa ciekawej kreacji bohaterów, których w powieści pojawiło się całe grono, a pośród nich - Klim, mężczyzna samolubny i egoistyczny, który raczej nie myślał o innych. A jednak rewolucja wymusiła zmiany w jego charakterze, które zmieniły jego postrzeganie i w rezultacie ukształtowały jakby nowego człowieka.

  "Miłość w czasie rewolucji" jest powieścią napisaną z rozmachem typowym dla rosyjskiej literatury - mnóstwo w niej postaci i jeszcze więcej możliwości do ich analizy. Jest też subtelnym obrazem miłości, która rodzi się w bardzo trudnych czasach. Na pierwszym planie pojawia się definicja człowieczeństwa i wpływu historii na człowieka, a dopiero później możemy skupić się na uczuciach, swoją drogą odrobinę nostalgicznych. Na pewno trzymając w ręce powieść Elviry Baryakiny nie powiecie, że trzymacie romans historyczny. Co to, to nie! To wielowymiarowa powieść o kilku znaczeniach, głęboka i warta przeczytania. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-01-18
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Miłość w czasie rewolucji” to pierwsza książka z serii Burzliwa epoka. Jej akcja rozpoczyna się latem 1917 roku, gdy do Rosji wraca Klim Rogow, dziennikarz mieszkający w Argentynie. Do ojczyzny ściągnęły go sprawy spadkowe po zmarłym ojcu.

  Mężczyzna chce szybko załatwić formalności (co w Rosji wcale nie było oczywiste) i wrócić do Argentyny. Dzieje się jednak inaczej, poznaje bowiem młodą wdowę Ninę, a wzajemne uczucie jakie ich ogarnie sprawi, że Klim będzie odkładał wyjazd. Do czasu aż nie będzie ON już możliwy, a zakochanych w swoje szpony złapie rewolucja październikowa i szaleństwo bolszewizmu.

  Elvira Baryakina stworzyła wielowątkową powieść. To napisana z rozmachem historia Klima i Niny na tle szaleństwa rewolucji i brutalnie wprowadzanych zmian w Rosji.

  Oboje to bohaterowie bardzo wyraziści, pełni pasji, uczuć, ale i wad. To prawdziwi ludzie, z krwi i kości i nie trudno było mi się do nich przywiązać i ich polubić. I choć oboje są osią fabuły, to autorka wprowadziła do niej niemniej ciekawych bohaterów drugoplanowych, ważnych i przewijających się przez całą powieść. Mamy zatem pełen wachlarz ciekawych postaci, podejmujących różne decyzje i kierunki w nowej rzeczywistości. Tym zabiegiem wyjaskrawiła różne postawy jakie w tamtych czasach reprezentowali ludzie, od walki z bolszewikami, poprzez próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości aż po bezwzględnie wykorzystujących dla własnych korzyści przedstawicieli nowej władzy.

  Historia Klima i Niny jest niejako tłem do pokazania tego, co wtedy działo się w kraju, autorka stworzyła bardzo mocne tło historyczne i szeroko opisywała okrucieństwo i obłęd tamtych czasów, bynajmniej nie zanudzając czytelnika historycznymi szczegółami. Potrafiła je tak zgrabnie wpleść w fabułę, że powieść czytało mi się z zapartym tchem.

  Dwójka głównych bohaterów przeżyła piekło jakie zgotowali ludziom bolszewicy na czele z Leninem czy Trockim. Wikłali się w nieprawdopodobne sytuacje i wydarzenia, rewolucja rzucała nimi w różne miejsca, jak morze statkiem podczas sztormu.

  Bywały chwile, że aż trudno było mi uwierzyć, że ludzie ludziom potrafili zgotować taki los. A jednak wszystko co opisała autorka to fakty podane w przystępny i barwny sposób.

  Powieść „Miłość w czasie rewolucji” mocno skojarzyła mi się z inną książką, której akcja rozgrywa się w czasie rewolucji październikowej i zaraz po niej, to „Czwarty czerwony” autorstwa Stefana Türschmid, choć różni je to z jakiej perspektywy przedstawiali te wydarzenia. W powieści pani Baryakina obserwujemy wydarzenia z perspektywy Rosjan, w książce pana Türschmid z perspektywy polskiego żołnierza, walczącego o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

  Jest coś jeszcze w powieści „Miłość w czasach rewolucji” co jest wg mnie specyficzne dla autorów rosyjskich. Bo należy dodać, że autorka jest z pochodzenia Rosjanką, urodzoną w ZSRR w 1975 roku i pomimo, że mieszka obecnie w USA w jej powieści czuć ten subtelny klimat jaki spotkałam tylko w książkach rosyjskich autorów właśnie. To coś ledwie uchwytnego, jakaś melancholia, smutek, tęsknota w duszy. Nie potrafię dokładnie ubrać w słowa tego wrażenia, odczucia, ale zachwyca mnie to za każdym razem, gdy trafiam na książkę (zwłaszcza historyczną) rosyjskich pisarzy.

  „Miłość w czasie rewolucji” to wciągająca powieść i pomimo sporych gabarytów, książkę czytało mi się bardzo szybko. Momentami nie potrafiłam jej odłożyć, mimo, że była jakaś absurdalnie późna pora, albo obiad zaczynał się przypalać.

  Historia opowiadana przez autorkę jest porywająca, mimo, że nie niczego nie podaje w ugrzecznionej formie. Elvira Baryakina wiernie faktom przedstawia ówczesną rzeczywistość i konsekwencje przejęcia władzy przez ludzi, którzy nigdy nie powinni się do niej nawet zbliżyć.

  Barwny język, świetnie poprowadzona akcja, wyraziści bohaterowie, mocne i zajmujące tło historyczne, pełne emocji wątki miłosne – to wszystko sprawia, że powieść pani Baryakina to wspaniała lektura.

  Oczywiście w powieści nie brakuje romansu pomiędzy głównymi bohaterami. Ale ich miłość jest ukazana przez pryzmat okrucieństw z którymi musieli się zmierzyć, w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa i realnej groźby śmierci z rąk CzK, dezerterów z armii, z powodu donosu na rzekomego wroga ludu i rewolucji usłużnie po czynionego przez zazdrosnego sąsiada czy sąsiadkę.

  Tamte czasy wyciągnęły na wierzch wszystko co w ludziach najgorsze, ukazując do czego zdolni są się posunąć nikczemni ludzie.

  Burzliwa epoka, to seria, którą przeczytam w całości – nie widzę innej możliwości. Jeśli kolejne tomy serii będą tak dobre jak pierwszy, to ma ona szansę stać się jedną z moich ulubionych.

  Od bardzo dawna fascynuje mnie historia Rosji i bardzo lubię powieści, w których akcja rozgrywa się właśnie w tym kraju.

  Powieść szczerze polecam, a sama zabieram się za szukanie kolejnych tomów w księgarni internetowej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-02-11
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiedy młody Klim uciekł do Argentyny nie przypuszczał, że za jakiś czas upomni się o niego ojczyzna. Otrzymując od ojca spadek, powraca więc do Rosji by załatwić wszystkie niezbędne formalności. Nie ma jednak pojęcia o tym, że właśnie nadchodzi czas wielkiego przewrotu, rewolucji, która pozostawi w jego życiu nieśmiertelny ślad. Teraz nic już nie będzie takie jak przedtem, bo kiedy na drodze staje wojna i nieoczekiwana miłość, wszystkie priorytety ulegają zmianie.

  Rok 1917, nieobliczalni bolszewicy, Biała Armia, rewolucja październikowa i przelana krew niewinnych ludzi. Panoszący się wokół strach, niechęć walki, radość zwycięstwa, smutek i nadzieja. Tutaj, w obliczu okrutnej wojny każda chwila jest na wagę złota, bo jutro może zdarzyć się wszystko.

  Elvira Baryakina stworzyła wielowątkową powieść z mocnym akcentem historycznym. Książkę o miłości, nienawiści i honorze wymalowaną na tle autentycznych dziejów, na które polski czytelnik ma okazję popatrzeć od tej drugiej strony. Od podstaw, poprzez losy jednostek, przeszła do wielkich wydarzeń znanych na cały świat, fundując szczegóły i opisy tak wiarygodne, jakby miała okazję w tym wszystkim uczestniczyć. Sumienne przygotowanie całej otoczki jest więc wyraźne i łatwe do wychwycenia, a taka lekcja historii okazuje się chyba najmocniejszą stroną tej książki. Budowane różnorakimi sytuacjami i charakterystykami tło postawiłabym więc na pierwszym miejscu. W tej kwestii, bez jakichkolwiek wątpliwości, nie mam autorce nic do zarzucenia.

  W tak pozytywnym świetle nie stawiam jednak kreacji głównych bohaterów, a to ze względu na chwiejny obraz ich osobowości. Klim, z jednej strony sprawia wrażenie obytego i inteligentnego człowieka, z drugiej przypomina nieco lekkoducha i obiboka. Z kolei Nina zaradna, aczkolwiek mało wrażliwa, z filigranową budową ciała i stalowym wnętrzem przez długi czas pozostaje niejasną plamą, która dopiero w drugiej połowie książki nabiera jakiegoś kształtu. Jest też zrozpaczona, nienawidząca i nieszczęśliwe zakochana dziewczyna, mężczyzna o bardzo nieczystych intencjach oraz młodzi żołnierze, którzy będą musieli zmierzyć się z własnym strachem. A bohaterów i obco brzmiących nazwisk jest tyle, że na wstępie trzeba się mocno skupić, by potem wszystkim przypisać właściwe pozycje.

  „Miłość w czasie rewolucji” to powieść bardzo nostalgiczna, pełna pięknych sentencji i życiowych prawd, ale także nużących wątków. W mało której książce byłam w stanie wychwycić tak wiele poruszających fragmentów, ale też dawno nie czytałam treści, w której tak trudno było mi się zaaklimatyzować. Dowiedziałam się wiele na temat wielkiej historii oraz codzienności Rosjan wszelakiego przekroju. Doceniam fakt, że wzbogaciłam się o cenną wiedzę, jednakże przy jej zdobywaniu chwilami towarzyszyło mi rozdrażnienie. Być może spodziewałam się wielkiej, namiętnej miłości i w pewnym sensie ją dostałam, z tym, że opakowaną w szeleszczący i pstrokaty papier przytłaczających, użytecznych i bezużytecznych wątków.

  Były emocje, wzruszenie, smutek oraz poczucie bezsilności. Pojawiły się nawet ciarki na plecach, jednak były też pewne wady, które musiałam tutaj nadmienić. „Miłość w czasie rewolucji” to powieść z piękną okładką, książka z doskonale wymalowanym tłem i mocnym akcentem historycznym, więc jestem przekonana, że fanom lektur ozdobionych autentycznymi wydarzeniami czasów pogrążonej wojną Europy ta na pewno przypadnie do gustu. Jeżeli jednak nastawiacie się na wiodący wątek miłosny, który pochwyci Was za serce już od pierwszych stron – lepiej sobie odpuście. Wybór sięgnięcia po tę książkę pozostawiam więc Wam.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula