Metro 2033. Uniwersum. Otchłań

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2015
Wydawnictwo
Ilość stron
416
Nasza cena: 34,19 zł 37,99 zł Taniej o: 10%

Druga po "Dzielnicy obiecanej" Pawła Majki książka z serii Uniwersum Metro 2033 w polskich realiach.

Wrocław 20 lat po wojnie nuklearnej. Z niemal siedmiuset tysięcy wrocławian przetrwała ledwie garstka. Żyją oni w ciągnących się pod miastem kanałach, tworząc niewielkie zamknięte społeczności, zwane enklawami. Mimo upływu lat, powierzchnia wciąż nie nadaje się do ponownego zasiedlenia. Promieniowanie jest tam wciąż zbyt silne, a co gorsza, zmutowane rośliny i zwierzęta stworzyły w ruinach nowy, wyjątkowo nieprzyjazny człowiekowi ekosystem.

Dostępne zasoby ulegają wyczerpaniu i w enklawach zaczyna brakować najbardziej podstawowych rzeczy. Pojawia się głód. Zdesperowani mieszkańcy enklaw coraz częściej przekraczają tabu i uciekają się do kanibalizmu.

W takim świecie przyszło żyć Nauczycielowi, ostatniemu z Pamiętających – jak nazywa się ludzi żyjących przed wojną. Chcąc chronić swego niepełnosprawnego syna próbuje dotrzeć do podziemi Fallusa (to ruiny dawnego wieżowca Sky Tower), gdzie mieści się ponoć najbardziej stabilna enklawa. Droga nie będzie jednak prosta i łatwa a Nauczyciel trafi do miejsc, których istnienia nie podejrzewał w najgorszych koszmarach.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  8 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  Wrocław dwadzieścia lat po wojnie nuklearnej, wyprawa do ruin wieżowca Sky Tower, biegnąca poprzez miejsca, które praktycznie codziennie mijam , a które w książce Roberta Szmidta albo przestały istnieć, albo są tak niebezpieczne, że większość osób nie odważyłaby się na nie zapuścić. Postapokaliptyczna wizja rodzinnego miasta zafascynowała mnie na tyle, że nie musiałam długo się zastanawiać przed sięgnięciem po „Otchłań”, najnowszą pozycję z Uniwersum Metro. Przekonajcie się jak skończył się ów nietypowy „spacer” po Wrocławiu.

  „Otchłań” po raz kolejny zaprasza nas do postapokaliptycznego świata Uniwersum Metro. Jest to także druga książka, w której zagładzie ulega nasz rodzinny kraj. Po Krakowie, przyszedł czas na Wrocław. Może to dziwny powód do radości, gdy apokalipsie ulegają dwa ulubione miasta, ale cóż, nie ukrywam, że z rosnącym z każdą stroną dreszczykiem emocji zagłębiłam się do podziemi Wrocławia, gdzie w ciągnących się pod miastem kanałach ludzie odnaleźli schronienie. Małe zamknięte społeczności, na jakie podzielili się mieszkańcy, dają tylko pozory bezpieczeństwa, o czym przekonuje się główny bohater powieści. Nauczyciel, jeden z najstarszych mieszkańców enklawy, pamiętający czasy przed zagładą, popada w konflikt z obecnym przywódcą Białym. By uchronić swojego niepełnosprawnego syna zmuszony jest opuścić ich dotychczasowy dom i szukać schronienia w owianym legendami Sky Towerze, zwanym również Wieżą, Mordorem, Paluchem, czy też mniej poetycko Kutasem. Wyprawa nie należy do najłatwiejszych, a dodatkowy balast w postaci niedorozwiniętego chłopaka, bynajmniej nie ułatwi Nauczycielowi osiągnięcia celu.

  Książki z Uniwersum Metro są swoistymi powieściami drogi, gdzie podróż i trasa jaką przemierzają bohaterowie jest o wiele ważniejsza niż majaczący gdzieś w oddali, często zdawałoby się nieuchwytny cel. Tak jest i w przypadku „Otchłani”. Wyprawa Nauczyciela i Niemoty, mijane przez nich miejsca, zmaganie się z nieprzyjaznym środowiskiem, zmutowaną florą i fauną, która w większości przejęła władzę nad miastem, stanowią centrum całej historii, nad którymi góruje cień odległego Sky Towera, w którym mają nadzieję odnaleźć schronienie.

  W między czasie będziemy mieli okazję zapoznać się nie tylko z głównym bohaterem powieści, którego tajemnicza i mroczna przeszłość idealnie wpasowuje się w to, czego oczekujemy po osobach zdolnych przetrwać najgorsze i stawić czoła wyzwaniom i przeciwnikom, przy których polegliby zwykli śmiertelnicy. W dodatku wiedza, inteligencja, szybkie przyswajanie się do nowych sytuacji i troska o chłopaka, który tak naprawdę już dawno powinien zginąć, w nowej rzeczywistości jaką spotkała ludzkość, sprawia, że nauczyciela nie sposób nie polubić. Niemota, głuchoniemy i opóźniony w rozwoju chłopak, którym się opiekuje, z pewnością stanowi element wyróżniający powieść wśród wielu innych, nie tylko tych z Uniwersum. Umieszczenie kaleki w postapokaliptycznej rzeczywistości wydaje się surrealistycznym pomysłem, a jednak tutaj sprawdza się znakomicie.

  Ogólny upadek moralny społeczeństwa, zatracanie dawnych wartości i rezygnacja z wiedzy, która nie znajduje zastosowania w nowych warunkach, w jakim przyszło żyć mieszkańcom Wrocławia, sprawia iż miasto wydaje się zupełnie innym światem, w porównaniu z tym co widzę na co dzień. I choć Szmidt korzysta tutaj z elementów znanych czytelnikom z innych pozycji Uniwersum, czy też po prostu z powieści postapokaliptycznych, jednak robi to w taki sposób, że ani na chwilę nie zwątpiłam w wykreowaną przez autora wizję. Wszystko trzyma się tutaj przysłowiowej kupy, ma swój początek i sens. W dodatku liczne „smaczki”, gry słowne, czy nazewnictwo, za pomocą, którego zdaje się puszczać oko do czytelnika, tylko umilają lekturę.

  Co do samego wydania książki, nie można mieć żadnych zastrzeżeń, tomik świetnie wkomponowuje się w pozostałe książki z Uniwersum Metra. Tradycyjnie też, z tyłu okładki, znajdziemy mapę terenów, na których rozgrywa się akcja powieści. Tym co z pewnością zwróci uwagę większości czytelników jest fakt, iż twarz autora posłużyła jako część ilustracji na przedniej części okładki. Niektórzy zapewne uznają to za objaw megalomanii, ale osoby lepiej obeznane z serią nie powinien zdziwić ten popularny w Rosji zabieg, gdzie praktycznie każda książka z Uniwersum na okładce posiada zdjęcie jej autora. Ciekawym dodatkiem, jakim znajdziemy na końcu powieści są rysunki bohaterów „Otchłani” autorstwa Marka Oleksickiego. Niby nic wielkiego, ale z pewnością wyróżnia „Otchłań” na tle innych wydanych w Polsce pozycji z Uniwersum Metro.

  Choć „Otchłań” stanowi zamknięta historię, jej zakończenie daje nadzieję, że powstanie kontynuacja, po którą sięgnęłabym bez chwili namysłu. Wyprawa po postapokaliptycznym Wrocławiu była nie tylko ciekawym spojrzeniem na rodzinne miasto z zupełnie innej perspektywy, ale i emocjonującą lekturą. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Uniwersum Metro, a tych, którzy przygodę z serią dopiero rozpoczynają, z pewnością zachęci do sięgnięcia po poprzednie odsłony cyklu. Książka, która pokazuje, że Polak potrafi.

  Ocena: 9/10

  Andromeda

  Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Insignis.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 14 osób uznało recenzję za przydatną

  Powieść „Otchłań” stanowi kolejny polski akcent w serii „Metro 2033”, a autor Rober J. Szmidt uznawany jest za mistrza rodzimej fantastyki postapokaliptycznej. W najnowszej książce z uniwersum postanowił zniszczyć Wrocław, zaś ocalonych przenieść w sieci podziemnych tuneli i zbudować im tam odizolowane społeczności. Wchodzenie w czyjeś buty nie zawsze należy do łatwych rzeczy, szczególnie jeżeli chodzi o pisanie opowieści z wykreowanego przez innego pisarza uniwersum. Trzeba zachować dbałość o szczegóły, uważać żeby gdzieś nie popełnić poważnej gafy i wciąż spoglądać na źródłowe dzieło. Ze światem „Metra 2033” jest trochę inaczej, tu raczej pozostali twórcy mogli sobie trochę pofolgować, a to dzięki różnicach kulturowych i uwarunkowaniach społecznych. Szmidt zatem mógł nieco poluzować wodze fantazji i – utrzymując się fizyki świata – stworzyć namiastkę swojego świata.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Wrocław po nuklearnej zagładzie.

  Stolica Dolnego Śląska dwadzieścia lat po wojnie nuklearnej. Postapokaliptyczny świat, w którym ludzie ukrywają się pod ziemią, powierzchnia zaś nie nadaje się do zamieszkania i opanowana jest przez mutanty oraz wszelkiego rodzaju potwory. Jak apokalipsa w duchu serii "Metro" wyszła w wersji Roberta J. Szmidta?

  Realia w których osadzono opowieść autor przedstawia dość wiarygodnie. Widać obeznanie Pana Roberta w tego typu klimatach. Przyjemnie czyta się coś, co daje pozory wiarygodności - zarówno jeśli chodzi o świat przedstawiony, jak i postacie. Za to duży plus.

  Fabuła samej książki jest iście sensacyjna. Główny bohater to Nauczyciel - jeden z nielicznych, którzy pamiętają świat sprzed atomowej zagłady mającej miejsce 20 lat wcześniej, ojciec niepełnosprawnego syna i... postać nieomal niezniszczalna. Tu już pojawia się maleńki zgrzyt, choć wymuszony właśnie fabułą - o owej niezniszczalności głównego bohatera mowa. Nauczyciel opuszcza z synem zamieszkiwaną przez nich enklawę i próbuje dostać się do innej, rzekomo największej i najlepiej zaopatrzonej, która mieści się pod - cudem ocalałym - wieżowcem Sky Tower. Droga, jak nietrudno się domyślić, obfituje w ciągłe zagrożenia i niebezpieczeństwa. Jednak Nauczyciel nieustannie cudem ich unika, holując ze sobą głuchoniemego syna... Z uwagi na sens fabularny jest to wszystko zapewne konieczne, jednak troszeczkę w trakcie lektury zgrzyta...

  Nie ma jednak co narzekać. Książka ma swój klimat! - i to jest jej największą siłą. W dobie dość sporego wysypu literatury post apo "Otchłań" zostawia po sobie dobre wrażenie, nie czuć w tej książce wtórności ani powielania czyichś pomysłów. Dodatkowy smaczek to umiejscowienie akcji w polskich realiach - Wrocław to wdzięczna arena dla tego typu opowieści.

  Koniec końców - polecam :)

  Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  "Dłużej pożyje ten, kto umie lepiej władać maczetą i procą, a nie ten, kto cytuje z pamięci daty największych bitew i nazwiska najwybitniejszych generałów"

  20 lat po wojnie nuklearnej, Wrocław. Ludzie żyją w kanałach, w utworzonych przez siebie enklawach. Brak wody, jedzenia i środków do życia nie pozwala przeżyć dużej liczbie osób. Z każdym dniem na świat przychodzi coraz więcej mutantów. Przyroda tworzy swój własny ekosystem, który jest niezależny od nieradzącego sobie z daną sytuacją człowieka.

  Nauczyciel jest ostatnim z Pamiętających - ludzi żyjących przed Atakiem. Sytuacja z Białym nie pozwala mu pozostać w enklawie i decyduje się na ucieczkę. Bierze ze sobą syna - Niemotę. Chłopak jest głuchoniemy. W czasach im obecnym dzieci niepełnosprawne są natychmiastowo wysyłane na powierzchnie, gdzie mają umrzeć. Chłopaka omija prawo, towarzyszy "ojcu" przez całą wyprawę.

  Po drodze napotykają na dziwne skupisko neonówek - grzybów, które były głównym źródłem światła w kanałach. Pod wpływem czasu zaczynały pękać i truć okolicznych ludzi, co powodowało masowe zgony. Wraca do swojej enklawy i powiadamia przetrwałych tam ludzi. W między czasie podaje kowalowi nasiona neonówek, które doprowadzają do jego śmierci. Pamiętający oskarżył go o wydanie trasy Białemu, co pozwoliło mu odszukać uciekiniera. Nauczyciel jednak nie dał się albinosowi i zabija go samodzielnie. (Eskortę albinosa również)

  Kiedy bohaterowie są bezpieczni, udają się dalej. Gdy trafiają na powierzchnię, życie ocala im Farciarz. Zestrzelił mutanty biegnące ich śladem, nakarmił i podał nowe informacje w sprawie studzienek. Uciekając przed stąpaczami, życie uratowała im Iskra. Dziewczyna dość wulgarna z niewyparzonym językiem. Udzieliła im wielu informacji, pokazała studzienki i pragnęła podróżować z Nauczycielem i Niemotą. Niejednokrotnie ratowała im życie.

  Będąc po drugiej stronie miasta, złapali ich Pasowie. Wyrywając się z objęć śmierci, trafili do Tesli. W jego bunkrze mogli zaczerpnąć rzeczy, które były dostępne przed Atakiem. Wody, posolonego mięsa, herbaty ziołowej. Jednak okazało się, że Tesla ma coś wspólnego z Czystymi - legendą powojennego miasta. Przychodzą po Nauczyciela i pragną z nim współpracy. Ten się zgadza, jednak musiał opowiedzieć historię sprzed chwili Ataku.

  W tej książce trzeba zwrócić uwagę na świetne zwroty akcji. Pod koniec wydaje się, że Nauczyciel dochodzi do celu i nic mu nie stanie na przeszkodzie. Jednak na następnej stronie już zostaje schwytany przez Czystych.

  Niebanalna w swojej prostocie jest bohaterka Iskra. Dwunastoletnia dziewczyna, typowa w wyglądzie dla czasów w których żyje. Jej język jest prosty, ale bardzo obfity we wszelkiego rodzaju wulgaryzmy, nazwy mutantów, świetnie potrafi odpyskować. Czasami jej niewyparzony język przyciąga kłopoty, z których Nauczyciel musiał ją wyciągać (a raczej jego samego i syna).

  Byłam negatywnie nastawiona do tej książki, z racji komentarzy, które słyszałam. Jednak każdy ma inny gust i książka była niesamowita. Niezaprzeczalnie sięgnę po resztę pozycji z Uniwersum Metro 2033 i książki Szmidta. Nie żałuję żadnej minuty spędzonej nad tą książką. Nauczyłam się wielu nowych gatunków mutantów, co pozwala na większe zrozumienie książek post-apokaliptycznych z bardziej rozbudowaną fabułą

  Link do bloga: [Adres usunięty]

  Link do recenzji zabarwionej zdjęciami : [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

Warto zwrócić uwagę na...
Metro 2033. Uniwersum - Za horyzont 0/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - Za horyzont

Petersburskie metro pogrąża się w kolejnej wojnie - tym razem imperium wegan próbuje podbić niezależne stacje. Jednocześnie doświadczony stalker Taran trafia na ślad projektu Alfejos, który daje nadzieję na oczyszczenie powierzchni ziemi ze śmiercionośnej radiacji i wyjście ocalałych z tuneli i...
Metro 2033. Uniwersum - Do światła 5/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - Do światła

Do światła Andrieja Djakowa to w Rosji największy sukces w ramach projektu Uniwersum Metro 2033 od czasu niezapomnianego Metra 2033 Dmitra Glukhovskiego. Porzucony świat, leżący na powierzchni, nie chciał przyjąć ludzi z powrotem. Mamiące, tajemnicze światło zgasło, skryło się jak widmo, jak...
Metro 2033. Uniwersum - W mrok 0/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - W mrok

Druga część bestsellerowej trylogii Andrieja Diakowa z serii Uniwersum Metro 2033, projektu Dmitrija Glukhovsky’ego. Poznaj dalsze losy stalkera Tarana i jego wychowanka, Gleba. Na oczach załogi pływającej platformy wiertniczej Babel mieszkańcy wyspy Moszczny giną straszną i niespodziewaną...
Metro 2033. Uniwersum - Dziedzictwo przodków 0/5 Nasza cena:
31,50 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - Dziedzictwo przodków

Moskwa i Kaliningrad. Wspaniałe stołeczne metro i zbudowane przez faszystów w podziemiach Königsberga bunkry oraz tajne bazy. Intrygujące zestawienie. Choć ci, którzy o moskiewskim metrze wiedzą wszystko, żyją pośród nas, milczą ze względu na podpisane zobowiązania. Tymczasem tajemnice podziemnego...
Dzielnica obiecana. Uniwersum Metro 2033 5/5 Nasza cena:
35,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dzielnica obiecana. Uniwersum Metro 2033

Dwie dekady po atomowej zagładzie, czasy Pożogi. Gatunek homo sapiens na powrót został sprowadzony do roli jednego z konkurentów w grze o przetrwanie. Zmieniło się wszystko. Tylko ludzie pozostali tacy jak dawniej. Nowa Huta. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw robotnicze miasto. XVIII dzielnica...
Metro 2033. Uniwersum - Piter 3/5 Nasza cena:
35,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - Piter

Piter – jak pieszczotliwie nazwany jest Petersburg – to tytuł powieści Szymuna Wroczka, pierwszej książki w ramach projektu „Uniwersum Metro 2033” Dmitry’a Glukhovsky’ego.Atomową apokalipsę – podobnie jak nieliczni moskwianie – przetrwali także ci z mieszkańców miasta nad Newą, którzy mieli...
Metro 2033. Uniwersum - Korzenie niebios 0/5 Nasza cena:
35,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - Korzenie niebios

Akcja pierwszej nierosyjskiej powieści z cyklu Uniwersum Metro 2033 rozgrywa się w rzymskich katakumbach. Razem z Johnem Danielsem, jednym z nielicznych ocalałych z Katastrofy katolickich księży, wyruszamy przez pogrążoną w nuklearnej zimie Italię, by wypełnić powierzoną mu misję – dotrzeć do...
Uniwersum Metro 2033. Ciemne tunele 5/5 Nasza cena:
34,19 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uniwersum Metro 2033. Ciemne tunele

„… stworzyć nową rasę, która będzie odporna na promieniowanie. Jej przedstawiciele bez drżenia w kolanach wyjdą na powierzchnię i zdołają zbudować nowy świat. Stworzą przyszłość nie dla tunelowych szczurów, lecz dla odrodzonej ludzkości. Ludzie znów zobaczą gwiazdy, o których z taką przejmującą...
Metro 2033. Uniwersum - Wieża 4/5 Nasza cena:
35,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - Wieża

Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów. Mierzy też...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula