Martwe listy

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Wydawnictwo
Ilość stron
420
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 26,01 zł
Nasza cena: 31,92 zł 39,90 zł Taniej o: 20%

„Obłędnie skonstruowana zbrodnia dla fanów Gillian Flynn i Pauli Hawkins”. Booklist

Ava dowiaduje się z e-maila od matki, że jej siostra bliźniaczka spłonęła żywcem w stodole przy rodzinnej winiarni. Dziewczyna nie chce w to uwierzyć, ale nie wynika to z żalu czy wyparcia. Cała sprawa po prostu za bardzo wygląda na manipulację Zeldy. Jej kolejny chory plan.

Dwa lata temu, po ogromnej zdradzie, jakiej dopuściła się Zelda, Ava wyjechała z domu rodzinnego do Paryża i przyrzekła, że nigdy więcej się do niej nie odezwie. Teraz jednak musi wrócić do Stanów i odtworzyć rzekomo ostatnie kroki swojej siostry. Wkrótce jednak zaczyna otrzymywać od niej wiadomości, w których siostra zaprasza ją do zabawy z piekła rodem.

List po liście, wiadomość po wiadomości Ava odkrywa kolejne wskazówki tłumaczące zniknięcie Zeldy i poznaje przerażającą prawdę na temat swojej rodziny.

„Świetnie skonstruowany thriller”. The New York Times Review

„Olśniewające zakończenie”. Publishers Weekly

„Istny rollercoaster”. Cosmopolitan

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Blog: [Adres usunięty]

  *********************************************************************

  Adresat: Wydawnictwo Filia Mroczna Strona

  Na wstępie mego listu chciałabym serdecznie podziękować za możliwość przeczytania książki przedpremierowo. Sprawiła mi ona dużo radości pomimo zawiłej historii jaką przedstawia. Spokojne wprowadzenie do całej sprawy odrobinę utrudniało przyswajanie utworu, jednak każda kolejna tajemnica pogłębiała moc mrocznego tytułu. Mój list nie będzie martwy, lecz nie będzie też żywy i radosny. Będzie owiany zagadkową treścią, gdyż zagadka w tym momencie jest najważniejsza.

  Autorka bardzo dobrze zaplanowała i rozpisała sobie całą sprawę. Czytelnik dostaje mieszankę dreszczowca z bardzo dobrą warstwą obyczajówki. Mimo przydługiego wstępu, czytając książkę nie mogłam pozbyć się wrażenia, że łamigłówka, którą Caite Dolan-Leach stworzyła staje się coraz ciekawsza, a jej rozwiązanie będzie wielkim zwieńczeniem sprawy. Zazwyczaj nie wybieram książek do recenzji po okładce, ale tym razem i okładka i tytuł przykuły moją uwagę. Brawo! Jestem zadowolona. Treść okazała się równie dobra jak szata graficzna. Pytanie jednak, czy wy jako wydawca jesteście pewni tego co proponujecie czytelnikom? Czy wy jako firma znacie moc promowania takich tytułów? Droga redakcjo, obłędnie stworzona zbrodnia będzie spędzała sen z powiek nie jednej osobie, która sięgnie po tę pozycję. Jak tak można robić?

  "Witaj, siostro! Mam nadzieję, że moja śmierć nie przeszkodziła Ci w niczym..." kto wam jako wydawcy pozwala na umieszczanie takich zdań na okładce? Przecież to przyciąga i wzmacnia oczekiwania czytelnika. Co jeśli Ava i jej dziwna rodzina spodobają się? Co się stanie kiedy śmiech zamieni się w strach? Jak redakcja może promować debiuty i czekać na negatywne opinie? A wy pewnie czekacie na pozytywne? W tym liście będzie pozytywnie! Książka była obłędna! Kiedy czytałam pierwsze strony, spokojnie historia nabierała tempa zgodnie z porównaniem jej do twórczości Pauli Hawkins. Wraz z kolejnymi stronami zagadka robiła się coraz ciekawsza, jak w książkach Gillian Flynn. Tak droga redakcjo, mam ogromną przyjemność i zaszczyt potwierdzić, że olśniewające zakończenie zwieńczyło moje wyczekiwanie i z czystym sumieniem mogę dalej polecić lekturę innym.

  Ava i Zelda siostry bliźniaczki, które nie mają z sobą kontaktu po kłótni, nagle bawią się w kotka i myszkę. Ava dowiaduje się z e-maila od matki, że jej siostra nie żyje, jednak nie chce w to uwierzyć. Musi wrócić z Paryża do Stanów i odtworzyć rzekomo ostatnie kroki swojej siostry. Ava jako ta lepsza, poukładana siostra musi rozwikłać zagadkę, którą zwariowana i buntownicza siostra jej zostawiła. Poprzez wiadomości jakie dostaje oraz listy Ava odkrywa kolejne wskazówki tłumaczące zniknięcie Zeldy. Jednak historia się na tym nie kończy. W grę wchodzi bowiem tajemnica jaką skrywa rodzina dziewczyn. Przerażająca prawda wreszcie ujrzy światło dzienne.

  Na zakończenie pragnę nadmienić, że Martwe listy to znakomity, bezkrwawy debiut. Ciekawa sprawa, oryginalny temat, znakomite prowadzenie i zaskakujący finał sprawiły, że wieczory stały się ciekawsze. Użycie prostego, a wręcz lekkiego języka sprawiło, iż kartki same przewracały się, a każda strona kończyła się jeszcze nim się zaczęła. Usatysfakcjonowana przeczytaną pozycją piszę do was, aby podziękować za coś nowego. W trakcie lektury przeczytała wiele e-maili i listów, które potwierdziły, że rozmowa z żywymi bywa czasami tak samo trudna jak porozumienie się z umarłymi.

  Z poważaniem, Basia.

  P.S. Dziękuję za ciekawostkę o czcionce. Był to dość krótki, odbiegający od reszty tekst, ale jakże ciekawy. Przy użyciu przeglądarki doczytałam odrobinę w tym temacie. Czy sprawiło, to że będę teraz jej używać? Jest taka możliwość.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-29
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Siedzisz sobie w swoim przytulnym mieszkanku w Paryżu. Żadnych trosk, żadnych zmartwień, aż tu nagle dostajesz e-mail, z którego dowiadujesz się, że Twoja siostra nie żyje. Spłonęła. Żywcem.

  Martwe listy to bardzo subtelny i kobiecy thriller, w którym tempo akcji nie jest zatrważające i trup nie ściele się gęsto na każdym kroku, lecz w którym najważniejszą rolę grają delikatne niuanse fabuły, często niewidoczne na pierwszy rzut oka.

  Autorka pokusiła się o wykreowanie złożonych postaci z wieloma problemami, zarówno natury fizjologicznej, jak i psychicznej. Rodzina Antipovów od zawsze parała się wytwarzaniem wina (nie najlepszej jakości nawiasem mówiąc), lecz liczne kłopoty każdego z jej członków doprowadziły do rozpadu familii. Mimo wszystko bliźniaczki wciąż były dla siebie całym światem. Do czasu, gdy Zelda okrutnie zdradziła Avę, a ta zrozpaczona i wściekła wyjechała do Paryża. Po dwudziestu miesiącach dziewczyna dostaje e-mail od matki, z którego dowiaduje się, że jej siostra nie żyje. Spłonęła żywcem w stodole. Jednak czy na pewno? Czy to nie aby kolejna chora gierka Zeldy? Tego musi się dowiedzieć.

  Większa część książki składa się z licznych retrospekcji. Ava wciąż przybliża nam szczegóły swojego życia i przedstawia różne wydarzenia, które miały związek z jej butną, energiczną siostrą, uzależnioną matką i nieodpowiedzialnym, skłonnym do ucieczek przed problemami ojcem. Niewiele tu dialogów, przez co przeczytanie książki zajmie nam więcej niż dwa, trzy wieczory.

  Życie Avy dzieli się na dwa etapy: przed wyjazdem do Paryża i po. Kiedy dziewczyna wraca do rodzinnej Ithaki, by dowiedzieć się, co naprawdę stało się z jej bliźniaczką, odżywają wspomnienia i w jej zachowaniu coraz częściej uwidacznia się dawna osobowość. Raz po raz gubi się w skomplikowanych relacjach rodzinnych i sama już nie wie, kim jest naprawdę.

  Oczywiście nie pomaga jej w tym alkohol. Litry alkoholu, które wlewa w siebie każdego dnia. Życie dziecka właścicieli winnicy najwidoczniej nie jest tak usłane różami, jak mogłoby się wydawać. Każdy członek jej rodziny (z wyjątkiem babci) ma problem z alkoholem. Butelka w jednej dłoni i kieliszki do wina w drugiej stały się nieodłącznym elementem ich image'u. Przez całą powieść towarzyszymy Avie w najtrudniejszych dla niej chwilach. Matka z demencją praktycznie nie działa już bez alkoholu, ojciec ucieka od obowiązków, jak zwykł to robić nawet przed rozwodem z Nadine, widok dawnego chłopaka sprawia ból na każdym kroku, a zagadka tajemniczej "śmierci" Zeldy wciąż jest nierozwiązana.

  Dolan-Leach zestawiła Avę i Zeldę na zasadzie kontrastów. Jedna - spokojna, opanowana, całkowicie zrównoważona. Druga - szalona, ekspresyjna i niezwykle butna. Obie jak ogień i woda, dwa zupełnie przeciwstawne żywioły, które w jakiś dziwny sposób się dopełniają. Pragnę pochwalić autorkę za świetną kreację nie tylko głównych bohaterek, lecz także postaci drugoplanowych, bowiem niezaprzeczalnie, najciekawszą postacią tej historii jest matka bliźniaczek. Kobieta cierpiąca na otępienie z ciałami Lewy'ego jest bohaterką niezwykle skomplikowaną i nieprzewidywalną. Wciąż o czymś zapomina, często konfabuluje i skrywa wiele tajemnic.

  Wspomnienia Avy przeplatane są z aktualnymi wydarzeniami, a także listami od jej niby zmarłej siostry...

  Pozostała część recenzji i zdjęcia książki dostępne są tutaj:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-27
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Caite Dolan-Leach jest pisarką i tłumaczką. Urodziła się w rejonie Finger Lakes w stanie Nowy Jork i ukończyła Trinity College w Dublinie i Uniwersytet Amerykański w Paryżu. „Martwe listy” są jej pierwszą powieścią.*

  Zaintrygował mnie opis, bo wynikało z niego, iż jest to książka z ciekawą zagadką, która, jak wynika z rekomendacji, powinna być świetną powieścią. Czy rzeczywiście tak było? Czy warto zakupić Martwe listy i poznać historię Avy oraz Zeldy?

  Ava dowiaduje się od matki, iż jej siostra nie żyje. Nie do końca w to wierzy, bo wie do czego zdolna jest Zelda, ale postanawia wrócić do Stanów, aby wesprzeć rodzinę, pomóc z pogrzebem i odtworzyć jej ostatnie kroki. Zaczyna dostawać dziwne maile. Im dłużej je otrzymuje, tym bardziej jest przekonana, że bierze udział w dziwnej, wręcz szaleńczej grze. Jaki będzie finał?

  Jestem pod ogromnym wrażeniem!!! Na początku dzieło to wydawało mi się trochę nudnawe, ale po kilkudziesięciu stronach wiedziałem już, że będzie to dobra historia. Autorka ma ciekawy styl, używa prostego i dość lekkiego języka, dzięki czemu historię czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Bohaterzy zostali dobrze wykreowani. Dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy nt. rodziny Avy, np. tego, jakie relacje między nimi panują. Ta kwestia obyczajowa została dobrze stworzona. Retrospekcje pozwalają poznać przeszłość rodziny Antipovów. Wiemy, co się dzieje z rodzicami Avy i Zeldy, jakie one miały przygody miłosne itd. Może się to wydawać dość nudne, ale mnie zainteresowało to.

  Nie ukrywam, że jestem wielkim fanem thrillerów, w których jest dużo morderstw, a fabuła trzyma mocno w napięciu i biegnie na złamanie karku. W tym utworze sytuacja jest zupełnie odwrotna, bowiem akcja jest spokojna, czasem nieznacznie przyspiesza i pojawiają się jakieś zwroty, na jaw wychodzą nowe fakty oraz tajemnice, które postacie skrywały. Możecie zapytać: więc co się Tobie tak bardzo podobało? Otóż największą zaletą tej książki jest… ZAGADKA! Łamigłówka, która została bardzo dobrze przemyślana, autorka, jak mniemam, od początku do końca wiedziała jak wszystko się potoczy. Owa zagadka jest bardzo ciekawa i trudna do rozwiązania.

  Dużym plusem utworu jest również wykreowanie rodziny Antipovów – Avy, Zeldy, ich mamy Nadine, ojca Marlona oraz babci Opat. Jest to rodzina bardzo nietypowa, wręcz dziwna. Każdy z nich ma ciekawą historię, jest sobą i wyróżnia się na tle pozostałych krewnych. Czasem pewne sytuacje prowadzę do śmiechu, a niekiedy przerażają…

  Ava od dłuższego czasu nie miała kontaktu ze swoją siostrą, bo doszło do pewnych wydarzeń, które je rozdzieliły. Żyła w Paryżu, nie pamiętając o rodzinie. Miała tam u boku swojego faceta – romantycznego i kochającego Nico. Jest ona przeciwieństwem swojej siostry bliźniaczki. Zaza to buntowniczka, dziewczyna, która robi wszystko po swojemu, nie słucha rad innych, lubi być w centrum uwagi, dokuczać innym. Ma specyficzny rodzaj humoru. To osoba chcąca wszystkiego spróbować w życiu. Natomiast Ava jest kobietą ułożoną, która raczej jest osobą idącą z boku. Nie lubi być w centrum uwagi, ważna była dla niej nauka. Jest spokojniejsza, bardziej racjonalna i mniej odważna. O ile Zelda sprawia wrażenie rozwydrzonej nastolatki, która nie wie czego chce, o tyle Ava jest raczej osobą dojrzałą, dla której liczy się spokój.

  Uważam, że „Martwe listy” to bardzo udany debiut literacki. Historia jest dość oryginalna i ciekawie poprowadzona, bohaterzy zostali dobrze wykreowani, autorka ma umiejętności pisarskie. Jestem usatysfakcjonowany lekturą tej książki czekam na kolejną książkę Caite Dolan-Leach.

  Utwór polecam osobom, które nie przepadają za krwistymi thrillerami. Tutaj jest spokojnie i ciekawie, i tajemniczo.

  Za przekazanie przedpremierowego egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu FILIA.

  Tytuł: „Martwe listy”

  Tytuł oryginału: „Dead Letters”

  Autor: Caite Dolan-Leach

  Wydawnictwo: FILIA

  Seria: Mroczna Strona

  Przełożył: Adrian Tomczyk

  Korekta: Dorota Wojciechowska

  Projekt okładki: Mariusz Banachowicz

  Wydanie: I

  Oprawa: miękka

  Liczba stron: 414

  Data wydania: 30.08.2017

  ISBN: 978-83-8075-302-0

  * Źródło – książka.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej 0/5 Nasza cena:
17,57 zł 26,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w...
Przekłady, wiersze, eseje, listy 0/5 Nasza cena:
22,00 zł 80,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przekłady, wiersze, eseje, listy

Tłumacz, filolog i poeta Salomon Dykman (1917–1965), którego życie znamy dzięki tekstom Ryszarda Löwa oraz Aminadawa Dykmana, syna Salomona, w trzech pierwszych tomach serii „Spotkania Literackie” przedstawiony został jako autor jednej tylko, zgubionej i odnalezionej książki. Tymczasem jego dorobek...
Martwe jezioro 4/5 Nasza cena:
20,12 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Martwe jezioro

Fascynująca i zabawna powieść, od której nie można się oderwać!   Beata - niezależna trzydziestoletnia singielka - zaczyna podejrzewać, że z rodziną, z którą od lat nie utrzymuje żadnego kontaktu, nie łączą jej nawet więzy krwi. Wynajmuje prywatnego detektywa, który pomimo odkrycia wielu...
Listy miłości 0/5 Nasza cena:
5,47 zł 6,62 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy miłości

Ile można mieć tożsamości? Czy zatajanie prawdy i podwójne życie nie kłócą się z prawdziwą miłością? Losy bohaterki Nurowskiej są niezwykle powikłane. Nastoletnia Żydówka Elżbieta Elsner, by uchronić siebie i ojca od śmierci głodowej w getcie, decyduje się na prostytucję. Jeden z klientów domu...
Listy i szepty 5/5 Nasza cena:
29,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy i szepty

Drugi tom bestsellerowej „Mansardy pod Aniołami” Urokliwe miasteczko na zachodzie Polski, a w nim malownicza kamienica z mansardowym dachem, pod którym toczą się pogmatwane losy jej mieszkańców. Jak to w życiu, znajdziemy tu namiętności i sekrety, marzenia i obawy, małe zwycięstwa i klęski. Lena,...
Listy Nikodema 5/5 Nasza cena:
21,00 zł 26,25 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy Nikodema

Jest to wielokrotnie  wznawiana w kraju i zagranicą  powieść, która uchodzi za najważniejszą  w dorobku Jana Dobraczyńskiego. Napisana w formie listów do przyjaciela ukazuje stopniową przemianę duchową ewangelicznego Nikodema, członka Sanhedrynu, który po stracie córki szuka wyjaśnienia sensu...
Listy starego diabła do młodego wyd. 2012 0/5 Nasza cena:
21,75 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy starego diabła do młodego wyd. 2012

Na kartkach tej błyskotliwej, przewrotnej książki poznajemy zagrożenia, na jakie może być narażony człowiek, który chce żyć dobrze i sprawiedliwie.Mimo, że mija właśnie siedemdziesiąt lat od pierwszego angielskiego wydania "Listów starego diabła do młodego", książka nie zestarzała się ani trochę....
Listy do mojego oprawcy 0/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy do mojego oprawcy

11 lutego 1979 w Iranie zwyciężyli zwolennicy rewolucji islamskiej. Huszang Asadi zawsze pragnął wolności i sprawiedliwości, był żarliwym patriotą i wierzył, że w nowej rzeczywistości już nikt nie będzie głodny i bezdomny, a dyktatura szachów przejdzie do historii. A potem znalazł się w piekle....
Listy sprzed lat 0/5 Nasza cena:
26,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy sprzed lat

Zawód w przyjaźni sprawia, że trudno jest odzyskać wzajemne zaufanie…. Dramatyczne okoliczności powodują, że Iwonie i Ewie, po latach wzajemnej niechęci, udaje się odbudować przyjaźń, a skrywana dotąd w listach sprzed lat, wielka tajemnica jednej z nich, wreszcie wychodzi na jaw. Dzięki sile...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula