Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 25,05 zł
Nasza cena: 37,34 zł 44,99 zł Taniej o: 17%

Od świetności do upadku
Matka ostatniego cara Rosji, Maria Fiodorowna, powszechnie szanowana i światła władczyni była świadkiem wydarzeń, które wstrząsnęły światem i na zawsze zmieniły bieg historii.
Dziewiętnastoletnia Maria Zofia Fryderyka Dagmara, duńska księżniczka, została wydana za rosyjskiego następcę tronu, późniejszego Aleksandra III. Po śmierci męża nie mogła pogodzić się ze statusem odsuniętej od władzy wdowy. Uważała, że syn, Mikołaj II, nie dość energicznie dąży do reform, które przekształciłyby Rosję w nowoczesne państwo. Była w wiecznym konflikcie z synową Aleksandrą, która znalazła się pod całkowitym wpływem demonicznego Rasputina.
Barwna, porywająca opowieść o imperium, które drży w posadach. Portret arystokracji i pałacowych intryg, ale też opis pól bitewnych
i kraju pogrążonego w krwawej bratobójczej walce. Historia widziana oczami kobiety, która pokochała Rosję i musiała bezradnie patrzeć na tragiczny koniec starego świata.
Recenzje (6)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Maria Fiodorowna była żoną i matką carów, krewną połowy monarchów Europy.

  Urodziła się 26 listopada 1847 r. jako druga córka księcia Chrystiana z linii Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg i jego kuzynki Luizy z Hesji-Kassel.

  1 lutego 1864 r. mimo działań wojennych car Aleksander II poprosił o rękę Dagmary dla swojego najstarszego syna Mikołaja. Młodzi natychmiast przypadli sobie do gustu, ale kilka miesięcy po zaręczynach Mikołaj zmarł. Car postanowił jednak, że z uroczą duńską królewną ożeni się jego kolejny syn, Aleksander, zwany Saszą, a czasami przezywany wołem dla swej potężnej postury i niewielkiej lotności umysłu. Wszyscy współczuli Dagmarze, gdy wyjeżdżała do dalekiej Rosji, aby po stracie ukochanego poślubić jego mniej udanego brata. Ale - niepotrzebnie. Była szczęśliwa z tym zwalistym mrukiem, którego poślubiła, przyjąwszy wraz z prawosławiem imię Marii Fiodorowny. On ją uwielbiał i gotów był spełnić każde jej życzenie – do tego stopnia, że uchodził w rodzinie za pantoflarza. Palił stojąc w otwartym oknie, bo nie życzyła sobie dymu w pokojach. Podczas wizyty w Finlandii, gdy śpiewano hymn Wielkiego Księstwa Finlandii, zamiast „Boże, zachowaj cara”, niechętnie zdjął kapelusz – na żądanie swej skandynawskiej małżonki. A gdy się rozstawali – nie zawsze mógł jej towarzyszyć, gdy spędzała lato u rodziców w Danii – siedział ponury i milczący w prywatnych apartamentach i pisał do niej listy, uskarżając się na swą samotność w małżeńskim łożu. Nigdy nie zainteresował się żadną inną kobietą. I nigdy żony nie zdradził. Historię miłości Marii i Aleksandra czytałam z wypiekami na twarzy; myślę, że z Wami będzie tak samo. I nie będzie miało tu znaczenia, czy znacie postać carycy z historii czy nie. Pamiętniki pochłaniają bez reszty i towarzyszenie carskiej rodzinie w jej powikłanych losach to czysta przyjemność.

  Książka ta jest również prawdziwą skarbnicą wiedzy historycznej, politycznej i gospodarczej ówczesnych czasów. Wiadomości na ten temat autor przekazuje nam w sposób bardzo przystępny i arcyciekawy. Sylwetki ówczesnych władców europejskich mocarstw autor nakreślił w szalenie pasjonujący i wyrazisty sposób. Tej powieści zwyczajnie nie da się odłożyć!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Maria Fiodorowna, księżniczka duńska urodzona w 1847r. Żona Cara Aleksandra III, matka Cara Mikołaja II. Żona szanowna przez męża, matka mająca wpływ na wychowanie swoich dzieci, uwielbiana babcia. Silna i mądra kobieta. Niebojąca się wyrażać własne poglądy. Lubiąca luksus i zabawę. Wielka patriotka, do końca mająca nadzieję na ocalenie kraju.

  Historia przedstawiona w książce to przede wszystkim dzieje Romanowowów widziane jej oczami. Chociaż jest i czas przed zamążpójsciem, a w posłowie czasy nam współczesne.

  Autor to ceniony na świecie pisarz powieści opartych o badania historyczne. I myślę, że ceniony nieprzypadkowo. Wydaje mi się, że napisanie takiej książki wymaga dużej wiedzy i wielu lat studiowania tematu.

  Czytając powieść odbywamy podróż po pełnych bogactwa pałacach i wielkich rezydencjach. Głównie Sankt Petersburga, ale jest i Krym i Nicea, a nawet nasz polski akcent Spała. Rosyjski przepych autor przedstawia nie tylko opisując stroje, wnętrza ale też odbywające się bale, suto zastawione stoły czy carskie powozy. Poznajemy dworską etykietę, celebrujemy z carską rodziną ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby czy koronacje. Jest wojna i pokój, śmierć i narodziny, miłość, zdrady i konflikty. Czyli jak na prawdziwą, wielowątkową powieść przystało, z tym, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Oczywiście w książce, tak jak i na kartach dziejów, Rosja nie funkcjonuje samodzielnie. Gościmy na dworach Danii, Wielkiej Brytanii, Grecji... Wszystkie te Księstwa są ze sobą w jakiś sposób związane, czy to politycznie czy rodzinnie. Niemal 60 lat zawartych na 600 stronach. Naprawdę warto przeczytać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tytułowa Maria Fiodorowna to matka ostatniego cara Rosji - Mikołaja II. Na dwór rosyjski trafiła jako Maria Zofia Fryderyka Dagmara, duńska księżniczka, nie zdając sobie sprawy w jak ważnym momencie dziejowym się znajdowała. Została odsunięta od władzy jako wdowa po Aleksandrze III i obserwowała upadek carskiej Rosji. Mimo nacisków na swojego syna, nie miała szansy uratować dorobku Romanowów.

  To jak Gortner pisze biografie jest dla mnie mistrzostwem świata. Od jego książek nie sposób się oderwać. I chociaż wielką zwolenniczką właśnie czytania biografii nie jestem, tak w tych się wręcz zaczytuję. Nie ukrywam, że postać Marii Fiodorownej oraz czasy, o których mowa są mi bardzo bliskie, bowiem swoją pracę licencjacką poświęciłam rewolucji październikowej, więc tym chętniej czytałam książkę. Mimo obszernego rozmiaru, historię się dosłownie połyka.

  Polecam Wam tego grubaska na wakacje - wierzcie mi, że historia potrafi być ciekawa i pasjonująca. Ta książka to udowadnia i chociażby już tylko z tej przyczyny warto po nią sięgnąć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Życie w rodzinie królewskiej nie zawsze oznacza, że wystawne bale, piękne klejnoty i dworskie ploteczki będą trwały wiecznie. Zdarza się, iż wszystko pryska niczym bańka mydlana — wówczas należy szykować się na nowe życie, co może być trudne…

  To wielka radość, gdy trafia się na nowości wydawnicze w pełni zgodne z naszymi zainteresowaniami. Dlatego naprawdę ucieszyłam się widząc zapowiedź książki poświęconej Marii Fiodorownej, matce cara Mikołaja II. Dynastia Romanowów zaciekawiła mnie dokładnie dwadzieścia dwa lata temu. Dobrze pamiętam początek mojej pasji — obejrzałam wówczas film animowany o Anastazji, ale pragnę zaznaczyć, że była to wersja wydana wyłącznie na kasetach wideo. Może ktoś z Was kojarzy właśnie tę konkretną ekranizację tragicznej historii. I od tamtej chwili staram się poszerzać moją wiedzę dotyczącą rodziny carskiej, choć, przyznaję, troszkę się zaniedbałam. Świetnie, iż nadarzyła się okazja do przeczytania powieści autorstwa C.W. Gortnera. Tym sposobem odświeżyłam dawne hobby i mam nadzieję do niego wrócić na stałe. Tyle z moich prywatnych zwierzeń, pora na skupienie się na książce. A jest znakomita, nie można zaprzeczyć.

  Maria Fiodorowna zawsze wydawała mi się trochę „szarą eminencją”. Jej rola była niezaprzeczalnie olbrzymia, aczkolwiek zazwyczaj ludzie skupiają się głównie na Mikołaju, Aleksandrze i ich dzieciach. A szkoda, bo Minny (jak nazywali ją bliscy) to postać fascynująca. Ciekawiło mnie, czy Gortner zdoła na kartach swej powieści ukazać jej cechy charakteru, specyficzną osobowość. Wyszedł z tej próby obronną ręką, przedstawiając różne etapy życia Marii. Począwszy od bycia krnąbrną nastolatką, poprzez mieszkanie w Rosji, skończywszy na walce o byt. Równocześnie obserwujemy też dzieje Europy, mocno skonfliktowanej „dzięki” najpotężniejszym władcom. To nie lada gratka dla każdego miłośnika nauk o minionych czasach.

  Myślę, że autorowi należą się gratulacje za jego konsekwencję w odzwierciedlaniu prawdy. Oczywiście, to zbeletryzowana biografia, lecz wstawki fikcyjne są na tyle nikłe, iż bez problemu można je przemilczeć. Doskonale rozumiem, w pewnych momentach po prostu trzeba nagiąć historię, w końcu nie mamy do czynienia z monografią. Aczkolwiek na uwagę zasługuje spostrzeżenie — Gortner się przyłożył, zminimalizował ten zabieg, co doceniam. Ale również od początku miałam wobec niego spore wymagania, gdyż powieść o Marlenie Dietrich bardzo wysoko postawiła poprzeczkę.

  Nadal podoba mi się styl pisania, znany ze wspomnianej „Marleny”. Piękne przybliżenie otoczenia, zwłaszcza malowniczego Sankt Petersburga. Aż znowu poczułam chęć, aby się tam wybrać, mimo naturalnych zmian spowodowanych upływem czasu. Niemniej jednak, w trakcie czytania, przed oczami stawał mi Pałac Zimowy wraz z jego mieszkańcami. Patrzenie z perspektywy Marii tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że losy Romanowów są tak ciekawe, że warto do nich wracać. Autor nie pokusił się o stworzenie bajkowej laurki, gdzie wszyscy są kompletnie niewinni oraz krystaliczni. Wypunktował słabości tej rodziny i ich znajomych, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć smutny koniec, a równocześnie współczuć…

  Jeśli lubicie historię, lecz niekoniecznie przepadacie za opasłymi tomami, wypełnionymi wyłącznie datami, wówczas z pewnością musicie sięgnąć po tę pozycję. Przystępna, wciągająca, idealna na upalne dni, gdy potrzebujemy odpoczynku, a nie chcemy sięgać po zupełnie lekkie fabuły. Christopher Gortner po raz kolejny pokazał klasę, mam nadzieję, że wkrótce nadrobię zaległości i przeczytam inne jego książki, za co zabieram się od kilku miesięcy. Czekam też na informację o nowych — czuję, iż będą świetne! Trzymam za to kciuki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zaskakujący obraz kobiety, która zapisała się w historii już za swojego życia. Budziła zarówno podziw jak i kontrowersje. Czy dziś jeszcze możemy odkryć nowe fakty na jej temat?

  Christopher W. Gortner napisał wiele cenionych powieści opartych na prawdziwych wydarzeniach, sięgając po sylwetki osób, które mocno odbiły się w historii świata. Przyznam, że to moja pierwsza powieść autora, ale po tym co przeczytałam - na pewno nie ostatnia. Nigdy wcześniej nie interesowałam się powieściami historycznymi, to zdecydowanie jeden z tych gatunków, które odkładam gdzieś na drugi plan. Jednak pewnego dnia zakochałam się w "Sekret Tatiany" Gill Paul i przepadłam! Zafascynowana losami rodziny Romanowów sięgałam po różne książki na ich temat aż w końcu cofnęłam się o pokolenie wstecz, by zacząć swoją przygodę z losami Marii Fiodorowny.

  Maria Fiodorowna to postać znana niemal każdemu. Matka ostatniego cara Rosji. Wielka władczyni, potężna kobieta. Świadek okrutnej zbrodni, która wstrząsnęła światem. Jak zatem można przejść obojętnie obok jej historii? Z zaciekawieniem podeszłam do lektury, która nie jest literaturą faktu a niebanalną powieścią fabularną, w której prawdziwe wydarzenia mieszają się z opowieścią o bólu i cierpieniu, o miłości do kraju, o wojnie oraz dworskich intrygach, które nie mają końca.

  Tak jak nosi tytuł to historia zamknięta w formie pamiętnika. Z pierwszoosobowej relacji tytułowej bohaterki dowiadujemy się o życiu, jakie wiodła oraz o zdarzeniach, które widziała. Dziewiętnastoletnia Maria Zofia Fryderyka Dagmara, duńska księżniczka została wydana za rosyjskiego następcę tronu, który w późniejszych latach znany był jako Aleksander III. Jej opowieść, jej losy są niezwykle fascynującą podróżą przez przeszłość, nigdy nie wydają się nudne i zawsze przepełnione sprzecznymi emocjami. Przyznaję, że nie mogłam oderwać się od lektury i z każdą kolejno przeczytaną stroną miałam ochotę na więcej i więcej.

  Chociaż opieramy się na prawdziwym życiu głównej bohaterki oraz na losach znanych z kart historii to powieść czyta się równie dobrze jak każdą inną historię fabularną. A może jeszcze lepiej! Bogate życie Marii i jej wiele doświadczeń sprawiły, że niemal na każdej stronie dzieją się rzeczy niebywałe i istotne dla dalszej historii. Autor wykreował wiarygodne sylwetki, postawił na szczegóły i dbałość o detale, nie przerysował ani dialogów, ani wydarzeń. Idealnie oddał dynamikę zmian zachodzących w carycy, uwzględniając jej gorycz po odsunięciu od tronu, po śmierci męża.

  "Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy" to lektura dla każdego kto szuka powieści zaskakującej, dopracowanej i poszerzającej wiedzę historyczną. Nie tylko dla fanów gatunku! Każdy znajdzie w niej coś dla siebie: od niebanalnych bohaterów po wciągające wydarzenia. Nie żałuję ani minuty poświęconej lekturze, ponieważ otrzymałam dokładnie to co oczekiwałam. Drastyczna, dramatyczna, prawdziwa. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Christopher Gortner
 • Wydawnictwo HarperCollins
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788327637734
 • Język: polski
 • Podtytuł: Pamiętnik carycy
 • Oryginalny tytuł: The Romanov Empress. A novel of Tsarina Maria Feodorovna
 • Tłumacz: Hessenmuller Hanna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788327637734
 • EAN: 9788327637734
 • Wymiary: 14.5x21.5x3.8 cm
Warto zwrócić uwagę na...
eBook Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,76 zł 25,60 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika mobi epub

Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa – radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów. Ale „Pamiętnik rzemieślnika” to nie tylko porady dla twórców...
Marlena. Błękitny anioł w garniturze 5/5 Nasza cena:
33,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marlena. Błękitny anioł w garniturze

Egocentryczka. Perfekcjonistka w każdym calu. Uparta i bezkompromisowa. Nienasycona. Zawsze fascynowała i nadal inspiruje. Maria Magdalena Dietrich pochodzi z niezamożnej mieszczańskiej rodziny. Chce grać na skrzypcach. Kiedy jej karierę przerywa wojna, postanawia zostać śpiewaczką. Rzuca się w...
eBook Marlena. Błękitny anioł w garniturze mobi epub 0/5 Nasza cena:
17,24 zł 22,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Marlena. Błękitny anioł w garniturze mobi epub

Egocentryczka. Perfekcjonistka w każdym calu. Uparta i bezkompromisowa. Nienasycona. Zawsze fascynowała i nadal inspiruje. Maria Magdalena Dietrich pochodzi z niezamożnej mieszczańskiej rodziny. Chce grać na skrzypcach. Kiedy jej karierę przerywa wojna, postanawia zostać śpiewaczką. Rzuca się w...
Laleczki 3/5 Nasza cena:
25,83 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Laleczki

Gdy spłonął budynek sądu i zginął lubiany powszechnie nastolatek, całe miasteczko pogrążyło się w żałobie. Panika wybucha, kiedy kilka rodzin znajduje na progu porcelanowe lalki łudząco podobne do swoich dzieci. Część mieszkańców uważa, że w ten sposób pedofil oznacza przyszłe ofiary, mnożą się...
Carrie Pilby. Nieznośnie genialna 11/2015 0/5 Nasza cena:
18,50 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Carrie Pilby. Nieznośnie genialna 11/2015

Carrie Pilby, dziewczyna geniusz, w wieku dziewiętnastu lat ukończyła studia na Harvardzie. Carrie woli siedzieć w domu, niż spędzać czas w towarzystwie rozrywkowych rówieśniczek i płytkich facetów, którym chodzi tylko o seks. Choć w Nowym Jorku mieszkają miliony ludzi, ona nie potrafi się do...
Święta Miłośniczek Czekolady 5/5 Nasza cena:
33,66 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Święta Miłośniczek Czekolady

Czekolada jest dobra na wszystko! Co robić, gdy święta już za pasem? 1 Kupić prezenty pod choinkę 2 Spotkać się z przyjaciółkami 3 Zjeść w ich towarzystwie ulubioną czekoladę Życie czterech Miłośniczek Czekolady jest pełne zawirowań. Lucy jest tak zaabsorbowana prowadzeniem kawiarenki Czekoladowe...
Dom łez 4/5 Nasza cena:
25,83 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom łez

Każdego dnia dokonujemy wielu wyborów. Czasami chodzi o jakiś drobiazg, czasami o coś naprawdę istotnego.Większość wyborów nie powoduje wielkich zmian w naszym życiu. Są jak małe gałązki, które wplatają się w inne. Co innego podejmowanie ważnych decyzji, które powodują rozwidlenie naszej...
Dlaczego mężczyźni poślubiają zołzy 0/5 Nasza cena:
29,04 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dlaczego mężczyźni poślubiają zołzy

Jesteś singielką? Masz dość rodzinki, która wciąż pyta, kiedy się ustatkujesz? Może jesteśświeżo po rozstaniu? Albo masz już męża, ale chcesz, by oszalał na twoim punkcie? Witaj w świecie szczęśliwych i trwałych związków. Ta książka powie ci, jak sprawić, by ON nie mógł bez ciebie żyć! Sherry Argov...
W samym sercu morza 0/5 Nasza cena:
18,50 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W samym sercu morza

Rok 1819, Nantucket, statek wielorybniczy Essex, z załogą 21 marynarzy na pokładzie, wyrusza w celach zarobkowych na polowanie na kaszaloty.Udaje im się jednak "dopaść" tylko jednego z nich bez żadnych strat.Dwudziestego listopada 1820 roku doświadczają na własnej skórze zaskakującej sytuacji:...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula