Marek Trela. Moje konie, moje życie

Autor:

Ewa Bagłaj

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
230
Rok wydania
2016
Nasza cena: 44,91 zł 49,90 zł Taniej o: 10%

Książka pod tytułem "Marek Trela. Moje konie, moje życie" napisana przez Ewę Bagłaj opowiada o życiu i fascynującej pracy Marka Treli, wieloletniego hodowcy koni w stadninie w Janowie Podlaskim. Marek Trela przez prawie czterdzieści lat swojej pracy w państwowej Stadninie Koni najpierw otaczał głównie opieką weterynaryjną takie końskie sławy czystej krwi arabskiej, jak Parma, Bandola, Etruria czy też Eukaliptus. Następnie wyhodował blisko tysiąc różnych koni, w tym wiele championów. Spośród tych ostatnich do dziś wyjątkową legendą i sławą cieszy się unikatowa klacz Pianissima ? najbardziej utytułowana przedstawicielka swojej rasy w dziejach! To właśnie dla niej Mazurka Dąbrowskiego grały przeróżne, najlepsze orkiestry na trzech kontynentach. Pianissima była tak bliska ideału, że uznano ją w końcu wzorzec doskonałości konia arabskiego, który ma obowiązywać na całym świecie. Niewątpliwie taki sukces jest marzeniem każdego hodowcy. Marek Trela został nim niejako przez przypadek, a dokładnie z woli poprzedniego dyrektora, czyli Andrzeja Krzyształowicza, który wybrał go na swojego godnego następcę.

Czy domyślacie się Państwo, jaka była droga od niewinnych, młodzieńczych marzeń o zdobywaniu jeździeckich laurów na olimpiadzie aż do "snów o potędze" i wyhodowania tylu znaczących legend? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z tej pasjonującej, bogato ilustrowanej pracami światowej sławy fotografa Stuarta Vesty. Smaczku dodają jej ponadto niepublikowane dotąd nigdzie indziej dokumenty oraz zdjęcia z domowych, prywatnych archiwów.

Jest to bardzo interesująca książka, i to nie tylko dla miłośników koni. Można tu z powodzeniem znaleźć mnóstwo ciekawych informacji o życiu pana Marka Treli oraz wiele ciekawostek i informacji na temat historii hodowli arabów w Polsce. Prawdziwi koniarze mogą spokojnie szykować się na prawdziwą ucztę.

Książka napisana jest w sposób lekki i zabawny, co sprawia, że czyta się ją bardzo szybko, a Pan Marek jest do tego świetnym gawędziarzem, który sypie opowieściami ze swojego życia jak z rękawa. Można przypuszczać, że ma on nam jeszcze wiele interesujących historii do opowiedzenia. Te, które zostały zawarte w tej książce są wspaniale zilustrowane zdjęciami dobrej jakości, dzięki którym można podziwiać piękne araby w pełnej krasie.
Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Miałam nie tak dawno przyjemność, bycia w Stadninie koni w Janowie Podlaskim. Wycieczka była częścią konferencji, bo inaczej jak trafiłabym na kraniec Podlasia? Jestem piecuchem i wizyty w takich miejscach pokazują, że siedzenie w domu to wielka strata. Także dla wrażeń literackich. Bo czytając książkę Marek Trela. Moje konie, moje życie czułam się, jakbym wróciła do stadniny. Wszystko miałam wyraźnie przed oczami. Urokliwa architektura, piękne klacze w galopie, mam nawet filmik na telefonie, ale, że są na nim inni uczestnicy konferencji, a oni mogliby sobie nie życzyć publikacji swoich wizerunków, więc nie wrzucę niestety. Zapach stajni, aksamitne chrapy koni. Bardzo duży niesmak czułam, gdy wybuchła afera z arabami w tle. Akurat Pianissima padła miesiąc po mojej wizycie w Janowie. Jej śmierć była bezpośrednim powodem odwołania Marka Treli, długoletniego szefa Stadnin. Człowieka uznanego w świecie za autorytet. Od kiedy zobaczyłam książkę w zapowiedziach, chciałam ją przeczytać, a gdy zobaczyłam ją wśród nowości, długo się nie namyślałam.

  Książka ta łączy ze sobą biografię Marka Treli, ale z naciskiem na hippiczne aspekty w jego życiu. A że Marek Trela od dziecka zakochany był w koniach i w ułańskiej tradycji, toteż jest o czym pisać. Od trenowania jeździectwa w warszawskiej Legii, po karierę hodowcy w SK Janów Podlaski. Trudne czasy Palowskiej rzeczywistości. Dojazdy do pracy maluchem. Praca weterynarza na prowincji. Oczywiście i tak znajdą się ludzie, który znajdą powiązania Marka Treli z systemem, że pracę dostał bo był resortowym dzieckiem i kwestią czasu było kiedy obejmie jakąś synekurę. Tymczasem zapracował na swoje stanowisko latami ciężkiej pracy. Pracy na prowincji, wśród prozy codzienności. Miał móc jeździć tyle ile chciał, bo w Janowie były konie pod siodło, ale okazało się, że rzeczywistość zawodowa zweryfikowała plany. Trzykilometrowe spacery w śniegu do porodu, operacje w prymitywnych warunkach, złośliwe psy. Na pewno każdy z nas ma tak codziennie. Udało mu się zapracować na zaufanie dyrektora Krzyształowicza, który mianował Marka Trelę na swego następcę. Tradycja została podtrzymana, a splendor Janowa Podlaskiego tylko się wzmocnił.

  Ta książka nie jest brukowcem, który wyciąga jakieś prywatne sprawy z życia Marka Treli. Skupia się na koniach. Wspaniałe opowieści o Pilarce, Pianissimie, El Paso i Pogromie, spodobają się każdemu, kto ceni te piękne zwierzęta. Polecam, aby wyrobić sobie większego smaka, oglądnięcie filmików na YT o koniach z Janowa, piękne są. A znawcy z całego świata patrząc na prezentację koni z Polski mieli łzy w oczach. Janów Podlaski stał się marką, a my, dzięki tej książce możemy krok po kroku śledzić jak do tego doszło. Naprawdę, gorąco polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Każde źrebię jest zagadką... W rękach hodowcy - prawdziwego szefa stadniny - spoczywa odpowiedzialność za to, jak pokieruje życiem tej istoty, która na niepewnych jeszcze nóżkach niesie niepowtarzalny zestaw genów z unikatowej puli, nazywanej naszym dobrem narodowym."

  Całkiem niespodziewanie odnalazła mnie ta książka, bardzo cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z nią. Było to interesujące, barwne i atrakcyjne zaczytanie o niezwykłej pasji, wielkiej, silnej, towarzyszącej przez całe życie, kształtujące je w piękny sposób. Miłość do koni, udział w zawodach jeździeckich, lata pracy jako weterynarz, sędziowanie podczas pokazów, hodowanie zjawiskowych i gorącokrwistych arabów. Marek Trela przez czterdzieści lat pracował w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, przez szesnaście sprawował funkcję prezesa, kontynuując cenną pracę poprzednika Andrzeja Krzyształowicza i realizując nowe wyzwania.

  Publikację rozpoczyna wzruszający opis dokonań najbardziej utytułowanej klaczy świata, Pianissimy, ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, reprezentantki koni czystej krwi arabskiej, najpiękniejszej i najstarszej rasy koni na świecie. Penny, jak była pieszczotliwie nazywana przez miłośników, pojawiać się będzie także w kolejnych rozdziałach książki, dumnie podkreślając pochodzenie i rozsławiając nazwiska osób zaangażowanych w jej ogromny sukces. Fascynująco czyta się o historii, urodzie i charakterze koni wywodzących się z Janowa Podlaskiego, licznych czempionach wprawiających w zachwyt na polskich i międzynarodowych pokazach, wyjątkowo entuzjastycznie odbieranych przez publiczność, oraz w szczególny sposób docenianych przez doświadczonych i uznanych światowych hodowców. Wspaniała polska tradycja, drogocenna wartość nie do oszacowania, ogromny kapitał marki, wielopokoleniowa praca, w której niestety nie brakowało też burzliwych i dramatycznych wojennych losów.

  Książka nie tylko dla miłośników koni arabskich, trzyma wartki rytm, wytwarza przyjemny klimat, skłania do poczucia dumy i satysfakcji, że to właśnie w Polsce dokonuje się tak spektakularnych osiągnięć w dziedzinie hodowli rasy koni uznawanych za kwintesencję piękna. Poprzez anegdoty i ciekawostki, których znajdziemy bardzo dużo, intensywnie wciąga czytelnika w świat koniarzy, uchyla rąbka wielu interesujących tajemnic, często wywołuje uśmiech na twarzy, jak i ciepło w sercu. Publikacja ma bardzo ładną oprawę graficzną, wzbogacają ją liczne ilustracje i rysunki. Znalazły się też nawiązania do nagłego odwołania Marka Treli z szefowania najstarszej polskiej stadninie koni arabskich, które spotkało się z niezrozumieniem i gwałtownymi protestami, nie tylko wśród ludzi związanych profesjonalnie i hobbystycznie z koniami.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Konie. Były, są i będą częścią mojego życia. Chociaż nie aż w takim stopniu jak bym chciała. Kilkanaście jazd konnych, kilka wizyt w stajniach i patrzenie na nie. Z daleka, na filmach czy w książkach.

  Marek Trela - bohater niniejszej książki dostał od życia wszystko to o czym ja mogę marzyć, a nawet więcej. Kiedy do tego ujrzałam, że autorką jest Ewa Bagłaj, którą pokochałam za młodzieżową serię o Broszce to oczywistym wynikiem tego dodawania było przeczytanie pozycji.

  Marek Trela - z wykształcenia weterynarz od samego początku swej kariery pracował w Stadninie Koni Janów Podlaski. Pod okiem ówczesnego dyrektora Andrzeja Krzyształowicza miał okazję się niejednokrotnie wykazać. Kiedy pewnego dnia ten sam Andrzej zaproponował mu by w przyszłości został jego zastępcą. Marek się zgodził i na wiele lat o wszystkim zapomniał. Do czasu. Pan Krzyształowicz, gdy poczuł że na niego czas powiedział, że Trela mu obiecał. Sam więc nie musiał się martwić i nikogo szukać. A Marek zaczął ciężką wieloletnią walkę o wyniesienie SK Janów jeszcze wyżej niż udało się to Andrzejowi i o utrzymanie tego. Walka momentami niezwykle ciężka, praca, która nie kończyła się po 8 godzinach i zdawanie się na intuicję, która u Treli okazała się być na najwyższym poziomie. To ON najpierw miał pod opieką jedne z najlepszych koni arabskich w Polsce tj. Eukaliptus (Bandos - Eunice/Comet)*, Bandola (Witraż - Bałałajka/Amurath Sahib) czy Etruria (Palas - Etna/Faher). Później sam został hodowcą, a pod jego pieczą urodziło się blisko tysiąc koni. Wiele z nich uzyskało tytuł Czempionatu, a wśród największych "wygranych" klacz Pianissima (Gazal Al Shaquab - Pianosa/Eukaliptus). Dwukrotnie zdobyła Trójkoronę. Do tego wiele innych nagród tak jej jak innych wyhodowanych koni czy ogólnie stadniny.

  Dbał o SK Janów jak o swoje dzieci. Niejednokrotnie śmiejąc się, że poświęca jej więcej uwagi niż pierworodnym. Jeden z jego synów również wspierał stadninę. W 2003 roku został ogłoszony najlepszym prezenterem podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Wstępował w charakterystycznej bordowej czapeczce z daszkiem.

  Wiele ciekawostek, informacji. Historia nie tylko samego Marka kiedy i skąd wzięła się u niego pasja związana z końmi, ale też ta opowiadająca o początkach hodowli arabów oraz angloarabów w Polsce i nie tylko. Trela wraz z Ewą ukazują nam nie tylko piękno konia, ale i pracę jaką trzeba włożyć by uzyskać właśnie takie ideały.

  Dla mnie miłośniczki tych pięknych zwierząt książka jest wprost idealna. Wydana w skromnej choć ślicznej twardej oprawie i wzbogacona pięknymi zdjęciami i pojedynczymi rysunkami. Czytałam z radością i ciekawością, do pewnego momentu. Pozycja zawiera też informacje z czasu zaraz po usunięciu Treli z SK Janów Podlaski, Jerzego Białoboka z SK Michałów oraz Annę Stojanowską sprawującą nadzór nad stadninami jako inspektor ANR (Agencji Nieruchomości Rolnych). To co się stało to tragedia nie tylko dla stadnin oraz dla Polski. Okazuje się, że świat też na tym ucierpi. Nie wiem czy chcę wiedzieć co będzie później. Starczy mi ten "przedsmak", bo serce ściska się na samą myśl.

  Jeśli kochasz konie, lubisz biografie, ciekawią Cię historie tworzenia pewnych miejsc i nie tylko to będzie to dla Ciebie idealna pozycja. Ja zachęcam jednak do zapoznania się choćby po to by poznać to co dla Polski było i powinno być dalej dobrem narodowym!

  Więcej na:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka jest opowieścią o hodowcy koni i wieloletnim prezesie stadniny w Janowie Podlaskim. Na początku znajduje się garść ciekawych informacji o koniach arabskich i ich historii w Polsce. Następnie poznajemy człowieka, który swoje życie związał z tymi pięknymi zwierzętami. Ukazane są liczne interesujące epizody z życia bohatera książki, ciekawostki ze stadniny janowskiej, a zwłaszcza wspomnienia o końskich czempionach pochodzących z tej hodowli oraz wielu znanych postaciach z całego świata przyjeżdżających, by je podziwiać.

  Wydawnictwo wzbogaca duża ilość zdjęć z różnych etapów życia Marka Treli, wyjątkowych rumaków, znanych gości i kupujących.

  Pozycja ta zaciekawi głównie miłośników koni i ludzi związanych z tą branżą, chociaż inni czytelnicy mogą znaleźć w niej historię interesującego człowieka traktującego swoją pracę jak pasję.

  ZJ

  żródło: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Michael Jackson. Księżycowym krokiem do gwiazd 5/5 Nasza cena:
40,86 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Michael Jackson. Księżycowym krokiem do gwiazd

Gdyby legendarny Król Popu mógł zostać twoim mentorem, który na własnym przykładzie pokazuje, jak osiągać wymarzone cele, o co chciałbyś go zapytać? Jak wykorzystywał swój czas? Co robił, żeby stać się mistrzem w dziedzinach, które go interesowały? Jak pomagał szczęściu i talentowi? W jaki sposób...
Era lotnictwa wojskowego 0/5 Nasza cena:
62,10 zł 69,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Era lotnictwa wojskowego

Lotnictwo kształtowało w dużej mierze przebieg działań zbrojnych w XX wieku. Martin van Creveld w sposób niezwykle żywy, używając swojego doskonałego stylu pisarskiego, opisuje historyczny rozwój doktryn, strategii i technologii wraz z kampaniami wojennymi na przestrzeni ponad 100 lat. Prowadzi go...
Wołynianki. Mieszkanki Wołynia Tułaczki po PRL 4/5 Nasza cena:
35,91 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wołynianki. Mieszkanki Wołynia Tułaczki po PRL

Książka Piotra Jaźwińskiego, zabiera nas do PRLu. Autor wspomina swoją rodzinę, a dokładnie rzecz biorąc Wołynianki: swoją babcię, mamę i ciocię. Narracja książki rozpoczyna się w 1939 roku ucieczką z Wołynia, a następnie przenosi się do lat 1959-68 do czasów gomułkowskiej małej stabilizacji. To...
Pod Pogańskim Sztandarem 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pod Pogańskim Sztandarem

Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy - tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich, najżarliwszych pogan Środkowej Europy. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I. Pod pogańskim...
Olgierd Budrewicz Dżentelmen w podróży 0/5 Nasza cena:
40,41 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Olgierd Budrewicz Dżentelmen w podróży

Oto książka o Olgierdzie Budrewiczu - harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK, powstańcu warszawskim. Dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu, varsavianiście i niedoszłym prawniku. Wreszcie o podróżniku, który - jak głosi tytuł jednej z jego książek - był wszędzie. A także o autorze...
Fenomen husarii 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Fenomen husarii

Husaria to jazda, która w powszechnej świadomości Polaków kojarzy się z czymś niezwyczajnym, niepospolitym, czymś co łączy w sobie cechy potęgi i piękna. To coś, co zachwyca i wywołuje dumę. Aby w pełni zrozumieć fenomen najsłynniejszego polskiego rycerstwa Radosław Sikora opisuje kluczowe elementy...
Podwieczorki u Lucyfera 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podwieczorki u Lucyfera

Zapraszamy do jedynej w swoim rodzaju, szczerej do bólu rozmowy Stalina z Hitlerem.Mesdames et Messieurs, drodzy przyjaciele, za chwilę pojawią się przed wami nasi niezwykli honorowi goście. Niegdyś przyjaciele, później śmiertelni wrogowie, obaj stworzyli na swój własny sposób ziemskie inferno dla...
Moce Wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów 5/5 Nasza cena:
37,26 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moce Wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów

Epoka Wikingów trwała aż cztery stulecia, od początku VIII do końca XI wieku. Najeźdźcy z Północy rabowali i kolonizowali kraje chrześcijańskiego Zachodu oraz wieloetnicznego Wschodu. Wierzyli, że powodzenie zapewnia im nadnaturalna moc zesłana przez bogów...
Herosi mitów germańskich. Sigurd bohater północy 0/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Herosi mitów germańskich. Sigurd bohater północy

Herosi ze starogermańskich opowieści zabijali potwory, pokonywali wrogów, zdobywali skarby i piękne kobiety. Żyli w świecie wielorękich olbrzymów, podstępnych karłów, gigantycznych węży, bezlitosnych wiedźm, widzących przyszłość wieszczów. Losem wszystkich tych niezwykłych istot rządziło...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula