Loteria

Średnia: 3.3 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Format
162x237 mm
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
160
Nasza cena: 35,08 zł 49,90 zł Taniej o: 30%

Czym jest tajemnicza loteria, bez której nie może obyć się małe miasteczko? Dlaczego nikt nie chce jej wygrać? Po co dzieci zbierają na nią kamienie? Przed Wami jedno z najważniejszych dzieł literatury amerykańskiej, wydane w formie powieści graficznej!

Niewielkie miasteczko w Stanach Zjednoczonych. Swoje idylliczne życie wiedzie w nim spokojna społeczność. Złożona jest raptem z 300 osób, więc każdy się w niej dobrze zna. Największym wydarzeniem w roku jest tajemnicza loteria, na którą zbierają się wszyscy mieszkańcy. Reprezentant każdej z rodzin wrzuca kartkę do skrzyneczki, która pamięta jeszcze początki miasta. To rytuał, którego nie można opuścić. W tym wypadku nikt nie chce jednak, by to jego wylosowano...

Oryginalna "Loteria" była opowiadaniem, które ukazało się w 1948 roku na łamach tygodnika "The New Yorker". Piętnuje ona ślepe podążanie za tradycją, konformizm oraz wykorzystywanie strachu do utrzymania kontroli. Historia napisana została przez Shirley Jackson – autorkę kultowych tytułów pokroju "Nawiedzonego domu na wzgórzu", "Zawsze mieszkałyśmy w zamku" oraz "Poskramiania demonów". Jej twórczość inspirowała pisarzy, takich jak Stephen King czy Neil Gaiman.

Obecnie "Loteria" uznawana jest za jedną z najważniejszych pozycji w literaturze amerykańskiej. Jej początek nie był jednak łatwy i spotkał się z krytyką czytelników. Wielu z nich zdecydowało się nawet na anulowanie prenumeraty tygodnika. Warto samemu się przekonać, co tak bardzo podzieliło opinie ludzi.


O autorze

W tym wypadku mamy do czynienia z nietypowym wydaniem "Loterii" w formie pełnej detali powieści graficznej. Za jej przygotowanie odpowiedzialny jest znany ilustrator Miles Hyman, prywatnie wnuk Shirley Jackson. Podszedł ON do tego arcydzieła z odpowiednią czcią, a przy tym pokusił się o nadanie mu nowych elementów, które odświeżyły przeszło 70-letnią historię. Jego "Loteria" jest czymś więcej niż komiksową adaptacją, to forma sztuki nieurągająca oryginałowi. Plansze Hymana nadały opowiadaniu przerażającą obrazowość i dały pretekst do ponownego zapoznania się z historią.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo rzadko sięgam po komiksy. Żeby tak się stało, musi być ON autorstwa jednego z moich ulubionych pisarzy, albo jego opis musi mnie bardzo mocno zaintrygować. I właśnie tak stało się w przypadku „Loterii” - graficznej adaptacji jednego z najsłynniejszych opowiadań Shirley Jackson.

  Shirley Jackson urodziła się 14 grudnia 1916 w San Francisco. Studiowała na University of Rochester i Uniwersytecie w Syracuse, gdzie wydawała kampusowe pismo humorystyczne. W 1948 wydała swoją pierwszą powieść. Jest również autorką scenariuszy, esejów i książek dla dzieci. Zmarła 8 sierpnia 1965 w North Bennington w stanie Vermont z powodu niewydolności serca.

  Miles Hyman urodził się 1962 roku. Ilustrator, malarz, autor komiksów. Uczył się rysunku oraz technik drukarskich najpierw w The Buxton School i na Wesleyan University, by zakończyć edukację w słynnej Ecole des Beaux-arts w Paryżu. Zaczął wystawiać swoje obrazy jeszcze w trakcie studiów, a jego pierwsze prace opublikowane zostały w 1987 roku w komiksowym wydawnictwie Futuropolis. Jest wnukiem Shirley Jackson.

  Małe, idylliczne amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą...

  Zacznę od tego, że nie czytałem oryginalnego opowiadania i nie wiem, na ile ten komiks oddaje ducha i klimat literackiego pierwowzoru. Może to i nawet lepiej, ponieważ dzięki temu mogę ocenić tę książkę, jako niezależne dzieło. „Loteria” rozpoczyna się od przedmowy autorstwa Milesa Hymana, prywatnie wnuka Shirley Jackson, w której wyjaśnia on, jak doszło do tego, że ten komiks w ogóle powstał. Dalej mamy spis głównych postaci występujących w tej książce, co znacznie ułatwia potem lepsze zrozumienie fabuły tej lektury. Następnie przechodzimy do głównego dania. W „Loterii” nie znajdziemy zbyt wielu dialogów, a cała historia ukazana jest na mrocznych rysunkach, których co ciekawe autorem jest również wnuk pisarki. Muszę przyznać, że wykonał ON kawał dobrej roboty. Ilustracje są niezwykle ciekawe i bardzo wyraziste. Od pierwszej strony czuje się, że coś wisi w powietrzu, a sądząc po minach i spojrzeniach bohaterów, możemy się domyślać, że nie będzie to nic radosnego. Wisienką na torcie jest zakończenie, które jest niezwykle mocne i poruszające.

  „Loteria” to rewelacyjny komiks, którego przeczytanie zajęło mi góra dwadzieścia minut. I to jest właśnie jeden z dwóch minusów tej książki. Szkoda, że nie jest ona trochę dłuższa, ponieważ gdyby miała ON kilkadziesiąt stron więcej, moglibyśmy mocniej związać się z bohaterami, co z kolei spowodowałoby, że zakończenie zrobiłoby jeszcze większe wrażenie. Drugą wadą tej lektury jest to, że tak naprawdę nie dowiadujemy się skąd wzięła się tytułowa loteria i dlaczego rok w rok w tym miasteczku odbywa się to wydarzenie. Ale jeżeli przymkniemy oko na te niedoskonałości, to dostaniemy króciutką, ale naprawdę wciągającą historię. Jeżeli jeszcze jej nie czytaliście, to śmiało po nią sięgnijcie. Warto.

  Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wreszcie zapoznałem się z publikacją, a raczej jej adaptacją która wywołała niemałe zamieszanie, w roku w którym powstała. Niedługi tekst który z miejsca uznano za kontrowersyjny i prawie zakazano publikacji tegoż. Chodzi tu oczywiście o tytuł „Loteria” amerykańskiej pisarki Shirley Jackson. Chociaż zapoznałem, to może za dużo powiedziane, bowiem jest to „zaledwie powieść graficzna”.

  O publikacji możemy przeczytać, że:

  Małe, idylliczne amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą...

  I tyle. Jestem może nieczuły, nie rozumiem zamysłu autora, ale zupełnie nie pojmuję przesłania tego komiksu. Oszczędny w słowach, obrazy też jakoś nie przemawiają do mnie. Sama treść opowiadania jest znakomita, ale przekaz w formie „obrazków” zupełnie do mnie nie trafił. Wnuk pisarki adaptował to opowiadanie, jednak jego adaptacja jest po prostu nudna. Owszem okładka każe nam wierzyć że jest do arcydzieło. Ale – jeszcze raz zaznaczam – cały czas chodzi o tekst Jackson, nie o adaptację jej wnuka. Tak że podsumowując. Opowiadanie tak, komiks nie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeden dzień z życia społeczności małego amerykańskiego miasteczka, gdzie co roku dochodzi do loterii, w której nikt nie chce zostać zwycięzcą...

  Jestem mocno rozczarowana tym tytułem - podejrzewam, że akurat w tym przypadku opowiadanie wywarłoby na mnie większe wrażenie. Zdecydowanie brakuje mi tu tekstu - kilka wypowiedzi to bezapelacyjnie za mało. Zdaję sobie sprawę z tego, że w tym przypadku pewnie czytelnik miał zostać poruszony samym obrazem - owszem, zakończenie jest smutne i sugestywne, chociaż nadal nie wiem, czy zadziało się coś po finalnej scenie, więc zabrakło mi tej informacji.

  Jak wiadomo - o gustach się nie dyskutuje, więc jednym "Loteria" spodoba się, a innym nie. Mnie nie dość, że nie skradła serca sama treść, to ilustracje także nie zachwyciły. Grafika utrzymana jest w bardzo ciemnej kolorystyce, przypominającej nieco komiksy sprzed lat, i całe szczęście, że na samym początku umieszczono spis wszystkich bohaterów, bo niestety są oni do siebie tak podobni, że inaczej nie odróżniłabym ich.

  Ta historia nie przeraziła mnie, ale utwierdziła w przekonaniu, że sposób myślenia zależy od punktu siedzenia. Lubimy oceniać i ferować wyroki, dopóki nie zaczyna to dotykać nas... Wtedy nagle jesteśmy oburzeni otaczającą niesprawiedliwością. Tak często idziemy za głosem większości, kompletnie nie zastanawiając się nad sensem tego działania. Owa adaptacja opowiadania daje do myślenia.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „SZCZĘŚLIWCY”

  Któż z
  nas nie zna prozy Shirley Jackson? (jeśli w tym momencie podrapaliście się w głowę, radzę wygooglować sobie jej nazwisko i udawać, że zawsze ją kojarzyliście) „Nawiedzony dom na wzgórzu”, jej najsłynniejsze dzieło, to już prawdziwa legenda literatury grozy, którą znać powinien każdy szanujący się fan horroru i klasyki po prostu. Teraz twórczość autorki możecie poznać w nieco innej, bo komiksowej formie. Ale i w tej formie historia wypada znakomicie, a co więcej, naprawdę satysfakcjonuje.

  Każdy zna takie miasteczka, jak to. Tu wszyscy znają wszystkich, każdy wie o każdym wszystko, a wszystko wydaje się idealne, ale to tylko fasada. Wszyscy drżą bowiem przed doroczną loterią. Rok w rok nazwiska mieszkańców trafiają do drewnianego pudełka. Wylosowane zostaje tylko jedno, ale do czego? I co czeka „szczęśliwca”?

  Loteria to jeden z bardziej znanych utworów Shirley Jackson. Po raz pierwszy w formie opowiadania pojawił się w roku 1948 – roku, kiedy to autorka debiutowała powieścią „The Road Through The Wall” – a teraz wraca w formie powieści graficznej. I to nie byle jakiej, bo stworzonej przez Milesa Hymana, malarza, ilustratora pracującego np. dla „The New York Times", „Le Monde” czy marki Louis Vuitton, autora [Adres usunięty]. komiksu „Black Dhalia”, a co ważniejsze wnuka samej Shirley Jackson. Czy taki album mógł się nie udać?

  Nie. Owszem, można zepsuć dosłownie wszystko i wcale nie trzeba się przy tym starać, jednak szanse na to w tym wypadku były bardzo małe. I ostatecznie powstał kawał świetnego komiksu, który z szacunkiem podchodzi do kultowego pierwowzoru. Hyman stworzył dzieło satysfakcjonujące zarówno jako adaptacja prozy autorki cenionej przez samego króla horroru Stephena Kinga, jak i po prostu graficzna powieść grozy. Scenariusz jest świetny, ale przy tak znakomitym materiale źródłowym niczego innego nie można się było spodziewać. Dobre tło obyczajowe, dobre, niespieszne tempo akcji, konkretnie nakreślone postacie, a wreszcie to, co najważniejsze: klimat, który jest po prostu świetny. Wszystko to daje naprawdę znakomitą lekturę.

  Ale nie oszukujmy się, przede wszystkim liczą się tu ilustracje. Dla samej opowieści można by przecież przeczytać pierwowzór. Jednak ilustracje Hymana są po prostu świetne. Dość proste, ale realistyczne, nastrojowe i znakomicie oddające zarówno mrok, jak i klimat Ameryki sprzed niemal wieku. A wszystko to ładnie wydane i edytorsko dopracowane. Fanom prozy Jackson i miłośnikom horrorów polecam „Loterię” z czystym sercem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Myles Hyman
 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 160
 • Format: 162x237 mm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366335677
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Shirley Jackson's The Lottery: The Authorized Graphic Adaptation
 • Tłumacz: Mira Michałowska
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 978-83-66335-67-7
 • EAN: 9788366335677
 • Wymiary: 16.0x25.0x2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Słoneczna loteria 4/5 Nasza cena:
35,08 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słoneczna loteria

„Dick w swych najlepszych książkach opisuje przyszłość, która jest nam zarazem znana i niewyobrażalna”. – „The New York Times Book Review”„W Słonecznej loterii z pozoru wszystko jest jasne. To świat przyszłości, w którym porządek społeczno-polityczny oparto na gigantycznym generatorze losowym....
Wymyśliłam Cię. Irena Jarocka we wspomnieniach 0/5 Nasza cena:
41,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wymyśliłam Cię. Irena Jarocka we wspomnieniach

Irena Jarocka była niezwykła. Nie tylko koncertowała u boku takich gwiazd jak Charles Aznavour, Mireille Mathieu, Michel Sardou, Enrico Macias czy Michael Bolton, w Polsce zaś z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera, ale też cechowało ją wyjątkowo dobre serce. Włączyła się w...
Artemizja 3/5 Nasza cena:
41,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Artemizja

Fascynująca historia jednej z pierwszych malarek Europy. W dniu, w którym Artemizja Gentileschi głośnym krzykiem oznajmia swoje przyjście na świat, Caravaggio zaczyna osiągać pozycję jednego z najważniejszych malarzy epoki. Orazio, ojciec dziewczynki, należy do grona jego uczniów. Nie osiągnie...
Janusz Majewski. Film - Kobieta jego życia 0/5 Nasza cena:
38,03 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Janusz Majewski. Film - Kobieta jego życia

Pierwsza biografia Janusza Majewskiego – reżysera, scenarzysty i pisarza. W ruchomym obrazie zadurzył się, potem zakochał, wreszcie rozmiłował i trwa w tej miłości, z którą jest mu dobrze. To kobieta jego życia... Od dzieciństwa towarzyszy mu przeczucie, że kino to będzie jedna z najlepszych...
Święte gry 5/5 Nasza cena:
43,31 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Święte gry

Mistrzowski thriller, okrzyknięty hinduską wersją Ojca chrzestnego i obsypany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Epicka, wielowątkowa opowieść o przyjaźni i zdradzie, przemocy i wielkiej miłości – oraz o współczesnym Bombaju. Serial na podstawie książki dostępny w serwisie Netflix....
Historia Ireny Sendlerowej 0/5 Nasza cena:
37,27 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historia Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa całą wojnę pomagała Żydom. Organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta; umieszczała je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich. Za tę działalność uhonorowano ją wieloma odznaczeniami, została Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, damą Orderu Orła Białego...
Podróż na okręcie Beagle 5/5 Nasza cena:
34,73 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podróż na okręcie Beagle

Dziennik wyprawy, która zmieniła oblicze świata. Pod koniec grudnia 1831 roku angielski okręt „Beagle” pod dowództwem kapitana Roberta Fitzroya wypłynął z portu w Plymouth, aby sporządzić mapy wybrzeża Ameryki Południowej. W podróż wyruszył również dwudziestodwuletni ambitny i świetnie wykształcony...
Mała matura 5/5 Nasza cena:
37,43 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mała matura

Pełna humoru i ciepła, barwna opowieść o dorastaniu w sielskim, beztroskim i europejskim Lwowie jest preludium do tragicznych wydarzeń wojennych. Dwaj następujący po sobie okupanci - Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do...
Wojna i terpentyna 0/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojna i terpentyna

Niezwykły fresk. Opowieść o małym bohaterze podczas wielkiej wojny, który marzył o tym, by zostać artystą. Na krótko przed śmiercią Urbain, dziadek Stefana Hertmansa, przekazał mu kilka zapisanych zeszytów - dzienniki, w których zapisał swoje życie. Wnuk obiecał, że zrobi coś z tym materiałem, choć...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula