"Literatura faszystowska w obu Amerykach" to naśladująca słowniki literackie encyklopedia pisarzy, którzy... nie istnieli - zbiór anegdotycznych biografii zmyślonych profaszystowskich autorów, będący swego rodzaju parodią niechlubnych nurtów w literaturze Ameryki Łacińskiej. Książka, choć przepełniona inteligentnym humorem, nie zawsze skłania do śmiechu. W tej nietypowej formie autorowi udało się zawrzeć refleksje na temat literatury i polityki oraz ich wzajemnego przenikania się. Popis tej samej pomysłowości, fantazji i swady, którymi zachwycili się czytelnicy "Dzikich detektywów". - miłośnicy twórczości Roberto Bolano nie mogą się doczekać tej premiery - książka jeszcze dziksza niż "Dzicy detektywi" - przewrotne studium latynoamerykańskiej fascynacji faszyzmem
-
Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Franciszek K. w dniu 2017-06-30Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąKsiążka, która przekonuje nas, że styl encyklopedii jak najbardziej nadaje się do opowieści o miłości. Tematyka jest dużo bogatsza niż miłość, ale miłość u Bolano zawsze mnie urzeka. Jest bowiem jakoś bardzo na uboczu, zaplątana między opowieść o pisarzu, który za istotę literatury miał kryptografię, a losy szalonego katolickiego filozofa.
Książka jest zbiorem biografii fikcyjnych faszystowskich pisarzy z obu Ameryk. No i tak opisana faktycznie brzmi trochę nudno, ale fascynujące są szczegóły. Nieistniejące sześciuset stronicowe powieści zostają streszczone w dwóch zdaniach, a reszty tylko się domyślamy, luki dopełniać musi wyobraźnia. Mamy też groteskę, opowieści o pojedynkach, jak już wspomniałem: o miłości, wojnie, rewolucji. To co ciekawe ukazuje się tylko na chwilę i znika, spostrzegamy jedynie przebłyski. Czytanie Bolano to generalnie ćwiczenie własnej uwagi, stopniowe uświadamianie sobie, że to co piękne lub ważne gubi się zazwyczaj w monotonii rozbudowanej narracji o całym świecie i całej literaturze.
Bodaj Stephen King napisał kiedyś, że rola miłośnika tanich filmów grozy polega na wyławianiu pereł w szambie. Wizja świata, którą roztacza Bolano zdaje się czasem przeniesieniem tej metafory na całość naszego doświadczenia życia. Jeżeli kogoś taka perspektywa całkiem odstręcza zapewne nie spodoba mu się ta ani żadna innego jego książka (może „Dzicy detektywi” są najbardziej przystępni). Dla każdego jednak kto chce się zmierzyć z nową wspaniałą literaturą naszych czasów, myślę, że to trochę takie must have. Oczywiście ta książka nie jest może tak wybitna jak choćby „2666”, ale wiele jej nie brakuje, jest niezwykle frapująca. Wystarczy, że czytelnik odnajdzie w sobie detektywa który w notkach encyklopedycznych próbuje odnaleźć blask, miłość i ukrytą strukturę wszechświata.
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 55352401049KS