Listy niezapomniane

Autor:

Shaun Usher

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
16,5x23,5 cm
Rok wydania
2015
Wydawnictwo
Ilość stron
416
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
od 28,62 zł
Nasza cena: 41,42 zł 49,90 zł Taniej o: 17%

Korespondencja godna szerszego grona odbiorców.

Zbiór ponad stu wyjątkowych, najciekawszych i najważniejszych listów w historii ludzkości:

~ Aplikacja Leonarda da Vinci szukającego pracy,
~ Ostatni list Wisławy Szymborskiej,
~ List, w którym zabójca Johna Lennona pyta eksperta, ile może być warta płyta, którą eks-Beatles podpisał dla niego w dniu morderstwa,
~ Podziękowania product managera firmy Campbell skierowane do Andy’ego Warhola, który przyczynił się do promocji puszek zupy pomidorowej,
~ Pożegnanie japońskiego kamikadze z dziećmi napisane tuż przed misją,
~ List Mario Puzo do Marlona Brando z propozycją zagrania w Ojcu chrzestnym,
~ List 14-letniego Fidela Castro do prezydenta Roosevelta z prośbą o przesłanie dziesięciu dolarów,
~ Apel o pokój wystosowany przez Mahatmę Gandhiego do Adolfa Hitlera...

...i wiele innych, równie fascynujących.

Listy niezapomniane to poruszające świadectwo umierającej sztuki korespondencji, w której przez wieki odbijały się całe piękno, finezja, smutek i radość naszej cywilizacji.


***

Wielce Szanowny Czytelniku,

trzymasz oto w rękach książkę wyjątkową, do tego – wyjątkowo wspaniałą.

Znajdziesz w niej listy przejmujące, wzruszające i pełne humoru. Wejdziesz do intymnego świata adresatów i nadawców. Dasz się uwieść i zaskoczyć. Przyjrzysz się charakterowi pisma Kuby Rozpruwacza. Poznasz przepis na babeczki królowej Elżbiety II. Zauważysz, że Louis Armstrong stworzył swoją własną interpunkcję. Ale przede wszystkim zatopisz się w lekturze tak bardzo, że po jej zakończeniu sam zechcesz napisać do kogoś tradycyjny list. Zakład?

Z poważaniem

Michał Nogaś, Program III Polskiego Radia

PS Nick Cave zawsze ma rację!

***

Drodzy Czytelnicy! Nie dajcie sobie wmówić, że nie należy czytać cudzych listów: te przeczytacie ze wzruszeniem, rozbawieniem, zaskoczeniem, ciarkami na plecach i niebywałym pożytkiem poznawczym. Opowiadają one bowiem fascynującą historię: historię nas samych. Polecam gorąco.
- Michał Rusinek

To szczególna sytuacja, kiedy możemy przeczytać listy innych osób, do tego pisane ręcznie i na papierze. Dla nas, uwikłanych w sieć szybkiej komunikacji cyfrowej, zbiór ten może się stać inspiracją do przewartościowania stosunku do świata i zmiany tempa życia. Może być także ciekawą przygodą literacką, z której wyniesiemy coś cennego.
- Mela Koteluk

Ludzkości portret własny, jakiego nie było. Na pożegnanie epoki analogowej korespondencji, w której wszystko, co najważniejsze, opowiadaliśmy sobie w listach.
- Juliusz Kurkiewicz, 'Książki. Magazyn do Czytania' i 'Gazeta Wyborcza'

Niezwykła lektura! Od listów zebranych w antologii Shauna Ushera nie sposób się oderwać. To książka tym cenniejsza, że być może najmłodsze pokolenie już wkrótce zapomni, że istniało coś takiego jak papier, koperta i znaczek.
- Magda Umer

Zdarzają się tu listy zabawne, błyskotliwe, śmieszne. Bardzo wiele jest prawdziwie wzruszających. Wszystkie – są fascynującym świadec¬
twem swoich czasów.
- Łukasz Modelski, 'Twój Styl'

Zdumiewające kompendium starodawnej i nowoczesnej korespondencji – zabawnej, tragicznej, przenikliwej, wiekopomnej, lirycznej, romantycznej i zaczepnej. To dla mnie książka roku. Nie będziecie się mogli oderwać.
- Stephen Fry

Literacki odpowiednik bombonierki – uzależniająca przyjemność dawkowana kawałek po kawałku...
- 'The Sunday Times'

****

Shaun Usher jest twórcą popularnego bloga www.lettersofnote.com. Jego decyzja, aby poświęcić się opiece nad korespondencją, jest interesująca szczególnie dlatego, że sam regularnie wysłuchuje pretensji przyjaciół, rozdrażnionych jego niezdolnością do odpowiadania na telefony, e-maile i, nieco rzadziej... listy. Mieszka w Wilmslow z żoną Kariną i dwoma synami. Listy niezapomniane to jego pierwsza książka, wkrótce ukaże się kolejna część.
Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  23 z 37 osób uznało recenzję za przydatną

  W dobie Internetu, zaawansowanych technologii, ogólnej komputeryzacji, sztuka pisania listów bardzo szybko zanika. Nie mówię tutaj o elektronicznych wiadomościach, które napiszemy parę w chwil, a po paru sekundach są już u adresata. Ludzie starszego pokolenia lubowali się w wyciąganiu kawałka papieru, spisywaniu swoich myśli, opisywaniu kolejnych dni. Lubili się tym dzielić z innymi, niekiedy omawiali ważne sprawy, informowali bliskich o wydarzeniach z życia. W dzisiejszym świecie gdzieś to zanikło, a często bywa tak, że kontakt rodziców z dziećmi ogranicza się do krótkich sesji na Skype. Shaun Usher postanowił przypomnieć nam jak to jest pisać listy i zebrał w jedną książkę listowne rozmowy najważniejszych osobistości dawnych czasów jak i te zwykłe, czułe - od matki do dziecka, czy od kochającej żony, do męża.

  "Listy niezapomniane" są bardzo specyficzną książką, której w recenzji nie można poświęcić za wiele miejsca. Jak mamy oceniać zbiór listów? Jak w ogóle można pisać o czymś, co już na stałe wpisało się w naszą kulturę. W książce Ushera znajdziemy listy Einsteina, Hemingwaya, Castro, Darwina, da Vinci, Dostojewskiego, Presleya i wielu, wieeelu innych. Niekiedy listy są bardzo intymne, prywatne i czułe. Inne natomiast bawią i zatrważają. To specyficzna kolekcja korespondencji, która zachwyci każdego.

  To co zachwyca to oryginalność książki. Autor postawił na dołączanie, w miarę możliwości, do każdego listu autentycznego skanu listu. Bez żadnych poprawek, naświetleń czy filtrowania. Na zdjęciach możemy podziwiać listy w ich oryginalnym wyglądzie - styl pisma, interpunkcja. Nawet jakość papieru może rzucić się w oczy! Tam, gdzie nie było możliwości dołączenia listu, autor postawił na umieszczenie kopii obrazów czy fotografii przedstawiających autorów konkretnego listu. Z miejsca utożsamiamy zdjęcie z listem - po samym tekście możemy wywnioskować jaki dana osoba miała temperament, jaka była na co dzień, jaki miała stosunek do ludzi, czy była życzliwa, czy jednak opryskliwa i ciężka w obyciu? Dzięki zdjęciom możemy pójść odrobinę dalej i wyobrazić sobie autora takiego, jaki był naprawdę. To niesamowite doświadczenie!

  Osobny ukłon należy się tłumaczowi książki, Jakubowi Małeckiemu, który wykonał kawał dobrej roboty! Sądzę, że praca nad tą książką była kwintesencją zawodu Pana Jakuba. Różnorodność listów, mieszany styl - to wszystko sprawiło, że praca nad tłumaczeniem była niezwykle ciężka, ale jakże satysfakcjonująca po jej zakończeniu. Małecki świetnie oddał to, co mieli na myśli autorzy listów - w każdym z nich czujemy, że pisał je ktoś inny. Wszystkie wywołują w nas określone emocje, co nie jest łatwą sztuką, jeśli chodzi o idealne odzwierciedlenie oryginału. Brawo!

  To co może przeszkadzać nam, Europejczykom, to nastawienie książki na kulturę amerykańską. Listy z innych zakątków świata są obecne w "Listach niezapomnianych", ale jest ich jak na lekarstwo. Większość dotyczy osób znanych mniej lub bardziej, które swoje życie związały ze Stanami Zjednoczonymi - mam nadzieję, że w kolejnej części będzie ciut więcej listów z choćby naszego podwórka.

  Cóż mogę więcej rzec? Każdy powinien mieć tę książkę w domu. Wszyscy z nas, choćby raz w życiu napisali list w formie papierowej - nawet się nie przyznawajcie, że tego nie zrobiliście! "Listy niezapomniane" to książka przesiąknięta klimatem dawnych lat, pokazująca, jak ważna w dawnych czasach była korespondencja między ludźmi. Książka niesamowita, trafiająca do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Świetnie będzie prezentowała się na każdej półce, jednak to co najważniejsze, jej treść, to klasa sama w sobie. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  17 z 29 osób uznało recenzję za przydatną

  Jak dla mnie Listy to jedna z książek roku. Brzmi górnolotnie, ale dawno przy żadnej lekturze nie poszerzyłam tak swojej wiedzy o historii literatury, świata, polityki. Najbardziej urzekł mnie chyba list Jacka Kerouaca do Marlona Brando z zapytaniem, czy ten nie zagrałby w ekranizacji ,,W drodze”. Marlon nigdy nie odpisał :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  16 z 29 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka dobra na każdą okoliczność i każdy nastroj. Jej różnorodność gwarantuje zadowolenie każdego, kto po nią sięgnie, a jak już to zrobi - nie ma szans, że się od niej oderwie. Ja akurat czytałem metodą ,,na chybił trafił", bo sprawiało mi to większą frajdę. Jestem pod wrażeniem transkrypcji i pomysłu w ogóle. Wymyślić to jedno, ale jeszcze zebrać te listy do kupy i tak pięknie wydać, to już jest wyczyn.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  14 z 28 osób uznało recenzję za przydatną

  Kalejdoskop historii, ludzi, czasu. ,,Listy niezapomniane” uświadamiają, że ludzkie losy są bardzo różne, a słowa mają wielką moc. Nie sposób wymieniać wszystkich historii, jakie Shaun Usher przez 4 lata zebrał do swojej kolekcji zaklętej w listach, ale po prostu jest tak, że jak tylko zajrzysz do pierwszego, musisz wiedzieć jakie są inne.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  13 z 28 osób uznało recenzję za przydatną

  Listy niezapomniane, czyli korespondencja godna szerszego odbiorcy to zbiór 126 listów, które zostały napisane przez różne wybitne, utalentowane, a także zwyczajne, skromne osoby na przestrzeni setek lat. Są to listy naprawdę godne uwagi, poruszające wiele tematów.

  Można w nich znaleźć między innymi takie lity jak:

  • List Mario Puzo do Marlona Brando z prośbą o zagranie w Ojcu Chrzestnym

  • List małego Fiedela Castro do prezydenta USA z prośbą o przesłanie 10 dolarów

  • Pożegnalny list Wirginii Wolf przed popełnieniem samobójstwa

  • List Iggy’ego Popa do jego fanki

  • List Elvisa Presleya do prezydenta USA

  i wiele, wiele innych.

  Każdy list ma w sobie coś niesamowitego. Każdy przekazuje nam emocje, które towarzyszyły jego autorowi przy pisaniu. Czytając je, możemy przenieść się na chwilę do przeszłości, wkraść się w życie ich autorów i poczuć się, jakbyśmy żyli w tamtych czasach. Wiadomo, jedne listy są bardziej ciekawe, drugie mniej, ale wszystkie zasługują na uwagę. Do każdego listu dodana jest krótka adnotacja, dzięki które możemy poznać okoliczności jego powstawania. Dodatkowo, co jest wielką zaletą, w książce umieszczone są oryginalne zdjęcia tych listów. Jeśli było to niemożliwe, zostały umieszczone zdjęcia autora lub tego, o czym pisał. Pozwala to ujrzenie pisma osób, które napisały dany list, co jest naprawdę wspaniałe. Charakter pisma, sposób pisania jest czymś bardzo intymnym, mówiącym wiele o danej postaci, a przeglądając Listy mamy okazję przeglądać również te pismo. Cudownie.

  Shaun Usher wykonał kawał niezłej roboty zbierając wszystkie te listy w jedno miejsce wraz z fotografiami ich oryginałów. Jednak równie duże brawa należą się Jakubowi Małeckiemu, który wszystkie te listy przetłumaczył na język polski. I to nie byle jak. Pan Małecki starał się zachować formę, stylistykę i interpunkcję taką, jak w oryginale, aby jak najlepiej oddać treść oaz emocje tych listów. Udało mu się to znakomicie.

  Listy niezapomniane to niesamowity album listów, z którym każdy powinien się zapoznać. Można usiąść i przeczytać wszystkie na raz, ale można także delektować się nimi i czytać je co jakiś czas. Ja polecam tę drugą formę.

  Oceniam 6/6.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Listy niezapomniane. Tom 2 5/5 Nasza cena:
41,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy niezapomniane. Tom 2

Korespondencja godna szerszego grona odbiorców Drugi tom Listów niezapomnianych to kolejny bogaty i inspirujący zbiór korespondencji, który przypomina nam, jak wiele z tego, co ważne w naszym życiu, uwieczniamy w listach. Odkryj: ~ pożegnalną notatkę Richarda Burtona skierowaną do Elizabeth...
Listy 0/5 Nasza cena:
38,24 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy

Dramatyczna historia życia jednego z największych polskich pisarzy opowiedziana w listach. To więcej niż świadectwo. To fascynująca opowieść o miłości, przyjaźni, pisaniu i walce o własne miejsce w literaturze i świecie. Marek Hłasko swoimi listami napisał jedną ze swoich najlepszych powieści....
Listy starego diabła do młodego - Audiobook mp3 0/5 Nasza cena:
16,50 zł 22,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy starego diabła do młodego - Audiobook mp3

Jedna z dwóch wydanych przez wydawnictwo Media Rodzina klasycznych książek filozoficzno-teologicznych autora sławetnego cyklu "Opowieści z Narnii", C.S. Lewisa. Korespondencja między młodym diabłem i jego wujem zawiera wiele "przydatnych" podpowiedzi i wskazówek, które mają "pomóc" początkującemu...
Niezapomniane twarze 0/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niezapomniane twarze

Inspirowane wspomnieniami opowiadania Witolda Kieżuna, powstańca warszawskiego, znanego ekonomisty, autora "Patologii transformacji". Na książkę składa się 17 opowiadań pisanych przez autora podczas wielu lat pobytu poza Polską. Czasowo obejmują one okres od roku 1938 do 1989. Zbigniew Herbert tak...
Kurt Vonnegut Listy 0/5 Nasza cena:
36,47 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kurt Vonnegut Listy

NIEZWYKŁA KOLEKCJA OSOBISTEJ KORESPONDENCJI KURTA VONNEGUTA NOSZĄCA WSZELKIE CECHY JEGO WYJĄTKOWEJ PROZY Bogaty zbiór listów korespondencji powstających przez całe dorosłe życie pisarza, to w większości niepublikowane wcześniej listy do bardzo różnych adresatów: rodziny, przyjaciół, krytyków,...
Listy 0/5 Nasza cena:
55,17 zł 64,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy

"Opracowali Bill Morgan i David StanfordJacka Kerouaca i Allena Ginsberga — pisarzy, ikony kultury, najbardziej znanych przedstawicieli „beat generation” — łączyła nie tylko wrażliwość artystyczna, ale także głęboka, wieloletnia przyjaźń. Dzięki ogromnemu zbiorowi korespondencji przyjaźń ta ukazuje...
Listy do młodego poety 0/5 Nasza cena:
15,77 zł 19,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy do młodego poety

Książka zawiera kilka listów Rilkego do Franza Kappusa, który wysłał poecie swoje wiersze. Rainer Maria Rilke (1875-1926) - wybitny austriacki poeta, twórca liryki symbolistycznej, pozostawił po sobie również obszerną korespondencję. Zgromadzone w tomie listy stanowią swoiste credo poetyckie autora.
Listy do Jerzego Turowicza 1947-1960 0/5 Nasza cena:
24,99 zł 29,40 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy do Jerzego Turowicza 1947-1960

Nie od dzisiaj wiemy, że Andrzej Bobkowski był epistolografem radykalnym, dążącym do wykorzystania wszystkich możliwości, jakie daje list. Jego korespondencja z redaktorem „Tygodnika Powszechnego” nie tylko to potwierdza, ale pozwala też zajrzeć za kulisy współpracy Bobkowskiego z krakowskim...
Listy. Tom 1 0/5 Nasza cena:
51,00 zł 60,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy. Tom 1

Pierwszy tom korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi oraz tzw. wrogami obejmuje m.in. dziecięce dopiski do listów Stanisława Witkiewicza ojca, listy do Bronisława Malinowskiego, do matki – Marii Witkiewiczowej, do Ireny Solskiej, Stefana Żeromskiego,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula