Lewisville

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
392
Rok wydania
2020
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,19 zł
Nasza cena: 31,44 zł 36,99 zł Taniej o: 15%

Powieść oparta na faktach. "Lewisville" autorstwa Alexandry Tidswell to historia o kobiecie, która była w stanie poświęcić niemalże wszystko, aby uzyskać to, czego pragnęła. Zanurz się w cudownej opowieści rodem z angielskiej prowincji i zobacz, z czym może wiązać się chęć podążania za marzeniami.

Martha Grimm jest obecnie zamożną i jedną z bardziej szanowanych dam w Wellington. Jednak nikt nie wie, jak bolesna tajemnica kryje się za pięknymi strojami i wszechobecnym bogactwem. Tylko jedna osoba jest świadoma tego, co miało miejsce, zanim Martha uzyskała tak bardzo upragniony szacunek. Jest to jej córka ? Mary Ann. Dziewczyna widziała długą i krętą drogę, jaką jej matka musiała pokonać, aby znaleźć się w tym miejscu. Tylko ona zna przeszłość swojej matki i wie, jak wiele musiała ona poświęcić.

Martha Grimm przyszła na świat w niewielkiej, wynędzniałej wiosce Willoughby w hrabstwie Warwickshire. Tym, co odróżniało ją od innych ludzi, była ogromna odwaga, aby marzyć o lepszym, bogatszym życiu i nie bać się podążać w stronę tych marzeń. Nikt nie wiedział, jak wiele przeciwności czekało ją na drodze do spełnienia tych pragnień. Nikt nie wiedział, jak wiele trudnych decyzji musiała podjąć, aby wyrwać się z nędznego domu rodzinnego.

Pokonując kolejne przeszkody, znalazła się w Nowej Zelandii, gdzie ludzie nie znają jej przeszłości. Nie wiedzą nic o tych, których zostawiła za sobą, ani o tym, jaką cenę musieli oni zapłacić, aby Martha mogła podążać za swymi marzeniami o opuszczeniu prowincji i życiu w bogactwie.

A za sobą Martha zostawiła rodzinę, która została rozdzielona przez ambicje młodej kobiety i która sama musiała zmagać się z trudnościami, które przynosiło jej życie. Niemal dwa wieki później sekrety tej rodziny ujrzą światło dzienne.

Alexandra Tidswell ? nowozelandzka pisarka i była dyplomatka. Od zawsze pasjonowała ją historia Nowej Zelandii, a także kultura tego kraju. "Lewisville" jest jej pisarskim debiutem.
Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "opowieść o ucieczce, stracie i zaczynaniu życia na nowo, typowa dla wielu emigrantów na całym świecie."

  Martha nie mogła iść do szkoły, nie nauczyła się czytać i pisać, musiała pomagać matce. Była najstarszą z rodzeństwa i tak należało. Ale Martha chce być kimś, coś osiągnąć (najlepiej mnóstwo kasy). Stety niestety zaczyna od męża gamonia i rodzenia dzieci. Później jest już tylko smutniej. Mąż kończy w więzieniu a Martha jedzie do Londynu zarobić pieniądze. Porzuca dzieci, które ostatecznie wychowa przytułek. Brnie w kłamstwa, wykorzystuje ludzi, tworzy swoją nową przeszłość na potrzeby przyszłości. Wszystko w myśl zasady "po trupach do celu". Jest chciwa i zła. Tak, ta historia jest trudna do zrozumienia, wywołuje gniew i smutek. Osobiście nie rozumiem jak kłamstwa i chęć stworzenia "nowej ja" mogą prowadzić do takich zachowań. Trudno to jednak oceniać, czasy są nam zupełnie obce. Książka jest jednak od wzbudzania emocji, dlatego ja nie będę jej przekreślała tylko dlatego, że irytuje mnie jej główna bohaterka. Powieść ma bowiem średnie oceny. Czyli, że u mnie ma całkiem dobre. 🤣🤣 Książka jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Pisze ją wykształcona kobieta, dyplomatka. Zafascynowana historią i kulturą Nowej Zelandii. Pisze ładnie, ciekawie i sprawnie. Tidswell potrafi stworzyć klimat XIX wieczych realiów (oczywiście nie wiem tego na pewno, ale dla mnie jest przekonująco). Od angielskiej prowincji po pierwszych osadników w Nowej Zelandii. Od ubogiej Marthy z czasów dziecięcych po dorosłą, bogatą kobietę. Różnorodne opisy zwyczajów i codziennego życia, trochę historii, stylizowany język. Przejmująca powieść historyczna dla kobiet, bardzo emocjonująca historia o losach (nie)szczęśliwej rodzinie. Serdecznie polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Lewisville to historia obejmująca trzy kraje i pięćdziesiąt sześć lat. I jest to całkiem imponujące biorąc pod uwagę fakt, że powieść mieściła się wygodnie w moich rękach, gdy pochłaniałam ją od deski do deski. Zaczyna się w 1815 r., kiedy młoda, ambitna mieszkanka angielskiej prowincji Martha, pochodząca z ubogiej rodziny bardzo by chciała nauczyć się czytać i pisać, lecz matka mimo możliwości nie chce jej posłać na nauki tłumacząc, że najstarsza córka powinna zostać w domu i opiekować się rodzeństwem oraz pomagać w domu. W końcu Martha wychodzi za mąż za Ebenezera Grimma, który obiecuje jej gruszki na wierzbie i zdaje się być równie ambitnym jak ona, więc dziewczyna wierzy, że razem zwojują świat i wyrwą się z podupadłej prowincji do miasta, w którym dorobią się własnego domu i nazwą go Grimmsville.

  Fragment opinii pochodzi z bloga [Adres usunięty] i jest w pełni mojego autorstwa.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mimo iż chociażby przykłady amerykańskich biznesmenów czy polityków pokazują, że kariera od przysłowiowego „pucybuta do milionera” jest możliwa, to jednak większość nas sceptycznie podchodzi do tych przypadków. W skali całego kraju i tych wszystkich osób, które nęcone wizją wspaniałego życia podróżowały do USA przypadki tych, którym się rzeczywiście udało, są nieliczne. Bo nawet, jeśli rzeczywiście osiągnęli oni sukces, to odbyło się to wielkim kosztem, a nie każdy z nas byłby w stanie poświęcić niemal wszystko, by tylko zdobyć majątek.

  Martha Grimm nie dorastała co prawda w USA ale na XIX-wiecznej angielskiej prowincji i prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek się stamtąd wyrwie, były bliskie zeru. A jednak jeszcze jako dziewczynka, zmuszona opiekować się młodszym rodzeństwem, marzyła o dużym domu nazwanym nazwiskiem, które nosi, o pięknych strojach i o nauce. Niestety mimo możliwości uczęszczania do szkoły, matka nie wyraziła zgody na pozbycie się z domu taniej siły roboczej, w rezultacie Martha dorastała w nędzy nie umiejąc pisać i czytać, zazdroszcząc natomiast siostrze szansy, jaką otrzymała.

  Kolejną szansą na wyrwanie się z biedy było poślubienie właściwego mężczyzny. Ona sama, niezmiernie zdeterminowana i pracowita wspierałaby męża o takich cechach i wspólnie zapewne mogliby dorobić się majątku. Tyle tylko, że zakochała się w przystojnym Ebenezerze, który pomimo pięknych słów i planów nie był wstanie utrzymać nawet jeden dzień znalezionej pracy. W rezultacie, kilka lat po ślubie, zamiast wyjechać z miasta i mieszkać w pięknym domu, Martha żyła na granicy ubóstwa, na dodatek z trzecim dzieckiem w drodze, a jedyne źródło dochodów stanowiły zlecenia na cerowanie ubrań, jakie realizowała.

  Szansa na wyrwanie się z biedy mogła być służba wojskowa Ebnezera, ale wydelikacony mężczyzna nawet do tego się nie nadawał, nieustannie dezerterując, co zresztą zakończyło się więzieniem. W tym czasie Martha postanowiła dać sobie spokój z leniwym i niegospodarnym mężem i liczyć tylko na siebie. A właściwie na swój urok, którym skusiła okolicznego piekarza. Niestety rezultatem tego romansu była chwilowa poprawa sytuacji, natomiast zakończył się ON czwartym dzieckiem w drodze. Dlatego też, kiedy w jej życiu znów pojawił się Ebnezer, parający się teraz kradzieżą, przyjęła go znów do swego życia, ON zaś wybaczył jej romans. Sielanka trwała jednak krótko, mężczyzna został bowiem rychło złapany i skazany na pobyt w kolonii karnej w Ziemi van Diemena (dzisiejszej Tasmanii).

  Wówczas zdeterminowana Martha, pozbawiona jakichkolwiek środków do życia, decyduje się dołączyć do siostry, która pracuje w jednym z bogatych domów w Londynie. Dzieci pozostawia pod opieką swoich rodziców, choć ci wkrótce się ich pozbywają i w efekcie trafiają one do przytułku. Bohaterka, zaczynając pracę od stanowiska praczki, nie zamierza się zadowolić tym zajęciem. Pracuje ciężko, uczy się pilnie gospodarowania domem i rachunków, a mimo tego iż nie potrafi pisać i czytać, dysponuje umiejętnościami pozwalającymi dokonywać obliczeń w pamięci. Przypadek sprawia, że zostaje gospodynią u niejakiego Geogre`a Duppa, biznesmena i wizjonera (ze skłonnością do alkoholu i kart), który planuje inwestycje w Nowej Zelandii. Już wkrótce otrzymuje ona szansę wyjazdu do dalekiego kraju, już nie jako gospodyni, ale jako żona osobistego sekretarza pana Duppy. Problem w tym, że zjawiła się w tym domu jako kobieta o nieposzlakowanej opinii, kobieta stanu wolnego, przyznając się tylko do jednego dziecka, do Polly. Opuszczenie kraju wiązałoby się z porzuceniem dwójki najmłodszych dzieci, choć wszystko wskazuje na to, że Martha już dawno dokonała wyboru …

  Tę niezwykłą opowieść, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, przeczytać możemy dzięki Wydawnictwu Czarna Owca. Książka pt. „Lewisville”, autorstwa Alexandry Tidswell, to niezwykle wstrząsająca historia kobiety, która za wszelką cenę próbowała odnieść sukces, nie bacząc na poniesione koszty. To również opowieść o zdumiewająco wytrwałej i obdarzonej wieloma talentami bohaterce, która – gdyby miała możliwość nauki w dzieciństwie – miałaby szansę uniknąć wielu bolesnych chwil.

  Mimo iż styl autorki jest dość problematyczny, ciężko nam się w pełni zanurzyć w tę opowieść, to jednak tempo, jakiego historia nabiera po przyjeździe bohaterki do Londynu sprawia, że przestajemy zwracać na to uwagę, koncentrując się tylko na bieżących wydarzeniach. Szczególnie, że zachowanie Marthy budzi w nas coraz większe zdumienie i wewnętrzny sprzeciw. I choć jak przyznaje w rozmowie z siostrą: „W życiu nie ma czegoś takiego jak szczęście. Trzeba być kowalem swojego losu”, a my zgadzamy się w pełni z tym stwierdzeniem, to jednak sposób działania będzie zapewne dla większości czytelników (szczególnie matek) nieakceptowalny. W rezultacie trzymamy w rękach powieść, której frapująca fabuła i świadomość rzeczywistych wydarzeń niezwykle zaskakuje i wciąga, mimo braku znaczących walorów jeśli chodzi o inne aspekty książki. Po książkę warto jednak sięgnąć chociażby po to, by poznać historię tej niezwykłej kobiety, której wiele można zarzucić, ale jednocześnie nie można nie doceniać jej determinacji, pracowitości i odwagi. Szkoda tylko, że cena za jej sukces była wysoka.

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Alexandra Tidswell, ukończyła studia z kultury i języka Maorysów. Była dyplomatką, Mieszka w Nowej Zelandii. „Lewisville”, to opowieść oparta na rodzinnej historii.

  O książce możemy przeczytać, że:

  Martha Grimm jest zamożna i szanowaną kobietą, która mieszka w Wellington w Nowej Zelandii. Nikt nie wie jaką drogę musiała przejść, aby znaleźć się tutaj, gdzie jest tutaj. Od dziecka marzyła o lepszym życiu. Jaką cenę zapłaciła za swoje marzenia? Kim są ludzie, których zostawiła za sobą?

  O ty, jaką drogę musiała przejść wie tylko jej córka. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że Martha przyszła na świat w nędznej wiosce na końcu świata.

  Opowieść o kobiecie, która mimo przeciwności losu, nie wahała się dążyć do spełnienia swoich marzeń. Co prawda po drodze musiała podjąć kilka trudnych decyzji, ale jej się udało. Nie uważam, żeby Martha była do końca bohaterką pozytywną. A przynajmniej nie do końca. Sam fakt pozostawienia swoich dzieci na łasce losu, o czymś świadczy. Ale trzeba przyznać, że taka była mentalność większość ludzi w tamtej epoce. Oddanie do przytułku własnych dzieci, nie uznawano za coś złego. Przeciwnie, mimo trudnych warunków, często miały tam lepiej niż w domu rodzinnym. Tło historyczne jest świetne, zwłaszcza wyobrażenia pani Grimm, co czeka ją w Nowej Zelandii. Spotkało ją spore rozczarowanie, gdy okazało się, że do wszystkiego musi dojść sama. Nawet piękną rezydencję musi wybudować sobie od podstaw. Ciekawie też wygląda historia pierwszego męża Marthy, którego porzuciła, a potem zataiła informację że w ogóle istnieje. Taka trochę telenowela z tego wyszła, ale wszystko w granicach prawdopodobieństwa. Mnie książka się podobała i przeczytałem ją bardzo szybko. Jak dla mnie powieść ta jest w sam raz lekturą do przysłowiowej kawy. Szybko się czyta, ale się jej nie zapomina.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Alexandra Tidswell
 • Wydawnictwo Czarna Owca
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 392
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381432917
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Lewisville
 • Tłumacz: Smoleńska Elżbieta
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381432917
 • EAN: 9788381432917
 • Wymiary: 13.5x19.5x3 cm
Warto zwrócić uwagę na...
eBook Lewisville mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,19 zł 31,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Lewisville mobi epub

Od XIX-wiecznego angielskiej prowincji i nędzy do bogactwa i piękna Nowej Zelandii. Opowieść o kobiecie, która wiele poświęciła dla swoich celów. Martha Grimm skrywa bolesną tajemnicę. W całej Nowej Zelandii wie o niej tylko jedna osoba: jej córka Mary Ann. Martha urodziła się w nędznej wiosce...
Nie moje życie 5/5 Nasza cena:
33,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nie moje życie

Dwudziestotrzyletnia Alice Hare przybywa do Nowego Jorku w poszukiwaniu miejsca, które mogłaby nazwać domem. Spotyka tam japońską pisarkę Mizuko Himurę. Dołącza do licznego grona osób obserwujących ją w sieci i nabiera pewności, że życie Mizuko jest lustrzanym odbiciem jej własnego. Jednak w miarę...
I to przeminie 0/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

I to przeminie

Blanca po utracie matki przyjeżdża do Cadaqués, miasteczka na wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie zawsze spędzała w dzieciństwie wakacje. Tam prowadzi dialog ze zmarłą matką, najważniejszą miłością jej życia. Seks, przyjaźń, dzieci, bliskość, miłość, to wszystko, co dla Blanki było i jest ważne,...
Pikantne historie dla pendżabskich wdów 5/5 Nasza cena:
26,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pikantne historie dla pendżabskich wdów

Przezabawna, podnosząca na duchu powieść o spotkaniu Wschodu z Zachodem.   Nikki, córka indyjskich imigrantów, jest barmanką w Zachodnim Londynie. Do tej pory dystansowała się od tradycyjnej sikhijskiej społeczności i wolała bardziej niezależny (czyli zachodni) styl życia. Kiedy popada w finansowe...
Kąpielisko 0/5 Nasza cena:
31,59 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kąpielisko

Kate, dwudziestosześciolatka walcząca z napadami lęku i atakami paniki, pracuje w gazecie w Bixton. Zostaje poproszona o przygotowania artykułu na temat lokalnego kąpieliska i ludzi z nim związanych. To miejsce spotkań, nawiązywania nowych znajomości, budowania relacji rodzinnych. Pewnego dnia...
Uwięzieni w raju 4/5 Nasza cena:
31,59 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uwięzieni w raju

Praga, 10 sierpnia 1942 roku. Hans Krasa, czeski kompozytor i dyrygent pochodzenia żydowskiego, zostaje aresztowany przez SS i deportowany do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt. Ma 42 lata. Razem z nim trafiają do obozu inni kompozytorzy, tacy jak Gideon Klein, Pavel Haas czy Viktor Ullmann,...
Pięć toastów Hannigana 5/5 Nasza cena:
31,44 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pięć toastów Hannigana

Historia jednej nocy. Opowieść o całym życiu. Gdybyście musieli wybrać pięć osób, które podsumowałby wasze życie, kogo byście wybrali? W hotelowym barze w małym irlandzkim miasteczku 84-letni Maurice Hanniganzamawia pięć drinków. Przy każdym z nich wznosi toast za najważniejsze osoby w swoim życiu:...
Jak być człowiekiem 0/5 Nasza cena:
31,44 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak być człowiekiem

Powieść o rozpadzie związku, klaustrofobii życia na przedmieściach i niestosownej namiętności kobiety do lisa. Pewnej letniej nocy Mary wraca do domu i znajduje na schodkach niemowlę. Czy to ona ukradła je sąsiadom? Podrzuciła je matka dziecka cierpiąca na ciężką depresję poporodową? A może jest to...
W imię miłości 4/5 Nasza cena:
23,09 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W imię miłości

Wskakuj na pokład W imię miłości! Louise Lee namiętnie podąża drogą Ostatniej prowokacji. Ostrzeżenie: może uruchamiać niemałe pokłady śmiechu. Na emeryturze, teoretycznie rzecz biorąc, Florence Love ma już dawno za sobą lata świetności w branży londyńskiego świata detektywistycznego, tymczasem jej...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula