Lewa strona życia

Autor:

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w:
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
432
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 23,92 zł
Nasza cena: 29,93 zł 39,90 zł Taniej o: 25%

"Lewa strona" to książka ukazująca nam, jak trudne jest ułożenie sobie życia od nowa i funkcjonowanie w nim, kiedy nic już nie jest i nie będzie takie jak przedtem.

Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, że w jego życiu wydarzy się jakaś tragedia. Będzie musiał zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, poradzić sobie na własną rękę lub prosić innych o pomoc. Szczególnie trudne było to dla bohaterki książki "Lewa strona", dla której już nigdy nic nie będzie takie jak przedtem.

Sarah Nickerson to piękna i szczęśliwa kobieta sukcesu. Posiada wspaniały dom, rodzinę, żyje ciągle w biegu, ale uwielbia to. Jest perfekcjonistką, pędzi z jednego miejsca w drugie i nie przystaje ani na chwilę. Oczywiście do czasu. Kiedy staje się ofiarą wypadku samochodowego nie wie jeszcze, co to znaczy dla jej zdrowia. Okazuje się, że Sarah doznała skomplikowanego urazu mózgu i przestaje w ogóle dostrzegać istnienie lewej strony. Nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, musi polegać na innych i prosić o pomoc. Musi poznać siebie na nowo, nauczyć się żyć z ogromnym problemem, a co najważniejsze: zwolnić. Dla bohaterki z początku było nie do wyobrażenia, że istnieją inne, ważniejsze aspekty w życiu niż praca i sukces. Czy to oznacza, że musi teraz znacząco zmienić swoją hierarchię wartości?

"Lewa strona" to książka, która potrafi poruszyć najbardziej zatwardziałe serce. Ukazuje cierpienie kobiety dojrzałej, spełnionej w życiu, ale mimo to pozbawionej wszystkiego, czego dokonała - i to w ciągu jednej chwili. Sarah przekonuje się, co tak naprawde liczy się w życiu. Musi zdobyć się na odwagę i przestać żyć perfekcyjnie. Nie gonić za karierą, przystać, pomyśleć, poprosić. Tylko czy po tylu latach życia w biegu będzie w stanie zmienić siebie i swoje przyzwyczajenia?

Lisa Genova jest amerykańską, bestsellerową pisarką. Pisze głównie o problemach trudnych, które całkowicie zmieniają życie jej bohaterów. Autorka, takich książek jak: "Kochając syna", "Motyl".

Czytaj całość

Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-19
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  http://www.nieperfekcyjnie.pl/2018/04/rodzina-czy-kariera-lewa-strona-zycia.html

  Sarah Nickerson
  każdą chwilę poświęca swojej pracy, na boczny tor odsuwając relacje z mężem i trójką dzieci. Zdaje się mieć wszystko pod kontrolą, ale jeden nieostrożny ruch sprawia, że jej życie przewraca się do góry nogami. Na skutek wypadku samochodowego kobieta doznaje urazu mózgu, tracąc zdolność postrzegania lewej strony. Od tej pory Sarah przestaje być samowystarczalna, potrzebując opieki nawet w najprostszych czynnościach.

  Główna bohaterka to typ totalnej karierowiczki, co niestety mocno odbiło się na jej całym życiu. W dzisiejszych czasach wiele jest takich osób, kompletnie zatraconych w swojej pracy, którzy niejednokrotnie dążą do celu po trupach, zapominając o tym, co najważniejsze i czego nie da się zdobyć za pieniądze - zdrowie i rodzina. Ja jestem akurat zupełnie innym typem człowieka, bo uważam, że pieniądze są rzeczą nabytą. Oczywiście są ważne i bez nich nikt sobie nie poradzi, ale nigdy nie pojmę siedzenia w pracy od świtu do nocy przez kilkadziesiąt lat tylko po to, aby później samemu siedzieć w swoim wypasionym domu czy drogim samochodzie, bo rodzinę utraciło się dawno temu...

  Z powyższych względów bardzo często irytowało mnie postępowanie Sarah przed wypadkiem, szczególnie jej podejście do dzieci - pozwalanie siedmiolatkowi na gry komputerowe przed szkołą, zostawianie kilkumiesięcznego malucha samego we włączonym aucie, nieustanne zaglądanie w telefon podczas jazdy samochodem, zatracanie się w pracy i zapominanie o tym, że w domu czeka potomstwo. Do tego dochodzi ogromne zdziwienie i niedowierzanie wraz z pewnego rodzaju wyśmiewaniem matek, które mają czas dla swoich dzieci, przychodząc na różne imprezy z ich udziałem bądź odprowadzając do szkoły. Pamiętajmy, że pieniądze zawsze jeszcze zarobimy, a do pewnych wydarzeń już nie będzie powrotu...

  Sztandarowym tematem w tej książce jest konieczność przewartościowania swojego życia. Jest to także historia kobiety będącej w głębi siebie skrzywdzoną dziewczynką, przeżywającą odrzucenie przez matkę, która przeżywając śmierć swojego syna, zapomniała, że powinna żyć dla drugiej pociechy. Inne poboczne wątki także są ważne, chociażby potrzeba szybkiej diagnozy w przypadku podejrzeń o pewną "inność" swojego dziecka, aby pomóc mu w jak najszybszym powrocie do względnej normalności.

  Pióro autorki znane było mi już z "Kochając syna", dlatego wiedziałam, że "Lewa strona życia" będzie równie dobrą lekturą. Moje przekonania okazały się słuszne, a ja już rozglądam się za kolejnymi powieściami Lisy. Genova jest doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii, co wykorzystuje w swojej twórczości, doskonale wiedząc, na czym polega konkretna choroba czy dysfunkcja. Cieszę się, że zna się na rzeczy, bo poruszanie takich tematów przez laików nie zawsze wychodzi książce na dobre.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-05
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wychodzę z założenia, że ambicje lepiej mieć niż ich nie mieć. Pozwalają iść do przodu, zdobywać szczyty, realizować cele. Problem pojawia się wówczas, gdy nasze ambicje zaczynają przeważać nad realiami i cel – mimo że do niego dążymy – tak naprawdę oddala się. To takie współczesne – ten pęd za uznaniem, szacunkiem, byciem „kimś”. Przypominam sobie sytuację, gdy rozmawiałam ze studentem ostatniego roku pewnej technicznej uczelni i – jako ówczesny specjalista w tej dziedzinie – tłumaczyłam mu, jakich fachowców brakuje na rynku pracy i jakiego doświadczenia rekruterzy oczekują od kandydatów. Usłyszałam, że przecież od kończy TĘ uczelnię, zna komunikatywnie język angielski i uważa, że spokojnie poradziłby sobie na stanowisku menadżerskim. Nie, nie poradziłby sobie – okrutnie próbowałam mu wytłumaczyć. Jeszcze nie teraz. Może za kilka(naście) lat. Oburzył się, trzasnął drzwiami i wyszedł. Ambicje trzeba mieć. Zdrowe.

  Teraz tak trochę z innej beczki – dobrze Ci się czyta ten tekst? Płynnie? Od lewej do prawej? To teraz wyobraź sobie, że wzdłuż niego, dokładnie w połowie biegnie czerwona kreska, a Ty widzisz tylko jedną stronę. To co jest po drugiej – nie istnieje. To znaczy masz świadomość, że to tam jest, ale tego nie widzisz. Cierpisz na zespół nieuwagi stronnej.

  Sarah Nickerson, bohaterka książki „Lewa strona życia” Lisy Genovy, to prawdziwa kobieta sukcesu z ambicjami sięgającymi szczytu wieży Eiffla. Pewnie w niejednej kobiecie mogłaby wzbudzić zazdrość – pewna siebie, niezastąpiona perfekcjonistka. W pracy. W domu nieobecna matka trójki dzieci. We mnie nie wzbudza ani zazdrości, ani tym bardziej sympatii. Uzmysławia mi moje własne błędy – ciągły nos w telefonie, wieczny pośpiech, czas z dziećmi spędzany na raty między Whatsappem a Facebookiem. Może właśnie dlatego jej nie lubię? Bo trochę przypomina mi kobietę z lustra?

  Wszystko zmienia się w ułamku sekundy, gdy Sarah, pędząc do pracy, ulega wypadkowi, wskutek którego traci możliwość normalnego funkcjonowania – widzi tylko to, co jest po prawej stronie. Jak odnaleźć się w świecie, w którym nie tylko zestawienia i raporty wymagają widzenia obustronnego? Problem stanowi samodzielne korzystanie z toalety, mycie zębów i zaparzenie sobie kawy. Sarah tego nie potrafi. Nikt by nie potrafił.

  Lisa Genova, przedstawiając historię życiowej przemiany, korzysta – jako neurobiolog – ze swojej wiedzy i doświadczenia. Przemyca naukę, o której większość z nas nie ma bladego pojęcia, tworząc opowieść o kondycji rodziny w dobie ciągłej presji, wybujałych ambicji oraz pogoni za pieniędzmi i stabilizacją. Główna bohaterka „Lewej strony życia” zostaje zmuszona do przewartościowania swojego życia. Wraz z nią zmuszony jest do tego jej mąż. Oboje zostają postawieni przed trudnym wyborem. Właściwie… czy ON rzeczywiście jest trudny? Czy po tym wszystkim, czego doświadczyli, istnieje jakikolwiek inny?

  Odkrywanie swojego prawdziwego powołania, przemiana bohatera wskutek utraty zdrowia, nowe spojrzenie na siebie i rodzinę to nic nowego w literaturze. Właściwie można by rzec, że to jeden z najpopularniejszych lejtmotywów. Być może przy innej książce potraktowałabym to jako wadę, jednak nie sposób krytykować Genovy za brak oryginalności, bowiem cała historia jest naznaczona zaburzeniem, o którym niewiele wiadomo. W dodatku jest ono bardzo ciekawie opisane, do bólu praktycznie i niezwykle przejmująco.

  Trochę przeszkadzał mi rzewny wątek relacji między główną bohaterką a jej matką. Można jednak potratować go jako dopełnienie psychologicznego rysu postaci. Jednak tym, czego zdecydowanie zabrakło mi w tej książce jest męski punkt widzenia – przecież problem, przed którym stanęło małżeństwo Nickersonów, dotyczył dwojga dorosłych ludzi (pomijam dzieci). Tymczasem Genova tak bardzo skupiła się na swojej bohaterce, że chyba umknął jej dość ważny głos w całej sprawie – głos Boba, męża Sarah. Szkoda, bo wydaje mi się, że mógłby sporo wnieść do tej historii.

  „Lewa strona życia” to dobra lektura dla wszystkich, którzy poprzez czytanie lżejszych lektur lubią dowiadywać się czegoś nowego, odkrywać meandry nauki, o których istnieniu nawet nie wiedzieli, a przy okazji wzruszyć się i zastanowić nad swoim życiem. Jeśli szukacie takiego rodzaju treści, to ta książka idealnie się do tego nadaje.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula