Lęk. Jak sobie radzić z chorobą naszych czasów

Autor:

Cury Augusto

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
176
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 17,24 zł
Nasza cena: 24,89 zł 29,99 zł Taniej o: 17%

Żyjemy w społeczeństwie przesady. Jesteśmy bombardowani informacjami, których w większości przypadków nie możemy zaabsorbować. Jesteśmy osaczani, naciskani, stajemy się zakładnikami naszego umysłu. Ta sytuacja zmieniła coś, co powinno być nienaruszalne - tempo tworzenia myśli - z bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia emocjonalnego, przyjemności życia, inteligencji, kreatywności. Myślenie jest dobre, myślenie z krytyczną świadomością jest jeszcze lepsze, ale nadmierne myślenie jest destruktywne dla jakości funkcjonowania zarówno kreatywnego, jak i produktywnego intelektu.

W książce: Niepokój. Jak stawić czoło złemu stuleciu, znany psychiatra i psychoterapeuta Augusto Cury przedstawia Syndrom Przyspieszonej Myśli (SPM), jednąz najbardziej rozpowszechnionych dzisiaj chorób. Wciąż mało znany przez psychologów i psychopedagogów, SPM jest często mylony z nadpobudliwością lub zaburzeniami koncentracji uwagi. W tej książce poznasz symptomy konsekwencje SPM oraz techniki, dzięki którym odzyskasz spokój emocjonalny i mentalny.

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zaraz po „Najbardziej inteligentnym człowieku w historii” i „Nie porzucaj marzeń” poradnik o lęku to trzecia pozycja autorstwa brazylijskiego psychiatry i psychoterapeuty, jaką było mi dane przeczytać. Każdą z tych książek coś od siebie odróżnia – włącznie z tematyką – ale w równym stopniu poruszają kwestie, których nie powinno się chować pod dywan, a wręcz przeciwnie – zwrócić na nie większą uwagę.

  „W erze powszechnego dostępu do informacji i przyrostu stanu wiedzy kształcimy ludzi jedynie powtarzających informacje zamiast rzeczywistych myślicieli”. str. 37

  „Lęk. Jak sobie radzić z chorobą naszych czasów” to, podobnie jak pozostała znana mi twórczość Autora, prawdziwa skarbnica cytatów! Uwierzcie, Augusto Cury porusza temat ludzkiego umysłu w tak przystępny sposób, że jego refleksje zaznaczają się same. Jak mówi już sam tytuł, lęk jawi się jako jedna z najprężniejszych aktualnie chorób – na stany lękowe (większe lub mniejsze) może cierpieć dosłownie każdy. Brazylijczyk na kartach krótkiego poradnika przedstawia swoją teorię okien pamięci (dzieląc je na neutralne, zabójcze i light), zgłębia definicje i typy ludzkiego Ja, poddaje analizie proces myślenia, by w końcowym rozrachunku wyjaśnić świadomemu już Czytelnikowi czym jest Syndrom Przyspieszonego Myślenia, jego poziomy oraz jakie wynikają z niego konsekwencje.

  „Jesteśmy tak skomplikowani, że kiedy nie mamy prawdziwych problemów, potrafimy je sobie stworzyć”. str. 39

  Mnogość wniosków, jakie wysnuć można z tej lektury, jest ogromna. Cała teoria SPM ma sens nawet dla mnie – przeciętnej Czytelniczki dobiegającej wkrótce dwudziestki. Dużo się słyszy, że wystarczy tylko chęć zmiany, a kiedyś ona nastąpi – Cury zaprzecza i twierdzi, że same intencje nie zmienią osobowości. Potrzeba wielu starań i silnej woli, by przyczynić się do skorygowania swoich zachowań czy postawy. Jako przykład powołuje uzależnienia i to, że człowiekiem zniewolonym od używek będzie się całe życie – niezależnie od ilości terapii i innych starań. Dlaczego? Jest to kwestia przewagi zabójczych okien pamięci nad pozostałymi, jednak dokładniej zostało to wytłumaczone w samym poradniku, do którego naprawdę polecam zajrzeć.

  „Osoba uzależniona od narkotyków nie staje się więźniem substancji chemicznych samych w sobie, lecz zapisu doświadczeń, jakie w sobie nosi. Z upływem czasu problemem nie jest już substancja psychoaktywna, ale ograniczenie, jakie tworzy się w obrębie Ja, karmione przez niezliczone zabójcze okna rozproszone w pamięci”. str. 69

  Przywołałam tylko jedną kwestię poruszoną w książce, ale, jak wspomniałam, mogę Was zapewnić, że jest ich o wiele więcej – lektura nie miałaby sensu, gdybym opisała wszystko! Dlatego jeśli dręczą Was jakieś lęki, czujecie, że potrzebujecie czegoś, co pomogłoby Wam poukładać myśli lub po prostu jakkolwiek spowolnić – ten poradnik zdecydowanie jest skierowany do Was. Warto wiedzieć, jak działa nasza psychika, bo co z tego, że zostaniemy idealnymi pracownikami, jeśli nasza psychika zostanie skazana na straty?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Żyjemy w coraz większym pędzie, zewsząd przytłacza nas natłok informacji, nie dbamy odpowiednio o swój komfort oraz psychikę. Na pierwszym miejscu stawiamy karierę, za najlepszą rozrywkę służy nam telefon komórkowy i portale społecznościowe, gdzieś w tym wszystkim zatracamy swoje wewnętrzne Ja. Lęk jest czymś, co owładnęło dużą część populacji i choć w małych ilościach działa motywująco, to jego przewlekła forma prowadzi do depresji, nerwicy, ataków paniki, problemów psychosomatycznych itd. Sama nie zagłębiałam się w to dokładnie, choć oczywiście nie bagatelizowałam tego tematu, wiedząc, jakie ludzki umysł potrafi płatać figle, ale dopiero kiedy samej przyszło mi się z tym zmierzyć, zrozumiałam, że zdrowie jest najważniejsze, bez niego nie mamy nic. Dlaczego zatem, gdy boli nas gardło, szukamy pomocy, a gdy boli nas dusza, chcemy sobie z tym poradzić sami?

  Augusto Cury w swej książce porusza temat Syndromu Przyspieszonego Myślenia, czyli gonitwy myśli, wybiegania w przód, zamartwiania się na zapas, jeśli wiec czujecie niepokój, niezadowolenie, nadmiernie poruszony umysł, zmęczenie zaraz po przebudzeniu, nerwowość, zmienne emocje, niecierpliwość, problem z akceptacją rutyny lub powolnych ludzi, męczą Was bóle głowy, mięśni i dolegliwości niemające fizycznego podłoża, to bardzo możliwe, że problem ten dotyczy również Was.

  Nie powiem, że książka pomogła rozwiązać mi problem, ale mimo że nie lubię poradników, ani książek popularnonaukowych, to tę czytałam z zaciekawieniem i przyjemnością. Pozwoliła mi ona spojrzeć szerzej na poruszany temat i dała do myślenia. Problemem nie jest sama treść myśli, a jedynie jej ilość oraz szybkość, z jaką występuje w mózgu. Najczęściej dotyka osoby, które znajdują się na poważnych stanowiskach, muszą być ciągle skupione, lecz najgorsze jest to, że coraz częściej dotyka również dzieci. Ciągle chcemy być lepsi, nie starcza nam doby na wykonanie wszystkich zaplanowanych czynności, zamiast zrelaksować się i położyć wcześniej spać, siedzimy do późnych godzin nocnych przy komputerze, a w łóżku rozmyślamy o kolejnym dniu. Czas ucieka nam przez palce. Nie uważacie, że czas coś z tym zrobić?

  Róbcie sobie przerwy, słuchajcie muzyki, poświęćcie czas na hobby i aktywność fizyczną, spędzajcie miłe chwile z bliskimi, wychodźcie do ludzi, ale przede wszystkim pamiętajcie, że pójście po pomoc do psychiatry lub psychologa nie jest niczym złym, nie jest żadną ujmą na honorze, nie powinno wywoływać Was wstydu, zażenowania, poczucia słabości i innych przykrych odczuć, wręcz przeciwnie, wyciągając rękę po pomoc, pokazujecie jak bardzo jesteście silni oraz to, że nie poddajecie się i chcecie zmienić coś w swoim pełnym niepokoju życiu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Współcześnie żyjemy w świecie, w którym jesteśmy nieustannie zasypywani wieloma informacjami. Ciągle pojawiają się nowości technologiczne, musimy zapamiętywać ogromną ilości informacji na studiach, a media zasypują nas licznymi wiadomościami ze świata, polityki, gospodarki, nauki, itp. (nie wspominając o tym, jak wiele nowości książkowych pojawia się każdego miesiąca – sic!). Wszystkie te informacje powodują, że nas mózg jest zmuszony do szybkiego myślenia oraz do filtrowania, przetwarzania i zapamiętywania ogromnej ilości wiedzy. A to wszystko może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia psychicznego. Jakie są tego objawy i konsekwencje? O Syndromie Przyśpieszonego Myślenia pisze w swojej książce pt. „Lęk. Jak radzić sobie z chorobą naszych czasów” psychiatra i psychoterapeuta Augusto Cury.

  „Myślenie jest dobre, myślenie świadome i krytyczne jest jeszcze lepsze, jednak nadmierne myślenie to bomba zagrażająca jakości życia, równowadze emocjonalnej, kreatywnemu i produktywnemu umysłowi” (s. 114).

  Sartre, francuski filozof, uważał, że człowiek jest skazany na bycie wolnym. Trudno jednak potwierdzić jego tezę, gdyż wolność fizyczną nie zawsze jest człowiekowi dana. Tak samo wolność umysłu nie jest czymś oczywistym, ponieważ nasze myśli w dużej mierze zdeterminowane są przez nasza przeszłość, kulturę, naszą osobowość (to, kim jestem), emocje (jak się czuję), przez środowisko społeczne (kim jestem) i przez motywację (co zamierzam). Nie są możliwe całkowicie czyste interpretacje, ale musimy pamiętać, że mamy kontrolę nad naszymi myślami!

  Mamy wybór, czy w danej trudnej dla nas sytuacji będziemy przywoływać wspomnienia negatywne (że jesteśmy beznadziejni) czy będziemy w stanie przeciwstawić się negatywnemu myśleniu i odważnie powiedzieć „dam radę”! Chociaż jest to trudny proces, na którego uruchomienie mamy zaledwie 5 sekund – to od nas zależy, jakie myśli w danej sytuacji uruchomimy…

  W pierwszym momencie, trudno jest mi powiedzieć, czy znam kogoś, kto miałby problem z „przesytem stale napływających, nowych informacji” – ja sama bez wątpienia odczuwam ten problem. Lęk, depresja, bezsenność… to tylko kilka zabójczych objawów SPM. Dlatego uważam, że warto mieć świadomość tego, iż „przyśpieszone myślenie” może być niebezpieczne dla naszego zdrowia psychicznego i trzeba mu przeciwdziałać.

  Czytając książkę doktora Cury, czułam się jakbym przechodziła roczny kurs na temat przyśpieszonego myślenia i jego objawów oraz konsekwencji. Jego książka ma 15 rozdziałów, czyli dokładnie tyle, ile jest wykładów na standardowym kursie na studiach. Mam wrażenie, że autor doskonale zdawał sobie sprawę, o czym pisze i nie chciał być „gołosłowny”. Nie stworzył monografii, liczącej ponad 300 strony, tylko krótki, treściwy poradnik, który pozwoli czytelnikowi zrozumieć problem „przyśpieszonego myślenia” i pomoże mu skutecznie sobie z nim radzić.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Cury Augusto
 • Wydawnictwo HarperCollins
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 176
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788327637710
 • Język: polski
 • Podtytuł: Jak sobie radzić z chorobą naszych czasów
 • Oryginalny tytuł: Ansiedade: como enfrentar o mal de seculo
 • Tłumacz: Stachowicz Katarzyna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788327637710
 • EAN: 9788327637710
 • Wymiary: 12.5x20.0x1.4 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Jak radzić sobie z lękiem? 0/5 Nasza cena:
16,11 zł 17,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak radzić sobie z lękiem?

Książka podejmuje temat lęku, który jest powszechnym i fundamentalnym stanem kondycji ludzkiej. Dotyka on wielkich i małych, duchownych i świeckich. Nikogo nie pomija. Jest uczuciem, z którym współczesny człowiek nie potrafi sobie poradzić. Lęk paraliżuje, onieśmiela, nie pozwala działać, zniechęca...
Jak sobie radzić z bólem przewlekłym 0/5 Nasza cena:
61,64 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak sobie radzić z bólem przewlekłym

Ból jest jedną z najczęściej odczuwanych dolegliwości. Budzi niepokój, ale jest też sygnałem alarmowym ostrzegającym przed uszkodzeniem lub mówiącym o rozpoczynającym się lub toczącym procesie chorobowym. Ból przewlekły jednak trwa mimo wygojenia się tkanek. Można go wręcz traktować jako...
Borelioza. Jak się chronić, jak rozpoznać... 0/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Borelioza. Jak się chronić, jak rozpoznać...

Borelioza to jedna z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych na świecie. Jak chronić przed boreliozą siebie i swoich bliskich? Jak walczyć z boreliozą, kiedy staliśmy się jej ofiarami? Wystarczy spacer do lasu lub parku, żeby się nią zarazić. Atakuje podstępnie, bo jej objawy...
Opcja B. Jak radzić sobie z traumą po stracie,... 0/5 Nasza cena:
32,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opcja B. Jak radzić sobie z traumą po stracie,...

#1 New York Times Bestseller Gdy po stracie męża Sheryl rozpaczała: "Chcę Dave′a z powrotem" przyjaciel powiedział jej: "Opcja A nie jest dostępna. Po prostu wyciśnijmy co się da z opcji B” Po nagłej śmierci męża Sheryl Sandberg przygotowywała się do przejęcia roli ojca dla swoich dzieci....
Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi 5/5 Nasza cena:
39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi

Wiecznie niezadowolony szef. Teściowa, która przy każdej sposobności wypomina ci przypalony zeszłoroczny obiad. Przyjaciółka, która odwołuje wszystkie spotkania „za pięć dwunasta”. Współpracownik, który krytykuje wszystkie twoje pomysły, ale broni się przed podaniem własnych. Nastoletni syn, który...
Jak sobie radzić z rodzicami, którzy są źli, zmęczeni i bezradni, albo poprostu stuknięci 0/5 Nasza cena:
32,79 zł 39,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak sobie radzić z rodzicami, którzy są źli, zmęczeni i bezradni, albo poprostu stuknięci

To pełen humoru poradnik dla nauczycieli wychowawców i dyrektorów szkół, podpowiadający, jak rozmawiać z rodzicami, by skutecznie zachęcić ich do współpracy w wychowaniu dziecka, jak wyjaśniać sytuacje trudne, jak rozmawiać w przypadkach, kiedy rodzice zachowują się emocjonalnie lub nieracjonalnie....
Jak radzić sobie z ludźmi, których nie da się... 0/5 Nasza cena:
38,92 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak radzić sobie z ludźmi, których nie da się...

Klasyczny przewodnik, który pokaże ci, jak wydobyć to, co najlepsze, z najgorszych ludzkich wcieleń - uaktualniony o jeszcze więcej nieznośnych zachowań!Książka Jak radzić sobie z ludźmi, których nie da się znieść od niemal dwóch dekad pomaga ludziom radzić sobie ze złymi zachowaniami w pozytywny,...
Jak radzić sobie z nastolatkiem. Poradnik 0/5 Nasza cena:
31,52 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak radzić sobie z nastolatkiem. Poradnik

Jak rozszyfrować zachowanie nastolatka i zbudować z nim silną więź. Każde dziecko, aby osiągnąć życiowy sukces, potrzebuje przynajmniej jednego troskliwego dorosłego. W tej książce Josh Shipp - światowej sławy ekspert do spraw młodzieży - uczy nas, jak zostać takim dorosłym w życiu nastolatka....
W drodze do wyzdrowienia 0/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W drodze do wyzdrowienia

Walcz o siebie — uczyń oręż z siły umysłu i duszy! ? Zaglądanie do wnętrza ? Porządkowanie zakamarków umysłu ? Gdy usłyszałeś diagnozę i później Chwila, w której dowiadujesz się, że Twoje zdrowie, a czasem nawet życie, jest zagrożone, z pewnością należy do najgorszych, jakie tylko mogą się zdarzyć....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula