Łaskun

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 9
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2016
Ilość stron
832
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 25,84 zł
Audiobooki mp3
za 29,67 zł
Audiobook CD
za 25,86 zł
Nasza cena: 27,47 zł 38,00 zł Taniej o: 28%

Życiem małej i spokojnej miejscowości po raz kolejny wstrząsnęło morderstwo dwóch osób. Kto mógł się spodziewać, że w tym cichym miasteczku, w którym każdy zna każdego, ktoś odważy się dokonać takiej rzezi!

"Łaskun", podobnie jak pozostałe książki z sagi kryminalnej o Lipowie, opowiada o kolejnym makabrycznym morderstwie, o jakim rzadko zdarza nam się usłyszeć w realnym świecie, kiedy to oglądamy telewizję lub czytamy gazety. Lipowo jest jednak miejscowością niezwykłą - to właśnie tutaj diabeł mówi dobranoc, a anioły boją się wychodzić po zmroku na ulicę. Gdzie indziej, jak nie właśnie w Lipowie, mogło dojść do tak krwawej, bestialskiej i niecodziennej zbrodni?

W domu byłego sędziego policja dokonuje makabrycznego odkrycia. Ktoś zamordował prawnika i nieznaną kobietę, następnie poćwiartował ich zwłoki i z kawałków ułożył na ziemi postać. Widok istotnie niecodzienny i wyjątkowo niepokojący. Dość szybko okazuje się, że na miejscu zbrodni policja znajduje również dowód, który obciąża aspiranta Daniela Podgóskiego. Czy to ON jest mordercą? A może to prawdziwy morderca próbuje go wrobić? Kiedy policja odkrywa tożsamość zamordowanej kobiety, cień podejrzeń ciążących na aspirancie Podgórskim staje się jeszcze większy...

"Łaskun" to już szósty tom cyklu "Lipowo", znanej polskiej sagi kryminalnej opowiadającej o makabrycznych i tajemniczych śledztwach, którymi zajmuje się zespół policyjny z małego i malowniczego Lipowa. Opowieści z tego cyklu łączą w sobie wiele elementów, które są znane każdemu fanowi kryminałów. Znajdziemy tutaj motywy z klasycznych powieści kryminalnych, które widzieliśmy już u takich mistrzyń gatunku, jak Agatha Christie czy Camilla Läckberg, ale również motywy znane z powieści obyczajowych, w których wątki psychologiczne nierzadko wychodzą na pierwszy plan historii.

Wcześniejsze tomy z serii, takie jak "Motylek", "Więcej czerwieni" czy "Trzydziesta pierwsza", są uznawane są za jedne z lepszych polskich kryminałów ostatnich kilkunastu lat. Ich autorka, Katarzyna Puzyńska, była wielokrotnie nagradzana za cykl opowieści o Lipowie.
Recenzje (9)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie lubię recenzować książek choćby ze względu na fakt, iż „de gustibus non est disputandum”, o czym można przekonać się czytając zamieszczone już opinie. Uwielbiam czytać; przeczytałam mnóstwo książek. Wobec różnych nowości pojawiających się na rynku czytelniczym bywam bardzo nieufna; uważam bowiem, że niektóre z nich nie powinny być drukowane- szkoda drzew (oczywiście to tylko moje skromne zdanie). Ale… książka Katarzyny Puzyńskiej, nie tylko „Łaskun”, o którego tu głównie idzie, jest świetna. Wątki kryminalne nie są czymś zwykłym typu- „ktoś kogoś zabił, trzeba znaleźć sprawcę”; przedstawiają one narodziny zbrodni; przestępstwo nie bierze się znikąd. Każda postać kryminału jest zagadką- czy to zwykły świadek, czy policjant. I chociaż Autorka w końcowym słowie zaznacza, że opisane przypadki, sytuacje, ludzie są fikcją, to jak łatwo można wszystko odnaleźć w prawdziwym życiu. Ludzie często są nieświadomi tego, jak bardzo niektóre fakty z dzieciństwa potrafią wpływać na dorosłe życie człowieka- tak jak np. w przypadku Idy- Łaskuna. Pani Puzyńska w sposób rewelacyjny, choć czasem denerwujący dla czytelnika:-), stopniuje napięcie. Zaskakuje również rozwiązaniem poszczególnych wątków- zagadek. Trudno jest oderwać się od książki. Jeden z czytelników, wypowiadając się na temat twórczości p. Katarzyny Puzyńskiej, stwierdził, że powinno się jej kryminały zekranizować; ja mam nadzieje, że do tego nie dojdzie; ekranizacja zniszczy i spłyci ich wartość.

  Nie chcę w swojej opinii o „Łaskunie” opowiadać treści, bo zepsułabym innym radość i przyjemność czytania. Cieszę się, że poszczególne tomy sagi o lipowskich policjantach, mają sporą objętość. Do przeczytania zostały mi jeszcze dwa (kryminały p. Puzyńskiej odkryłam bardzo niedawno) i mam cichą nadzieję, że kolejny ukaże się już niedługo.

  Na zakończenie dodam, że dla koneserów i zwyczajnych wielbicieli dobrych kryminałów saga o policjantach z Lipowa jest naprawdę czytelniczą świetną ucztą. POLECAM SZCZERZE, choć z mojej recenzji o książce niewiele można się dowiedzieć, ale to tylko dlatego, by nie zniechęcić zbyt długim opisem innych do czytania. PRZYJEMNEJ LEKTURY!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Weronika i Wiera odkrywają makarbę w domu sędziego. Inscenizacja złożona z trupów sędziego i nieznanej kobietu działa na wyobraźnię nawet staruch policjantów, którzy starają się nie patrzeć... Bardzo szybko okazuje się, że na miejscu jest dowód, który może obciążyć Daniela Podgórskiego. Inne poszlaki schodzą na dalszy plan. Tylko czy Daniel byłby zdolny do takiej zbrodni? Komu jest na rękę, żeby się to pozbyć? A może to niefortunny zbieg okoliczności i aspirant wcale nie musi uciekać?

  Nic więcej wam nie zdradzę 🙊ale to chyba jest najlepsza część do tej pory, choć uważałam, że poprzednie są świetne 😁nie mogłam zrozumieć za co autorka tak pokarała tego Daniela? Komisarz Kopp jak zawsze daje radę i wcale nie przejmuje się tym czym powinna🤭robi co chce, jak chce i z kim ma ochotę. Mimo dość sporych rozmiarów, książę dosłownie się pochłania. Autorka wprowadza taki nastrój, że trudno o lepszy, akcja i emocje są stopniowanie. W tej części dzieje się bardzo wiele. Zarówno na płaszczyźnie prywatnej bohaterów jak i tej zawodowej. Wiele spraw się skomplikowało i nic się nie wyjaśnia, na szczęście już zaczynam siódmy tom🙉listą ulubionych serii zostaje wzbogacona o kolejną 😁

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Muszę przyznać , że Łaskun wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Już na samym początku ksiązki mamy do czynienia z makabrycznym morderstwem. Po odkryciu następnych zwłok robi się jeszcze ciekawiej , gdyż jednym z podejrzanych robi się  sam Podgórski. Daniel sobie nie pomaga swoimi decyzjami o ucieczce. Tak na marginesie to już w Utopcach Daniel sobie skomplikował życie ,myślałem że już bardziej tego nie może zrobić a jednak okazało się , że może. Akcja nawet na chwilę nie zwalnia , dochodzą nowe wątki , nowi podejrzani którzy sprawiają , że nie chce się przestawać czytać Łaskuna. Fajnie , że wraca Klementyna , która zaliczyła przymusowe wakacje;). Bez Klementyny to nie byłoby to samo. Wszystkie wątki autorka na końcu fajnie rozwiązała choć nie powiem przez chwilę myślałem , że Weronika pomoże pewnemu chłopcu. Książka bardzo dobra , żadna wcześniejsza nie miała tak mocnego początku i tak dobrego tempa i duży plus za to , że cieżko przestać czytać, bo cały czas trzyma nas w napięciu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Brutalne zbrodnie po raz kolejny wstrząsają mieszkańcami Lipowa i okolic. Tym razem morderca wykazał się wyjątkowym okrucieństwem i bezdusznością. Najgorsze jednak, że dowody wskazują na Daniela Podgórskiego. Jak aspirant zachowa się w wyniku tak niecodziennych okoliczności? Czy dowiedzie swojej niewinności?

  Ze swoją sympatią do Katarzyny Puzyńskiej nie kryłam się od początku. Każdą kolejną powieścią podbija moje serce na nowo i udowadnia, że świetnie odnajduje się w tym świecie przepełnionym mrocznymi zbrodniami i przesączonym krwią ofiar. Szósta część serii może budzić pewien niepokój. Ciężko uwierzyć, że autor wciąż potrafi utrzymać wysoki poziom i ponownie zaintrygować czytelnika. W przypadku tej pisarki wszystkie wątpliwości są niepotrzebne, a nawet, jak się okazuje, nieuzasadnione.

  Puzyńska zabiera nas w ponurą i budzącą grozę podróż w głąb ludzkiego umysłu. Zdaje się, że jak nikt inny potrafi wczuć się w psychikę człowieka chorego, pragnącego siać strach i czynić zło- mordercy. Wykreowany przez nią sprawca to postać pełnowymiarowa i charakterna. A co więcej, to człowiek taki, jak każdy z nas, próbujący odnaleźć się w społeczeństwie, pragnący odpłacić za krzywdy, mający problem z zapomnieniem i wybaczaniem. Bardzo podoba mi się, że autorka poszukuje motywów, próbuje dotrzeć do psychiki, zastanawia się po co i dlaczego, a swoją ciekawość przelewa na czytelnika. Nic nie dzieje się bez powodu. Ani w życiu, ani w jej książkach.

  Tym razem przyjrzała się bohaterom jeszcze głębiej, jeszcze wnikliwiej. Sięgnęła do rozwiązań znanych i popularnych, ale jak to ona, wykorzystała je w niebanalny i przekonujący sposób. W jej powieściach wszystko wydaje się szczere, prawdziwe i nieprzesadzone. W czytelników uderza realizm okoliczności, pięknie podkreślony swojskością Lipowa i bohaterów, do których lubimy wracać. Jej funkcjonariusze nie wyobrażają sobie życia bez tej pracy ale często skrępowani są prywatnymi sprawami i osobistymi problemami. W te problemy zagłębiamy się razem z nimi, kolejny raz konfrontując naszą opinię o nich z bieżącymi wydarzeniami. A Puzyńska chętnie miesza w ich i tak dość skomplikowanych życiorysach.

  Podczas czytania kryminałów uwielbiam ścigać się z autorem, próbując rozwiązać zagadkę na własną rękę, jeszcze przed zakończeniem książki. Tym razem nie udało mi się poskładać wszystkich elementów na czas. Och, jakże ona uwielbia z nami igrać. Wodzić nas za nos, mieszać szyki, korzystać z podchwytliwych trików. Ciężko za nią nadążyć i ciężko się nie pogubić. Co ważniejsze jednak nie zostawia nas z pytaniami, wyjaśnia, pozwala by każdy fragment wskoczył na swoje miejsce. A wszystko owiane jest tą mroczną i duszną atmosferą, szczególnie charakterystyczną dla niewielkich miejscowości, gdzie wszyscy wszystkich znają.

  Uwielbiam rozwiązania, na które decyduje się Puzyńska- w tym przypadku fragmenty pamiętnika, krótkie listy. W ten sposób łatwo urozmaicić i trochę ubarwić akcję, przy okazji mocniej intrygując czytelnika i zatrzymując go przy książce.

  Mam wrażenie, że wycieczki do Lipowa nigdy mi się nie znudzą i z lekką paniką myślę o tym, że przyjdzie czas na zakończenie tej serii. Naprawdę dobrze się bawię z bohaterami wykreowanymi przez autorkę i chętnie śledzę historie następnych morderstw. Z wielką niecierpliwością oczekuję kolejnej powieści. Albo i kilku.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 1/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie mam w zwyczaju recenzować książek, ani ze mnie as czytelnictwa ani "polonista" ale zadziwia mnie jak tej książce można dać 5 gwiazdek ?? Kupuję kolejne tomy autorki, nie zważając na rażące błędy merytoryczne (np. dotyczące budowy szkieletu) oraz słabą akcję. Ale "Łaskun" przekroczył wszelkie granice. Mnogość nie wpływających na akcję wątków (tak, jakby chcieć kilak odcinków serialu zmieścić w jednym), tłum nie znaczących postaci (trudno cokolwiek zapamiętać), zupełnie nierealna intryga, relacje pomiędzy głównymi bohaterami zmieniają kierunek w każdym tomie. Książka ma ponad 800 stron, o 300 za dużo. Autorka chce na siłę dodać tajemniczości, niestety nie starcza pomysłów. Cały czas jest to nieudolne naśladownictwo pewnej skandynawskiej autorki.

  Na zakończenie autorka serwuje przydługie wyjaśnienie historii na takim poziomie, jakby odbiorcami książki były dzieci. Nie ma miejsca na domysły, wątpliwości. Nie wiem skąd wynikają powyższe recenzje, bo książka niestety na to nie zasługuje.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

Warto zwrócić uwagę na...
Audiobook Łaskun CD 0/5 Nasza cena:
25,86 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Łaskun CD

Szósty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa - w wersji audio. W domu pewnego bezrobotnego sędziego policja odkrywa makabryczną inscenizację. Sprawca stworzył postać składającą się z rozczłonkowanych zwłok prawnika i nieznanej kobiety. Wkrótce okazuje się, że na miejscu zbrodni znajduje się...
Nora 5/5 Nasza cena:
27,22 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nora

Dziewiąty tom sagi o Lipowie. Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów...
Motylek 5/5 Nasza cena:
26,03 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Motylek

Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. W mroźny zimowy poranek na skraju wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że kobietę potrącił samochód. Szybko okazuje się jednak, że...
Czarne narcyzy 5/5 Nasza cena:
24,62 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czarne narcyzy

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby jak najszybciej zapomniał o zamkniętej już sprawie śmierci trójki bezdomnych. Przy każdym z ciał z jakiegoś powodu pozostawiono niewielkie...
Więcej czerwieni 5/5 Nasza cena:
23,34 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Więcej czerwieni

W Lipowie lato w pełni. Na polach rozpoczynają się żniwa, a w sadach dojrzewają jabłka. Młodszy aspirant Daniel Podgórski czuje, że znalazł się w najlepszym momencie swojego życia. Tymczasem w okolicach sennego zazwyczaj Lipowa zostają zabite dwie młode kobiety. Sprawca okaleczył brutalnie ich...
Trzydziesta pierwsza 5/5 Nasza cena:
23,33 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trzydziesta pierwsza

Kolejny po "Motylku" i "Więcej czerwieni" tom sagi o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i...
Zabójczy pocisk 5/5 Nasza cena:
22,14 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zabójczy pocisk

Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było! 17 kryminalnych spraw. 16 najlepszych polskich pisarzy. "Zabójczy pocisk" funduje czytelnikowi wędrówkę po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej duszy. Kto zabił, dlaczego, kiedy i...
Pokrzyk 5/5 Nasza cena:
26,46 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pokrzyk

We Wnykach wszyscy wierzą, że jak ktoś odwiedzi stary dwór pod lasem, to umrze. Klątwa jest nieubłagana. Dotknie każdego, kto przekroczy próg. Weronika Podgórska trafia tam zupełnym przypadkiem. Wkrótce okazuje się, że będzie musiała wrócić, i to w towarzystwie osoby, której nienawidzi. W tym samym...
Utopce 5/5 Nasza cena:
24,62 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Utopce

Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy ofiarą krwiożerczego wampira padły dwie osoby. Wśród przepastnej puszczy pełnej leśnych duchów łatwo jest uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. Czy...
Z jednym wyjątkiem 5/5 Nasza cena:
25,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Z jednym wyjątkiem

Czwarty tom serii o policjantach z małej wsi Lipowo. Po zimie w Lipowie nie zostało już śladu. Wiosna przejmuje świat w swoje władanie. Kwitną kasztanowce, a na polach szumi zielone jeszcze zboże. Przy tej sprzyjającej aurze młodszy aspirant Daniel Podgórski zamierza nareszcie zmienić swoje życie i...
Dom czwarty 5/5 Nasza cena:
24,62 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom czwarty

Była komisarz Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze do Złocin znika jednak bez śladu. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski odkrywa, że musiało...
Rodzanice 5/5 Nasza cena:
25,86 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rodzanice

Zbliża się krwawy superksiężyc. Mieszkańcy maleńkich Rodzanic boją się, że ta niezwykła pełnia uwolni z dawna uśpionego demona. Tymczasem na zamarzniętym, smaganym zimowym wichrem jeziorze znaleziono ciało zamordowanej dziewczyny. Jest przykryta kocem. Gdyby nie to, że jakieś zwierzę poszarpało jej...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula