Łaska

Autor:

Anna Kańtoch

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2016
Wydawnictwo
Ilość stron
400
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 22,87 zł
Audiobooki mp3
od 20,64 zł
Nasza cena: 26,18 zł 34,90 zł Taniej o: 25%

Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Dziewczynka jest pokryta warstwą zaschniętej krwi. Jak udało jej się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska.

Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w miejscowej podstawówce. Pewnego dnia jej nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przestawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Tego samego dnia zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi.

Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci…

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 10 osób uznało recenzję za przydatną

  To moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Kańtoch, ale z pewnością nie ostatnie. Łaska to doskonała powieść.

  Książka ma same plusy.Przede wszystkim dwie płaszczyzny rozgrywania się wydarzeń. Są nimi rok 1955 i 1985. Autorka nie ogranicza się jednak tylko do zaprezentowania wydarzeń, które rozegrały się w tym okresie. Dodatkowym bonusem, który nie ukrywam nadaje niesamowitego klimatu książce, jest zaprezentowanie, bardzo szczegółowe tła kulturowo-społecznego w/w lat. Służą temu opisy, jak bohaterowie wyglądają, jak byli ubrani, jak wyglądały ulice, mieszkania, co jedzono etc.

  Ogromnym atutem książki jest także główna bohaterka.Postać Marii, jej zachowanie, lęki, ponury, zimny (dosłownie i w przenośni) dom, w którym mieszka z kotem są genialnie odmalowane przez Kańtoch. Mistrzowsko nakreślona depresyjna postać nauczycielki, atmosfera wokół niej, postępujący ostracyzm małomiasteczkowego społeczeństwa, która z każdym rozdziałem zagęszcza się, jej zamykanie się w sobie, a jednocześnie próba rozwiązania zagadki są niesamowite.

  Dodatkowym atutem książki jest świetnie skonstruowana intryga kryminalna z wieloma fałszywymi tropami i ciekawie ukazane śledztwo prowadzone przez milicjantów z małego miasteczka.

  Mistrzowska książka, którą połknęłam w kilka godzin. Polecam. W trakcie lektury wiernie Marii kibicowałam i bardzo wczułam się w jej położenie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ileż można czytać o rozlazłej Marii i jej rozklekotaniu. "Nic nie jadła, kręciło jej sie w głowie, zrobiła to, zrobiła tamto..." jezus... jej wątek to flaki z olejem. Pomijając jej nudne fragmenty cała książka byłaby hitem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Anna Kańtoch to autorka słynąca głównie z powieści fantastycznych, a że nie jest to gatunek, po jaki sięgam, to nic dziwnego, że do tej pory nie miałam z nią styczności. Jednak kiedy ostatnio rzuciła mi się w oczy jej najnowsza "Niepełnia", a ja szperając w internetowych czeluściach, dowiedziałam się, iż na końcie pisarki znajdują się także kryminały, po które mam zamiar sięgać częściej, doszłam do wniosku, że to dobry czas na nadrobienie zaległości czytelniczych. Zaopatrzona w "Łaskę" czekającą na czytniku, wybrałam się w podróż do Mgielnicy, gdzie zbrodnia goni zbrodnię...

  Maria, jako mała dziewczynka zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, odnajdując się po tygodniu. Jej ciało i ubranie pokryte były dużą ilością zaschniętej krwi, a samo dziecko miało wymazane z pamięci wszystko, co działo się na przestrzeni tego czasu. Trzydzieści lat później główna bohaterka jest cichą, nieśmiałą i pozbawioną życia nauczycielką, próbującą dotrzeć do prawdy, kiedy dochodzi do śmierci jej ucznia, a później kilku innych czternastolatków. Ciotka, która ją wychowywała, powtarzała jej, iż Marię dopadła łaska zapomnienia, którą powinna pielęgnować. Jednak kobieta nie potrafi należycie funkcjonować, ponieważ domyśla się, że dziejące się wydarzenia mają ścisły związek z jej przeszłością.

  Jeśli myślisz, że potwory są wytworem wyobraźni, to grubo się mylisz. One istnieją, niestety najczęściej występują w ludzkiej skórze. Możemy próbować z nimi walczyć, chroniąc siebie oraz innych, ale nie mamy gwarancji, że wygramy, bo walka bywa nierówna. Chociaż zawsze warto próbować...

  Atmosfera jest gęsta, duszna i mroczna, co nadaje intrygującego klimatu. Nie ma tutaj bohaterów, których pokochamy, chociaż znienawidzić niektórych można. Cieszę się, że Kańtoch nie sięgnęła po wątek miłosny, bo autorzy wrzucają go notorycznie do swoich książek, niekiedy zupełnie niepotrzebnie. Wraz z pojawieniem się kolejnych postaci doszło do tego, że podejrzewałam dosłownie każdego, łącznie z główną bohaterką, co sprawiło, iż w pewnym momencie zaczęła boleć mnie głowa od wszystkich rozwiązań, jakie sobie poukładam w umyśle. Generalnie historia trzymała mnie w napięciu przez bardzo długi czas, za to zakończenie mnie nieco zawiodło. Oczywiście ma swój niezaprzeczalny sens, ale sam finał zepsuł mi cały efekt, jaki wywołała we mnie cała opowieść - przyjęłam go z należytym spokojem, ale także rozczarowaniem. Zabrakło mi efektu "wow", swoistych fajerwerków, które wystrzeliłyby mnie w kosmos. Niemniej jestem przekonana, że to dopiero początek mojej znajomości z twórczością Kańtoch, bo już ostrzę zęby na "Wiarę".

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

  Odkąd straciłam zainteresowanie kryminałami, zwykle ich unikam, gdyż już od dłuższego czasu przestały do mnie przemawiać. Niemniej jednak dla Anny Kańtoch i jej „Łaski” zrobiłam wyjątek, nie ociągając się wręcz i nie żałuję, a właściwie zostałam wielce zaskoczona – pozytywnie, ponieważ nieoczekiwanie opowieść Kańtoch mnie wciągnęła i pochłonęła, choć wydaje mi się, że nie tak powinno być. Po prostu to zbyt dobra powieść, aby przejść obok niej obojętnie, przynajmniej moim zdaniem.

  Wprawdzie można by wiele napisać na temat „Łaski”, lecz uważam, że najlepiej to zrobiła Marta Guzowska, umieszczając na okładce słowa: „Powieść Kańtoch jest jak zamarznięte jezioro: pozornie piękne i spokojne, ale kiedy potrzeć taflę rękawem, pod lodem widać przerażające rzeczy. Najbardziej mroczny kryminał ostatnich lat!”, co moim zdaniem znakomicie podsumowuje tę książkę. I chyba po raz pierwszy zdarzyło mi się trafić na tak świetnie dobraną adnotację na okładce, co z całą pewnością zasługuje na uwagę. W ogóle mam wrażenie, że wydawnictwo się postarało. Sama okładka również pasuje i naprawdę nieźle oddaje nastrój powieści.

  Każda część rozpoczyna się od krótkich wstawek z roku 1955, odwołując się do zaginięcia i odnalezienia sześcioletniej Marysi, której poszukiwano przeszło od tygodnia. I poniekąd to ma znaczące znaczenie dla wydarzeń, które rozgrywają się już 1985 roku. W ten bądź inny sposób. Maria, już dorosła, pracuje jako nauczycielka polskiego w miejscowej podstawówce, a także wciąż jeszcze nie poradziła sobie z przeszłością, szczególnie że nie pamięta, co wtedy się wydarzyło. Czuje się w pewien sposób niekompletna. To nie daje jej spokoju, zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawiają się kolejne ofiary. Nie potrafi pozbyć się wrażenia, że to ma coś wspólnego z jej przeszłością.

  Cała historia zaczyna się poniekąd od znalezienia w miejskim parku powieszonego na gałęzi nastoletniego ucznia, który wcześniej na kartkówce narysował rysunek przestawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Niedługo potem zostaje zamordowany nastolatek, który prawdopodobnie był na tym rysunku. Wkrótce okazuje się, że mogą być kolejne ofiary, gdy w tajemniczych okolicznościach znika pewna nastolatka z sierocińca. Milicja pomimo wielu wątpliwości usiłuje dociec, co mogło łączyć nastolatki, znaleźć jakiś wspólny punkt pomiędzy nimi, prowadząc przy tym śledztwo wielotorowo. Maria na swój własny sposób próbuje im pomóc, zmagając się z własnymi słabościami oraz niepamięcią.

  Tak czy owak, akcja toczy się na swój sposób nieśpiesznie w zimowej aurze małego miasteczka, gdzie wszyscy w zasadzie się znają, a także wydają się wiedzieć o skrywanych tajemnicach sąsiadów. Zarazem narasta uczucie zagrożenia i niepewności. Fabuła została poprowadzona konsekwentnie, ujawniając powoli kolejne elementy zagadki pomocne w rozwiązaniu i jeśli zwraca się uwagę na pewne drobiazgi, można się domyślić, kto za tym stoi, chociaż to nie takie oczywiste. Równocześnie Kańtoch z dużym wyczuciem buduje atmosferę narastającej grozy, poświęcając przy tym sporo uwagi na przedstawienie poszczególnych postaci, stworzywszy niesamowitą całość. Bez naciągania i niepotrzebnej przesady, lecz właśnie z odpowiednim wyczuciem. Cała ta zwyczajność zdaje się pozorna, wręcz niepowtarzalna i okazuje się najbardziej atrakcyjna w tym wszystkim.

  Innymi słowy, „Łaska” to naprawdę interesująca pozycja oraz dobry kryminał wyróżniający się na swój specyficzny sposób. A Anna Kańtoch po raz kolejny zaskakuje mnie pozytywnie i sprawia, że mam ochotę sięgnąć po następne jej książki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

  O tym, że Anna Kańtoch pisać umie i robi to nader dobrze przekonałam się już podczas lektury „Tajemnicy Diabelskiego Kręgu”, powieści skierowanej do młodszego czytelnika, w której nie brakło tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji i po skończeniu której wiedziałam, że z ochotą sięgnę po kolejne dzieła autorki. Myślałam, że wpierw w moje ręce trafi kontynuacja w/w książki, a tymczasem nadarzyła się okazja zapoznania z jej najnowszym literackim dzieckiem – „Łaską” będącą połączeniem kryminału, thrilleru oraz dramatu.

  Główną bohaterką jest Maria Lenarczyk, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej w Mgielnicach, której przeszłość skrywa pewną mroczną tajemnicę. Zaginęła mając sześć lat, a kiedy odnalazła się tydzień później w lesie, pokryta zaschniętą krwią, niczego nie pamiętała. Ciotka, sprawująca wówczas nad nią opiekę, nie życzyła sobie żadnego śledztwa. Dla niej liczyło się tylko to, że Marysia wróciła do domu. Choć od tamtych wydarzeń minęło trzydzieści lat, Maria nadal nie potrafi się pozbierać i żyć pełnią życia.

  „Właśnie tego się najbardziej boisz, prawda? Że któregoś dnia przestaniesz poznawać samą siebie, że pękniesz jak spróchniałe drzewo, ukazując światu wszystko to, o czym nie chcesz myśleć, ani pamiętać.”

  Pewnego dnia jeden z jej uczniów zamiast kartkówki oddaje rysunek przedstawiający czworo dzieci oraz jeszcze jedną postać, którą Maria rozpoznaje jako Kartoflanego Człowieka. Skąd wiedziała, jak się nazywa? Chłopak prosi ją o pomoc…

  „Myślałem… (…) Że pani mi pomoże… Pani przecież wie…”

  … a niedługo potem znaleziony zostaje martwy. I choć policja orzeka samobójstwo, śmierć nastolatka nie daje spokoju jego nauczycielce. Wkrótce pojawiają się kolejne ofiary, a Maria zaczyna rozumieć, że obecne wydarzenia mogą mieć związek z tym, co jej się przytrafiło w dzieciństwie. Czy ma rację?

  „Było tak, jakby nagle świat wokół niej wywrócił się na nice, ukazując to, co kryło się pod podszewką, czego obecność przeczuwała, ale wolała ignorować. Jakby śniony każdej nocy koszmar nagle okazał się prawdą.”

  Sięgając po „Łaskę” spodziewałam się, że będzie to dobra książka, ale nie myślałam, że aż tak! Trzykrotna laureatka Nagrody im. J. Zajdla udowodniła mi, że jest autorką wszechstronną, która nie tylko odda w ręce czytelnika bardzo dobrą powieść fantastyczną, ale też świetny kryminał, w którym do samego końca ciężko przewidzieć, gdzie leży prawda i jak to wszystko się zakończy.

  Historię śledzimy dwutorowo. Z jednej strony towarzyszymy Marii starającej się na własną rękę odkryć, czy obecne wydarzenia mają związek z jej przeszłością. Z drugiej zaś przyglądamy się pracy policji starającej się schwytać niebezpiecznego mordercę nim ktoś jeszcze straci życie. Ale to nie wszystko. Mamy też retrospekcje do wydarzeń z 1955 roku, kiedy to mała Marysia przepadła bez śladu na tydzień czasu, które krok po kroku odsłaniają nam to, co dziewczynka wyparła ze swej pamięci dostąpiwszy łaski zapomnienia.

  „Niektóre rzeczy nie powinny się zdarzyć. O niektórych rzeczach lepiej nie pamiętać.”

  Wydarzenia rozgrywające się w powieści mają miejsce w okresie PRL-u i trzeba przyznać autorce, że udało jej się oddać ducha tamtych czasów. Na uwagę zasługuje też bardzo dobra kreacja bohaterów. I chociaż nie obdarzyłam zbytnią sympatią ani Marii, ani prowadzącego śledztwo porucznika Adama Bogusza, to przyznać muszę, że autorka stworzyła postaci z krwi i kości, mające swoje problemy i zdeterminowane w doprowadzeniu sprawy do końca.

  Podsumowując: „Łaska” to książka, która spodoba się nie tylko miłośnikom kryminałów, ale też wszystkim tym, którzy mają ochotę sięgnąć po interesującą historię, w której nie brak tajemnic, ciekawie nakreślonych sylwetek bohaterów, zaskakujących zwrotów akcji, uczucia niepokoju narastającego z każdą kolejno przewracaną stroną oraz nie dającego się przewidzieć zakończenia. Zdecydowanie polecam.

  Recenzja pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Przedksiężycowi. Tom II 0/5 Nasza cena:
37,80 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przedksiężycowi. Tom II

Poznaj Lunapolis - ostatnią metropolię na samotnej planecie. Miasto artystów i morderców, którzy z zabijania uczynili sztukę, niezwykły tygiel mechanoidów, duszoinżynierów projektujących dzieci na zamówienie rodziców, eksperymentów z ciałem, które pozwalają osiągnąć perfekcję i dają szansę na...
eBook Łaska mobi epub 5/5 Nasza cena:
22,87 zł 26,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Łaska mobi epub

Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Dziewczynka jest pokryta warstwą zaschniętej krwi. Jak udało jej się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska. Rok 1985....
eBook Tajemnica Nawiedzonego Lasu mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,59 zł 31,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Tajemnica Nawiedzonego Lasu mobi epub

Pięciokrotna laureatka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla! Po mrożącej krew w żyłach "Tajemnicy Diabelskiego Kręgu" Anna Kańtoch przedstawia dalsze losy Niny Pankowicz, w najlepszym stylu żonglując konwencjami i tworząc opowieść, której nie da się zapomnieć. Wakacje w Markotach...
eBook Światy równoległe pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
12,24 zł 15,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Światy równoległe pdf mobi epub

Sekcja literacka ŚKF w akcji Jaki los czeka małą dziewczynkę i jej ojca osamotnionych w postapokaliptycznym zimowym świecie? Czy genetycznie udoskonalony detektyw rozwiąże sprawę brutalnych morderstw? Co wydarzyło się na L’Isle d’Escargot, jak kończy się przywołanie ducha Chopina i kim naprawdę...
Audiobook 13 Anioł mp3 0/5 Nasza cena:
17,22 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook 13 Anioł mp3

Posłuchajcie o przedziwnym mieście, w którym technologia spotyka się z magią, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe, a mieszkańcami są nie tylko ludzie, pokiereszowani i tajemniczy, dotknięci przez los, ale również aniołowie. Powieść Anny Kańtoch, adaptacją której jest prezentowany audiobook "13...
Audiobook Diabeł na wieży mp3 0/5 Nasza cena:
15,15 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Diabeł na wieży mp3

Audiobook zawiera sześć opowiadań, które łączy osoba bohatera - Domenica Jordana. To młodzieniec, który pochodzi ze szlachty, ma medyczne wykształcenie i niezwykłe zainteresowania. Nagranie to wciągające, utrzymane w kryminalnym klimacie historie, w których napięcie rośnie z każdą minutą. Anna...
Audiobook Zabawki diabła mp3 0/5 Nasza cena:
15,15 zł 21,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Zabawki diabła mp3

Drugi tom przygód Domenica Jordana -  naukowca badającego magię, którego głównym zajęciem jest tropienie zagadek i rozwiązywanie mrocznych tajemnic, w których siły nadprzyrodzone odgrywają istotną rolę. Na zbiór składa się sześć opowiadań.  z których pierwsze, „Mandracourt”, spełnia rolę prologu –...
Przedksiężycowi. Tom III 0/5 Nasza cena:
37,80 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przedksiężycowi. Tom III

Lunapolis - ostatnia metropolia na samotnej planecie. Miasto artystów  i morderców, którzy z zabijania uczynili sztukę, niezwykły tygiel mechanoidów, duszoinżynierów projektujących dzieci na zamówienie rodziców, eksperymentów z ciałem, które pozwalają osiągnąć perfekcję i dają szansę na...
Audiobook Miasto w zieleni i błękicie mp3 0/5 Nasza cena:
15,15 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Miasto w zieleni i błękicie mp3

Główną bohaterką powieści jest Melisandra d'Aleume -  dziewczyna, która jako kilkulatka utonęła przez nieuwagę swojego kompana, powraca do życia za sprawą boga magii, Djevra. W zamian za ocalenie ma dołączyć do kurczącego się grona powierników mocy boga. Po sześciu latach nauki Melisandra powraca w...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula