"Lalka" została wydana po raz pierwszy w 1890 roku i zdobyła sobie ogromną popularność. Była wielokrotnie adaptowana do przedstawień teatralnych, audycji radiowych i inscenizacji filmowych.
"Lalka" została wydana po raz pierwszy w 1890 roku i zdobyła sobie ogromną popularność. Była wielokrotnie adaptowana do przedstawień teatralnych, audycji radiowych i inscenizacji filmowych.
Sprawdź podobne
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Emilia T. w dniu 2019-05-07Recenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną"Lalka" to jedna z tych książek, po które sięgamy w szkole średniej. Na pewno jest to arcydzieło, którego nie wypada wręcz nie znać. Głównym bohaterem książki jest kupiec Stanisław Wokulski, wdowiec, który bez pamięci zakochuje się w arystokratce Izabeli Łęckiej. Aby wkupić się w jej łaski wyjeżdża w celach zarobkowych za granicę. A, że jest to człowiek pracowity, przedsiębiorczy i zaradny powraca znacznie powiększając swój majątek. Jego ukochana jest jednak osobą próżną i zapatrzoną w siebie. Na swoich adoratorów, bo poza nowobogackim Stanisławem było ich wielu, patrzy z góry, bawiąc się nimi i wykorzystując ich naiwność oraz uczucia. Tak właśnie postępuje także z Wokulskim. Jest ON jedynie marionetką w jej rękach. Izabela jako arystokratka, panna z wyższych sfer, nauczona jest dbać o pozory, nie potrafi docenić poświęcenia i uczucia jakim obdarzył ją Wokulski, tego jej nie wypada. Wokulski natomiast nie potrafi o niej zapomnieć. Pomimo upokorzeń wciąż ją kocha i daje się zwodzić jak dziecko, a tak się składa, że ta nieszczęśliwa miłość Wokulskiego do Izabeli rujnuje niestety bohatera...
Powieść bogata jest w malownicze opisy zarówno postaci jak i miejsc. Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie ówczesne życie, realia, dążenia i zachowanie bohaterów. Może język, którym posłużył się autor nie jest zbyt współczesny, ale to specjalnie nie przeszkadza w czytaniu i przyswajaniu treści książki. Zdecydowanie bowiem warto po nią sięgnąć. Romantyzm styka się w niej z pozytywizmem więc ideały bohaterów są od siebie tak różne. Poza głównym wątkiem miłości Wokulskiego do Łęckiej jest tu też wiele wątków pobocznych związanych z Heleną Stawską, Marianną czy Ochockim obrazujących też odmienne relacje i poglądy na świat ludzi z różnych warstw społecznych. Dzięki temu natomiast, że akcja toczy się raczej wolno powieść ta to prawdziwe arcydzieło, które możemy chłonąć powoli i nieustannie z wielką przyjemnością.
Zachęcam więc każdego do powtórnego przeczytania "Lalki" po latach, a wszystkich uczniów do zaopatrzenia się zarówno w to piękne wydanie jak i dodatkowo w znacznie tańszą lekturę z opracowaniem również od wydawnictwa Greg. Lektury z serii Kolorowa Klasyka, do której zalicza się ta pozycja, charakteryzują się fantastycznymi kolorowymi ilustracjami. Tekst nadrukowano w nich dużą czytelną czcionką na białym grubym papierze. Taką lekturę czyta się naprawdę z ogromną przyjemnością. Zdecydowanie też przyjemniej będzie młodym ludziom sięgnąć po taką wersję "Lalki", bo zdaję sobie sprawę z tego, że właśnie dla nich może nie być to lektura lekka. Kolorowe wydanie w tym wypadku zdecydowanie uprzyjemnia jej czytanie. A gdy dzieci przeczytają lekturę w pięknej kolorowej wersji, do szkoły warto aby zabrały drugą lekturę z opracowaniem. A jak wiadomo opracowanie zawsze się przydaje, pomaga przypomnieć uczniom chociażby treść książki gdy uleciała z pamięci, ułatwia napisanie rozprawki czy relacji z konkretnej sceny opisanej w książce. W wydaniu oferowanym przez wydawnictwo Greg znajdują się dwa streszczenia - długie i krótkie, a ponadto dokładne charakterystyki bohaterów, problematyka utworu i inne ważne wiadomości odnoszące się do omawianej lektury. W pierwszej części książki jest natomiast tekst lektury opatrzony komentarzami zwracającymi uwagę młodych czytelników na ważniejsze fragmenty.
Podsumowując więc warto kupować lektury w pakiecie. Jedno wydanie jak to, które zachwyci młodego czytelnika kolorami i będzie ozdobą biblioteczki, drugie z opracowaniem, które pomoże w pracy nad tekstem. Nie wydamy przy tym fortuny, a efekty ich posiadania na pewno okażą się bardzo satysfakcjonujące zarówno dla ucznia, nauczyciela jak i rodzica. Inwestycja w edukację naszych pociech zawsze się bowiem opłaca ;) - Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Bookendorfina I. w dniu 2017-03-11Recenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną"Dziwna bowiem jest natura ludzka: im mniej sami mamy skłonności do męczeństwa, tym natarczywiej żądamy go od innych."
Książka wydana w ramach Kolorowej Klasyki zwraca na siebie uwagę i sprawia, że mamy ochotę po nią sięgnąć, zapoznać się z treścią lub, tak jak było w moim przypadku, ponownie spotkać się z nietuzinkowymi bohaterami. Trzeba przyznać, że oprawę graficzną publikacji opracowano z wielką starannością i estetyką. Miła w dotyku nabłyszczana i karbowana wzorami okładka. W środku książki znajdziemy mnóstwo barwnych ilustracji, całostronicowych lub ozdabiających ich fragmenty, wprowadzających czytelnika w klimatyczny nastrój i przenoszących do czasów z fabuły. Publikacja zawiera dwa tomy wydrukowane na kredowym papierze nadającym szykowności i elegancji. Na dole stron zamieszczono zwięzłe i konkretne uszczegółowienia przydatnych informacji, pojęć i wyrazów, tak aby czytanie książki sprawiało więcej zrozumienia i pozwalało usytuować wydarzenia we właściwych kontekstach.
Wyjątkowa pozycja w literaturze, z którą zdecydowanie warto się zapoznać. Podczas zagłębiania się w nią towarzyszy nam uczucie przyjemnego i satysfakcjonującego zaczytania. Interesująco przedstawione warszawskie społeczeństwo, jego warstwy, trendy, nurty, podobnie jak pięknie przybliżono samo miasto z drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Bardzo ciekawie prowadzony wątek obyczajowy, rozczarowującej i zawiedzionej miłości. A także niespełnionych ideałów i marzeń niepodległościowych. Patrzymy na zdobycze nauki i postęp w zestawieniu do wartości romantyzmu. I jeszcze bardzo ciekawa psychologiczna perspektywa, sugestywne oddanie myśli i przeżyć bohaterów, emocji, rozterek, złudzeń, wątpliwości moralnych. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki, wyraziste i przekonujące osoby, uwikłane w dramaty, rozczarowania i zawiedzione nadzieje. Podziwiamy lekkość pióra autora i dostosowanie języka do konkretnej postaci. Powroty do klasyki z górnej półki literatury owocują dostrzeganiem nowych niuansów, szczegółów, kontekstów, źródeł uniwersalnych pytań, niejednoznacznych interpretacji.
[Adres usunięty] - Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Michał L. w dniu 2016-09-30Recenzja dotyczy produktu typu: książka
7 z 13 osób uznało recenzję za przydatnąBO TO ZŁA KOBIETA BYŁA
Któż z nas nie zna tego kultowego cytatu z „Psów”? Zestawianie ze sobą obu tych dzieł nie ma większego sensu, bo film Pasikowskiego choć kultowy wielki nie jest, podczas gdy „Lalka” należy do jednego z najwyższych osiągnięć polskiej literatury, ale tekst ów dość dobrze podsumowuje powieść Prusa. Genialny utwór o niewłaściwie ulokowanych uczuciach i trudach miłości do „złej kobiety”.
Stanisław Wokulski jest bogatym warszawskim kupcem, na drodze którego los stawią ją. Przepiękna Izabela Łęcka, zubożała arystokratka, nie jest ideałem, ale Wokulski zakochuje się w niej do szaleństwa. Z tej miłości zaś zaczyna starania, by być jej godnym, co przekłada się na próby zwielokrotnienia majątku. Jednakże Izabela należy do osób, które nie są w stanie pokochać chyba nikogo…
„Lalka” jest z nami już od prawie 130 lat, jeśli liczyć rozpoczęcie publikacji prasowej. Przez ten czas doczekała się nie tylko statusu lektury szkolnej, ekranizacji, musicali i sztuk, ale także i przekładu na kilkadziesiąt języków, a przede wszystkim wielkiego uznania. I nic dziwnego, bo powieść Prusa to dzieło wybitne, ambitne i doskonale zgłębiające psychologię swoich nowatorskich, jak na tamte czasy postaci. Sam Wokulski ciekawi i fascynuje, symbol przedsiębiorczości, kiedy zaczyna się miotać pomiędzy ślepym zauroczeniem Izabelą, a prawdą, którą momentami dostrzega, po prostu zachwyca. Jeszcze bardziej intrygująca jest Izabela właśnie. Chociaż jej ród bliski jest upadkowi, ta piękna, choć zimna kobieta, typowa femme fatale, nie potrafi związać się z niżej urodzonym mężczyzną. Jest w niej coś z nieświadomej swojego stanu psychopatki, która krzywdzi innych i siebie, co pociąga i skłania do myślenia.
W parze ze znakomitą treścią idzie także absolutna wielkość pióra. Językowo i stylistycznie Prus wspina się na literackie wyżyny. Jego wysmakowane pisarstwo, niespiesznie prowadzona akcja, rozbudowane zdania i opisy oraz wielki talent czynią z „Lalki” coś więcej, niż tylko powieść. Jakby ostateczna wartość była wyższa, niż suma wszystkich poszczególnych składników. Jakby między słowami kryło się coś jeszcze.
Podsumowując – warto. A wręcz trzeba. koniecznie. Bez uprzedzeń, że to szkolna lektura, bez brzemienia niemalże półtora wieku tradycji i kultury. Sięgnijcie, zostawcie za sobą wszystko, co sądzicie o Prusie i jego książkach i dajcie się uwieść. Polecam. - Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Extremelybooks S. w dniu 2022-03-01Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąAutor: Bolesław Prus
Tytuł: Lalka
Wydawnictwo: Mg
Jest to książka, którą czytałam do szkoły. Powiem tak, nie należy ona do prostych, lecz czytało mi się ją dobrze. Większość z nas pewnie wie o czym ona jest, jednak myślę, że warto sobie o niej przypomnieć. Historia jest świetna, ma w sobie dużo elementów, które wprowadzą nas w dziwne stany. Czasem czułam, że totalnie jej nie rozumiem, a kolejnym razem było inaczej.
Wywołuje ona w nas różne emocje, od radości po złość. Bardzo denerwowała mnie Łęcka, myślę, że nie będę jedyną osobą, która tak powie. Poznając bohaterów, miałam różne myśli, nie było to tak proste jak sądziłam. Każdy z nas wie, że ta pozycja miała w sobie dużo motywów, które pokazują nam życie bohaterów. Oglądałam również serial, lecz książka zdecydowanie lepsza. Lubię tę historię i chciałabym za jakiś czas do niej wrócić. Jeżeli jeszcze nie czytaliście, a się wahacie, to śmiało sięgajcie po nią.
Ocena 8/10 - Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Kacper W. w dniu 2022-01-03Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąFajnie sie czyta . Opracowanie daje rade i dzieki dobrej czcionce latwo jest czytac plynnie ta wlasnie lekture z gwiazdka . Polecam bardzo goraca . Podsumowując więc warto kupować lektury w pakiecie. Jedno wydanie jak to, które zachwyci młodego czytelnika kolorami i będzie ozdobą biblioteczki, drugie z opracowaniem, które pomoże w pracy nad tekstem. Nie wydamy przy tym fortuny, a efekty ich posiadania na pewno okażą się bardzo satysfakcjonujące zarówno dla ucznia, nauczyciela jak i rodzica. Inwestycja w edukację naszych pociech zawsze się bowiem opłaca ;)
- Autor: Bolesław Prus
- Wydawnictwo Siedmioróg
- Seria Arcydzieła Literatury Polskiej, Seria Kanon Lektur
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2017
- Ilość stron: 385
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788377916049
- Język: polski
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788377916049
- EAN: 9788377916049
- Wymiary: 14.5x20.5x0.3 cm
- Powiązane tematy: Nagrodówka do szkół ponadpodstawowych, Książki na nagrody szkolne