Outlet

Kulturowe analizy patriotyzmu Outlet Outlet

Wysyłka w:
Produkt niedostępny
Inne wersje (1)
Książka, op. miękka
za 38,00 zł
Nasza cena: 25,00 zł 50,00 zł Taniej o: 50%

Produkt niedostępny

Publikacja dofinansowana przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze - Oddział w Gdańsku. Trudno nie pytać, jaki obecnie jest polski patriotyzm. W czym się przejawia? Jak wygląda na tle innych podobnych uczuć, doznań, postaw czy zachowań? Naszym celem jest podjęcie zbiorowej refleksji nad tym, czym jest patriotyzm w jego polskim wydaniu i czasami w porównaniu do innych. [...] Debata o patriotyzmie toczy się wokół nas - w mediach, w sztuce, na ulicach i stadionach. Toczy się w sposób, który nas fascynuje, intryguje, cieszy, ale też smuci i przeraża (każdego co innego). [...] Jesteśmy w czasie wielkich ambiwalencji. Bo obok tej fali patriotycznego uniesienia widzimy równie wielką falę rozczarowania, rozgoryczenia, wręcz niechęci, jeśli nie nienawiści do swoich krajów. Widzimy masy ludzi, którzy porzucają swoje ojczyzny i uciekają przed wojną, przed przemocą, biedą i korupcją. Widzimy ludzi, którzy buntują się przeciwko temu, jak są urządzone ich kraje. Czy ci uciekinierzy, uchodźcy i emigranci nie są patriotami? Czy zdradzają swoją ojczyznę? A może to ojczyzna zdradziła ich? Albo ci, którzy ojczyznę zawłaszczają? Mamy pełną świadomość, że tak stawiane pytania niewiele mają wspólnego z akademicką dyskusją, z ważeniem racji i rekapitulacją badań. Ale to, co chcemy powiedzieć na samym początku, nie ma być refleksją akademicką i naukową. Robimy to celowo, ponieważ nie chcemy uciekać od refleksji w swej istocie obywatelskiej. (Ze "Wstępu) "  Książka "Kulturowe analizy patriotyzmu " wychodzi z założenia, że patriotyzm wymaga przede wszystkim krytycznej analizy, a nie celebracji jego duchowej wartości czy rytualnego ubolewania nad jego rzekomym kryzysem. Może nie ma czego wychwalać czy czego żałować? Należy z radością przywitać ten tom próbujący w sposób krytyczny przyjrzeć się patriotyzmowi. Teksty zebrane w książce wyraźnie pokazują, że trudno mówić o patriotyzmie w liczbie pojedynczej i przypisywać mu jednoznaczny status moralny. Patriotyzm ma bowiem różne oblicza. Bywa zjawiskiem pożądanym i dobroczynnym, ale miewa również bardziej opresyjną i niebezpieczną naturę. (prof. Krzysztof Jaskułowski)   **Spis treściCezary Obracht-Prondzyński, Katarzyna Kulikowska, "Ryzyko patriotyzmu. Refleksja otwierająca o potrzebie krytycznego namysłu nad miłością ojczyzny " **Patriotyzm - tożsamość - naród
1. Jerzy Nikitorowicz, "Patriotyzm jako wartość w procesie kreowania tożsamości międzykulturowej i transkulturowej "
2. Maria Zielińska, "Patriotyzm jako postawa konstytuująca pokoleniową tożsamość "
3. Bożena Domagała, "Polskość i katolicyzm w modernizującej się Polsce (analiza wyników badań i dyskursów publicznych) "  
4. Urszula Jarecka, Veranika Laputska, "17 września 1939: dwa punkty widzenia - perspektywa polska i białoruska "
 **Patriotyzm: znaczenia, idee, ekspresje
1. Józef Tarnowski, "Stanisława Witkiewicza patriotyzm państwowo-suwerennościowy "
2. Tadeusz Sucharski, "Oblicza patriotyzmu deportowanych Polaków w sowieckim domu niewoli (na podstawie zesłańczych wspomnień) "
3. Marcin Kępiński, "Przymus Nowej Wiary. Komunistyczny patriotyzm stalinowskiej szkoły w narracjach łódzkich nauczycieli "
4. Katarzyna Kulikowska, "Etnologia, muzeum etnograficzne i patriotyzm "
5. Konrad Knoch, "Wizja(e) patriotyzmu na wystawie stałej ECS "
6. Małgorzata Gnyś-Nidecka, "Ideowo-artystyczna ekspresja patriotyzmu w kulturoznawczym odczycie inskrypcji nagrobnych na przestrzeni wieków "
7. Jacek Mianowski, "Konstruowanie idei patriotyzmu gospodarczego na przykładzie modeli nagród jakości "
"  "**Patriotyzm mniejszościowy, regionalny, lokalny
1. Katarzyna Mirgos, "Patriotyzm po baskijsku "
2. Swietłana Czerwonnaja, "Oblicza patriotyzmu ludności Krymu w kontekście rosyjskiej agresji 2014 roku "
3. Natalia Niedźwiecka-Iwańczak, "Patriotyczne postawy członków mniejszości narodowej. Czy Ł?użyczanie mają jakieś powinności? (rekonstrukcja oglądu na podstawie wywiadów) "
4. Sławomir Ł?odziński, Wojciech Ogrodnik, "Dodatkowe nazwy miejscowości w językach mniejszości na Kaszubach i Śląsku Opolskim "
5. Cezary Obracht-Prondzyński, "Inny patriotyzm, czyli o pomorskim praktykowaniu miłości ojczyzny (w poszukiwaniu historycznych źródeł) "
6. Magdalena Lemańczyk, "Patriotyzm a stereotypy narodowe: przypadek liderów mniejszości niemieckiej w Polsce północnej "
7. Lesław Michałowski, "Patriotyzm na dzielnicy. Miejskie wędrówki jako manifestacje lokalnych tożsamości "
8. Damian Kasprzyk, "Patriotyzm(y) regionalistów "
 **Patriotyzm na co dzień
1. Jacek Wajszczak, "Biało-czerwony lajfestyle - czyli o praktycznym zastosowaniu polskich symboli narodowych, w kontekście teorii banalnego nacjonalizmu Michaela Billiga "
2. Karol Walczak, "Patriotyzm w kuchni. Kilka uwag o kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej za pomocą noża i widelca "
3. Katarzyna Orszulak-Dudkowska, "Patriotyzm na T-shirtach. Komentarz folklorysty "

Czytaj całość

Recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula