Chcesz odpocząć od powieści, w których akcja koncentruje się wokół typowo ludzkich problemów, ale literatura dla dzieci ze zwierzęcymi postaciami nie jest tym, czego szukasz? Oto książka dla Ciebie!
“Zew krwi” Jacka Londona to niesamowita historia o przywiązaniu, zdradzie, zaufaniu, przyjaźni i trudach życia na dalekiej północy. A to wszystko opisane z niespotykanej perspektywy – cała historia jest bowiem serią chwytających za serce przygód psa zaprzęgowego. Zapadająca w pamięć opowieść z głębokim, pouczającym przekazem, stanowi doskonałe źródło czytelniczej satysfakcji dla odbiorcy w każdym wieku.
Buck, mieszaniec bernardyna i owczarka szkockiego, jest silnym i wytrzymałym stworzeniem, idealnym do ciągnięcia psich zaprzęgów na mroźnej Alasce. Jednak nawet ON walczy z całych sił, aby przetrwać pod jarzmem niewprawnych, surowych, a często okrutnych ludzkich rąk oraz niezmiennie zabójczej przyrody. Gdy jesienią 1897 roku Buck zostaje sprzedany handlarzowi psów, kończy się jego spokojne życie, a zaczynają pełne trudów zmagania. Los rzuca go z miejsca na miejsce, przenosi od właściciela do właściciela, pokazując psu całą gamę zachowań ludzi i zwierząt w skrajnych sytuacjach. Wraz z rozwojem wydarzeń, w psim bohaterze budzi się także jego dzika natura, pragnienie nieograniczonej, niekontrolowanej przez ludzi wolności i swobody. Zew krwi coraz silniej wzywa go do wyrwania się z uprzęży i powrotu do korzeni.
O autorze
Jack London, który wiódł życie niemal tak barwne, jak wielu z jego literackich bohaterów, znalazł doskonały sposób na umieszczenie własnych doświadczeń życiowych w swoich powieściach. Jego inną, równie sławną książką jest “Biały Kieł”, także skupiający się na perspektywie zwierzęcia – pół psa, pół wilka. Oba dzieła łączą w sobie niesamowicie realistyczne opisy wewnętrznych przeżyć i rozterek Bucka oraz Białego Kła, które postronny obserwator mógłby wziąć za działanie instynktu, oraz sytuacje ukazujące, jak niewiele ludzie i zwierzęta różnią się zachowaniem czy rozumowaniem. Motywy samotnej walki człowieka z panującym porządkiem społecznym i siłami przyrody, często występujące w twórczości tego pisarza, znalazły odzwierciedlenie również tutaj.