Na pozór normalna rodzina okazuje się kryć wiele tajemnic.
Książka "Wrony" porusza temat przemocy fizycznej i psychicznej oraz tego, jak wiele niezrozumienia ze strony rodziców i otaczającego świata muszą znosić dzieci, gdy nie są takie, jak rodzice by chcieli.
Główna bohaterka książki to Basia, która na pozór wiedzie szczęśliwe życie razem z rodzicami i starszą siostrą Kasią. Basia jest utalentowaną plastyczką. W domu jednak rodzice ciągle porównują ją do starszej siostry. Matka uważa, że jej starsza siostra jest ideałem, a Basię uważa za buntowniczkę, która wszystko robi na przekór. Na przekór, czyli nie tak, jak chciałaby tego matka. Dziewczynce są wytykane nawet najdrobniejsze błędy. Siostra traktuje ją lekceważąco. A ojciec? Ojciec do przemocy psychicznej dokłada jeszcze fizyczną.
Basia żyje w świecie, którego nie powinno doświadczać żadne dziecko. Wzajemne problemy, brak zrozumienia, przemoc z każdej strony. Czy dziecko wychowane w takiej atmosferze ma szansę na normalne życie? Czy dziewczynka uzyska pomoc i będzie w stanie wyrwać się z pułapki, w której się znalazła?
Fragment książki
W gałęziach starego wiązu zagnieździła się wrona. Wiosną planuje po raz pierwszy zwabić samca. W dużym domu naprzeciwko stoi w oknie dziewczyna z krótkimi włosami. Obserwuje czarną wronę. Przyciska czoło do chłodnej szyby. W dolnym oknie właśnie zapaliło się światło. Przy stole siedzą dziewczyna z długimi włosami, mężczyzna i kobieta. Krótkowłosa dziewczyna wciąż obserwuje wronę. Mogłoby się nawet wydawać, że wrona rozumie to, co widzi.
O autorce
Autorka książki, Petra Dvorakova, porusza tematy, które są codziennością wielu dzieci na całym świecie. Każde słowo i czyn zostawiają w nas ślad. Niekiedy potrzeba wielu lat terapii, aby ponownie zaufać ludziom. Książka ta otwiera oczy i pokazuje świat dziecięcych emocji. Jest takie powiedzenie: jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one. A co, jeśli po prostu chcesz pozostać sobą?