Szczygieł

Autor:

Donna Tartt

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
Produkt chwilowo niedostępny
Rok wydania
2019
Ilość stron
848
Wydawnictwo
Nasza cena: 42,11 zł 59,90 zł Taniej o: 30%

Chwilowo niedostępny

“Szczygieł” to niesamowita powieść Donnie Tartt, zwanej przez niektórych “nowym Dickensem”.

Wyróżniona Nagrodą Pulitzera i Carnegie Medal, ponadto była również nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize. Bestseller w Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech i Niemczech, który zdecydowanie warto przeczytać.

Powieść jednocześnie zawiera w sobie zagadkę kryminalną i pokazuje jak kształtuje się osobowość głównego bohatera, Theo. Kiedy go poznajemy, jest tylko nieco rozwydrzonym chłopcem, z czasem dorasta, dojrzewa i kształtuje swoje poglądy. Na naszych oczach zmienia się w mężczyznę.

Historia Theo zaczyna się od kłopotów w szkole: chłopak został zawieszony w prawach ucznia. Wraz z matką byli w drodze na spotkanie z dyrektorem, kiedy postanowili odwiedzić przy okazji muzeum sztuki. Pech chciał, że akurat tego dnia w tej właśnie placówce podłożono bombę, a w wyniku eksplozji zginęło wiele osób, w tym matka Theo oraz stary antykwariusz. Chłopak, ogarnięty szokiem, zabiera ze sobą z muzeum ulubiony obraz matki, jeden z najcenniejszych eksponatów. Portret przedstawiający ptaka towarzyszy mu od teraz już zawsze.

Książka opowiada między innymi o walce bohatera z rzeczywistością. Theo, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią matki, podróżuje i cały czas otumania się narkotykami. Jego jedyne kotwice, które trzymają go przy życiu, to tytułowy “Szczygieł” i uczucie do dziewczyny ujrzanej na chwilę przed tragedią. Utknął gdzieś pomiędzy światem sztuki i plastiku. Jak sobie poradzi z pokusami świata, niebezpieczeństwami i swoimi problemami? Chłopak został wprowadzony do podziemnego światka handlarzy sztuką, którego nie da się od tak opuścić.

Książka przeznaczona dla każdego, kto lubi połączenie kryminalnych zagadek z psychologią. Powieść dostarcza wielu emocji i skłania do refleksji. Otrzymujemy ponadto świetny obraz zarówno biedy jak i bogactwa oraz doskonały opis Nowego Jorku, Las Vegas, Amsterdamu i wielu innych ciekawych miejsc.


Opinie o książce

"Szczygieł" to rarytas, który trafia się tylko kilka razy w ciągu dekady: inteligentnie napisana literacka powieść, która trafia zarówno do serc, jak i umysłów czytelników. (...) Triumf literacki z odważnie postawioną tezą: sztuka może uzależniać, ale może też uratować nas przed "bezkształtnym smutkiem istot, które szamoczą się i usiłują jakoś przetrwać kolejny dzień". Donna Tartt stworzyła  niezwykłe dzieło literackie.

Stephen King

"Szczygieł" pokazuje, jak wiele oktaw potrafi objąć swoim głosem Donna Tartt: jak idealnie potrafi połączyć to, co dzieje się teraz i czego można dotknąć, z problemami, które są bardziej uniwersalne – jak potrafi rozwiązywać wielkie, filozoficzne problemy znane nam z dzieł rosyjskich mistrzów, a równocześnie stworzyć wiarygodny obraz tego, jak się czuje człowiek, który zażył niemal śmiertelną dawkę środków przeciwbólowych dostępnych tylko na receptę.

"New Tork Times"

Od pierwszych stron wiemy, dlaczego tak bardzo lubimy Donnę Tartt: wartka akcja, elegancki język, bohaterowie z krwi i kości, idealnie uchwycone miejsca - w tym wypadku głównie Manhattan, ale też Las Vegas i Amsterdam. Tartt rozumie chyba wszystkie te miejsca: proste i wyrafinowane, i doskonale zna wysiłek, jaki ludzie wkładają w to, by swojemu życiu nadać jakiś sens, znaleźć w nim piękno i uchronić je przed brutalną nieuchronnością śmierci. Radość i smutek funkcjonują tu tuż obok siebie, a "Szczygieł" , jeszcze przed końcem lektury, zajmuje ważne miejsca w naszych sercach.

"Vanity Fair"


Fragment książki

Dziewczyna i starszy pan stanęli obok nas. Onieśmielony ich obecnością, pochyliłem się, by bliżej się przyjrzeć obrazowi. Był niewielki, najmniejszy na wystawie, i najprostszy: żółty szczygieł na zwykłym bladym tle, przykuty do żerdzi łańcuchem zwisającym z cieniutkiej jak gałązka nóżki.

– Był uczniem Rembrandta, nauczycielem Vermeera – wyjaśniła mama. – I ten jeden malutki obraz jest tak naprawdę brakującym ogniwem łączącym obu mistrzów: to jasne dziennie światło, widać, skąd się wzięła taka jakość światła u Vermeera. Oczywiście, gdy byłam dzieckiem, nic o tym nie wiedziałam i nic mnie to nie obchodziło. Ale ten obraz ma historyczne znaczenie.

Zrobiłem krok do tyłu, żeby mieć lepszy widok. To małe stworzonko zostało ukazane w sposób bezpośredni i rzeczowy, bez żadnego sentymentalizmu; i coś w sposobie, w jaki złożył skrzydełka, starannie i płasko, jego bystrość i czujne, uważne spojrzenie przywiodły mi na myśl zdjęcia mamy z czasów, gdy była małą dziewczynką: szczygiełek z ciemną czapeczką i nieruchomym spojrzeniem.

– To znana tragedia w historii Niderlandów – opowiadała mama. – Ogromna część miasta została zniszczona.

– Co?

– Katastrofa w Delfcie. Podczas której zginął Fabritius. Nie słyszałeś, jak nauczycielka w tamtej sali opowiadała dzieciom?

Słyszałem. Wisiały tam trzy upiorne pejzaże pędzla niejakiego Egberta van der Poela, różne spojrzenia na to samo tlące się pustkowie: spalone ruiny, wiatrak z poszarpanymi skrzydłami, wrony krążące po zadymionym niebie. Przewodniczka oficjalnym tonem wyjaśniała grupie gimnazjalistów, że w siedemnastym wieku w Delfcie eksplodowała prochownia i zniszczenie miasta tak bardzo dręczyło malarza, że obsesyjnie tylko temu poświęcał kolejne obrazy.

– Cóż, Egbert był sąsiadem Fabritiusa i po wybuchu prochowni musiał postradać zmysły, przynajmniej tak mi to wygląda, ale Fabritius zginął, a jego pracownia została zniszczona. Razem z niemal wszystkimi jego obrazami oprócz tego jednego. – Czekała chyba, aż coś powiem, a że się nie doczekała, mówiła dalej: – Był jednym z najwybitniejszych malarzy swojej epoki, i to w jednym z najświetniejszych okresów malarstwa. W swoim czasie był bardzo, bardzo sławny. To smutne, że z całej jego twórczości zachowało się tylko pięć, może sześć obrazów. Wszystkie pozostałe przepadły – wszystko, czego w życiu dokonał.

Dziewczyna i jej dziadek przystanęli cicho z boku, przysłuchując się mamie, co było trochę żenujące. Odwróciłem wzrok, a potem – nie mogąc się oprzeć – znów spojrzałem w ich stronę. Stali bardzo blisko, tak blisko, że mogłem wyciągnąć rękę i ich dotknąć. Dziewczyna ciągnęła starszego pana za rękaw, żeby szepnąć mu coś do ucha.

– W każdym razie jeśli chcesz znać moje zdanie – kontynuowała mama – to najbardziej niezwykły obraz całej wystawy. Fabritius przedstawia tu coś, do czego sam doszedł, a czego nie wiedział przed nim żaden malarz na świecie, nawet Rembrandt.

Bardzo cicho, tak cicho, że ledwo ją słyszałem, dziewczyna szepnęła:

– Był na uwięzi całe życie?

Też się nad tym zastanawiałem; przykuta łańcuchem nóżka, straszne; jej dziadek wymamrotał jakąś odpowiedź, ale mama (która najwyraźniej zupełnie nie zdawała sobie sprawy z ich obecności, chociaż stali tuż obok) cofnęła się i powiedziała:

– Niezwykle tajemniczy, a taki prosty. Co za subtelność, zachęca, żeby podejść bliżej, rozumiesz? Tam dalej te wszystkie martwe bażanty, a tu ta mała żywa istotka.

Pozwoliłem sobie na kolejny ukradkowy rzut oka w kierunku dziewczyny.

Stała na jednej nodze, z jednym biodrem wypchniętym w bok. I potem – zupełnie znienacka – odwróciła się i spojrzała mi prosto w oczy; a ja, zmieszany, gdy serce zamarło mi w piersi, odwróciłem wzrok.

Jak miała na imię? Dlaczego nie była w szkole? Próbowałem odczytać imię nabazgrane na futerale, ale chociaż wychyliłem się najdalej, jak to było możliwe z zachowaniem dyskrecji, wciąż nie byłem w stanie odczytać tych grubych, spiczastych gryzmołów, raczej narysowanych niż napisanych, jak coś, co namalowano sprayem na pociągu metra. Imię było krótkie, tylko cztery litery, może pięć; pierwsza wyglądała jak R, czy raczej P?

– Ludzie umierają, jasna sprawa – mówiła mama. – Ale to, że tracimy przedmioty, to takie bolesne i niepotrzebne. Przez zwykłe niedbalstwo. Pożary, wojny. Magazyn z prochem w Partenonie. Rzeczywiście cudem jest każda rzecz, którą udaje się ocalić z przeszłości.


O autorce

Donna Tartt napisała wcześniej dwie powieści: "Tajemna historia" ukazała się w 1992 roku i natychmiast zyskała status bestsellera i powieści kultowej. "Mały przyjaciel" miał premierę dziesięć lat później i przyniósł autorce między innymi WH Smith Literary Award i nominację do Orange Prize.

Recenzje (5)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Theodore cudem ratuje się z wybuchu, w którym ginie jego matka. Z ruin muzeum wykrada niewielki, lecz fascynujący obraz, "Szczygła", ukochane dzieło jego utraconej mamy. Niepozorny obraz będzie towarzyszył Theo przez wiele lat, niezależnie od miejsca pobytu czy to w ekskluzywnych apartamentach przy Park Avenue, omamiającym Las Vegas, czy ciemnych zakątkach Amsterdamu. Jedyna pamiątka po matce, która w najgorszych chwilach przynosiła mu ukojenie, doprowadzi do tego, że Theo znajdzie się w nie lada kłopotach. - "Szczygieł" ukazuje historię niezwykle klimatyczną, pochłaniającą czytelnika w całości i pozostawiającą po sobie gorzki smak, spowodowany świadomością, że ta niezwykła literacka podróż (jaką z pewnością jest "Szczygieł) dobiegła już końca. Jak najszybciej streścić tą powieść? Jest to utwór ukazujący życie Theo Deckera. Chociaż brzmi to prosto, to sama historia do prostych nie należy. Pełna prawdziwości, emocji i nierzadko fragmentów, wywołujących małe uśmieszki czy też innym razem łzy, powieść ta była dla mnie czymś niesamowitym. Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie, płynny i piękny język, to tylko przykładowe zalety. Nie zniechęcajcie się objętością tej powieści! - każda minuta przy niej spędzona jest tego warta. Już nie mogę doczekać się filmu, aby ponownie ujrzeć tą historię!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Szczygieł” Donny Tartt to jej trzecia i na razie ostatnia powieść w dorobku, książka słusznych rozmiarów, która w 2014 roku została nagrodzona Pulitzerem. W tym roku do kin wchodzi ekranizacja powieści i właśnie z tej okazji wydawnictwo znak przygotowało nowe wydanie tego tytułu, które zachwyca eleganckim, materiałowym grzbietem. Książka naprawdę prezentuje się na półce rewelacyjnie.

  „Szczygieł” to historia Teo. Poznajemy go w wieku 13 lat, na chwilę przed zamachem terrorystycznym, w którym ginie jego matka. Chłopiec wychodzi z tego cało, a przy okazji, za namową pewnego staruszka, zabiera ze sobą ulubiony obraz matki – małego niepozornego Szczygła, który od teraz będzie mu towarzyszył przez całe dalsze życie. Czytelnik jest świadkiem dorastania chłopca, który nie potrafi odnaleźć się w świecie, wpada w kłopoty i ciągle szuka własnego ja. Podróżujemy z nim przez wiele miast, a nawet krajów, poznając jego myśli i odczucia, spotykamy po drodze wiele interesujących postaci....

  Wiem, że książka może trochę straszyć swoją objętością. Jednak obiecuję, że jak tylko zanurzycie się w ten świat, to przestaniecie dostrzegać tę objętość. Książka naprawdę mocno wciąga. Zawiera wszystko to co lubię – narrację pierwszoosobową, bogaty obraz psychologiczny postaci oraz duży miks gatunków. Urzekło mnie też niespieszne tempo i duża uwaga poświęcona szczegółom. Od tej książki pokochałam wszystkie te, w których temat krąży wokół obrazów, za co do końca życia będę ją wielbić :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 14 osób uznało recenzję za przydatną

  Nagroda Pulitzera 2014r. Największe wydarzenie literackie tej dekady. Jak daleko można się posunąć, by oszukać los? Theo Decker cudem udaje się przeżyć wybuch. W irracjonalnym odruchu wykrada z ruin muzeum niewielki obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu. Szczygieł, pilnie strzeżony symbol bezpowrotnie utraconego życia, będzie towarzyszył Theo w nieustającej podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Z podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi na niego śmiertelne niebezpieczeństwo. Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać. Powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. Szczygieł to największe wydarzenie literackie ostatnich lat – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku ponad trzydziestu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech i Niemczech. Opis z okładki mówi nam bardzo wiele. Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu, w którym ginie jego matka. Kierowany impulsem kradnie ulubiony obraz rodzicielki, tytułowego Szczygła. Osiemset stron opowieści prowadzonej niespiesznym torem o dorosłym już życiu Theo, Długie zdania, staroświecka narracja, wysmakowane zwroty i porównania. Nieliczne sploty akcji dodają smaku całości. Taki właśnie jest Szczygieł, danie z drogiej restauracji na które nie wszystkich stać, ale każdy musi spróbować. Mieszanka która nie powinna przynieść efektów, działa i to znakomicie. Jedna z ciekawszych książek jakie przeczytałem w tym roku. Dziękuję Wydawnictwu Znak za udostępnienie mi tej pozycji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  „(…) muszę powiedzieć, że ja osobiście nigdy nie wyznaczałem wyraźnej granicy między „dobrem” i „złem” jak ty. Dla mnie: ta granica jest często fałszywa. Jedno i drugie nie jest całkiem rozdzielone. Jedno nie może istnieć bez drugiego.”

  „Nagroda Pulitzera 2014”, „Największe wydarzenie literackie tej dekady” – te słowa wręcz krzyczały do mnie z księgarnianej półki. Nie dało się przejść obok nich obojętnie. I muszę przyznać, że nie zawiodłam się – choć Szczygieł to opasłe tomiszcze (ponad 800 stron), nie nudzi się ani przez chwilę. Często czytając jakąś książkę, chcę ją zakończyć jak najszybciej, aby zanurzyć się w kolejnej powieści – tu wręcz przeciwnie, cieszyłam się możliwością spędzenia każdej kolejnej chwili z bohaterami. Z utęsknieniem czekałam na moment, kiedy znowu będę mogła na chwilę usiąść i rozsmakować się historią.

  Głównym bohaterem Szczygła jest Theo, którego poznajemy, gdy siedzi zamknięty i przerażony z pokojowym hotelu w Amsterdamie. Jak tu trafił? Co się z nim stanie później? Tego właśnie dowiemy się z kart powieści. Theo wraca wspomnieniami do czasów dzieciństwa, a konkretnie do pewnego burzowego dnia, kiedy to chcąc schronić się przed deszczem wpada z mamą do muzeum. Ta wizyta wywróci jego życie do góry nogami.

  To książka o tym, jak każda nasza decyzja wpływa na nasze późniejsze losy. Skłania do refleksji, do zastanowienia się nad własnymi losami – są przecież takie chwile, osoby czy miejsca, które zaważyły całkowicie na naszym życiu. To również powieść o radzeniu sobie z traumą, o przyjaźni i oraz o tym, że nie uciekniemy od tego, że jesteśmy dziećmi swoich rodziców. Choćbyśmy bardzo się starali.

  W pewnym momencie akcja przeskakuje o 8 lat a ja kiedy czytałam dalsze koleje losu Theo, Andy’ego, Borisa czułam się, jakbym spotkała na ulicy dawno nie widzianych znajomych i dowiadywała się, co się u nich wydarzyło przez ostatnie lata. Moim zdaniem świadczy to o sile i głębi charakterów stworzonych przez Tartt.

  Mankamentem jest ostatnia część książki (mniej więcej ostatnie 100 stron) – książka z obyczajowo-refleksyjnej zmienia się w sensacyjną. Te strony napisane zostały w dość chaotyczny, niespójny z resztą powieści sposób. W ostatnim rozdziale jednak znowu akcja się uspokaja a zakończenie jest przekonujące. Gorąco polecam.

  Dla kogo?

  Dla wielbicieli powieści Zafona

  Dla tych, którzy kiedyś byli wielbicielami powieści Zafona, ale z nich wyrośli

  Ocena: 9/10 - wybitna

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Są książki, o których nie można napisać o tak, po prostu. Zapadają głęboko w pamięć, wywołują gwałtowne emocje: śmiech, płacz czy wzruszenie. Oszałamiają językiem i warsztatem autora, porywają na długie godziny w odległy świat, zamazują rzeczywistość. Przytłaczają ogromem cierpienia lub świetności.

  Są książki, które pomimo swej wspaniałości nie można przeczytać za jednym podejściem. Wymagają od ciebie przemyślenia poszczególnych etapów życia bohaterów, odłożenia ich na bok, by w pełni docenić wartość przez nie przekazywaną. Biją wręcz w oczy cudownymi opisami, postaciami, miejscami, fabułą, lekcjami życiowymi. Mimo iż czujesz, że nie udźwigniesz wszystkich emocji kotłujących ci się w głowie, czytasz dalej, brnąc beznadziejnie w kierunku uzależnienia, miłości, zachwytu, nienawiści i obsesji do pisarza.

  Powyższy wstęp dotyczy Szczygła, opasłej powieści, która nie pozwoliła mi spać po nocach, każąc myśleć o zawiłych ścieżkach losu Theo.

  To, co dzieje się w tej książce wykracza daleko poza moje możliwości opisania tego w choćby zadowalający sposób. Nie umiem krótko streścić fabuły, bo zwyczajnie popełniłabym literackie świętokradztwo. ,,Szczygieł" nie traktuje tylko o stracie matki przez dorastającego chłopca, lecz również o przyjaźni, uzależnieniach (nie tylko tych od środków psychotropowych), obsesji na punkcie obrazu, radzeniu sobie z żałobą i przeszłością, niemożliwości ucieczki od bolesnych wspomnień, smutku i nieuchwytnemu szczęściu. Gdy już raz zasiądziecie do lektury, gwarantuję Wam, że zapomnienie o niej będzie graniczyło z cudem.

  Zamiłowanie do obrazów Theo i jego matki jest zaraźliwe. W momencie, gdy zastanawiasz się, gdzie i kiedy w najbliższym czasie będzie wystawa w galerii sztuki, wiesz, że przepadłeś. Zaczynasz postrzegać ,,Szczygła" (obraz) z perspektywy Theo. Nie tylko jako uwiązanego ptaka, lecz symbol nadziei, pogodzenia się z losem, dostojności w obliczu niewoli. Zaczyna mieć dla ciebie nieopisaną wartość z powodów, które ciężko ci wyjaśnić.

  Śledzenie poczynań głównego bohatera nie zawsze przynosi dumę i podziw. Nie mogę stwierdzić, iż jest ON osobą w stu procentach pozytywną, będącą wzorcem dla młodych ludzi. Doświadczenia nie pozwalają zawsze dokonywać właściwych, moralnych wyborów. Pozostawanie pod ciężarem uderzeń zadawanych przez życie nie może trwać wiecznie. Czasem trzeba pogodzić się ze swoją dolą i ciągnąć ten wóz dalej.

  Koleje życia Theo są różne. W niektórych chwilach można odnieść wrażenie, że nic gorszego, podlejszego nie ma sposobności, by się zdarzyć, aby następnie przekonać się o swojej omylności. W innych momentach na wierzch wypływa nieśmiała myśl, którą dusiliśmy w sobie, nie chcąc wzbudzać niepotrzebnej nadziei, że nareszcie nadszedł okres, kiedy wszystkie błędy zostaną wybaczone i zapomniane. Z tym również bywa różnie.

  Historia ciągnie się przez lata, niespiesznie opowiadana i uzupełniana o nowe doświadczenia. Poszczególne etapy egzystencji przemijają, pozostawiając na psychice Theo odmienne ślady. Jego charakter kształtuje się przez całą doczesną ziemską wędrówkę, raz przechylając się w dobrą stronę, by następnie spaść w najgorsze odmęty ludzkich cech i zachowań.

  Donna Tart wykazała umiejętność dobrego posługiwania się językiem, który jest barwny, bogaty i bardzo opisowy. Stworzenie powieści, której akcja dzieje się na przełomie dziesięcioleci tak, aby w żadnym momencie nie znudzić czytelnika zasługuje na uznanie.

  Fabuła nie należy do najbardziej dynamicznych, co, według mnie w tym przypadku jest dobrą cechą. Całość tworzy wspólny obraz, dzieje życia Theo Deckera. Każde wspomnienie sprawia wrażenie idealnie umieszczonego w dokładnym, odpowiednim momencie. Bardzo udane.

  Przeczytałam powyższe wypociny i, czego się spodziewałam, nie zamieściłam wszystkiego, co chciałam. Ba! Nie ubrałam w słowa nawet części tego, co powinno zostać przekazane. Ale jedno mogę zagwarantować i z całą jasnością napisać. ,,Szczygieł" jest cudowną powieścią, która w pełni zasłużyła na Nagrodę Pulitzera. Zostaje w pamięci, co jakiś czas przypominając o sobie, dostarczającym tym samym nowych tematów do przemyśleń.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Audiobook Nie ma CD 0/5 Nasza cena:
33,15 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Nie ma CD

Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”. To wielogłosowa rozprawa...
eBook Szczygły mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,57 zł 28,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Szczygły mobi epub

Zojka lubi swoje miasteczko. Za nazwę, która kojarzy się jej z czymś miękkim jak aksamit, za to, że centrum jest blisko, i za pozostałości domu Kulików. W zdziczałym ogrodzie czas płynie inaczej. W okolicy często kręci się bezdomny piesek, Pętelek, którego dziewczyna dokarmia. Robi to także ten...
Mały Przyjaciel 5/5 Nasza cena:
42,44 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mały Przyjaciel

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę,...
Tajemna historia 5/5 Nasza cena:
42,16 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemna historia

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników....
Ostatnie rozdanie 0/5 Nasza cena:
35,69 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatnie rozdanie

Długo oczekiwana powieść mistrza polskiej prozy Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia - i równocześnie poznania - prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci,...
Ścigani. Szefowie polskich służb specjalnych na celowniku IV RP 0/5 Nasza cena:
40,49 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ścigani. Szefowie polskich służb specjalnych na celowniku IV RP

Przestępcy w polskich służbach specjalnych czy vendetta polityków? Gen. Krzysztof Bondaryk, szef ABW, dopuścił się korupcji. Działał na szkodę interesu publicznego. Przekroczył uprawnienia i utrudniał postępowanie karne. Paweł Wojtunik, szef CBA, wcześniej "przykrywkowiec", podstawiony członek grup...
Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki 4/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki

Zakute łby, publiczne egzekucje, tortury, Wikingowie i krucjaty. Nie musisz chodzić do szkoły, ale możesz paść ofiarą epidemii. Albo porwą cię Tatarzy. Jeśli masz szczęście i urodziłeś się w rodzinie szlacheckiej, będziesz się bezkarnie obijał. A może zostaniesz rycerzem. W każdym razie raczej się...
Wiosna obywateli 0/5 Nasza cena:
31,37 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wiosna obywateli

1989 - rok, w którym w Europie Wschodniej umarł komunizm Kopalnia Dymitrow w Bytomiu, Stocznia Gdańska, lokal wyborczy w Warszawie, pogrzeb Imrego Nagya w Budapeszcie, upadek muru berlińskiego oraz praski teatr Lanterna Magika podczas aksamitnej rewolucji. To miejsca i wydarzenia, w których...
Europa - między Wschodem a Zachodem 0/5 Nasza cena:
42,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Europa - między Wschodem a Zachodem

Europa - między Wschodem a Zachodem Normana Daviesa to niesamowita podróż po świecie historii, sztuki i literatury. Wyprawa, podczas której naszym przewodnikiem jest niezwykły erudyta, doskonały pisarz, a przede wszystkim wielki historyk.Norman Davies, znany ze swojego zamiłowania do przełamywania...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula