Odrodzone Królestwo. Tom 1. Korona śniegu i krwi

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Wydawnictwo
Ilość stron
736
Inne wersje (2)
Książka, op. twarda
za 46,30 zł
eBook, mobi, epub
za 29,75 zł
Nasza cena: 30,62 zł 44,00 zł Taniej o: 30%

Wydarzenia rodem z fantasy na tle historycznej Polski za panowania Piastów? Jak najbardziej! I to w jakim stylu.

Przenosimy się do Czasów Wielkiego Rozbicia. Polska niegdyś potężna, została podzielona na księstwa, którymi władają skłóceni Piastowie. Źle się dzieje, gdy kraj nie ma żadnego króla. Coraz więcej sąsiednich władców zaczyna się interesować pustym tronem w Polsce, a sieć intryg się zacieśnia. Tymczasem w sercu naszych ojczystych lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a także demony, o których nikt już nie pamiętał od setek lat. Natomiast bestie opuszczają herby i stają do walki ramię w ramię ze swoim panem. Czy uda się zjednoczyć królestwo?

 

Elżbieta Cherezińska podbiła serca czytelników wyjątkowym stylem pisania, potrafi bowiem w sposób ciekawy i niezwykle wciągający opisywać grę polityczną sprzed setek lat. Jej książki urzekają dobrze zbudowanym rysem psychologicznym postaci oraz dobrze wkomponowanymi w fabułę elementami fantasy. Doskonale opisuje wydarzenia historyczne wypełniając je przy okazji swoją wyobraźnią. Napisała między innymi takie książki jak “Królowa”, “Harda” czy też “Niewidzialna korona”.


Cherezińska ma niezwykły dar dynamicznego obrazowania politycznej gry w dawnych wiekach w sposób ukradziony ze współczesnych filmów akcji. Z wyczuciem tka własną fabularną opowieść, w której jest miejsce na silnie zarysowane drugo- i trzecioplanowe postaci, na elementy nadprzyrodzone i magiczne, na momenty wzniosłe i przyziemne, na walkę, na przyjaźń, zdradę i nienawiść. Powieść liczy ponad siedemset stron i wierzcie mi, że chciałoby się drugie tyle.

- salon24.pl

Autorka trzyma się faktów, lecz i wypełnia całe mnóstwo białych plam. Robi to tak wprawnie, że tę historię śledziłam jak szekspirowską tragedię albo przedni film sensacyjny. A w postaciach kobiecych - zwłaszcza w świętej Kindze - zakochałam się po uszy.

- Marta Mizuro, Najciekawsze książki, "Zwierciadło"

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autorka powieści należy do grona tych rodzimych pisarzy, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Szczególnie biorąc pod uwagę napisane przez nią serie, które zyskały ogromne uznanie zarówno pośród krytyków jak i zwykłych czytelników, łaknących dobrej i wciągającej lektury. Jedną z takich pozycji jest właśnie wspomniany we występie cykl Odrodzone królestwo, który przez naprawdę spore grono czytelnicze, wychwalany jest na wszystkie możliwe sposoby. Jak jednak doskonale wiadomo, gusta są różne i nie każdy musi podzielać zdanie innych. Najlepiej więc przekonać się o tym, czy seria jest właśnie dla nas, czytając poniższą recenzję.

  Autorka przenosi nas do okresu rozbicia dzielnicowego, kiedy to kraj podzielony pomiędzy różnych Piastów, daleko był od swojej wielkiej świetności. Każdy pomniejszy władca nie tylko marzył o tym, aby powiększyć swój stan posiadania, ale również do tego dążył (nie zawsze jednak w dość honorowy sposób). Fabuła powieści rozpoczyna się w 1272 roku, podczas oblężenia Strzelców Krajeńskich. To właśnie tam wielkopolski książę Przemysł II zdobywa swoje pierwsze poważne doświadczenie bojowe, które może przydać mu się w przyszłości. Pod czujnym okiem stryja Bolesława (Pobożnego), młodzian rozwija się na prawdziwego Piastowskiego przywódcę, którego przeznaczeniem jest ponowne zjednoczenie kraju. Zanim jednak to nastąpi, a jego los dokona się w niebyt przyjemnych okolicznościach, na czytelnika czeka spora dawka fabularnej treści, w której znajdziemy dosłownie wszystko.

  Autorka w naprawdę ciekawym stylu łączy prawdę historyczną (opierając ją na konsultacjach z wieloma historykami), z pewnymi rozwinięciami niedopowiedzeń i własną interpretacją niektórych faktów. Całość jest na tyle sprawnie napisana, że trudno tutaj odróżnić prawdy i półprawdy. Dodatkowo całość doprawiona jest również solidną porcją mocno fantazyjnych wątków, które mają pobudzić naszą wyobraźnię. W kolejnych rozdziałach autorka przedstawia całą plejadę książąt, pomniejszych władców, biskupów, rycerzy i całą gamę innych mniej lub bardziej ważnych dla historii postaci. Trzynastowieczna Polska podzielona pomiędzy Piastów zaprezentowana jest jako arena walk o władzę (co ma swoje przełożenie na historię). Intrygi, zdrady, potyczki, otwarte wojny, skrytobójstwa, podjudzanie do nieposłuszeństwa prawowitym władcom. Treść fabularna jest na tyle złożona, że próba wymienienia wszystkich ukazanych tutaj postaci czy wątków, zakończyłby się napisaniem kilkudziesięciu stronicowanego elaboratu.

  Jeżeli same wątki czysto historyczne to ciągle za mało, to autora dokłada do tego wszystkiego sporą dawkę rodzimych legend i wierzeń. Ziemia, na której chrześcijaństwo stało się religią podstawową, ciągle mocno zakorzeniona jest wierze w dawnych bogów, których wyznawcy przepowiadają powrót „starej krwi”. Zwierzęta herbowe zaczynają odgrywać coraz większą rolę w całej historii, wspierając swoich panów, nie tylko jako symbol, ale również w bardziej bezpośredniej formie. Spora dawka fantazyjności, która tutaj znajdziemy, wcale nie umniejsza wartości historycznej powieści, a dodatkowo pozwala na zainteresowanie książką nowej grupy odbiorców.

  Zarówno zaprezentowana treść, jak i przystępny styl pisania autorki, daje obraz niebywale ciekawej książki, która wydaje się pozbawiona wad. Niestety nie jest tak pięknie. Zarówno ilość poruszonych tutaj wątków, jak i masa przedstawionych postaci, wymusza na nas naprawdę mocne skupienie podczas lektury. Wystarczy jedno małe rozluźnienie i szybko człowiek przekonuje się o tym, że pogrążył się w fabularnym chaosie, w którym trudno się połapać. Odbioru pozycji nie ułatwia również przeskakiwanie przez autorkę pomiędzy różnymi bohaterami, z których perspektyw ukazana jest narracja. To czy taka złożoność powieści i wymóg mocnego skupienia się podczas lektury, uznamy za wadę to już jednak sprawa czysto indywidualna.

  Korona śniegu i krwi to naprawdę solidna pozycja (zarówno pod względem jakości historycznej, jak i grubości), która na pewno powinna zaciekawić miłośników powieści osadzonych w minionych czasach. Czy można tytuł nazwać „rewelacyjnym” i porównywać go do „Gry o Tron”? Sam osobiście nie skłaniałbym się do takowych porównań, szczególnie że samo dzieło George’a R.R. Martina nie dla każdego musi być pozycją wybitną. Na tytuł (tak jak na cały cykl) najlepiej patrzeć przez pryzmat rodzimego rynku, na którym powieść na pewno zalicza się do grona bardzo udanych.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Doszły. Nie żebym się chwalił zakupem książek, choć pewnie trochę też, ale nie wiem ile czasu zajmie mi przeczytanie tej górki. Przynajmniej pierwszy tom już dawno za mną i jemu chcę poświęcić kilka słów.

  Ponoć Elżbieta Cherezińska pisze książki historyczne, jednak z drugiej strony serię tą określano mianem polskiej „Gry i o tron”. Ani jedno, ani drugie stwierdzenie nie jest prawdą.

  Po lekturze mogę stwierdzić, że autorka posiada wielką wiedzę historyczną, jednak samą historią się bawi. I taka zabawa mi się podoba! O ile lepiej wyglądają dzieje naszego narodu ubrane, choćby w zmyślone lub mało prawdopodobne słowa, niż w suche daty i nazwiska jak ze spisu abonentów.

  Studiując historię nie raz słyszałem od profesora: „Jeśli nie wiesz o co chodzi to idź tropem pieniędzy”. A może nie? Może chodziło o seks, rodzinę, o to, że księżna była zimną suką a książę od pieniędzy wolał gorzałę. Taka wersja bardziej do mnie przemawia. Ubiera ludzi znanych z kart podręczników w uczucia a nie tylko w cele. Autorka robi to tak dobrze, że dopiero w połowie „Korony lodu i ognia” przypomniało mi się, że bohaterem powieści jest Przemysł II a połowa otaczających go bohaterów drugoplanowych, to postaci historyczne.

  Wiem, że to wszystko mogło wyglądać zgoła inaczej, jednak wersja Pani Cherezińskiej bardzo mi się podoba i wywołuje miły dreszczyk emocji. Nawet biorąc pod uwagę to, że zakończenie znam z lekcji historii.

  Z tego samego powodu nie nazwałbym tej serii „Grą o tron”. Pomimo faktu że w obu powieściach występuje magia i nadprzyrodzone stworzenia. Jednak cykl Korona jest nasz, swojski. Tak jak wspomniana magia, bardziej pochodząca z podań ludowych opartych na wierze w Swarożyca czy Thora. Akcja nie dzieje się gdzieś, nie wiadomo gdzie, ale jest ściśle osadzona w naszym zakątku Europy. Choć akcja jest wartka i pełna zwrotów, jednak w swych ramach oparta w historycznej prawdzie. Mam tylko nadzieję, że pozostałe tomy także mnie nie zawiodą. Nie omieszkam Wam wspomnieć o swoich wrażeniach… chyba, że już Was zanudziłem. Wtedy napiszcie tylko słowo.

  Dla jasności. Z "Koroną Królów" nie ma to nic wspólnego.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Czasy rozbicia dzielnicowego są dla wielu osób zagadką. Tyle księstw, książąt, intryg - trudno to wszystko pojąć na zwykłej lekcji historii. Cherezińska przedstawiła ten trudny temat w sposób przyjemny i dzięki niej wiele rzeczy rozjaśniło się w mojej głowie. Występuje wiele wątków, ten z Przemysłem II, i ten z Karzełkiem, w którym cała nasza nadzieja. Jest również św. Kinga, której żywot fascynuje, a i ludzie Starszej Krwi, stojący u straży naszych pogańskich korzeni. Pasjonaci historii Polski na pewno docenią dzieło pisarki. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Odrodzone Królestwo. Tom 2. Niewidzialna korona 5/5 Nasza cena:
32,54 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Odrodzone Królestwo. Tom 2. Niewidzialna korona

Dwa miecze... Dwie korony... Jedno królestwo Po dwustu latach Przemysł II odzyskuje koronę. Na Królestwo jednak pada cień. Król zostaje brutalnie zamordowany. Granice przekraczają margrabiowie brandenburscy. Wojownicy starych bogów ostrzą groty strzał. Od północy na kraj patrzą żelaźni bracia,...
Wojenna korona. Odrodzone Królestwo. Tom 4 5/5 Nasza cena:
33,25 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojenna korona. Odrodzone Królestwo. Tom 4

„Wojenna korona” – czwarty tom bestsellerowego cyklu „Odrodzone Królestwo” Dokonało się. Na skroniach Władysława Łokietka spoczęła królewska korona. Ale wrogowie króla rosną w siłę. Jan Luksemburski wygrywa straszliwą bitwę pod Mühldorf i wyrasta na ważnego europejskiego gracza. Krzyżackie intrygi...
Odrodzone Królestwo. Tom 4. Wojenna korona 0/5 Nasza cena:
40,65 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Odrodzone Królestwo. Tom 4. Wojenna korona

„Wojenna korona” – czwarty tom bestsellerowego cyklu „Odrodzone Królestwo” Dokonało się. Na skroniach Władysława Łokietka spoczęła królewska korona. Ale wrogowie króla rosną w siłę. Jan Luksemburski wygrywa straszliwą bitwę pod Mühldorf i wyrasta na ważnego europejskiego gracza. Krzyżackie intrygi...
Ja jestem Halderd. Północna Droga. Tom 2 5/5 Nasza cena:
25,96 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ja jestem Halderd. Północna Droga. Tom 2

Wielowątkowa i arcyciekawa opowieść o życiu wikingów na przełomie pierwszego tysiąclecia. Uległem fascynacji historią Halderd, doceniając urodę narracji i zdolności Autorki w rekonstrukcji ducha tamtych czasów. Szczególna wartość książki Elżbiety Cherezińskiej polega na tym, że uczyniła ona...
Saga Sigrun. Północna Droga. Tom 1 5/5 Nasza cena:
25,96 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Saga Sigrun. Północna Droga. Tom 1

Saga Sigrun to pierwsza część cyklu "Północna Droga" Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści o życiu wikingów i na czas lektury stać się jednym z nich. Ogromna erudycja i wyobraźnia Autorki sprawia, że uczestniczymy w świecie absolutnie...
Legion 5/5 Nasza cena:
33,93 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Legion

Mieli być wyklęci - Okazali się zwycięscy Cherezińska pokazuje trudne ludzkie wybory, nie zawsze dobrowolne, i głębokie dylematy. Jedną z takich postaw prezentuje Jakub, PPS-owiec, żołnierz AL, który widzi, że Polska, która przychodzi wraz z Armią Czerwoną, nie jest tą, o którą walczył i o której...
Pasja według Einara. Północna Droga. Tom 3 5/5 Nasza cena:
25,96 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pasja według Einara. Północna Droga. Tom 3

W klasztorze reguły miłosierdzia są tylko głoszone. Jak się lepiej przyjrzeć, w życiu nikt ich nie stosuje. Oblaci są wobec siebie okrutni. Starzy mnisi złośliwi. A nowicjusze wypracowali doskonałą wręcz obojętność na siebie wzajem. Nauczyciele wobec uczniów są surowi. Przełożeni podejrzliwi. Nikt...
Turniej cieni 4/5 Nasza cena:
33,89 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Turniej cieni

Lata 30. XIX wieku Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza – młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego – ucznia...
Trzy młode pieśni. Północna Droga. Tom 4 0/5 Nasza cena:
27,77 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trzy młode pieśni. Północna Droga. Tom 4

Norwegia, druga połowa X wieku. Dwaj synowie możnych rodów spotykają się w szeregach młodej drużyny. Przygląda im się siostra jednego z nich. W drodze ku dorosłości wszyscy troje przechodzą kolejne szczeble wtajemniczeń. Świat mężczyzn i kobiet. Obok? Razem? Los przepowiedziany u ich poczęcia....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula