Ludzie na drzewach

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
576
Rok wydania
2017
Inne wersje (4)
Książka, op. miękka
za 39,99 zł
Outlet, Książka, op. miękka
od 20,00 zł
Audiobooki mp3
za 30,11 zł
Nasza cena: 25,00 zł 49,99 zł Taniej o: 50%

Piękna, wzruszająca i prawdziwa "Ludzie na drzewach" zostali uznani książką roku według magazynów "The Wall Street Journal", "Publishers Weekly" i "The Huffington Post".

Norton Perina to młody, zdolny lekarz i naukowiec. Jest z natury egocentryczny i bezwzględny, co jednak pozwala mu osiągać niebagatelne sukcesy. Pozbawiony sprecyzowanego planu na najbliższą przyszłość wyrusza na wyprawę badawczą, której celem jest jedna z mikronezyjskich wysp Pacyfiku i zamieszkujące ją, tajemnicze plemię Ivu'ivu. Życie wśród tubylców uświadamia Perinie, że jego prawdziwym powołaniem są badania antropologiczne. Prowadząc je dochodzi w końcu do zaskakującego odkrycia, które staje się początkiem jego sławy oraz niespotykanego dotąd w świecie nauki skandalu.

Po światowym sukcesie powieści "Małe życie" w końcu mamy okazję zaprezentować naszym Czytelnikom niemniej zachwycający debiut autorki. To piękna i trzymająca w napięciu opowieść o zderzeniu różnych kultur. Jest tragiczna w swej wymowie i konfrontuje nas z odwiecznymi pytaniami o granice między dobrem a złem, altruizmem i egoizmem. Yanagihara mierzy się tu również z dylematem wybitnych umysłów, które często chciałyby żyć poza wszelkimi regułami.

Powieść ta powstawała przez osiemnaście lat. W pełni daje się to odczuć, jeśli weźmiemy pod uwagę wspaniale dopracowaną konstrukcję utworu. Z jednej strony mamy tu zupełnie subiektywną relację pochodzącą z dzienników głównego bohatera, z drugiej zaś obiektywne, dziennikarskie spojrzenie na sprawę. Daje nam to w efekcie coś na kształt spójnej i solidnej publikacji naukowej. Nie zapominajmy jednak, że jest to powieść. Wspaniała, porywająca i trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Powieść, w której autorka bezlitośnie igra z Czytelnikiem zmuszając go do refleksji nad pytaniami, które przedstawiliśmy powyżej. Nie przebiera przy tym w środkach, by ukazać nam okrutną i turpistyczną stronę ludzkiej natury. To z pewnością lektura, która na długie lata zapadnie Wam w pamięć. Pikanterii dodaje jeszcze fakt, że postać głównego bohatera jest inspirowana postacią rzeczywistą. Mowa tu o amerykańskim uczonym, laureacie Nagrody Nobla Danielu Gajdusku. Zasłynął on przede wszystkim odkryciem prionów. Był też znakomitym lekarzem i antropologiem z zamiłowania.
Recenzje (7)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie ma takiego roku, w którym na jaw nie wyszłoby – głośniejsze medialnie, czy też nie – nowe, naukowe odkrycie. Jesteśmy bowiem na takim etapie poznawania otaczającej nas rzeczywistości, że wiele pytań uzyskało swoją odpowiedź, jednak w porównaniu z ogromem niewiedzy ciążącej nad naszymi głowami, aktualną, pozyskaną wiedzę o świecie można nazwać jedynie ułamkiem procenta tego, co do odkrycia pozostało. Jednostki wybitne – chociażby naukowcy, lekarze, czy też astronomowie, poświęcają swoje życie na odkrywanie kolejnych, dotychczas niedostępnych dla swoich poprzedników tajemnic. Ciekawość – to jest czynnik, który ich napędza. Jednak dokąd ON prowadzi? Już Dostojewski, za pomocą postaci Raskolnikova, w jednej ze swoich najważniejszych powieści, wchodzi w polemikę zarówno z pozostałymi bohaterami, jak i czytelnikami, na temat uprzywilejowania jednostek wybitnych w kontekście norm moralnych obowiązujących w społeczeństwie. Czy ktokolwiek z Was zastanawiał się kiedyś z czym wiążą się niektóre odkrycia? Jaką cenę płaci świat za postęp cywilizacyjny? Czy jednostki wybitne mają prawo żyć poza moralnością, jeśli w grę wchodzi nauka?

  Norton Perina jest przeciętnym studentem medycyny, który – również poprzez konflikt ze znaną w środowisku naukowym postacią – zostaje wysłany w charakterze pomocy medycznej do głębiej dotychczas niezbadanych mikronezyjskich wysp położonych na Pacyfiku. Towarzyszy mu Paul Tallent, znany antropolog oraz jego pomocnica Esme. Z początku zwyczajna, naukowa podróż, z czasem przynosi odpowiedź na najbardziej pożądane przez ludzkość pytanie; czy życie wieczne jest możliwe? To odkrycie zmieni nie tylko świat, ale i samego bohatera.

  Nie sposób mówiąc o Hanyi Yanagharze – choć jest to założenie zdecydowanie błędne – nie nawiązać do jej pierwszej, wydanej w Polsce powieści, czyli do Małego życia. Osobiście należę do grona, które uznały geniusz autorki po lekturze jej bestsellerowej powieści, jednak miały co do niego pewne zastrzeżenia; po prostu nie zostały tak oczarowane, jak reszta. Obie powieści można porównać tylko pod paroma względami; erudycyjnego, ponadprzeciętnego sposobu w jaki zostały napisane, wręcz przerażającej prostoty przekazy rzeczy tragicznych oraz obnażania mroków spowijających zarówno świat, jak i ludzkie dusze. Sama fabuła traktuje jednak o kompletnie innych rzeczach. Ludzie na drzewach są bowiem debiutem autorki, który skupia się na moralności oraz jej braku, na nauce, na zderzeniu kultur oraz konsekwencjach jakie niesie za sobą cywilizacja.

  Ludzie na drzewach to powieść na wskroś naukowa. Pełna opisów funkcjonowania plemion, biologicznych aspektów samego odkrycia studni młodości, laboratoryjnych czynności, psychologii i antropologii. Nie pozbawiona jest jednak akcji. Na dobrą sprawię książka ta jest bardzo szczegółową oraz złożoną retrospekcją, do której wstęp napisał przyjaciel głównego bohatera powieści, by następnie oddać w nasze ręce kilkadziesiąt lat życia Nortona Periny, spisanych własnoręcznie przez owego mężczyznę. Przyjaciel Periny zresztą wielokrotnie za pomocą przypisów uzupełnia historię własnymi wspomnieniami, wiedzą powszechną, czy też wyjaśnieniami, znacznie poszerzającymi jawiący się przed oczami czytelnika, niekiedy zatrważający obraz.

  Przez powody wyżej wymienione, a także przez ciężar, jaki niesie za sobą lektura dzieła Hanyi Yanagihary, Ludzie na drzewach n i e s ą powieścią przeznaczoną dla mas. Widzę to również przeglądając oceny wystawione przez użytkowników chociażby na Lubimy Czytać. Nie każdemu do gustu przypadnie tak naukowy tok myślenia, tak wiele opisów funkcjonowania badanego przez głównego bohatera plemienia, nie każdy może okazać się na tyle dojrzały by skonfrontować się z tematyką powieści. To nie jest pozycja, którą można przeczytać w dzień, czy dwa. To dojrzała, misternie złożona opowieść, która zmusza czytelnika do pochylenia się nad przedstawionymi przez autorkę problemami; do osądzenia działań bohatera; do zapoznania się ze wszystkimi stronami konfliktu; do stawienia czoła przerażającym prawdom na temat nauki i człowieczeństwa.

  Książkę cechuje niebywały warsztat pisarski. Język powieści; sposób opisywania kolejnych elementów odznacza się jednak pewnym kontrastem. Yanagihara mimo dość prostego, wyzbytego wręcz z emocji sposobu narracji, szczególnie rzeczy dla odbiorcy szokujących, czy też bulwersujących, zachowuje piękno języka, bogactwo słów oraz płynność opisu, kontentujący szczególnie lubujących się w estetyce pióra odbiorców. Ludzie na drzewach są po prostu świetnie napisani. To ponad to bardzo wiarygodna historia. Wydawać by się mogło – i niejednokrotnie podczas lektury się na tym złapałam – że obraz, który przed oczami czytelnika maluje autorka, jest na tyle szczegółowy, realistyczny, iż ten jej wierzy. Wierzy w rzeczywistość postaci, wierzy w odkrycie Nortona, w kulturę plemienia nakreślonego na kartach przez Yanagiharę. Bowiem praca włożona w napisanie tego debiutu musiała być przeolbrzymia. Wiedza z dziedzin biologii, psychologii, antropologii, czy też geografii, jaką musiała odznaczać się autorka, by tę historię wiarygodnie, krok po kroku budować, jest godna podziwu.

  Coś mnie w tej pozycji urzekło. Coś, co w zasadzie powinnam określić za pomocą liczby mnogiej. Począwszy od bliskiej memu sercu tematyki, niebywałego pióra autorki, złudnej wiarygodności opisywanej historii, sposobu narracji, cechującego często książki wybitne (chociażby jedno z dzieł Donny Tartt), szczegółowości opisów kultury badanego przez Nortona plemienia, krzyczących spomiędzy stron do czytelnika pytań na chociażby temat ruchomych granic moralnych oraz zakończenia, które jak zwykle, w przypadku tej autorki, szokuje. Dawno żadna książka – myślę, że od czasów Tajemnej historii – nie zmusiła mnie do zajrzenia tak daleko w głąb ludzkiej duszy, do zakwestionowania praw moralnych, do rzec można wręcz – zrozumienia zachowań w normalnym społeczeństwie niedopuszczalnych. Co również ważne, ta pozycja poruszyła we mnie wiele emocji, od tych pozytywnych, jak chociażby ciekawości, czy też zachwytu, po te negatywne; niesmak, lęk, smutek, niedowierzanie, żal.

  Czy jednostki wybitne mając więc prawo do odsunięcia moralności na bok? Czy prawa rządzące w jednej kulturze, mogą odnaleźć miejsce w innej? Do czego zdolny jest człowiek, gdy wyczuje możliwość zysku? Czy cywilizacja zawsze ma pozytywny wydźwięk? Czy by budować, odkrywać musimy niszczyć? Te pytania nasuną się Wam podczas lektury wielokrotnie. Wielokrotnie pojawią się też różne odpowiedzi. Na dobrą sprawę, Yanagihara nie zajmuje stanowiska; to na czytelniku ciąży ta niechlubna odpowiedzialność. Jest zresztą taka scena na pierwszych stronach powieści, podczas której, spotyka się dwójka mężczyzn, rozprawiających o Nortonie, o popełnionych przez niego zbrodniach. Jeden z nich uważa, że historia i tak zapamięta go, jako noblistę, człowieka nauki, ciężar jego win okaże się zbyt lekki, w stosunku do jego wkładu w naukę. Drugi mężczyzna zajmuje stanowisko przeciwne, moralność bowiem, jak można wyczytać z jego wypowiedzi, obowiązuje wszystkich, bez względu na zajmowane w społeczeństwie stanowisko. Ta scena jest zapowiedzią tego, co odnajdziecie na kartach powieści. Konfliktu natury, nauki i moralności. Kto ma rację? Oboje? Żaden? Pierwszy, czy drugi mężczyzna?

  Trudno uwierzyć, że Ludzie na drzewach są debiutem, bowiem niektórzy autorzy nie dochodzą do takiego kunsztu, nawet po opublikowaniu swojej którejś już z kolei powieści. Yanagihara zresztą rozprawia się z większością współczesnych pisarzy już w pierwszym rozdziale. Talent? Ciężka praca? Prawdopodobnie oba. Dla mnie, omawiana w tej recenzji pozycja to jedna z lepszych, jeśli nie najlepszą przeczytana przeze mnie w tym roku powieścią. Dlaczego więc tylko osiem gwiazdek? Ponieważ była to powieść bardzo dobra, zachwycająca wręcz, jednak były takie momenty w książce, w których nie wszystko do końca mi się zazębiało. Nie wszystko było na swoim miejscu. Niekiedy autorka zbytnio skupiała się na opisach kultury, zamiast na psychologii bohaterów. Myślę, że książka na tym zabiegu wiele by skorzystała.

  Przez to, że lekturę Małego życia miałam już za sobą w chwili otrzymania Ludzi na drzewach, nieco obawiałam się zabrać za lekturę tej powieści. Bałam się, że jako debiut nie okaże się tak wyjątkowa, jak jej następczyni. Po lekturze obu mogę jednak stwierdzić, że obie odznaczają się swoistym, charakterystycznym dla każdej geniuszem. Obie poruszają czytelnika, obie są przykładem zdolności ludzkości do tworzenia piękna oraz umiejętności pisarza do pobudzania w czytelniku najgłębiej zakorzenionych emocji oraz myśli. Niezwykłość obojga bierze się z różnych przyczyn, ciężko więc jednoznacznie określić, która jest lepsza. Autorka jest zwyczajnie wyjątkowa i jej powieści na pewno powinny znaleźć się na liście pozycji do przeczytania, każdego wielbiciela gatunku. Każdego dostatecznie dojrzałego, by stawić czoło ciężkiej tematyce czytelnika.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Po przeczytaniu Małego życia obiecałam sobie, że przebrnę także przez tę książkę. Kiedy kurier przyszedł z paczką, wiedziałam, że nie będę mogła dłużej odwlekać lektury. Przyznam szczerze, że bałam się to czytać; nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Oto przed wami recenzja pierwszej książki Hanyi Yanagihary – Ludzie na drzewach.

  Po raz kolejny o autorce

  Sądzę, że Yanagihara to cudowna pisarka z potencjałem i mam nadzieję, że na dwóch książkach nie zakończy swojej pisarskiej działalności. Hanya uważana jest za najwybitniejszą amerykańską powieściopisarkę.

  Treść Ludzi na drzewach

  Norton Perina od zawsze był człowiekiem mierzącym wysoko. Wykorzystywał każdą okazje, aby coś osiągnąć – studia medyczne na Harvardzie, praca u słynnego naukowca. To jednak nie wystarczyło. Gdy główny bohater trafia na tajemniczą wyspę na Pacyfiku, dokonuje imponującego odkrycia. Za to musi zapłacić straszliwą cenę, która pozbawi go wszystkiego, o co walczył.

  Jakie wrażenia wywołuje powieść Ludzie na drzewach?

  Początek jest trochę nudny. Poznajemy cechy młodego Nortona i relacje łączące go z rodziną, a to, jak odnosił się do swojej matki i z jaką arogancją ją traktował, sprawiło, że go nie polubiłam.

  Już na pierwszych stronach książki Hanya zdradza całe zakończenie. Zabieg wydał mi się ciekawy, jednak zepsuł całą zabawę z „domyślaniem się”, mimo wszystko cała historia będąca „pomiędzy” jest na tyle ciekawa, że nie mogłam tak po prostu odłożyć tej powieści.

  Yanagihara jest jedną z tych nielicznych perełek literatury, które potrafią za pomocą słów zawładnąć człowiekiem. Przypisy, mimo że były czasami zbyt długie, odgrywały ciekawą rolę. Świat wykreowany wydawał się bardzo realny, nawet przez chwilę myślałam, że to wszystko, co napisała Hanya to prawda.

  Kolejny raz autorka porusza trudny temat. Bardzo dokładnie opisuje pracę naukowców, masę badań robionych na szczurach i innych niewinnych stworzeniach. Po pewnym czasie, kiedy główny bohater trafia na wyspę Ivu’ivu, zapomina o wszystkim, czego uczył się przez całe swoje życie. Moralność odrzuca w kąt i robi wszystko, aby osiągnąć coś więcej niż dotychczas.

  Yanagihara przedstawia nam obraz typowego naukowca, który zniszczy wszystko, co spotka na swojej drodze, aby spełnić postawiony sobie cel. Badacz, będąc na wyspie, poznaje obyczaje tubylców. Norton jest świadkiem sytuacji, których nigdy nie powinien zobaczyć. Przez chore zdarzenie zapomina o wszelkich zasadach etycznych.

  Ludzie na drzewach to nie tylko książka

  Hanya podejmuje trudne tematy dotyczące nie tylko nauki, ale także pedofilii. Powieściopisarka obdarzyła głównego bohatera miłością do dzieci. Przyznam szczerze, że pierwszy raz zdarzyło mi się czytać książkę, gdzie wyżej wymieniony problem występuje. Nie ukrywam również, że byłam zaskoczona scenami opisywanymi w powieści, naukowiec próbuje bronić się, uwolnić z sideł pożądania, przeklina siebie za wszystko. Podziwiam Yanagiharę za oryginalne pomysły, które przełamują szablony współczesnej literatury.

  W swoich powieściach Hanya porusza problemy, których mamy prawo nie rozumieć. Na myśl przychodzi: „Jak ktoś może wytępić całe stado rzadkich i cudownych zwierząt dla zwykłych badań?„. Yanagihara pokazuje obie strony każdego człowieka. Tą dobrą i tą złą. Działania Nortona też mają swoje powody i skutki, które są wyraźnie zobrazowane i wytłumaczone. Hanya nie usprawiedliwia tych działań, ale uświadamia nam wagę prawdziwych kłopotów.

  Podsumowanie

  Norton jest genialnym naukowcem, który odkrywa sekret nieśmiertelności. Po opisaniu swojego olśnienia dostaje nagrodę Nobla. Nikt jednak nie wie, że ukrywa straszny sekret. Hanya Yanagihara swoją książką sprzeciwia się schematom.

  Przyszła mi do głowy śmieszna myśl, że może tubylcy żyją tak długo, ponieważ nikt im nigdy nie powiedział, że nie powinni.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Powieść opowiada o życiu Nortona Periny, któremu pisarka udziela głosu, by sam, z własnej perspektywy opowiedział swoją historię, którą ON przecież zna najlepiej – swoje życie

  Dwa tygodnie przed obroną dyplomu na studiach medycznych, młody Norton zgadza się na udział w wyprawie na mikronezyjską wyspę. Bardzo szybko podejmuje decyzję i wyrusza na Pacyfik wraz z innymi badaczami. Wyprawa początkowo nie wzbudza w nim wielkich emocji i zaangażowania. Rzeczywistość okazuje się inna od wyobrażeń o jego roli podczas wyprawy. Sytuacja zmienia się, gdy obserwacje życia miejscowych i ich zwyczajów prowadzą do postawienia śmiałej tezy o nieśmiertelności. Zaintrygowany i oszołomiony odkryciem postanawia zbadać tę kwestię i potwierdzić swoje domysły, mimo przeciwnościom i często mało przychylnym opiniom. Badania rozpoczynają ważny rozdział w jego życiu i doprowadzają do skutków, których nie mógł lub nie chciał się spodziewać i/lub nie chciał przyjąć do wiadomości.

  Już na pierwszych stronach dowiadujemy się o tym jak zakończyły się losy Nortona Periny, czyli o oskarżeniach, które ciążą na naukowcu i doprowadzają do jego skazania szeroko komentowanego w mediach. Zasłużony dla świata nauki, zdobywca Nagrody Nobla i wieloletni badacz mikronezyjskiej wyspy postanawia opisać swoje życie w listach wysyłanych do przyjaciela, które następnie zostały opublikowane w formie biografii.

  „Ludzie na drzewach” to opowieść o fascynacji nauką połączonej z silną osobowością, która zaskakuje swoją złożonością. Zdeterminowany naukowiec, który chce dowieść, że ma rację jednocześnie pokazuje swoje drugie, emocjonalne i niejednoznaczne oblicze. Poznajemy go najpierw jako syna, brata, następnie naukowca, ale także ojca. Każda z tych ról prezentuje inną osobę. Przez całą powieść czytelnik może snuć domysły o tym co kryje Norton Perina, ale z każdą kolejną stroną obraz jest lekko rozmyty, nasuwa nam pewne wnioski, choć nie daje pewności. Dopiero zakończenie rozwiewa wątpliwości.

  Powieść to życie na wielu płaszczyznach. Z jednej strony jest to mikro świat Nortona Periny, z drugiej zaś jego przełomowe odkrycie niesie za sobą globalne skutki. Autorka pokazuje do czego może doprowadzić zaślepienie związane z osiągnięciem celu, w tym przypadku nieśmiertelnością i jak funkcjonuje świat, gdy w grę wchodzą pieniądze, a wartości schodzą na drugi plan. Książka zdecydowanie skłania do refleksji nad współczesnym światem podzielonym na ten wysoce rozwinięty i ten, gdzie system wartości układa się zupełnie inaczej. Skłania do refleksji nad tym, komu wolno więcej i czy aby na pewno tak jest.

  To zaskakująca powieść o człowieku, złożonej osobowości, która budzi różne emocje. To pozycja obok której nie można przejść obojętnie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Hanya Yanagihara tworzy książki unikatowe, co udowodniła "Małym życiem". Podobała mi się jej poprzednia powieść, dlatego z wielkim optymizmem podchodziłam do "Ludzi na drzewach". Na pewno jest to niebanalna historia, ale czy zaskakująca i wciągająca? Po kilku pierwszych rozdziałach gorzko się rozczarowałam. Spodziewałam się czegoś więcej po autorce. Miałam nadzieję, że skłoni mnie ona do jakiś głębokich przemyśleń lub do rozważania poruszonych w książce dylematów. Jedyne, do jakich refleksji mnie początkowo skłoniła, to czy jest sens czytać dalej i się męczyć czy odłożyć ją na półkę. Zawzięłam się jednak i za każdym razem dawałam jej szansę, aż w końcu coś "zaskoczyło" i z rosnącym zainteresowaniem zaczęłam śledzić fabułę.

  Hanya Yanagihara tworzy książki unikatowe, co udowodniła "Małym życiem". Podobała mi się jej poprzednia powieść, dlatego z wielkim optymizmem podchodziłam do "Ludzi na drzewach". Na pewno jest to niebanalna historia, ale czy zaskakująca i wciągająca? Po kilku pierwszych rozdziałach gorzko się rozczarowałam. Spodziewałam się czegoś więcej po autorce. Miałam nadzieję, że skłoni mnie ona do jakiś głębokich przemyśleń lub do rozważania poruszonych w książce dylematów. Jedyne, do jakich refleksji mnie początkowo skłoniła, to czy jest sens czytać dalej i się męczyć czy odłożyć ją na półkę. Zawzięłam się jednak i za każdym razem dawałam jej szansę, aż w końcu coś "zaskoczyło" i z rosnącym zainteresowaniem zaczęłam śledzić fabułę.

  Moja frustracja i zniechęcenie rosło w coraz szybszym tempie. I nagle przyszedł przełom. Wydarzenia przyspieszyły i nabrały nowego, ciekawszego wymiaru.

  Mniej więcej od połowy książki fabuła wciąga i skłania do myślenia. Wtedy właśnie Norton zaczyna adoptować kolejne dzieci przywożone z wyspy i opisuje nam jej destrukcję. Mój umysł i serce buntowały się niezmiernie, gdy czytałam opisy, jak przyroda jest dewastowana i zastępowana brudną cywilizacją. Ta relacja, historie rodzinne (szczególnie więź z synem Victorem) i asymilacja dzieci stanowią według mnie najmocniejsze punkty tej powieści. Powieść jest nierówna. Raz zaskakująco dobra i trzymająca w napięciu, a raz po prostu nudna. Choć początkowo się na to nie zapowiada, skłania nas w końcu do przemyśleń. Jeśli ktoś lubi wymagające lektury, to może sięgnąć po "Ludzi na drzewach", ale nie gwarantuję, iż się nie zawiedzie. Jak dla mnie jest to taki średniak, ani dobry ani zły.

  na całą recenzję zapraszam: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Głównym złym w tej opowieści, jest zupełnie przypadkowy człowiek, którego sylwetka przedstawiona na początku książki, w najmniejszym nawet stopniu nie zapowiada tak dramatycznych wydarzeń. Gdyby Perina przypadkiem nie dostał się na antropologiczną misję na jedną z zagubionych an Pacyfiku wysepek... Gdyby... Nie od dziś wiadomo, iż życiem, światem na ogół rządzi przypadek. Yanagihara w swojej książce potwierdza tę tezę.

  Myślę, iż wystarczająco zaanonsowałam wam treść książki. Nie będę więcej o niej opowiadać.

  W przeciwieństwie do Małego życia, w Ludziach na drzewie brak drastycznych scen.

  Atuty książki to wspaniałe opisy przyrody, kwestii etnograficznych, kulturowych, majstersztyk.

  Na ogromny plus zasługuje też wręcz odrażająca postać głównego bohatera. Stworzyć taką sylwetkę to wielka sztuka.W ogóle cała książka jest pełna postaci w mniejszym lub większym stopniu budzących odrazę lub co najmniej niechęć, wstręt. Nie ma nawet jednej postaci, która wzbudziłaby we mnie sympatię, lub inne pozytywne uczucia.

  Ludzie na drzewach to pierwsza książka Hanyi Yanagihari. Została ona napisana przed słynnym u nas Małym życiem. Nie wiem, dlaczego u nas zamieniono kolejność wydania książek. Ludzie na drzewach są świetni i zapowiadają kolejną niezwykłą książkę pisarki, jaką okazało się Małe życie. Polecam obie powieści i aż się boję co będzie w 3. książce.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Pakiet: Małe życie / Ludzie na drzewach 0/5 Nasza cena:
83,99 zł 99,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet: Małe życie / Ludzie na drzewach

"Ludzie na drzewach" Przejmujący debiut Yanagihary jest też próbą rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: czy wielkie umysły mają prawo do życia poza moralnymi normami? Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki....
Ludzie potrafią latać 5/5 Nasza cena:
31,44 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie potrafią latać

Spontaniczne wyjście do kina, pyszny obiad w gronie przyjaciół, długa wieczorna kąpiel czy kilka stron ulubionej książki potrafią wygłuszyć złe emocje i skutecznie poprawić nastrój. Jeżeli lubicie opowieści, które nie przytłaczają formą, inspirują optymistycznym przesłaniem i wywołują szczery...
Domek na drzewie 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Domek na drzewie

Chciałam jedynie podążać za głosem swojego serca. Zamiast tego zgubiłam swoją duszę… Chciałam wyznać mu swoje sekrety, a przypadkowo stał się jednym z nich. Chloe Rivers nie sądziła, że będzie miała tajemnice przed swoim najlepszym przyjacielem, ale nie mogła też przypuszczać, że się w nim zakocha....
Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie 0/5 Nasza cena:
13,75 zł 27,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie

Jak w przypadku większości książek Müller, trudno i tutaj mówić o tradycyjnie rozumianej akcji. Rzeczywista akcja toczy się w głowach bohaterów. Autorka opisuje zdarzenia w świecie widzianym z perspektywy obcego spojrzenia - spojrzenia, dla którego to, co znajome, pod wpływem strachu, zaszczucia,...
Ludzie na drzewach 0/5 Nasza cena:
25,00 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie na drzewach

Małe życie stało się światową sensacją literacką. Debiutancka powieść Hanyi Yanagihary zachwyca nie mniej Amerykański lekarz na wyprawie w niezbadane rejony Pacyfiku dokonuje odkrycia, które odmieni jego życie i cały świat nauki. Niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o...
Małe życie 0/5 Nasza cena:
39,89 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Małe życie

Powieść, o której się mówi. Powieść, której się nie zapomina. Powieść, która wzbudza emocje. „Małe życie”: najgłośniejsze wydarzenie literackie 2015 roku. Wywołało gorące dyskusje zarówno wśród czytelników, jak i krytyków. Wobec tej historii nie sposób przejść obojętnie. Hanya Yanagihara,...
Audiobook Małe życie mp3 0/5 Nasza cena:
43,04 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Małe życie mp3

Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół - ich niełatwe dojrzewanie, ogromne sukcesy, bolesne wybory i tyrania pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić... To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata - Nowym...
eBook Małe życie mobi epub 0/5 Nasza cena:
41,39 zł 47,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Małe życie mobi epub

Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników. Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów...
Audiobook Małe życie - 2xCD mp3 0/5 Nasza cena:
46,67 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Małe życie - 2xCD mp3

Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół – ich niełatwe dojrzewanie, ogromne sukcesy, bolesne wybory i tyrania pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić… To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata – Nowym...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula