Gra w kości

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
15.5x23.5cm
Rok wydania
2010
Wydawnictwo
Ilość stron
408
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 21,25 zł
Audiobooki mp3
od 30,16 zł
Nasza cena: 28,55 zł 37,91 zł Taniej o: 25%

Europa wkracza w drugie tysiąclecie po Chrystusie. Wielu upatruje w tym momentu przemiany. Wielu spodziewa się rychłego końca świata i powrotu Mesjasza. Na tronie Świętego Cesarstwa Rzymskiego zasiada młodziutki Otton III. Otoczony przez najwybitniejsze umysły Europy władca snuje swe piękne, utopijne fantazje i oddaje się religijnym uniesieniom. Tymczasem dwór piastowski rośnie w siłę. Bolesław, nazwany później Chrobrym, umacnia swe panowanie nad Odrą i Wisłą. Służą mu w tym księża i surowe, chrześcijańskie obyczaje, które wypierają dawne wierzenia. Sam jednak książę kocha życie, kobiety i łowy. Nieustannie marzy o królewskiej koronie.

Powieść opisuje genezę zjazdu gnieźnieńskiego w marcu 1000 roku. Obaj władcy spodziewają się po nim wiele. Otton darzył przecież uczuciem biskupa praskiego Adalberta, znanego później jako święty Wojciech. Bolesław wykupił jego ciało i złożył w gnieźnieńskiej katedrze. Zatem i Stolica Apostolska upatruje w spotkaniu cesarza i syna Mieszka wydarzenia istotnego.
Cherezińska bierze się za bary z momentem w naszej historii niezwykle ważnym. Z resztą opisywali go już tak wybitni twórcy prozy historycznej jak Teodor Parnicki ("Srebrne orły") czy Karol Bunsch ("Rok tysięczny"). Trudno więc myśleć o "Grze w kości" w oderwaniu od tych klasyków. Książka Cherezińskiej jest z pewnością inna. Bardzo współczesna w stylu. Nie sili się na zbędne archaizowanie. Akcja jest niezwykle dynamiczna, jak nie przymierzając w powieści sensacyjnej. Nie jest to monumentalna epopeja, lecz powieść wartka, w której pełno jest emocji, intryg, gry wywiadów?

Ukazano tu epokę średniowiecza z całym jej kolorytem, któremu daleko do wizerunku rodem z pomników i rycerskich eposów. Bohaterowie to ludzie nam bliscy przez to, że są wielowymiarowi, pełni sprzecznych pragnień i dążeń. Grzeszą, bo co róż wodzeni są na pokuszenie, lecz przecież z grzechu nie trudno jest się wyspowiadać.

"Gra w kości" to umiejętne połączenie powieści historycznej i sensacji. Trzeba jednak podkreślić, że Cherezińska jak zwykle mocno opiera się na faktach. To jej pierwsza powieść historyczna. Stała się bestsellerem podobnie zresztą jak kolejne: cykle "Północna droga" (opisująca losy skandynawskich Wikingów w XI w.), "Odrodzone królestwo" (czasy Przemysła II i Władysława Łokietka) oraz "Harda królowa" (próba rekonstrukcji dziejów Świętosławy ? córki Mieszka I, małżonki władców Danii, Szwecji, Norwegii i Anglii).

Recenzje (3)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Zakochana w Hardej (której recenzje znajdziecie tutaj) z wielką radością sięgnęłam po kolejną książkę Elżbiety Cherezińskiej.

  Uznaje się, iż święci się nie psują – kto się odważy sprawdzić?

  O książce:

  Otto III to dwudziestoletnie genialne cesarskie dziecko, któremu powierzono władzę nad największa potęgą chrześcijańskiego świata. Od trzeciego roku życia w cesarskiej koronie. Otoczony najwybitniejszymi umysłami epoki.

  Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy siebie, rozgrywający sojusze. Kocha kobiety, seks, szaleńcze polowania, przyjaciół, mocne wrażenia. Pragnie korony i dla niej gotów jest na wszystko.

  Europa wchodzi w rok tysięczny. Zbliża się zjazd w Gnieźnie. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko. Rozpocznie się tytułowa: Gra w kości.

  Moje zdanie:

  Gra w Kości to kolejna książka Elżbiety Cherezińskiej, której lektura całkowicie mnie pochłonęła. Podobnie jak w inne dzieła pisarki, książka przenosi nas w epokę średniowiecza, w tym przypadku w okres panowania Bolesława Chrobrego. Spotykamy tych samych bohaterów, których poznaliśmy na kartach innych utworów autorki: Bolesława Chrobrego, jego siostrę Świętosławę, biskupa Ungera, drużynników księcia. Postacie historyczne przeplatają się z fikcyjnymi, fakty historyczne z fikcja literacką. I chociaż bohaterowie książki to nasi dobrzy znajomi z innych powieści autorki, książka „Gra w kości” stanowi autonomiczną całość. Nie tylko w zakresie fabuły i narracji, ale także pod względem koncepcja dzieła, jego formy.

  Zdecydowanie mniej epicka niż inne powieści Cherezińskiej, skłania się w kierunku powieści psychologicznej, historyczno-obyczajowej. Główni bohaterowie książki to cesarz Otto III i Bolesław Chrobry, zaś kanwą utworu są ich wzajemne relacje, motywy ich działania, pragnienia i cele polityczne na tle burzliwych wydarzeń epoki (akcja książki toczy się w okresie od wiosny 997 do lipca 1002).

  Mniej tutaj pola dla fantazji autorki, bo chociaż o życiu codziennym dworu Bolesława Chrobrego i o samym księciu wiemy niewiele, to osoba Ottona III i historia jego krótkiego panowania oraz realia życia na cesarskim i papieskim dworze są dobrze udokumentowane źródłowo. Opisywane w książce wydarzenia to fakty historyczne: misja Św Wojciecha zakończona jego męczeńską śmiercią, pielgrzymka cesarza Ottona do grobu Św Wojciecha, wojny o panowanie w Italii, zajęcie Połabia przez Bolesława, tworzenie struktur kościelnych w państwie Bolesława, starania księcia o koronę królewską. Te znane wszystkim wydarzenia nabierają jednak w powieści Elżbiety Cherezińskiej innego wymiaru - stają się bardziej zrozumiałe, tworząc sekwencję faktów wzajemnie zależnych, logicznie wynikających ze świadomego działania władców.

  Jak nikt inny Cherezińska w mistrzowski sposób oddaje ducha epoki: trudne do zrozumienia dla współczesnego człowieka połączenie mistycznej wiary z okrucieństwem, duchowości z pragmatyzmem, wierności idącej w parze ze zdradą i wiarołomstwem. Szczytne dążenia i ideały zderzają się z codzienną polityką , gdzie zabójstwa są na porządku dziennym , a pozycję władcy wyznacza brutalna siła.

  Postacie opisywanych władców są niezwykle plastyczne i realistyczne. Do bólu odbrązowione, ludzkie. Budzące podziw i współczucie.

  W posłowiu Przemysław Urbańczyk pisze: "Bolesław Chrobry i Otto III nabrali w tej książce ludzkiego wymiaru. Przemówili własnymi głosami pełnymi emocji – dumy, wątpliwości, a nawet i cierpienia. (...) Nigdy się nie dowiemy , czy tak myśleli, ale jestem przekonany, że tak mogli myśleć.”

  Mimo trudnego tematu, braku porywającej narracji książkę czyta się z przyjemnością. Drobiazgowe opisy realiów epoki nie nudzą, Książka refleksyjna, miejscami dowcipna, choć na pewno nie wesoła. Jej odbiór jest przyjemny, choć nie zawsze lekki. I choćby z tego powodu polecam.

  Ocena: 8/10

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Gra w kości - Elżbieta Cherezińska - recenzja

  Jakiś czas temu rzuciła mi się w oczy książka Elżbiety Cherezińskiej pt. "Gra w kości". Autorkę kojarzyłam już wcześniej za sprawą "Korony śniegu i krwi", której jeszcze niestety nie przeczytałam, ale nic straconego. Już niedługo będę mieć ponownie okazję, aby zapoznać się z lekturą.

  Wiele osób uwielbia Philippę Gregory- autorkę słynnych powieści historycznych od dynastii Tudorów i nie tylko. Teraz czas, abyśmy zainteresowali się naszą rodzimą pisarką, która wprowadza nas w świat średniowiecznej Polski.

  "Gra w kości" to lektura dotycząca młodego władcy - Ottona III, a także naszego pierwszego króla - Bolesława Chrobrego, ale poznajemy go tutaj, jako księcia i nim pozostaje do końca książki. Bardzo ważnym wydarzeniem wspomnianym w powieści jest męczeńska śmierć wspaniałego biskupa - Wojciecha. Oprócz tego dowiadujemy się wiele ciekawostek z życia ówczesnych władców. Ich plany, intrygi. Dzięki tej książce możemy poznać choć trochę dzieje pierwszych władców naszego państwa, o których z pewnością w takim stopniu nie dowiedzieliśmy się na lekcjach w szkole.

  Kiedy rozpoczynałam "Grę w kości", miałam lekkie obawy. Miałam nadzieję, że są one mylne i książka okaże się naprawdę interesującą. Tak właśnie się stało. Jest to bardzo wciągająca i ciekawa lektura, do której zapraszam wszystkich fanów powieści historycznej. Bohaterowie to postacie, o których na ogół za wiele się nie mówi. Po prostu - byli i tyle w temacie. Tutaj poznajemy ich głębiej. Dla mnie dopiero teraz Bolesław Chrobry stał się osobą z krwi i kości, z charakterem. Otto III to kolejna postać, która dopiero w tej książce stała mi się "bliższa".

  Przyznaję się szczerze, nie przepadałam za historią. Lubiłam tylko wybrane epoki. Czas panowania pierwszych piastów jakoś nigdy szczególnie do mnie nie przemawiał. Dzięki "Grze w kości" nieco zmieniłam zdanie. Przeczytajcie, a sami się przekonacie, że ten okres był wbrew pozorom bardzo ciekawy. Zgadzam się z jedną opinią dotyczącą tej książki - to świetny sposób, aby bezboleśnie przemycić historię tym, którzy za nią nie przepadają, a lubią dobre książki.

  Zapraszam serdecznie do lektury. Myślę, że nie pożałujecie. Teraz czekam z jeszcze większą niecierpliwością na "Koronę śniegu i krwi". Tym razem nie odpuszczę sobie jej przeczytania.

  Merry

  źródło:[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Po Hardej i Królowej nie miałam wyjścia - musiałam sięgnąć po Grę w Kości. Nie zawiodłam się! Kolejne spotkanie z ulubionymi bohaterami (Świętosławy jednak tu nie było zbyt wiele, raczej jej wspomnienie), paru nowych i niezmiernie interesujące wydarzenia. Akcja wciągająca, jak to u Cherezińskiej. No i dogłębne spojrzenie w głąb duszy bohaterów, co jest szczególnie interesujące, jeśli chodzi o sztandarowe postacie, o których z trudem uczyliśmy się niegdyś w szkole. Tu stają się prawdziwi, okazują się po prostu ludźmi z całym wachlarzem zalet i wad. Książka jest świetna, wciągnęłam ją jednym tchem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Przerażające oddziaływania na odległość Część 1 Gra w kości 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przerażające oddziaływania na odległość Część 1 Gra w kości

Lubisz kryminały, powieści fantasy i political fiction? Mistrz i Małgorzata, Homer, religia bahai, voodoo, a przede wszystkim nietuzinkowe poczucie humoru i wartka akcja to mieszanka, która sprawia, że książkę można "połknąć" w całości od razu.... Kolejna powieść Macieja Bennewicza, w której autor...
Millennium. Tom 2. Dziewczyna, która igrała z ogniem 0/5 Nasza cena:
33,61 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Millennium. Tom 2. Dziewczyna, która igrała z ogniem

W kolejnej, po "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić. Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do...
Magiczne Drzewo. Tom 5. Gra 5/5 Nasza cena:
26,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Magiczne Drzewo. Tom 5. Gra

Klon Kukiego powrócił i szuka tajemniczej kostki do gry. Wraz ze służącymi mu robotami włamuje się do Galerii Globo. O włamanie zostaje oskarżony Kuki i musi uciekać z domu. Odnajduje kostkę, która ma potężną moc, lecz wciąga posiadacza do niebezpiecznej gry. Kuki, Gabi i Blubek wyruszają na...
Prowadź swój pług przez kości umarłych 5/5 Nasza cena:
24,61 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Inspirująca, głośno dyskutowana powieść. Thriller moralny z metafizyczną zagadką, zaskakującą pod każdym względem. Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wsród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko - miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach...
Wolni i zniewoleni. Refleksje o mistycznej sztuce upadków i wzlotów 0/5 Nasza cena:
45,65 zł 55,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wolni i zniewoleni. Refleksje o mistycznej sztuce upadków i wzlotów

Robert Krool, rocznik 1969, a więc człowiek młody, choć swym bogatym życiorysem mógłby z powodzeniem obdzielić paru innych ludzi w sile wieku. W „Wolnych i zniewolonych” odsłania swoją prawdziwą naturę: wolnego człowieka, niezłomnego długodystansowca, płynącego pod prąd. Robert Krool upadał cztery...
Gra na wielu bębenkach 5/5 Nasza cena:
26,54 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gra na wielu bębenkach

Galeria postaci, różnorodność stylów i niezwykłość historii - najgłośniejszy i najszerzej komentowany w Polsce tom opowiadań ostatnich dekad. Kwintesencja pisarstwa Olgi Tokarczuk. Za zasłoną codzienności autorka dostrzega zawsze coś, co burzy porządek i niepokoi. Odkrywamy to w intrygującej...
Agent JFK 5 Lodowa gra 0/5 Nasza cena:
6,29 zł 29,40 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Agent JFK 5 Lodowa gra

W równoległej przyszłości na Ziemi, po ogólnoplanetarnym konflikcie atomowym, nastaje nowa epoka lodowcowa. Resztki ludzkości dożywają swych dni w byłych metropoliach, z których pozostały tylko wierzchołki niegdyś dumnych drapaczy chmur, tkwiące ponad śnieżnym pancerzem. Społeczeństwo kieruje się...
Domino i kości Łamigłówki sprawdź swoje umiejętności logiczne 0/5 Nasza cena:
25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Domino i kości Łamigłówki sprawdź swoje umiejętności logiczne

Tradycyjne, od wieków znane gry w domino i w kości, przeżywają swój prawdziwy renesans! Nie tylko zapewniają wiele dobrej zabawy, ale i uczą cierpliwości, sztuki wyciągania logicznych wniosków, analitycznego myślenia.To świetna gimnastyka dla każdego umysłu, doskonaląca talent skutecznej strategii,...
Gra o tron. Książka do kolorowania 0/5 Nasza cena:
22,72 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gra o tron. Książka do kolorowania

Najbardziej oczekiwana książka tej jesieni i nie lada gratka dla milionów miłośników cyklu autorstwa George’a R. R. Martina. W przeciwieństwie do powieści, zawiera niewiele słów, ale także zapewni długie godziny doskonałej, wciągającej rozrywki. Uruchom wyobraźnię, wejdź w świat epickiej sagi...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula