"Człowiek w poszukiwaniu sensu" to bez wątpienia jedno z najbardziej wpływowych dzieł dla psychiatrii i psychoterapii. Powstało pod wpływem przeżyć autora w trakcie jego pięcioletniego pobytu w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych utworzonych przez nazistów.
Viktor Frankl cały swój długi, osobisty i bardzo poruszający esej rozpoczyna od opisu miejsc, w których był przetrzymywany. W swoim wywodzie skupia się na ukazaniu wysiłków, jakie musiał podejmować, by znaleźć w tym traumatycznym czasie jakiekolwiek powody do życia.
Na bazie swoich obozowych doświadczeń Frankl opracował serię technik psychoterapeutycznych. Są nimi dyrektywy paradoksalne oraz traktowanie w sposób humorystyczny własnych objawów pacjenta, a także psychodrama pozwalająca na ocenę dotychczasowych działań z punktu widzenia człowieka na łożu śmierci. Im to poświęcona została druga część książki.
Ten znakomity psychiatra swoją metodę nazwał logoterapią. Podejście Frankla łączy w sobie elementy egzystencjalizmu i behawioryzmu. Nazywane jest trzecią szkołą wiedeńską i stanowi niezwykle ważny element psychologii humanistycznej.
Książka po raz pierwszy ukazała się już w 1946 roku. Teraz przedstawiamy ją naszym Czytelnikom w znakomitym przekładzie Aleksandry Wolnickiej. Bez wątpienia pozycji tej nie może zabraknąć na półce każdego, kto interesuje się psychiatrią lub psychologią, kto zgłębia swoją wiedzę z zakresu metod psychoterapii albo też związał z nią swoją działalność naukową czy zawodową. Jest to bowiem dzieło na miarę "Wstępu do psychoanalizy" Zygmunta Freuda i z pewnością równie ważne.
Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu
Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu
Wspaniałe życie. W poszukiwaniu sensu egzystencji
Dusza bez Boga. W poszukiwaniu sensu, celu i wspólnoty w świeckim życiu
Hybrydowość w grafice Medium w poszukiwaniu swego czasu i sensu
Kod Duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania
W poszukiwaniu człowieka
Do końca czasu. Umysł, materia i nasze poszukiwanie sensu w zmieniającym się Wszechświecie
Księżycowy pył
Źródła sensu w humanistyce
Moje poszukiwania absolutów. Kim jest człowiek?
Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii
-
Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Anna W. w dniu 2016-12-14Recenzja dotyczy produktu typu: książka
26 z 31 osób uznało recenzję za przydatnąRewelacyjna ksiązka, niezwykle optymistyczna. Autor,( który sam jest psychiatra,) przeżył obozy koncentracyjne i udowadnia,że siła wyznawanych wartości pozwala nawet w ekstremalnych warunkach zachować godnosć , a człowiek zawsze może wybierać oraz ponosi odpowiedzialnośc za swoje wybory. Gonienie za pieniądzem i przyjemnosciami to tylko zagłuszanie pustki egzystencjalnej. Warto przeczytać
-
Super RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Alicja K. w dniu 2017-07-09Recenzja dotyczy produktu typu: książka
20 z 28 osób uznało recenzję za przydatną"Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry
tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł"
Gabriel Garcia Marquez
Powyższy cytat świetnie oddaje klimat książki. Holokaust - jedna z największych zbrodni ludzkości. Postawiłabym ją zaraz obok wypraw krzyżowych i wszelkich masakr na tle religijnym. Łączy je nienawiść do człowieka wyznającego odmienny światopogląd.
Logoterapia z poszukiwaniem sensu ludzkiej egzystencji przedstawiona przez Viktora E. Frankla zostaje w opozycji do freudowskiej psychoanalizy z wolą uzyskania przyjemności, czy psychologii adlerowskiej dążącej do indywidualnej wyższości potrzeb. Ofiary Holokaustu musiały na nowo uczyć się życia w normalnych warunkach społecznych. Obozy miały wyzbyć więźniów woli walki o życie, ukazać ludzki bezsens marnego życia bez dóbr materialnych, potrzeb psychicznych i fizycznych, które zepchnięto na plan dalszy, jako coś obrzydliwego. Nawet ludziom nieudolnie odbierającym sobie życie obozowi strażnicy nie pozwalali pomóc. Wyniszczano ludzkie ciała i wolę poprzez ciężką pracę w trudnych warunkach i niedostateczne porcje żywności. Choroby, najczęściej tyfus, dokonywały ostatecznego sądu nad wyniszczonym ciałem. Kiedy ktoś przejdzie przez to piekło nie jest w stanie od razu przypomnieć sobie życia sprzed terroru. Wciąż spodziewa się krzyku, bicia, strzału z pistoletu. Logoterapia ma pomóc w odnalezieniu sensu życia. Nawet w tych trudnych warunkach obozowych, bo jeśli człowiek traci sens życia, szybko odchodzi w niebyt. Zrozumienie sensu cierpienia, zrozumienie potrzeby przetrwania dla konkretnego celu potrafi zdziałać cuda z psychiką człowieka. Jest tylko jeden warunek - zdefiniować swój sens i znaleźć w sobie siły, by dążyć do celu.
Zapraszam wszystkich do zapoznania się ze wspomnieniami świadka zdarzeń w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, któremu wola przetrwania, by odtworzyć tekst gotowy do publikacji (zniszczono go przy bramie obozu w Auschwitz) pozwoliła przeżyć najcięższe chwile, nawet podczas choroby. -
Super RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Stanisław K. w dniu 2017-07-01Recenzja dotyczy produktu typu: książka
13 z 16 osób uznało recenzję za przydatnąViktor Frankl, austriacki psychiatra i psychoterapeuta, człowiek, który przeżył m.in. Auschwitz i Dachau to jeden z twórców humanizmu psychologicznego. Napisał wiele książek, lecz jedna z nich przykuła moją największą uwagę, czyli "Człowiek w poszukiwaniu sensu". Ta niezwykle poruszająca historia została napisana w 1946 roku, gdy ludzie uczyli się żyć odnowa w czasach powojennego chaosu. Frankl opisuje w niej czasy pobytu w obozach koncentracyjnych, gdzie każdego dnia umierały tysiące ludzi, a o ich losie niewiele osób wówczas wiedziało. Jak przeżyć koszmar obozu koncentracyjnego, jak nie poddać się i walczyć o życie, gdy wokół nas rozpościera swoje skrzydła śmierć. Jaki jest sens walki o życie, gdy nie mamy motywacji do dalszej egzystencji w tak skrajnych warunkach, co powoduje, że nadal chcemy żyć? Tak wiele pytań zostało zawartych w tej książce, na które autor stara się nam odpowiedzieć korzystając z własnego doświadczenia. Uważam, że tą książkę powinni przeczytać wszyscy, gdyż zawiera wiele odpowiedzi na pytania, jak przeżyć w ekstremalnych warunkach, gdy obojętność ludzka godzi w ich wartości moralne.
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Ókr V. w dniu 2017-03-14Recenzja dotyczy produktu typu: książka
11 z 13 osób uznało recenzję za przydatnąCzłowiek w poszukiwaniu sensu - Viktor E. Frankl - recenzja
Bardzo lubię słuchać autentycznych opowieści na temat drugiej wojny światowej, a co za tym idzie, z chęcią też czytam książki o tej tematyce.
Teraz czytając krótkie streszczenie, postanowiłam sięgnąć po książkę Viktora E. Frankl- "Człowiek w poszukiwaniu sensu".
Bohaterem książki jest lekarz - psychiatra, który przeżył Auschwitz. Zadaniem, którego się tam podjął było obserwowanie ludzi w obozie śmierci i wysunięcie odpowiednich wniosków, dlaczego niektórzy potrafią przeżyć w skrajnych warunkach, a druga część ludzi nie. W zasadzie książka jest również podzielona na dwie części. W pierwszej, autor opisuje przeżycia w obozie koncentracyjnym, zaś druga skupia się na psychice więźniów.
Autor wysuwał wiele wniosków, dlaczego część przeżyła, co było ich motywacją dla przeżycia, a reszta, która już nie miała woli walki - umierała.
Z ręką na sercu, mogę szczerze polecić tę książkę. Lektura ta jest naprawdę świetnym "nauczycielem". Pokazuje nam, że musimy dać czasem z siebie wszystko, aby nie pogubić się w świecie i pokazać ile jesteśmy warci. Moim zdaniem, książka należy do utworów, które każdy powinien przeczytać.
K.
źródło:[Adres usunięty] -
Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Paweł C. w dniu 2018-09-12Recenzja dotyczy produktu typu: książka
8 z 11 osób uznało recenzję za przydatnąPozycja warta przeczytania. Bardzo aktualna mimo lat od jej napisania, po tym poznać można klasykę. Czyta się jednym tchem choć niektóre fragmenty skłaniają do chwili zastanowienia się nad treścią.
- Tytuł: Człowiek w poszukiwaniu sensu
- Autor: Viktor Emil Frankl
- Wydawnictwo Czarna Owca
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2011
- Ilość stron: 224
- Format: 14.5x19.5cm
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 52988801041KS
- Język: polski
- Podtytuł: Głos nadziei z otchłani Holokaustu
- Oryginalny tytuł: Man's Search for Meaning
- Tłumacz: Wolnicka Aleksandra
- Nr wydania: 2
- ISBN: 9788375540765
- EAN: 9788375540765
- Wymiary: 12.5x18 cm
- Powiązane tematy: pomysł na prezent, wydawnictwa popularno-naukowe, pamiętniki, wspomnienia, ii wojna światowa, bezpieczeństwo publiczne, przestępczość, zbrodnie, publicystyka, esej zagraniczny, techniki psychologii i psychoterapii, pomysł na prezent dla mężczyzny, książki z darmowym fragmentem, Najlepsze prezenty na Dzień Ojca 2022, Noc Wyprzedaży, Lato z książką, Weekendowe Szaleństwo Cenowe, Narodowe Święto Niepodległości, Poradniki na prezent, Bestsellery książkowe na prezent