Buszujący w zbożu

Średnia: 3.3 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
304
Rok wydania
2017
Inne wersje (1)
Książka, op. twarda
za 29,67 zł
Nasza cena: 27,97 zł 32,90 zł Taniej o: 15%

“Buszujący w zbożu” to kultowa powieść buntownicza, która po dziś dzień stanowi prawdziwą biblię wolnych duchów i outsiderów.

“Buszujący w zbożu” to jedna z kultowych powieści, choć i jedna z najbardziej napiętnowanych książek XX wieku, opowiadająca o młodzieńczym buncie, rozterkach życiowych i poszukiwaniu siebie przez szesnastoletniego bohatera.

“Buszujący w zbożu”, powieść, którą napisał Jerome David Salinger, cieszy się od lat niesłabnącą sławą i popularnością. Szesnastoletni uczeń Holden Caulfield nie odnajduje się w prywatnym college'u. Nie mogąc dłużej znieść otaczającego go absurdu, podłości i fałszu typowego dla świata dorosłych, postanawia uciec ze szkoły i samemu decydować o swoim życiu.. Zamiar swój realizuje i przez kilka następnych dni błąka się po najrozmaitszych zakamarkach Nowego Jorku. “Buszowanie” po wielkiej metropolii zaprowadzi go w końcu do rodzinnego domu, jednak tych kilka dni swobody wyciśnie na nim niezapomniane piętno. Tak właśnie zaczyna się kultowa już książka “Buszujący w zbożu”, która zmienia spojrzenie na świat kolejnych pokoleń. Nie zawsze niestety była interpretowana słusznie - dość powiedzieć, że stała się ulubioną książką zabójcy Johna Lennona.

Historia “buszowania” Holdena Caulfielda może się wydać na pierwszy rzut oka serią zabawnych perypetii dorastającego chłopaka o skomplikowanej naturze. Jednak, gdy przyjrzymy się temu bliżej, natychmiast dojdziemy do wniosku, że kryje się pod tym o wiele więcej. Sprawy, które ważą się na kartach tej niezwykłej powieści bynajmniej nie należą do błahych. Salinger porusza tu problematykę, jak najbardziej uniwersalną i dlatego też od wielu dziesiątków lat powieść ta cieszy się niegasnącą i ogromną popularnością. Szacuje się, że każdego roku sprzedawanych jest około 250 tysięcy egzemplarzy tej najsłynniejszej książki autorstwa J. D. Salingera.

“Buszujący w zbożu” ukazał się w Stanach Zjednoczonych 16 lipca 1951 roku, a dziesięć lat później ujrzał światło dzienne jego polski przekład autorstwa Marii Skibniewskiej. Jakiś czas później ukazało się nowe wydanie tej jednej z najważniejszych powieści w historii literatury amerykańskiej. Przekładu dokonała w tym wypadku Magdalena Słysz. Z pewnością warto wiedzieć, że wielkość i znaczenie tej powieści doceniają od lat zarówno Czytelnicy, jak i krytycy literaccy i literaturoznawcy.

Powieść Salingera znalazła się na liście stu najlepszych książek wydanych w latach 1923-2005 według tygodnika “Time”. Zajęła 64. miejsce w plebiscycie na najważniejszą powieść anglojęzyczną XX wieku, zorganizowanym przez wydawnictwo Modern Library. A przecież w momencie wydania powieść ta wzbudzała tak ogromne kontrowersje, że piętnowano ją niemal na każdym kroku. Spowodowały to głównie nawiązania do seksualności nieletnich i wulgaryzmy używane przez głównego bohatera.

Dziś “Buszujący w zbożu” znajduje się w kanonie lektur amerykańskich szkół średnich i wyższych, a jej bohater stał się popkulturową ikoną młodzieńczego buntu. Lektura szkolna opisywana jest jako jedna z tych, które prawdziwie potrafią zmienić sposób patrzenia na świat młodych nastolatków.


Kilka słów o autorze

Jerome David Salinger urodził się w 1919 roku, a zmarł w 2010 roku. Był amerykańskim pisarzem, znanym głównie ze swojej głośnej powieści “Buszujący w zbożu”.

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 1/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

  Nieraz sięgam po mało znaną książkę stanowiącą nie lada wyzwanie, niosącą pewną tajemnicę, którą odkrywam z każdą kolejną stroną. Wielokrotnie taka powieść okazuje się wspaniałą ucztą literacką, którą wspominam z rozrzewnieniem i szczerze polecam innym czytelnikom. Z kolei innym razem zdarza mi się skusić na bardzo znaną i często chwaloną lekturę, zakwalifikowaną do miana fenomenu, z którym koniecznie należy się poznać. Z tego względu sięgnęłam po "Buszującego w zbożu" Salingera - książki wychwalanej oraz rekomendowanej przez wiele osób. Niestety, tym razem zawiodłam się na całej linii...

  Holden Caulfield to szesnastolatek, który nader sceptycznie podchodzi do otaczającej go rzeczywistości. Zamiast cieszyć się młodzieńczą beztroską, czerpiąc z niej wszystko, co najlepsze, nieustannie narzeka i doszukuje się samych mankamentów. Chłopiec nie potrafi pogodzić się z powszechną nikczemnością, dwulicowością oraz niefrasobliwością, co wpływa na jego negatywny stosunek do ludzi oraz różnorodnych zdarzeń, jakie go spotykają. Pomimo swojego młodego wieku, Holden jest dobrym obserwatorem, cynicznie oraz z ogromną rezerwą podchodzącym do wszystkiego, co go otacza. Jego buntownicza natura skłania go do ucieczki ze szkoły i buszowania po Nowym Jorku w poszukiwaniu siebie...

  "Cholerne pieniądze. Zawsze w końcu człowiekowi ością w gardle staną." *

  Główny bohater nie wzbudził we mnie pozytywnych emocji, a wręcz przeciwnie - irytował mnie na każdym kroku. Najpierw zachowuje się jak niedojrzały dzieciak, robiąc głupkowate kawały, żeby za chwilę snuć refleksje na poważne tematy, zwracając uwagę na rozmaite defekty w sprawach damsko-męskich, religijnych, rodzinnych czy społecznych. Holden Caufield dostrzega, że życie jest teatrem, w którym każdy człowiek odgrywa pewną rolę, nierzadko zupełnie bezmyślnie i bezrefleksyjnie. Szesnastolatek zwraca uwagę na wszelkie błędy ludzkie, jednocześnie nieustannie popełniając je. Taka hipokryzja działa na mnie jak płachta na byka.

  Akcja książki toczy się niezwykle powściągliwie, a wręcz flegmatycznie i nieinteresująco. Narracja prowadzona przez samego głównego bohatera nie zachwyciła mnie, a jedynie zachęcała do rzucenia książki w kąt. Nieustannie drażniła mnie sama postawa Holdena - wszystkowiedzący i zadufany w sobie podlotek, który neguje dosłownie wszystko, samemu nie będąc ideałem. Zirytowało mnie także ciągłe nadużywanie wyrazu fakt - autor wcisnął je dosłownie wszędzie, czego zupełnie nie pojmuję.

  Jerome David Salinger nie zainteresował mnie swoim dziełem. Nie doświadczyłam fenomenu tej historii, a co więcej - z niecierpliwością wyczekiwałam końca. Nie zachwyciła mnie ani fabuła, ani użyty język - nie ujrzałam żadnego głębszego przesłania w tej opowieści. Doczytałam ją do końca jedynie dlatego, iż prowadziła mnie wiara w to, że autor jeszcze mnie czymś zaskoczy bądź zachwyci. Moja wiara okazała się złudna, czego bardzo żałuję.

  * cytat ze str. 103

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić"

  Holden Caulfield od samego początku aż do końca książki sprawia wrażenie aroganckiego, myślącego tylko o sobie smarkacza. To jednak tylko złudzenie. Poprzez kilka dni, spisanych w formie pewnego rodzaju pamiętnika, Holden obnaża hipokryzję świata - szczególnie osób dorosłych. Sam mając naturę buntownika, krytykuje wszelakie wady naszego społeczeństwa: rolę pieniądza, złudne nadzieje miłości, kontrastowość naszego społeczeństwa i niechęć międzyludzką.

  Dzięki językowi powieści - sposobie "mówienia" narratora, dostrzegamy naszą codzienność: prostą, swojską, bez zmanierowania. W każdym rozdziale dostrzegamy wady świata - nasze słabości. Powieść Salingera słusznie w środowisku literackim ma status legendarnej.

  Dla mnie "Buszujący w zbożu" był genialną przygodą nastolatka - buntownika - powieścią w pełni zachęcającą do refleksji nad obecnym stanem człowieczeństwa. Podsumowując: książka - arcydzieło.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka jest klasyką literatury. Przeczytałam ją, by wyrobić sobie własną opinię i bardzo mnie rozczarowała. Nazwałabym to opowiadaniem, a nie powieścią. Śledzimy rozdarcie głównego bohatera, który wkracza w dorosłość mając w głowie chaos. Nie wie kim jest, a pseudofilozoficzny sposób, w jaki jest opisana próba odnalezienia siebie nie pomaga wyciągnąć z tego mądrość do zastosowania w swoim przypadku. Nie polubiłam głównego bohatera. Autor nie wytłumaczył mi, dlaczego zachowywał się tak, jak się zachowywał. Nie rozumiem, dlaczego jest to kanon literatury światowej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Poproszę dobrą książkę”- powiedziałam i dostałam. Buszujący w zbożu to lektura, którą poleciła mi sprzedawczyni w księgarni. Słyszałam o tej książce, ale nie ciągnęło mnie do niej – skusiłam się głównie dzięki ładnej okładce.

  Teraz podziękujmy wszystkim grafikom okładek za ich prace.

  (Zastosowane w tekście cytaty pochodzą z książki „Buszujący w zbożu”)

  O czym opowiada Buszujący w zbożu?

  Narratorem jest Holden Caulfield, który pije, pali i czasami ściemnia. Swoją historię zaczyna przedstawiać, kiedy po raz kolejny zostaje wydalony ze szkoły. Nastolatek nie przejmuje się tym i nie martwi o swoją przyszłość. Cała książka oparta jest tylko na kilku dniach życia młodego człowieka, który swoimi przemyśleniami i zachowaniem odbiega od reszty rówieśników.

  Moja opinia – właściwa recenzja Buszującego w zbożu

  Styl autora jest ciekawy i łatwo wdrążyć się w fabułę. Dla niektórych stanie się to kolejną luźną książką, którą przeczytają i odłożą, a dla innych będzie źródłem ciekawych przemyśleń. Holden jest osobą interesującą, jego sposób myślenia różni się od tego prezentowanego przez jego rówieśników.

  Chłopak działa pod wpływem chwili, nie bierze pod uwagę skutków swoich działań i nie zajmuje swojej głowy przemyśleniami o przyszłości, co wiele razy daje mu się we znaki. Pod wpływem impulsu czasami mówi zbyt dużo, robi głupie rzeczy, ale to wszystko sprawia, że Holden przypomina każdego z nas.

  Mnóstwo ludzi, zwłaszcza ten psychoanalityk, którego tu mają wciąż mnie pyta, czy będę się przykładać do nauki, gdy we wrześniu pójdę do szkoły. Według mnie to strasznie głupie pytanie. Bo czy człowiek może wiedzieć, jak to z nimi będzie? Nie. Myślę, że będę się starał, ale skąd mam wiedzieć czy na pewno? Dlatego moim zdaniem to takie głupie pytanie.

  Młodym Caulfieldem targają różne emocje. W ciągu tych kilku dni Holden znajduje się w różnych stanach emocjonalnych – od złości, przez smutek do radości. Mimo młodego wieku chłopak zauważa wiele rzeczy, które są nieodłącznym elementem funkcjonowania w życiu społecznym.

  Czasami zachowuję się poważnie jak na swój wiek – nie zlewam – ale nikt tego jakoś nie zauważa. Ludzie w ogóle mało co zauważają.

  Co buszuje w duszy?

  Książkę czytałam z przerwami. Mimo że styl był łatwy i przyjemny, to dokładnie potrafiłam wyobrazić sobie, co czuje Holden. Samotność, której doświadczał spacerując ulicami miasta, również dawała mi się we znaki. Smutek, który czuł po stracie brata, czy nawet radość, kiedy patrzył na młodszą siostrę.

  Wszystkie te stany pokazują nam, że uczucia są nieodłącznym elementem istnienia i nawet taki ktoś jak Holden potrafi przeżywać dobre i złe momenty na swój własny sposób.

  Podsumowanie

  Buszujący w zbożu to książka pisana łatwym językiem, opowiadająca o życiu nastolatka, który inaczej patrzy na świat.

  Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo potem zaczniecie tęsknić.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Holden Caulfield jest szesnastoletnim uczniem, który nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą i podłością, a przede wszystkim z zakłamaniem. Ucieka ze szkoły, by przez kilka dni „buszować” po Nowym Jorku.

  „Buszujący w zbożu” wskoczył na pierwsze miejsce w kategorii klasyk. Widziałam, że wiele osób narzeka na rozciągniętą akcję i nie może wciągnąć się w fabułę. Ja nie miałam takiego problemu. Język i akcja bardzo do mnie przemówiły. Wczułam się we wszystkie wydarzenia i bardzo polubiłam głównego bohatera.

  Historia „Buszującego ...” pokazuje, że nie każdy musi od razu wiedzieć co chce robić w życiu. Pewnie wielu z nas miało taki moment i potrzebę, aby zatrzymać się i zastanowić czy zmierzamy w dobrym kierunku.

  Pierwszy raz zdarzyło mi się, że specjalnie przedłużałam czas czytania. Bardzo nie chciałam rozstawać się z książką i Holdenem. Z pewnością będę wracać do „Buszującego w zbożu”, by móc raz jeszcze przeżyć tę historię.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula