Boska komedia

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Rok wydania
2017
Ilość stron
400
Inne wersje (10)
Książka, op. miękka
od 13,85 zł
Outlet, Książka, op. miękka
od 10,79 zł
eBook, mobi, epub
od 15,09 zł
Audiobooki mp3
od 7,20 zł
Nasza cena: 10,00 zł 16,95 zł Taniej o: 41%

Wydanie Boskiej komedii kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika – „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.

Monumentalne dzieło stanowi odzwierciedlenie sytuacji człowieka późnego średniowiecza, czasów wielkich konfliktów – między cesarstwem a papiestwem, mieszczaństwem a szlachtą, a także upadku obyczajów, wiary, Kościoła.

Dzieło Dantego, przedstawiające alegoryczną wędrówkę poety po zaświatach, poprzez Piekło, Czyściec aż do Raju, stanowi próbę ukazania zagubionemu „w ciemnym lesie” świata człowiekowi prawdziwej drogi do zbawienia. Jego wędrówka w poemacie jest wędrówką ku Bogu, a najwyższą formą poznania Stwórcy staje się „miłość, co słońce i gwiazdy porusza”: ta łącząca człowieka z drugim człowiekiem, a także ta, będąca pierwszą przyczyną życia, istotą Boga.

Czytaj całość

Recenzje (2)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2013-10-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 13 osób uznało recenzję za przydatną

  Tę historię większość czytelników zna z liceum. Poeta Dante odbywa podróż przez miejsca, do których żaden żywy człowiek nie miał wcześniej wstępu. Prowadzony przez swojego mistrza, Wergiliusza, przebywa dziewięć kręgów Piekła, kolejne tarasy Góry Czyśćcowej, by potem, pod opieką swej ukochanej Beatrycze, wznieść się w przestrzenie Nieba. Tak przedstawia się zamysł fabularny tego obszernego poematu, ale pod tą pierwszą warstwą kryje się niejedno dno.

  "Boska komedia" to nie fantastyczna historia średniowiecznego Orfeusza, to złożony utwór teologiczny i polityczny. Dante, opisując wędrówkę po Piekle i Czyśćcu, opisuje zarazem wszystkie grzechy ludzkości, dokonuje ich swoistego rankingu opartego na "Etyce Nikomachejskiej" Arystotelesa. Każdy grzech, przywara, każda niedoskonałość reprezentowana jest przez kilka postaci. A są to zarówno ludzie żyjący w czasach Dantego, jak i postacie historyczne, biblijne, a nawet mityczne.

  Trzecia część, "Raj", jest według samego Dantego szczytem jego poetyckich zdolności. Jest w tym twierdzeniu coś z przesadzonego samouwielbienia, bo dać się porwać trzeciej części poematu jest jednak najtrudniej. Piekło jest barwnym opisem mrocznych otchłani piekielnych, przerażających katuszy, jakie muszą przeżywać potępione dusze. Czyściec jest utrzymany w podobnej konwencji. I tu grzechy popełnione za ziemskiego życia są z całą surowością napiętnowane i ukarane, stosownie do rodzaju przewiny. Z tą różnicą jednak, że dusze przebywające w Czyśćcu mają szansę na zbawienie - wcześniej muszą po prostu odpokutować swoje występki. Trzeba przyznać, że grzech to atrakcyjny przedmiot do wykorzystania w utworze literackim. Jeśli przy okazji można za jego pomocą wytknąć coś powszechnie znanym osobistościom - tym lepiej dla czytelnika, tym bardziej dzieło jest wciągające.

  Raj natomiast jest próbą opisu wspaniałości niebieskiej chwały, a tę niezwykle trudno odmalować w sposób równie interesujący. Już w pierwszych odsłonach trzeciej części poematu Dante podkreśla niezwykłą moc, olśniewającą piękno Nieba, a im bliżej Boga się w swojej wędrówce znajduje, tym częściej musi przyznać, że brak mu możliwości, by tę cudowność wiernie odzwierciedlić na papierze. Trudno za te ograniczenia winić autora, ale i trudno dziwić się coraz częstszemu znużeniu czytelnika. "Raj" jest ponadto niejako teologicznym wykładem, jakiego Beatrycze, a później święty Bernard udzielają poecie. Padają tu odpowiedzi na dość różnorodne wątpliwości - począwszy od sensu cierpienia Chrystusa po rozstrzygnięcie sporu, kiedy zostały stworzone anioły. Dante czerpie z jednych teologów, wytyka błędy innym, a jednocześnie daje pewien wgląd w średniowieczny stosunek do wiary. Ten swego rodzaju filozoficzny esej jest dość trudny do przyswojenia, trzeba jednak podkreślić, że nie są to teksty błahe.

  Nie można chyba uznać, że "Boska komedia" mogłaby teraz szokować tak, jak to miało miejsce po opublikowaniu dzieła. Owszem, wrażenie może robić liczba biskupów i papieży, których Dante umieścił w Piekle. Trudno już jednak z obecnej perspektywy wczuć się w klimat tamtych lat, w konflikt gwelfów z gibelinami, w niepokój panujący we Florencji. Współczesny czytelnik nie zna wielu postaci, które przywołuje Dante, czy to czyniąc z nich wzór do naśladowania, czy to surowo potępiając. Trudno się bulwersować przedstawionymi poglądami czy wykładniami wiary, bo, przy zachowaniu zdrowego dystansu do średniowiecznej mentalności, idee te diametralnie się nie zmieniły.

  Na uwagę zasługuje niezwykły synkretyzm kulturowy, jaki w "Boskiej komedii" zastosował Dante. Mityczni bohaterowie są tu równoprawni biblijnym i tym znanym z historii, Biblii czy chrześcijańskiej tradycji. Widać to choćby w Piekle, gdzie wędrowcy napotykają zarówno Cerbera, Minosa, jak i Lucyfera. Poeta używa bardzo rozbudowanych alegorii - niemal tak, jak czynił to Homer. Dante posługuje się wieloma symbolami, czerpiąc z różnorakich źródeł kulturowych. Znaleźć tu można i drobne smaczki, jak fakt, że imię Chrystusa może się rymować jedynie z samym sobą, że w analogicznie numerowanych pieśniach opisane są podobne grzechy, itd.

  "Boskiej komedii" nie czyta się jednak łatwo. Każde zdanie rozciągnięte jest na kilka linijek i wymaga, by kilkakrotnie doń wracać. Wiele symbolów i aluzji jest dla czytelnika nie do odgadnięcia, wiele religijnych koncepcji trudnych do wyjaśnienia i przełożenia na teraźniejszość. W tym wszystkim, w wydaniu Zielonej Sowy*, pomagać mają obfite przypisy autorstwa dr Marii Maślanki-Soro. W wielu przypadkach faktycznie są one pomocne, ale i wiele można im zarzucić. Gdzieniegdzie zdają się nadinterpretować oryginalny tekst, czasem ich treść jest dyskusyjna, w innych miejscach prezentują one otwarcie własne odczucia pani doktor. Zdarza się, że przypisy pojawiają się w tekście za wcześnie - np. charakterystykę niektórych kręgów piekielnych poznajemy, zanim jeszcze Dante i Wergiliusz do nich dotrą. Na pochwałę zasługuje natomiast posłowie tej samej autorki, zawierające kilka ciekawych i ułatwiających interpretację poematu myśli.

  Trudna to lektura, ale warto jednak ten trud podjąć. "Boska komedia" to przecież klasyka literatury i wypada ją znać. Warto także poznać średniowieczny poziom wiedzy geograficznej i kosmologicznej, którego interesujący obraz "wyszedł" niejako Dantemu "przy okazji".

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-05-21
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Recenzja bardzo prosta jest t lektura która musi znajdować się w każdym domu, nie tylko dla uczniów ale i dla dorosłych

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Boska Komedia
 • Autor: Alighieri Dante
 • Wydawnictwo Greg
 • Seria Lektura z opracowaniem
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2017
 • Ilość stron: 400
 • Format: 14.4x20.5cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 47091401465KS
 • Język: polski
 • Podtytuł: Lektura z opracowaniem
 • Tłumacz: Edward Porębowicz
 • ISBN: 9788375171822
 • EAN: 9788375171822
 • Wymiary: 145 x 205 mm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula