Bezcenny

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
12,5x19,5 cm
Rok wydania
2013
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 27,52 zł
Audiobooki mp3
za 34,42 zł
Nasza cena: 33,52 zł 39,90 zł Taniej o: 16%


1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.

1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z Damą z Gronostajem Leonarda da Vinci na czele. Brakuje Portretu Młodzieńca Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II Wojny Światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.

Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

Bezcenny to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.

Bezcenny to pełne błyskotliwej erudycji kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki.

Bezcenny to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas autor Uwikłania i Ziarna Prawdy.

***
– Nie ratujemy plam z pigmentów na kawałku drewna. Ratujemy ostatniego więźnia dwudziestego wieku, koronnego świadka historii. Rozumiecie?Doktor Zofia Lorentz cofnęłaby swoje słowa, gdyby wiedziała, jak bardzo są trafione. Jak doskonale oddaje ich sytuację metafora ze świadkiem koronnym w procesie historii. I że dokładnie w tej samej chwili, kiedy ona z błyszczącymi czarnymi oczami opowiadała niezwykłe dzieje obrazu Rafaela, w zupełnie innym miejscu świata pewien człowiek podjął decyzję. Decyzję, że za wszelką cenę nie można dopuścić do tego, żeby ktokolwiek odnalazł świadka koronnego i odkrył jego tajemnicę. Z punktu widzenia tego człowieka wysoka cena oznaczała skandale dyplomatyczne, kryzysy międzynarodowe i zawirowania na światowych rynkach. To była cena, którą należało się przejmować. Życie paru osób, które spiskowały w brzydkiej metropolii gdzieś w Europie Środkowo-Wschodniej, to nie była dla niego ani cena ani nawet przeszkoda. Zaledwie perypetia.

***
– Tak po starej znajomości. Znasz nasze życiorysy. Polityka, wielki przemysł, Bliski Wschód. Wszystko jasne. Ale to? Jacyś amatorzy bez wpływu na cokolwiek, z kraju bez znaczenia, podniecający się do jakichś staroci, wartych w gruncie rzeczy symboliczne pieniądze. Co to jest za szaleństwo?Szpakowaty mężczyzna westchnął.– Wiesz, że nie mogę ci nic powiedzieć, Martin. Jak zwykle zresztą. Ale tak po starej znajomości wspomnę, że zdarzają się starocie, których pojawienie się byłoby dla bezpieczeństwa narodowego zagrożeniem większym, niż pojawienie się atomówek w sklepach wysyłkowych. Rozumiesz?Pokiwał głową. Oczywiście, że rozumiał. Broń to trupy, a parę trupów więcej nie robi tak naprawdę różnicy. Dobra propaganda może z jednego trupa zrobić pretekst do wojny a z tysiąca nieszczęśliwy wypadek bez znaczenia.Ale wiedza – wiedza to władza.
(fragment)

Co łączy zaginione arcydzieło Rafaela z największą tajemnicą historii XX wieku?
Recenzje (4)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  25 z 32 osób uznało recenzję za przydatną

  Dobra sensacja trochę podobna do książek Dana Browna

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  21 z 29 osób uznało recenzję za przydatną

  Po "Uwikłaniu" i "Ziarnie prawdy" Miłoszewski zaskoczył Czytelników czymś zupełnie nowym.

  Zamiast kryminalnej zawiłej intrygi, którą - po trudnych i wyczerpujących działaniach śledczych - rozwiązuje prokurator Szacki, serwuje nam sensację z wątkiem historycznym w tle. Zamiast jednej historii - parę splecionych wątków. W miejsce jednego bohatera - kilka interesujących postaci. Co ważne - nie tylko pierwszoplanowa czwórka, ale i inni, epizodycznie pojawiający się bohaterowie, nakreśleni są bardzo wyraźnie.

  Trochę "Bezcenny" przypomina popularne książki Dana Browna, trochę jest tutaj nawiązania do polskiej klasyki. Kto czytał w młodzieńczych latach serię przygód muzealnika Tomasza podróżującego pokracznym wehikułem, nie uniknie skojarzeń z Panem Samochodzikiem. Wplecione w tekst "wykłady" z historii najnowszej przypominają powieści Niziurskiego, tylko akcja tutaj wartka. No i nie ma harcerzy.

  Dla mnie rozczarowaniem było zakończenie. Rozwiązanie zagadki, jakie proponuje Autor, jest raczej mniej niż bardziej prawdopodobne, ale nie w tym rzecz. Bardziej przeszkadza, że jest niejasne, przy czym sprawia wrażenie niedopracowanego. I trochę burzy pozytywny odbiór całości.

  "Bezcennego" da się czytać, ba - czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Mimo sporej dawki wiadomości historycznych, często bardzo dokładnych, powieść nie nuży, a dla wielu Czytelników może stanowić asumpt do zainteresowania się dziejami polskich dzieł sztuki, których nie odnaleziono lub nie odzyskano po II wojnie światowej.

  Tym samym "Becennym" wpisuje się Miłoszewski w nurt modnej w ostatnim czasie literatury (wszelkiego gatunku) traktującej o zrabowanych i ukrytych gdzieś przez nazistów m. in. polskich skarbach, które to skarby czekają wciąż na swoich odkrywców. Zanim jednak wyruszymy na ich poszukiwania, warto odkryć nową odsłonę Miłoszewskiego, który pokazuje, że doskonale radzi sobie nie tylko z książkami dla dzieci, horrorem i kryminałem, ale i z sensacją.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  To moje drugie spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim. Trochę mniej szałowe niż "Uwikłanie", ale wciąż bardzo dobre.

  Nie mam bladego pojęcia o malarstwie i nawet trochę mi wstyd z tego powodu. Nie wiedziałam, które z opisywanych przez autora dzieł sztuki są prawdziwe, a które zmyślone na potrzeby tej historii, ale wszystkie wydawały mi się realistyczne.

  O ile akcja miejscami ciągnęła się i trochę mnie usypiała, to sami bohaterowie warci byli każdej minuty poświęconej na tą powieść.

  Karol Boznański. Z jednej strony cyniczny marszand handlujący sztuką, którą nie zawsze darzy szacunkiem. Lubi stwarzać pozory, budować swoją własna legendę. Pozuje na wielkiego znawcę i twardego negocjatora. Z drugiej jednak strony w życiu prywatnym nie przywiązuje tak dużej wagi do przepychu. W przeciwieństwie do Zofii nie wierzy, że te kilka bohomazów ma aż takie znaczenie dla polskiej kultury. Dla Karola liczą się proste rzeczy. Dzieci, rodzina, jego wiejski domek. No i pewna zołza.

  Doktor Zofia Lorenz. Jest jednoosobową komórką Ministerstwa Spraw Zagranicznych zajmującą się odzyskiwaniem zaginionych polskich dzieł sztuki. Traktuje swoją pracę jak misję i można powiedzieć, że stała się ona całym jej życiem. Zofia jest zimna, dumna i wyniosła, ale gdzieś w środku wciąż pozostaje małą dziewczynką, która tropi skarby, posługując się wskazówkami kochanego dziadka.

  Major Anatol Gmitruk. Do bólu uczciwy, prawy i honorowy. Nie wiem czy to cechy wrodzone czy nabyte w trakcie służby wojskowej. Na zewnątrz prawdziwy twardziel, w środku wciąż przeżywa chorobę żony i jej nagłe odejście. Strzeże swojej prywatności i wpada w szał, gdy ktoś próbuje w niej grzebać. Polubiłam go bardzo i wolałabym, by był odrobinę mniej bohaterski.

  No i Lisa Tolgfors. Lisa to najprawdziwsza księżniczka. Jej przyszłość zapowiadała się bardzo obiecująco. Miała objąć katedrę na uniwersytecie w Uppsali. Niestety (bądź stety) na jej drodze stanął dwukrotnie starszy od niej Sten Borg. Był jej nauczycielem i zawrócił jej w głowie opowieściami o tajemniczej kolekcji obrazów, której nikt nie widział i o której nikt nie słyszał. Tak Lisa stała się jedną z najskuteczniejszych złodziejek dzieł sztuki na świecie. Czasem, gdy mówiła tą polską więzienną grypserą, trudno było pamiętać o jej arystokratycznych korzeniach.

  Ta czwórka częściej przypominała suicide squad niż dream team, ale wspólne unikanie śmierci i poszukiwanie skarbów zbliżyło ich do siebie. „Bezcenny” to taki miks przygód Jamesa Bonda, Indiany Jonesa, Lary Croft i Nocnego Lisa, ale to bardzo udane połączenie. Mimo miejscami ślimaczego tępa, warto dotrwać do zaskakującego zakończenia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Dobra sensacja. Bez mega szału, ale chce się brnąć dalej, ciekawi. Językowo płynie, nie męczy. Historia na amerykański film sensacyjny :)

  Lubię jak kryminał nie jest napisany wyłącznie dla pieniędzy, dlatego polecam mocno jak i trylogię o prokuratorze Szackim.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Gniew 5/5 Nasza cena:
44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gniew

Gniew to pożegnanie z Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie, co potwierdzają recenzje i wyróżnienia dla kolejnych wydań książek Zygmunta Miłoszewskiego za granicą. Prestiżowy ,,Publisher's Weekly" w recenzji Uwikłania...
Ziarno prawdy (okładka filmowa) 0/5 Nasza cena:
20,00 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ziarno prawdy (okładka filmowa)

Druga część bestsellerowej trylogii o prokuratorze Szackim! Wiosna 2009 roku, rozczarowany prokurator żegna się z Warszawą i przenosi się do Sandomierza. Tam spada na niego śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa cenionej działaczki społecznej. Szacki musi zmierzyć się ze ścianą milczenia i...
Jak zawsze 5/5 Nasza cena:
33,59 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak zawsze

Najbardziej oczekiwana powieść roku! Bywają małżeństwa zbudowane na przyjaźni, na czułości, na porozumieniu dusz. Związek Grażyny i Ludwika zawsze napędzała namiętność. Dlatego co roku uroczyście świętują rocznicę wieczoru 1963 roku, kiedy pierwszy raz rzucili się na siebie, aby uprawiać seks. To...
Domofon 4/5 Nasza cena:
39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Domofon

Makabryczne halucynacje i koszmary senne, dziwne głosy, tajemniczy lokatorzy i zagadkowe ofiary - Domofon, thriller Zygmunta Miłoszewskiego rozgrywający się na pozornie zwyczajnym warszawskim osiedlu, to frapująca i przerażająca, ale też pełna humoru lektura nie tylko dla mieszkańców mrówkowców i...
eBook Szacki. Trylogia kryminalna mobi epub 0/5 Nasza cena:
77,61 zł 89,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Szacki. Trylogia kryminalna mobi epub

Bestsellerowy cykl kryminalny Zygmunta Miłoszewskiego! Uwikłanie, Ziarno prawdy i Gniew - trzy kryminały z Teodorem Szackim, trzy skomplikowane dochodzenia i trzy polskie miasta w tle: ponura Warszawa, makabryczny Sandomierz i okropny Olsztyn. Ironiczny i zaskakujący obraz naszego kraju,...
Audiobook Bezcenny mp3 0/5 Nasza cena:
34,42 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Bezcenny mp3

1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.   1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki...
Prokurator (3 DVD) 0/5 Nasza cena:
39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Prokurator (3 DVD)

Dziesięcioodcinkowy serial kryminalny, którego akcja toczy się we współczesnej Warszawie. Każdy z odcinków opowiada zamkniętą historię jednego śledztwa.Tytułowa postać, Kazimierz Proch (Jacek Koman), jest człowiekiem doświadczonym, opanowanym i rzeczowym, wyznającym zasadę prawo jest jedno. Jego...
Krew 5/5 Nasza cena:
39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krew

Autor wciąga czytelników w brutalny i posępny świat, w którym nic nie jest oczywiste... Gabriel Byś po tym jak brał udział w strzelaninie, został odsunięty od prowadzenia wszelkich spraw. Prokurator Stachowicz podczas śledztwa w tej sprawie powołał biegłego, który na jego prośbę, skierował Bysia na...
Aleja ślepca 0/5 Nasza cena:
36,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Aleja ślepca

Aleja ślepca to pełen napięcia kryminał prawniczy, który ukazuje konflikt między interesami firmy, oczekiwaniami zamożnego klienta i sumieniem adwokata. Na miejscu budowy Aurora Tower, prowadzonej przez Roth Properties, potężną nowojorską firmę deweloperską, dochodzi do śmiertelnego wypadku. Na...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula