Bez mojej zgody

Autor:

Jodi Picoult

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2012
Format
12,5x19,5 cm
Ilość stron
528
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 21,76 zł
Audiobooki mp3
za 27,20 zł
Nasza cena: 26,86 zł 34,00 zł Taniej o: 21%

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku trzynastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, żeby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate, która we wczesnym dzieciństwie zapadła na białaczkę.

Annie została poczęta w sztuczny sposób, tak aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Choć przez całe życie postrzegano ją wyłącznie przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi, aż do tej pory Annie akceptowała tę swoją życiową rolę. Teraz jednak, wzorem większości nastolatków, zadaje sobie pytania dotyczące tego, kim jest naprawdę. Wreszcie Annie dojrzewa do podjęcia decyzji, która dla wielu osób byłaby nie do pomyślenia, decyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci.

Jodi Picoult napisała prostą historię o wielkich sprawach. Pokazała, co tak naprawdę znaczy decydować o sobie.
„Pani”

Jodi Picoult - amerykańska pisarka, autorka bestsellerów, specjalistka w pisaniu książek na kontrowersyjne tematy. W 2003 roku otrzymała nagrodę New England Book za całokształt twórczości. Jest autorką kilkunastu powieści, m.in.: „Bez mojej zgody”, „Zagubiona przeszłość”, „Świadectwo prawdy”, „Jesień cudów”, „Dziesiąty krąg”, „Czarownice z Salem Falls”, „W imię miłości”, „Jak z obrazka”, „Dziewiętnaście minut”, „Deszczowa noc”. Łączny nakład jej książek na świecie (w ponad 40 krajach) to ponad 7 milionów egzemplarzy. Powieści Jodi Picoult przetłumaczono dotychczas na 30 języków. Autorka mieszka z rodziną w Hanover, w stanie New Hampshire. Strona internetowa autorki: www.jodipicoult.com
Recenzje (10)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  8 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  Anna jest zwyczajną trzynastolatką. Jej starsza siostra- szesnastoletnia Kate zdecydowanie do takich nie należy, od wczesnego dzieciństwa walczy niestety z ostrą białaczką leukocytową. Anna ma dosyć takiego życia, jakie dotychczas wiedzie... Ponieważ jej życie składa się z operacji, które podtrzymują przy życiu jej siostrę. Anna od urodzenia jest podporządkowana życiu siostry. Jeśli jej potrzeba szpiku- posłusznie go oddaje. Jeśli potrzeba czegokolwiek innego- Anna posłusznie poddaje się operacji. Do czasu gdy Kate potrzeba nerki. Wtedy trzynastolatka się buntuje. Idzie do prawnika i wytacza rodzicom proces o usamowolnienie w kwestii zabiegów medycznych. Na początku w rodzinie Fitzgeraldów pojawia się szok, potem złość na Annę i rodziców na samych siebie... Gdy, wydawać by się mogło, wszystko wraca do normy coś znowu się komplikuje. Coś co waży na życiu którejś z dziewczynek...

  Książka jest podzielona na "rozdziały". Każdy rozdział jest opowiadany z punktu widzenia innej osoby. Poprzez opowieści matki dziewczynek możemy przenieść się w przeszłość i dowiedzieć się jak rodzina przyjęła wiadomość o chorobie Kate, czy jak doszło do podjęcia decyzji o kolejnym dziecku- którym oczywiście była Anna.

  Poprzez opowieści ojca możemy przenieść się w świat remizy strażackiej i we wspomnienia o zaburzonych relacjach Anny z matką od młodego.

  Brat i siostra Anny opowiadają o nich. O ich fatalnych wybrykach i przygodach, ale historie brata są jeszcze wzbogacone w nutkę samotności i odrzucenia jego samego...

  Historie opowiedziane przez samą Annę (te historie lubiłam najbardziej) były historiami o tym, jak z jej punktu widzenia, postrzegana była ona (oczywiście przez pryzmat chorej Kate) i jej starszy brat. W jej historiach można było odnaleźć drugie dno- czyli etapy jej dojrzewania i poczucie odtrącenia, a także jak czuje się z tym, że jest (jak to sama określiła) "dzieckiem którego by nie było gdyby nie choroba Kate"

  Książkę, mimo że ma ponad 400 stron czyta się jak króciutką nowelkę. Wciąga od pierwszego momentu, czytelnik ma poczucie życia w tamtym świecie. Wszystkie problemy, przygody i historie są przepasane nutą realizmu i pozwalają zapomnieć o świecie, który nas otacza.

  W tej książce jest coś takiego... Odrębnego, indywidualnego. Niby porusza historię niecodzienną, ale pospolitą, jednak sposób w jaki przedstawia nam ją Jodi Picoult, zupełnie do pospolitych nie należy.

  Minusy książki... Hm, czy można tu mówić o minusach? Nie było w niej nic takiego, co nie spodobałoby mi się. Może jedynie to, że odsunęła na bok brata dziewczynek, ON był jakoś tak najmniej ważny. A jego postać też poruszała ważne kwestie życiowe. I, dodając, był ON niezwykle "barwną" postacią.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeszcze długo po tym jak skończyłam czytać, siedziałam z niezamkniętą książką w rękach - tyle emocji i to wstrząsające zakończenie. Miałam problem co napisać w opinii, bo do pewnego momentu byłam przeciwna postępowaniu matki ale teraz mam mętlik w głowie.

  Co zrobiłabym w identycznej sytuacji ?

  Czy postąpiłabym tak samo ?

  Czy można ratować życie jednej córki kosztem drugiej za wszelką cenę nawet poświęcając całą rodzinę ?

  Nie potrafię odpowiedzieć na te pytania obiektywnie.

  Do połowy książki uważałam , że nie ale im dłużej czytałam tym ogarniały mnie coraz większe wątpliwości.

  Autorka podjęła bardzo trudny temat bo cytując pewną blogerkę

  " Niełatwo jest pisać o śmierci. Pisać mądrze i tak, jak jeszcze nikt przedtem nie napisał. Pisać o śmierci, która skrada się za kimś przez całe życie, czekając, by w końcu uderzyć z całą mocą. Pisać o śmierci, która mimo wszystko zaskakuje, choć było wiadomo, że nadejdzie."

  Historia opowiedziana jest z punktu widzenia poszczególnych osób, gdzie dzięki temu lepiej poznajemy dramat rodziny. Zabrakło mi w powieści postaci samej Kate jej odczuć i jej punktu widzenia.

  Natknęłam się gdzieś w necie na informację, że Jodi Picoult zmagała się z trzy lata z chorobą swego dziecka ale nie znam dokładnych szczegółów na ten temat ale sądzę, że miało to wpływ na stworzenie postaci matki w tej powieści.

  Matki, dla której nic nie ma znaczenia, oprócz tego, aby utrzymać Kate przy życiu.

  Czytałam historię rodziny Fitzgerald z zaciekawieniem i wywarła na mnie ogromne wrażenie i nie była dla mnie to lektura łatwa szczególnie, że patrzyłam na tę opowieść z punktu widzenia mojej osobistej tragedii.

  " Bardzo łatwo jest zacząć myśleć, że skoro cały Twój świat zamarł w miejscu, to wszystkich dookoła powinno spotkać to samo. Nic z tych rzeczy.....To wprost zadziwiające.Życie toczy się dalej "

  Polecam ! To książka zapadająca głęboko w pamięci po przeczytaniu. Takich powieści jak ta się nie zapomina i zmieniają nasze spojrzenie na życie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  Jedną z cech ludzkiej świadomości jest wolna wola, to dzięki niej ludzie mają wybór przy rozstrzyganiu danej kwestii i mogą postąpić wedle swojej zachcianki lub według tego, co dyktuje im sumienie. Ważne jest jednak, że ostateczny werdykt to oni orzekają. Czy jednak we wszelakich przypadkach można mówić, że każdy ma ową wolną wolę?

  Nie wiem, czy istnieje rodzic, który życzyłby swojemu dziecku choroby i cierpienia. Przeciwnie, każdy stara się je uchronić przed całym złem, lecz przychodzi czas, kiedy otoczenie latorośli pancerzykiem nie jest wystarczające i następuje coś, z czym nawet ogrom rodzicielskiej miłości nie jest w stanie sobie poradzić, zatem jak wtedy pokonać przeszkody stojące na drodze?

  Sara i Brian Fitzgerdaldowie prowadzą życie takie, jak miliony innych ludzi, dopóki nie dowiadują się, że ich ukochana córeczka Kate ma raka. Podejmują mnóstwo decyzji, które mają pomóc dziecku w prowadzeniu normalnego życia, jedną z nich jest zapłodnienie in vitro, by stworzyć genetycznie identyczne dziecko, które byłoby dawcą szpiku dla starszej siostry. Na świat przychodzi Anna. I odtąd jej życie jest dokładnie podporządkowane chorej.

  Kate miała 16 lat, co było i tak ogromnym osiągnięciem, gdy poszczególne narządy w jej ciele zaczęły powoli odmawiać posłuszeństwa i współpracy. Gdy pewnego dnia okazało się, że jej nerki nie są w stanie samodzielnie pracować, a dializy już nie pomagają, rodzice uznali, że pobiorą owy organ od swojej młodszej córki. Uznali to za naturalną rzecz, która według nich nie wymagała z nią konsultacji, dlatego szokiem było dla nich, gdy okazało się, że trzynastolatka pozwała ich do sądu i wniosła wniosek o usamowolnienie. Rozpoczyna się walka, w której po jednej stronie stoją rodzice walczący o życie córki, a po drugiej drugie dziecko, które nie chce być tylko dawcą narządów dla siostry...

  W książce nie istnieje jeden narrator - wypowiadają się Anna, Sara, Brian, Jesse (ich najstarszy syn), Campbell - adwokat Anny i Julia, dlatego akcja nie jest monotonna, a sytuacja jest poznawana przez czytelnika z wielu punktów widzenia. Dzięki temu ma się możliwość zrozumienia punktu widzenia Anny, która czuje się wykorzystywana i niepotrzebna, choć jej obecność jest dostrzegana tylko wtedy, gdy jest niezbędna dla Kate; poznaje się też odczucia Sary, która jest w stanie poświęcić wszystko dla ratowania chorej pociechy; dowiaduje się, dlaczego Jesse pakuje się w rozmaite problemy i stopniowo niszczy sobie życie.

  Postacie zostają przedstawione bardzo ludzko, dlatego bynajmniej nie wydają się nam obce. Mają swoje strapienia, posiadają swe zalety, choć także szereg wad, a każda z nich jest indywidualnością - nikt nie został potraktowany po macoszemu, dlatego możemy zobaczyć dokładnie ich cechy charakteru składające się na osobowość wszystkich z bohaterów.

  W trakcie czytania borykałam się ciągle z problemem - która ze stron ma rację? Czy matka, która postanowiła urodzić córkę tylko po to, by służyła do wszelakich przeszczepów i nieustannie poświęcała ją bez zapytania o własne zdanie, czy córka, która wystąpiła o przyznanie jej pozwolenia o rozporządzaniu swoimi organami, wiedząc, że jest to równoznaczne ze skazaniem własnej siostry (!) na śmierć? Czy można osądzić, po czyjej stronie leży racja i potępić opozycję?

  Samo zakończenie książki jest dla mnie straszne, ponieważ spodziewałam się kompletnie innego podsumowania całej historii, a autorka jak widać miała własną ideę niepokrywającą się z moją. Nie sposób nie uronić łez i nie mieć żalu, że tak, a nie inaczej wszystko się kończy, choć trzeba przyznać, że Picoult miała ciekawy pomysł.

  Historia Jodi Picoult pokazuje, jak ciężka jest sztuka dokonywania wyborów. Uświadamia czytelnika w aktualnym temacie i pozwala odpowiedzieć sobie na pytania, jakimi cechami powinna być obdarzona dobra matka, a jakimi córka, co to w ogóle znaczy być dobrym człowiekiem i jak postąpić w sytuacji patowej, która wydaje się pozornie nie mieć wyjścia. Tłumaczy też, jakie wartości w życiu są ważne oraz pokazuje spojrzenie na etykę i moralność ludzką.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka która bardzo mną wstrząsnęła, potargała emocjonalnie ... nie byłam w stanie jednogłośnie stanąć po jednej ze stron... zastanawiam się jako rodzic co bym zrobiła w tej sytuacji.

  Dramatyczna historia rodziny która zmaga się z chorobą jednej z córek... by ją ratować od samego początku wykorzystują młodszą córkę do ratowania życia starszej. Anna ma trzynaście lat i nie jedną operację za sobą... tylko po to by ratować życie siostry.

  W końcu buntuje się i wytacza rodzicom proces o usamowolnienie w kwestii zabiegów medycznych.

  Jak potoczą się dalej losy tej rodziny, czy będą jeszcze w stanie zgodnie ze sobą żyć.... tego dowiecie się z lektury.

  Bardzo lubię książki tej autorki ale Bez mojej zgody jest najlepsza. Powieść ta zmusza do refleksji, człowiek zadaje sobie milion pytań... wzrusza się, zasmuca i wścieka... książka trudna ale warta przeczytania... polecam. Film na podstawie tej książki nie oddaje całego dramatu tej młodej dziewczyny... książka zdecydowanie lepsza.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Piękna książka. Przeczytałam prawie wszystkie książki tej autorki i otwierając każdą następną otrzymuję olbrzymią porcję wzruszeń. Jestem już babcią, mam trójkę wnucząt i gdy czytam książki Jodi Picoult oglądam świat oczyma dziecka. Każda książka to inny świat, trudny, dziwny niezrozumiały dla rodziców, dziadków, rodzeństwa. Świat widziany z wnętrza dziecka chorego, obdarzonego chorobą inną, dziwną, nie zwykłym przeziębieniem lub bólem gardła. Warto przeczytać. Warto poznać świat dziecka. Warto szanować małego człowieka, posłuchać Go, zrozumieć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Moje życie bez ciebie 5/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moje życie bez ciebie

Książka “Moje życie bez ciebie” to kolejna powieść Anny Wysockiej-Kalkowskiej. Ta wcześniejsza ? debiutancka ? nosi tytuł „Kiedy wiosna nie nadchodzi” i była rozchwytywaną opowieścią o różnych odcieniach miłości: zdradzonej, rodzinnej, przyjacielskiej i tej, która rodzi się mimo lęku. Natomiast...
365 dni bez zapałek 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

365 dni bez zapałek

Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl, aby wywrócić swoje życie do góry nogami i podjąć decyzję o spędzeniu 365 dni w całkowitej dziczy? Wydaje Ci się to niewiarygodne? Poznaj historię kobiety, która uciekła do australijskiego buszu, by zmierzyć się nie tylko z naturą i jej żywiołami, ale także z...
Bez serca 0/5 Nasza cena:
32,47 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bez serca

Na początku słowa, które wypowiadał, były szorstkie, a dotyk wywoływał chłód. Nie chciałam przebywać w jego obecności dłużej niż to konieczne. Wiedziałam, że jest niebezpieczny i że gdyby tylko chciał, mógłby mnie zniszczyć. Nie tego jednak pragnął. I nie tego ja potrzebowałam. Tak łatwo zatracić...
Na Zachodzie bez zmian 0/5 Nasza cena:
17,50 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na Zachodzie bez zmian

Powieść Na Zachodzie bez zmian należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal...
Dom bez klamek 4/5 Nasza cena:
21,81 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom bez klamek

12 grudnia wcześnie rano pielęgniarka na oddziale C8 szpitala psychiatrycznego w Weseliskach dokonuje makabrycznego odkrycia. W nocy jeden z pacjentów został brutalnie zamordowany. Podejrzenie pada na pozostałych chorych i personel medyczny. Policja, która wkrótce przyjeżdża na miejsce zdarzenia,...
Mężczyźni bez kobiet 0/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mężczyźni bez kobiet

Mężczyźni bez kobiet to zbiór siedmiu opowiadań stanowiących refleksję nad naturą miłości i samotności – nieuchronnej, gdy miłości zabraknie. Każde opowiadanie opisuje historię mężczyzny, w którego życiu nie ma kobiety – jedne odeszły, inne umarły albo wręcz nigdy się nie pojawiły. Bohaterowie są w...
Jagodowa miłość. Tom 1. Cała przyjemność po mojej stronie (pocket) 0/5 Nasza cena:
11,32 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jagodowa miłość. Tom 1. Cała przyjemność po mojej stronie (pocket)

W cukierni „Słodka” już od progu pachnie wanilią i sernikiem. Jagoda piecze i ozdabia słodkości, wkładając w to całe serce. Regularnie do „Słodkiej” zagląda Tomasz – czy to zasługa pysznego sernika, czy zamkniętemu w sobie wdowcowi wpadła w oko autorka jego wyjątkowej receptury? Jagoda zaczyna...
Siostra mojej siostry 3/5 Nasza cena:
26,71 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Siostra mojej siostry

Hanka - owoc romansu matki z żonatym mężczyzną - wiedzie bardzo skromne życie w bieszczadzkiej wiosce, dopóki na jej drodze nie staje przyrodnia siostra, o której istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Spokojna dotąd egzystencja bohaterki w jednej chwili staje na głowie, a ona sama niespodziewanie...
Opowieści mojej żony 0/5 Nasza cena:
16,52 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowieści mojej żony

Udawałam, że tego nie dostrzegam, jako że kobiety, mając od stworzenia świata do czynienia z mężczyznami i z dziećmi, zostały wyposażone przez naturę w wyrozumiałość, pobłażliwość i zdolność do poświęceń. Za to mężczyźni nigdy nie wiedzą dobrze, czego chcą, toteż wkrótce od mego męża zaczęły...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula