Bez mojej zgody wyd. II

Autor:

Jodi Picoult

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2011
Format
12,5x19,5 cm
Ilość stron
528
Inne wersje (3)
Outlet, Książka, op. miękka
za 17,56 zł
eBook, mobi, epub
za 21,76 zł
Audiobooki mp3
za 27,20 zł
Nasza cena: 26,86 zł 34,00 zł Taniej o: 21%

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku trzynastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, żeby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate, która we wczesnym dzieciństwie zapadła na białaczkę.

Annie została poczęta w sztuczny sposób, tak aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Choć przez całe życie postrzegano ją wyłącznie przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi, aż do tej pory Annie akceptowała tę swoją życiową rolę. Teraz jednak, wzorem większości nastolatków, zadaje sobie pytania dotyczące tego, kim jest naprawdę. Wreszcie Annie dojrzewa do podjęcia decyzji, która dla wielu osób byłaby nie do pomyślenia, decyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci.

Jodi Picoult napisała prostą historię o wielkich sprawach. Pokazała, co tak naprawdę znaczy decydować o sobie.
„Pani”

Jodi Picoult - amerykańska pisarka, autorka bestsellerów, specjalistka w pisaniu książek na kontrowersyjne tematy. W 2003 roku otrzymała nagrodę New England Book za całokształt twórczości. Jest autorką kilkunastu powieści, m.in.: „Bez mojej zgody”, „Zagubiona przeszłość”, „Świadectwo prawdy”, „Jesień cudów”, „Dziesiąty krąg”, „Czarownice z Salem Falls”, „W imię miłości”, „Jak z obrazka”, „Dziewiętnaście minut”, „Deszczowa noc”. Łączny nakład jej książek na świecie (w ponad 40 krajach) to ponad 7 milionów egzemplarzy. Powieści Jodi Picoult przetłumaczono dotychczas na 30 języków. Autorka mieszka z rodziną w Hanover, w stanie New Hampshire. Strona internetowa autorki: www.jodipicoult.com
Recenzje (10)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  8 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  Anna jest zwyczajną trzynastolatką. Jej starsza siostra- szesnastoletnia Kate zdecydowanie do takich nie należy, od wczesnego dzieciństwa walczy niestety z ostrą białaczką leukocytową. Anna ma dosyć takiego życia, jakie dotychczas wiedzie... Ponieważ jej życie składa się z operacji, które podtrzymują przy życiu jej siostrę. Anna od urodzenia jest podporządkowana życiu siostry. Jeśli jej potrzeba szpiku- posłusznie go oddaje. Jeśli potrzeba czegokolwiek innego- Anna posłusznie poddaje się operacji. Do czasu gdy Kate potrzeba nerki. Wtedy trzynastolatka się buntuje. Idzie do prawnika i wytacza rodzicom proces o usamowolnienie w kwestii zabiegów medycznych. Na początku w rodzinie Fitzgeraldów pojawia się szok, potem złość na Annę i rodziców na samych siebie... Gdy, wydawać by się mogło, wszystko wraca do normy coś znowu się komplikuje. Coś co waży na życiu którejś z dziewczynek...

  Książka jest podzielona na "rozdziały". Każdy rozdział jest opowiadany z punktu widzenia innej osoby. Poprzez opowieści matki dziewczynek możemy przenieść się w przeszłość i dowiedzieć się jak rodzina przyjęła wiadomość o chorobie Kate, czy jak doszło do podjęcia decyzji o kolejnym dziecku- którym oczywiście była Anna.

  Poprzez opowieści ojca możemy przenieść się w świat remizy strażackiej i we wspomnienia o zaburzonych relacjach Anny z matką od młodego.

  Brat i siostra Anny opowiadają o nich. O ich fatalnych wybrykach i przygodach, ale historie brata są jeszcze wzbogacone w nutkę samotności i odrzucenia jego samego...

  Historie opowiedziane przez samą Annę (te historie lubiłam najbardziej) były historiami o tym, jak z jej punktu widzenia, postrzegana była ona (oczywiście przez pryzmat chorej Kate) i jej starszy brat. W jej historiach można było odnaleźć drugie dno- czyli etapy jej dojrzewania i poczucie odtrącenia, a także jak czuje się z tym, że jest (jak to sama określiła) "dzieckiem którego by nie było gdyby nie choroba Kate"

  Książkę, mimo że ma ponad 400 stron czyta się jak króciutką nowelkę. Wciąga od pierwszego momentu, czytelnik ma poczucie życia w tamtym świecie. Wszystkie problemy, przygody i historie są przepasane nutą realizmu i pozwalają zapomnieć o świecie, który nas otacza.

  W tej książce jest coś takiego... Odrębnego, indywidualnego. Niby porusza historię niecodzienną, ale pospolitą, jednak sposób w jaki przedstawia nam ją Jodi Picoult, zupełnie do pospolitych nie należy.

  Minusy książki... Hm, czy można tu mówić o minusach? Nie było w niej nic takiego, co nie spodobałoby mi się. Może jedynie to, że odsunęła na bok brata dziewczynek, ON był jakoś tak najmniej ważny. A jego postać też poruszała ważne kwestie życiowe. I, dodając, był ON niezwykle "barwną" postacią.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeszcze długo po tym jak skończyłam czytać, siedziałam z niezamkniętą książką w rękach - tyle emocji i to wstrząsające zakończenie. Miałam problem co napisać w opinii, bo do pewnego momentu byłam przeciwna postępowaniu matki ale teraz mam mętlik w głowie.

  Co zrobiłabym w identycznej sytuacji ?

  Czy postąpiłabym tak samo ?

  Czy można ratować życie jednej córki kosztem drugiej za wszelką cenę nawet poświęcając całą rodzinę ?

  Nie potrafię odpowiedzieć na te pytania obiektywnie.

  Do połowy książki uważałam , że nie ale im dłużej czytałam tym ogarniały mnie coraz większe wątpliwości.

  Autorka podjęła bardzo trudny temat bo cytując pewną blogerkę

  " Niełatwo jest pisać o śmierci. Pisać mądrze i tak, jak jeszcze nikt przedtem nie napisał. Pisać o śmierci, która skrada się za kimś przez całe życie, czekając, by w końcu uderzyć z całą mocą. Pisać o śmierci, która mimo wszystko zaskakuje, choć było wiadomo, że nadejdzie."

  Historia opowiedziana jest z punktu widzenia poszczególnych osób, gdzie dzięki temu lepiej poznajemy dramat rodziny. Zabrakło mi w powieści postaci samej Kate jej odczuć i jej punktu widzenia.

  Natknęłam się gdzieś w necie na informację, że Jodi Picoult zmagała się z trzy lata z chorobą swego dziecka ale nie znam dokładnych szczegółów na ten temat ale sądzę, że miało to wpływ na stworzenie postaci matki w tej powieści.

  Matki, dla której nic nie ma znaczenia, oprócz tego, aby utrzymać Kate przy życiu.

  Czytałam historię rodziny Fitzgerald z zaciekawieniem i wywarła na mnie ogromne wrażenie i nie była dla mnie to lektura łatwa szczególnie, że patrzyłam na tę opowieść z punktu widzenia mojej osobistej tragedii.

  " Bardzo łatwo jest zacząć myśleć, że skoro cały Twój świat zamarł w miejscu, to wszystkich dookoła powinno spotkać to samo. Nic z tych rzeczy.....To wprost zadziwiające.Życie toczy się dalej "

  Polecam ! To książka zapadająca głęboko w pamięci po przeczytaniu. Takich powieści jak ta się nie zapomina i zmieniają nasze spojrzenie na życie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  Jedną z cech ludzkiej świadomości jest wolna wola, to dzięki niej ludzie mają wybór przy rozstrzyganiu danej kwestii i mogą postąpić wedle swojej zachcianki lub według tego, co dyktuje im sumienie. Ważne jest jednak, że ostateczny werdykt to oni orzekają. Czy jednak we wszelakich przypadkach można mówić, że każdy ma ową wolną wolę?

  Nie wiem, czy istnieje rodzic, który życzyłby swojemu dziecku choroby i cierpienia. Przeciwnie, każdy stara się je uchronić przed całym złem, lecz przychodzi czas, kiedy otoczenie latorośli pancerzykiem nie jest wystarczające i następuje coś, z czym nawet ogrom rodzicielskiej miłości nie jest w stanie sobie poradzić, zatem jak wtedy pokonać przeszkody stojące na drodze?

  Sara i Brian Fitzgerdaldowie prowadzą życie takie, jak miliony innych ludzi, dopóki nie dowiadują się, że ich ukochana córeczka Kate ma raka. Podejmują mnóstwo decyzji, które mają pomóc dziecku w prowadzeniu normalnego życia, jedną z nich jest zapłodnienie in vitro, by stworzyć genetycznie identyczne dziecko, które byłoby dawcą szpiku dla starszej siostry. Na świat przychodzi Anna. I odtąd jej życie jest dokładnie podporządkowane chorej.

  Kate miała 16 lat, co było i tak ogromnym osiągnięciem, gdy poszczególne narządy w jej ciele zaczęły powoli odmawiać posłuszeństwa i współpracy. Gdy pewnego dnia okazało się, że jej nerki nie są w stanie samodzielnie pracować, a dializy już nie pomagają, rodzice uznali, że pobiorą owy organ od swojej młodszej córki. Uznali to za naturalną rzecz, która według nich nie wymagała z nią konsultacji, dlatego szokiem było dla nich, gdy okazało się, że trzynastolatka pozwała ich do sądu i wniosła wniosek o usamowolnienie. Rozpoczyna się walka, w której po jednej stronie stoją rodzice walczący o życie córki, a po drugiej drugie dziecko, które nie chce być tylko dawcą narządów dla siostry...

  W książce nie istnieje jeden narrator - wypowiadają się Anna, Sara, Brian, Jesse (ich najstarszy syn), Campbell - adwokat Anny i Julia, dlatego akcja nie jest monotonna, a sytuacja jest poznawana przez czytelnika z wielu punktów widzenia. Dzięki temu ma się możliwość zrozumienia punktu widzenia Anny, która czuje się wykorzystywana i niepotrzebna, choć jej obecność jest dostrzegana tylko wtedy, gdy jest niezbędna dla Kate; poznaje się też odczucia Sary, która jest w stanie poświęcić wszystko dla ratowania chorej pociechy; dowiaduje się, dlaczego Jesse pakuje się w rozmaite problemy i stopniowo niszczy sobie życie.

  Postacie zostają przedstawione bardzo ludzko, dlatego bynajmniej nie wydają się nam obce. Mają swoje strapienia, posiadają swe zalety, choć także szereg wad, a każda z nich jest indywidualnością - nikt nie został potraktowany po macoszemu, dlatego możemy zobaczyć dokładnie ich cechy charakteru składające się na osobowość wszystkich z bohaterów.

  W trakcie czytania borykałam się ciągle z problemem - która ze stron ma rację? Czy matka, która postanowiła urodzić córkę tylko po to, by służyła do wszelakich przeszczepów i nieustannie poświęcała ją bez zapytania o własne zdanie, czy córka, która wystąpiła o przyznanie jej pozwolenia o rozporządzaniu swoimi organami, wiedząc, że jest to równoznaczne ze skazaniem własnej siostry (!) na śmierć? Czy można osądzić, po czyjej stronie leży racja i potępić opozycję?

  Samo zakończenie książki jest dla mnie straszne, ponieważ spodziewałam się kompletnie innego podsumowania całej historii, a autorka jak widać miała własną ideę niepokrywającą się z moją. Nie sposób nie uronić łez i nie mieć żalu, że tak, a nie inaczej wszystko się kończy, choć trzeba przyznać, że Picoult miała ciekawy pomysł.

  Historia Jodi Picoult pokazuje, jak ciężka jest sztuka dokonywania wyborów. Uświadamia czytelnika w aktualnym temacie i pozwala odpowiedzieć sobie na pytania, jakimi cechami powinna być obdarzona dobra matka, a jakimi córka, co to w ogóle znaczy być dobrym człowiekiem i jak postąpić w sytuacji patowej, która wydaje się pozornie nie mieć wyjścia. Tłumaczy też, jakie wartości w życiu są ważne oraz pokazuje spojrzenie na etykę i moralność ludzką.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka która bardzo mną wstrząsnęła, potargała emocjonalnie ... nie byłam w stanie jednogłośnie stanąć po jednej ze stron... zastanawiam się jako rodzic co bym zrobiła w tej sytuacji.

  Dramatyczna historia rodziny która zmaga się z chorobą jednej z córek... by ją ratować od samego początku wykorzystują młodszą córkę do ratowania życia starszej. Anna ma trzynaście lat i nie jedną operację za sobą... tylko po to by ratować życie siostry.

  W końcu buntuje się i wytacza rodzicom proces o usamowolnienie w kwestii zabiegów medycznych.

  Jak potoczą się dalej losy tej rodziny, czy będą jeszcze w stanie zgodnie ze sobą żyć.... tego dowiecie się z lektury.

  Bardzo lubię książki tej autorki ale Bez mojej zgody jest najlepsza. Powieść ta zmusza do refleksji, człowiek zadaje sobie milion pytań... wzrusza się, zasmuca i wścieka... książka trudna ale warta przeczytania... polecam. Film na podstawie tej książki nie oddaje całego dramatu tej młodej dziewczyny... książka zdecydowanie lepsza.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Piękna książka. Przeczytałam prawie wszystkie książki tej autorki i otwierając każdą następną otrzymuję olbrzymią porcję wzruszeń. Jestem już babcią, mam trójkę wnucząt i gdy czytam książki Jodi Picoult oglądam świat oczyma dziecka. Każda książka to inny świat, trudny, dziwny niezrozumiały dla rodziców, dziadków, rodzeństwa. Świat widziany z wnętrza dziecka chorego, obdarzonego chorobą inną, dziwną, nie zwykłym przeziębieniem lub bólem gardła. Warto przeczytać. Warto poznać świat dziecka. Warto szanować małego człowieka, posłuchać Go, zrozumieć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Moje życie bez ciebie 5/5 Nasza cena:
27,97 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moje życie bez ciebie

Książka “Moje życie bez ciebie” to kolejna powieść Anny Wysockiej-Kalkowskiej. Ta wcześniejsza ? debiutancka ? nosi tytuł „Kiedy wiosna nie nadchodzi” i była rozchwytywaną opowieścią o różnych odcieniach miłości: zdradzonej, rodzinnej, przyjacielskiej i tej, która rodzi się mimo lęku. Natomiast...
365 dni bez zapałek 5/5 Nasza cena:
24,77 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

365 dni bez zapałek

Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl, aby wywrócić swoje życie do góry nogami i podjąć decyzję o spędzeniu 365 dni w całkowitej dziczy? Wydaje Ci się to niewiarygodne? Poznaj historię kobiety, która uciekła do australijskiego buszu, by zmierzyć się nie tylko z naturą i jej żywiołami, ale także z...
Jesień cudów 5/5 Nasza cena:
26,86 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jesień cudów

Mariah przyłapuje męża z inną kobietą i wpada w depresję, a jej córka Faith - świadek zdarzenia - zaczyna zwierzać się wyimaginowanej przyjaciółce. Początkowo Mariah lekceważy te rozmowy, jednak kiedy Faith dokonuje kolejnych cudownych uzdrowień, a na jej dłoniach pojawiają się stygmaty, zadaje...
Zagubiona przeszłość 4/5 Nasza cena:
26,86 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zagubiona przeszłość

Delia Hopkins ma bajkowe życie. Mieszka w uroczym miasteczku w sielskim stanie New Hampshire. Ma małą córeczkę, przystojnego narzeczonego, ukochanego ojca oraz psa, z którym pracuje przy poszukiwaniu zaginionych ludzi. Trwają przygotowania do ślubu. Ni stąd, ni zowąd Delię zaczynają dręczyć...
Dziewiętnaście minut 5/5 Nasza cena:
26,86 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewiętnaście minut

Być sobą i narazić się na wykluczenie ze społeczności? Czy udawać, że jest się kimś innym? Poruszająca opowieść o tym, jak trudno poznać kogoś do końca i jak bolesna bywa utrata niewinności.  Siedemnastoletni Peter Houghton, od lat poniżany psychicznie i fizycznie przez szkolnych kolegów, zostaje...
Świadectwo prawdy - Jodi Picoult wyd. 2011 0/5 Nasza cena:
26,86 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Świadectwo prawdy - Jodi Picoult wyd. 2011

W oborze na farmie amiszów w Pensylwanii znaleziono zwłoki noworodka. Lokalna społeczność jest w szoku - o odebranie dziecku życia zostaje oskarżona jego domniemana matka, osiemnastoletnia Katie Fisher, niezamężna dziewczyna z rodziny amiszów. Sprawę Katie przyjmuje Ellie Hathaway, adwokatka z...
Jak z obrazka 4/5 Nasza cena:
26,86 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak z obrazka

Wciągająca i błyskotliwa powieść psychologiczna o groźnej pułapce, jaką może stać się z pozoru idealne małżeństwo.   Młoda kobieta, którą policja znajduje błąkającą się po cmentarzu w Los Angeles, nie pamięta, jak się nazywa. Kiedy zgłasza się po nią mąż, Cassie Barrett dowiaduje się ze zdumieniem,...
Po drugiej stronie kartki 4/5 Nasza cena:
30,02 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Po drugiej stronie kartki

Druga część opowieści o księciu Oliverze, który bardzo pragnął żyć w prawdziwym świecie. Za sprawą Delilah udaje mu się w końcu wydostać spomiędzy okładek. Pomimo pewnych mniej lub bardziej zabawnych komplikacji Oliver szybko odnajduje się w szkolnej rzeczywistości i z fascynacją poznaje nowy...
Pół życia 4/5 Nasza cena:
26,86 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pół życia

Najnowsza powieść autorki międzynarodowych bestsellerów! Picoult po mistrzowsku zgłębia naturę rodziny: miłość oraz siłę – i cenę, jaką czasem trzeba za nie zapłacić. Luke Warren jest badaczem wilków. Pisze o nich, studiuje ich zachowania, a kiedyś nawet z nimi zamieszkał. Pod wieloma względami są...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula