Króliki z Ravensbruck

Autor:

Anna Ellory

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Ilość stron
448
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. miękka
za 21,99 zł
eBook, mobi, epub
za 27,20 zł
Nasza cena: 26,15 zł 39,99 zł Taniej o: 35%

Obozy koncentracyjne nie tylko wpisują się w najmroczniejszą część historii II Wojny Światowej, ale są tłem dla osobistych dramatów ludzi, którzy przeżywali tam swoje największe tragedie.

Czy miłość w obozie była możliwa? Czy można było w takim miejscu myśleć o czymś więcej niż o przetrwaniu kolejnego dnia?

Ludzie, którzy doświadczyli horroru w obozach koncentracyjnych, na pewno wynieśli z nich bagaż doświadczeń, z którym musieli zmagać się całe życie. Niektórzy nosili w sobie również sekrety i tajemnice, do których dostępu bronili niczym twierdzy. Książka "Króliki z Ravensbrück" Anny Ellory to opowieść o tym, jak przez lata zmagać się można ze wspomnieniami – tak złymi, jak i dobrymi.

Kiedy upadał mur berliński, Miriam Winter opiekowała się Heinrichem, swoim schorowanym ojcem. Dopiero wtedy uświadomiła sobie, jak niewiele o nim wie. Poczucie to wzmaga wypowiadane przez mężczyznę imię "Frieda" i odkrycie na jego nadgarstku obozowego numeru. Stają się one równocześnie zachętą, by zgłębić tajemnicę, jaką skrywa schorowany człowiek. Miriam decyduje się odbyć podróż w przeszłość, zastanawiając się, jak to się stało, że przez lata nikt nie pisnął słowa na ten temat i dlaczego wspomnienia ojca potraktowano w taki sposób.

Kobieta zaczyna szukać śladów prawdy w swoim najbliższym otoczeniu, czyli w domu. W szafie matki znajduje kobiecy, obozowy pasiak, a w nim listy pisane między tajemniczą Friedą a Heinrichem. Korespondencja wywiera na niej ogromne wrażenie. Nie bez powodu – listy są świadectwem okropnej zbrodni, jaką były eksperymenty medyczne przeprowadzane na kobietach w obozie w Ravensbrück. To właśnie więźniarki są tytułowymi "królikami". W listach przesiąkniętych doznanym przez nie okrucieństwem odnaleźć można również ślady świadczące o ogromnej miłości, jaką Heinrich w sekrecie pielęgnował przez lata. Jak prawda wpłynie na Miriam i co zdecyduje się z nią zrobić?


Opinie o książce

Niezwykła i głęboko poruszająca powieść, która trzyma w napięciu do samego końca.

Mary Chamberlain, autorka powieści "Krawcowa z Dachau"

Porywająca, przerażająca, chwytająca za serce lektura.

Jill Mansell, pisarka i dziennikarka "Sunday Times"


O autorce

"Króliki z Ravensbrück" to literacki debiut angielskiej pielęgniarki, Anny Ellory. Książka nie bez powodu zachwyciła czytelników w wielu krajach, do których sprzedano do niej prawa.

Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo lubię tak zwana literaturę obozową. „Króliki z Ravensbrück” przyciągały mnie bardzo zwłaszcza, że jakiś czas temu skończyłam „Kobiety z Ravensbrück” - książkę bardzo opasłą i bardzo dokładnie i szczegółowo opisującą życie w obozie. Początkowo ogarnęło mnie rozczarowanie, kiedy zrozumiałam, że "Króliki..." to czysta beletrystyka. Szybko jednak otrząsnęłam się i zabrałam do czytania. I co się okazało? Powieść ta jest tak przejmująca, że na pewno długo zostanie w mojej głowie. Dużo dłużej niż historyczne „Kobiety z Ravensbrück”. Trudno mi wyrazić słowami, co mnie tak bardzo ujęło w tej powieści. Na pewno nie chodzi o losy więźniarek, raczej o ukazanie walki o godność i szacunek do samej siebie. Kiedyś i dziś tak samo ważne i tak samo trudne.

  Miriam poznajemy w momencie, kiedy Europa zmienia się na zawsze. Upada mur berliński, a ludzie nie mogą nacieszyć się wolnością. Miriam jednak wcale nie jest do śmiechu. Jej świat w jednej chwili zawalił się z hukiem. Ojciec po porażeniu mózgowym balansuje na krawędzi życia i śmierci, a Miriam w całej tej rozpaczy jest całkiem samotna. Trudno jej egzystować zwłaszcza, że boryka się również sama ze sobą. Próbuje uciec z toksycznego związku i piekła, jakie zgotował jej mąż. Trudno jej zrozumieć, że miłość – tak lepka i trudna – to pułapka, a nie szczęście.

  Losy Miriam to główny wątek powieści "Króliki z Ravensbrück". Dziwne prawda? Cóż historia Miriam ma wspólnego z kobietami, na których wykonywano potworne eksperymenty? Królikami nazywano kobiety (najczęściej Polki), których kosztem niemieccy "lekarze" poszukiwali lekarstwa na frontowe rany, gangrenę czy tyfus. Kobietom wycinano mięśnie, wkładano w rany szkło, brudne drewno, a także zakażano je chorobami. Wszystkie te kobiety po zakończeniu eksperymentów miały zostać zabite, aby ukryć dowody zbrodni. Na szczęście kilka z nich przeżyło i stały się żywymi dowodami przeciwko oprawcom.

  I to jest właśnie magia tej książki. Autorka pięknie poprowadziła losy Miriam, która w pewnej chwili swoich zmagań z życiem znajduje w szafie pasiak. W sprytnie poukrywanych kieszonkach wszyte są listy, które ukazują życie w obozie w Ravensbrück. Miriam - poznając pomału historie opisaną w listach - zaczyna rozumieć, że życie nie polega tylko na biernym przejściu od urodzin do śmierci. Trzeba o siebie walczyć; walczyć o swoją godność i swoje szczęście. Od listu do listu kobieta zaczyna rozumieć, że to nie tylko historia więźniarki, ale również historia jej rodziny.

  Czytelnik tak naprawdę czyta dwie książki. Pierwsza została złożona z poukrywanych skrawków papieru, na których drobniutkim, ołówkowym pismem ukazano okrucieństwo Niemców, rozpacz więźniarek i walkę o każdy następny dzień. Druga opowieść to Miriam, która musi przejść długą drogę do odzyskania własnej godności i szacunku do samej siebie. Dla Miriam wrogiem jest mąż. Wydaje się dużo mniej groźny niż niemieccy oprawcy, prawda? Otóż właśnie w tym ukryty jest sens całej powieści. Autorka pokazuje nam dwie walki o własną godność – tą globalną, która do dziś jest na ustach całego świata, i ta małą, jednostkową, która toczy się w wielu zacisznych kątach na pozór spokojnych domów.

  Piękna to książka. Czytałam ją z wewnętrznym smutkiem, ale przyznam się, że moje odczucia zdziwiły mnie samą. Dużo więcej emocji czułam śledząc losy Miriam niż historie pochodzące z obozu. Może, dlatego, że znałam koniec obozowego życia… Może, dlatego, że Miriam miała szanse… Trudno powiedzieć. Wiem jedno – warto przeczytać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Debiutancka powieść Anny Ellory to moja pierwsza lektura z modnego ostatnio nurtu, traktującego o wojnie i obozach koncentracyjnych. Wręcz hurtowo pojawiają się na polskim rynku wydawniczym książki, które w tytule mają najczęściej słowo "Auschwitz". To trudny temat a literatura stała się niejako świadectwem okrucieństwa ludzi wobec ludzi oraz pamiątką po ofiarach. To dobrze, że temat przetrwa, bo świadków coraz mniej. Oby nie próbowano zrobić z tych powieści hitów.

  grudzień, 1989

  Miriam uciekła od męża, który stał się tyranem, co wywołuje w niej ataki paniki. Wróciła do ojca mieszkającego w Berlinie (RFN), ponieważ Heinrich miał udar i wymaga teraz stałej opieki, którą Miriam chce mu zapewnić. Los tak pokierował życiem ojca i córki, że przez dziesięć ostatnich lat nie rozmawiali ze sobą.

  Chcąc odpiąć z ręki ojca zegarek, który przestał działać, Miriam znajduje pod paskiem numer... i jest w szoku. Nie wiedziała, że ojciec TAM był! Przecież nie był Żydem! Heinrich zaś w chwilach lepszego samopoczucia wykrzykuje imię Friedy - kim ona była? Przecież mama miała na imię Emilie! Pytania bez odpowiedzi mnożą się w głowie Miriam, która postanawia rozwiązać zagadkę przeszłości ojca. Zastanawia się również czy mama też TAM była... Aż nagle znajduje w szafie sukienkę-pasiak z zaszytymi w każdym możliwym miejscu listami, pisanymi po niemiecku i francusku. Czy pasiak należał do Emilie? Ale przecież mama nie znała francuskiego!

  Czyj był pasiak? Kto pisał listy? Kim jest Frieda z wołań ojca? Dlaczego ON był w obozie? I jak udało mu się przeżyć?

  Miriam podejmuje walkę z kilkoma demonami naraz.

  Próbuje uwolnić się od męża, co wcale nie jest proste, bo ON wciąż ją nachodzi... Nie są to miłe wizyty.

  Pragnie pozbyć się swoich paranoi i natręctw.

  Układa listy chronologicznie i dzięki tłumaczeniom Evy tych, które były pisane po francusku, udaje jej się poznać prawdę o tym, kto jest ich autorką i jaki był jej los...

  Finalnie dowiaduje się prawdy nie tylko o mamie, tacie i Friedzie, ale też o sobie. Czy gdyby wiedziała, do czego doprowadzą poszukiwania dążyłaby do rozwiązania tajemnic?

  Autorka zastosowała w tej powieści naprzemienną narrację Miriam i Heinricha. Pan Winter opowiada o swoim życiu jeszcze w czasach, kiedy był wykładowcą na uczelni i poznał Friedę. Wciąż powraca do wspólnych chwil oraz do wyrzutów sumienia względem żony. Ale nie potrafi przestać. Nie chce uciec z Emilie, woli zostać... z młodziutką studentką. Za cenę życia, bo zdaje sobie sprawę, że ryzykuje. Heinrich opisuje ten dzień - 10 kwietnia 1944 roku - gdy zostali złapani, rozdzieleni i wywiezieni w nieznane pociągami.

  Z narracji Miriam dowiadujemy się jak wyglądało jej życie z rodzicami, później z mężem, jak tęskniła za rodzicami, ale nie mogła przeciwstawić się Axelowi. To właśnie Miriam odczytuje nam listy znalezione w pasiaku. Zostały napisane w Ravensbrück, obozie pełnym wszy i 'królików', czyli kobiet, na których przeprowadzano eksperymenty. Autorka listów pisała o codziennym obozowym życiu po niemiecku, zaś po francusku o sprawach uczuciowych, gdyż tęskniła za ukochanym a nie chciała, by każdy mógł zrozumieć jej słowa. Z jej relacji dowiadujemy się ile jest w stanie zrobić człowiek, by uratować siebie. Na co może się zdobyć, by wyjść cało z piekła...

  "Nie każde życie ma taką samą wartość. Moje liczy się bardziej." *

  Treść listów była poruszająca. Choć nie jest mi obca tematyka obozów koncentracyjnych, bo miałam w życiu okazję odwiedzić dwa obozowe muzea, gdy miałam kilkanaście lat, to los ludzi noszących pasiaki wciąż nie jest mi obojętny. Bo jak czytać o wycinaniu kawałka ciała? O zabijaniu noworodków? O przerażającym głodzie, ciężkiej pracy i warunkach niegodnych zwierząt a co dopiero ludzi.

  Z każdą kolejną stroną debiutu Anny Ellory, opisywana dwutorowo historia (dramat Miriam i dramat Friedy) nabiera tempa, jest coraz więcej uczuć, emocji, strachu i bólu. Z niepokojem czyta się kolejne wersy, z wypiekami na twarzy przesuwają się pod powiekami obrazy i wydarzenia.

  Przeczuwałam jak może zakończyć się opisywana w listach opowieść, dlatego gdy dotarłam do treści ostatniego - nie byłam w szoku. Ale przyznaję, że podczas lektury, nie można się nudzić. Wciąż coś zaskakuje, przeżywamy kolejne tragedie i ocieramy łzy...

  "...miłość nie zawsze odpowiada naszym oczekiwaniom." **

  Podsumowując - "Króliki z Ravensbrück" to wspomnienia z najtrudniejszych w dziejach wydarzeń, kiedy miliony ludzi straciło życie. Nie oceniam tej książki pod względem kunsztu pisarskiego ani historii - takie tematy czytają się inaczej. Mocniej i głębiej.

  Jest to książka o miłości do ojczyzny i do kobiety; o szukaniu odpowiedzi, walce z potwornościami, instynkcie przetrwania, narzucaniu woli i drugich szansach. Poruszająca powieść o pożegnaniach i ich braku, o wspomnieniach i koszmarze, który wielu przeżyło.

  Polecam Wam tę historię o walce współczesnej i tej z przeszłości. Która poruszy Was bardziej?

  * A. Ellory, "Króliki z Ravensbrück", Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2020, 43%

  ** Tamże, 49%

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Anna Ellory
 • Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 448
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381692212
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Rabbit Girls
 • Tłumacz: Juszkiewicz Michał
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381692212
 • EAN: 9788381692212
 • Wymiary: 13.5x21 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Króliki Pana Boga 5/5 Nasza cena:
26,98 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Króliki Pana Boga

Poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, cierpieniu i potrzebie bliskości. Maj 1945. Adam, Halina i Honza ? rozbitkowie, którzy ocaleli z wojennej hekatomby ? próbują wrócić do Polski. Niemcy skapitulowały, lecz wojna tak naprawdę się nie skończyła, a świat poukładanych wartości dawno runął....
eBook Króliki z Ravensbrück mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Króliki z Ravensbrück mobi epub

Nadzieja nie umiera nigdy, nawet w czasach największego mroku. Berlin, rok 1989. W dniach upadku muru wzniesionego pomiędzy Wschodem a Zachodem Miriam Winter opiekuje się swoim umierającym ojcem. Ciężko chory człowiek powtarza jedno imię: Frieda. To imię oraz obozowy numer, odkryty niespodziewanie...
Z każdym oddechem 0/5 Nasza cena:
27,47 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Z każdym oddechem

Czwarta powieść z serii "W cieniu podejrzenia" Producentka telewizyjna Laurie Moran tym razem bada sprawę śmierci bogatej wdowy, która spadła… lub została zrzucona z dachu słynnego muzeum podczas odbywającej się tam dorocznej gali. Kariera zawodowa Laurie kwitnie: jej program  przyczynia się do...
Moja wina,twoja wina 4/5 Nasza cena:
25,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moja wina,twoja wina

„To był zwyczajny dzień”, zaczyna swój wykład Clementine. Po co znana wiolonczelistka opowiada ludziom o jakimś „zwyczajnym dniu”? Przed czym chce przestrzec innych?Na spontanicznym grillu spotkały się trzy pary: zgodne małżeństwo z dwiema córeczkami, bezpłodna para, która marzy o dziecku,...
Uciekinierzy 5/5 Nasza cena:
31,16 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uciekinierzy

Jak w 1937 roku w Niemczech bezpiecznie ukryć czwórkę żydowskich dzieci? Niemcy 1937 rok. Strach i donosicielstwo opanowały ulice miast. Ludzie znikają bez śladu. Prześladowania Żydów stały się codziennością. Kiedy SS aresztowało jej męża, Ruth Friedman bez niczyjej pomocy musi sobie jakoś poradzić...
Powrót na wyspę 0/5 Nasza cena:
31,85 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Powrót na wyspę

Najnowsza powieść Dorothei Benton Frank. Beth Hayes ma 23 lata i świetlaną przyszłość. Właśnie ukończyła studia, pragnie podróżować, poznawać ludzi i zbierać materiały do powieści, która na pewno stanie się międzynarodowym bestsellerem. Jej plany zostaną jednak pokrzyżowane, kiedy rodzina zażąda od...
Okruchy życia 0/5 Nasza cena:
24,16 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Okruchy życia

Niespodziewany spadek ujawnia sekretne życie dwóch sióstr, rozdzielonych przez tragiczny los… Po śmierci babki Rose Martineau dowiaduje się, że odziedziczyła Egg, wyjątkowy dom położony gdzieś pośród lasów Sussex. Wkrótce odkrywa, że tajemniczy dom należał uprzednio do młodszej siostry babci,...
Słodkie i gorzkie migdały 0/5 Nasza cena:
32,79 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słodkie i gorzkie migdały

Inspirująca, napisana z rozmachem opowieść o kobiecie, która chcąc uchronić rodzinę przed okrucieństwami drugiej wojny światowej, walczy o przetrwanie na ubogiej włoskiej prowincji. Rok 1923. Dwudziestopięcioletnia Maria Vittoria mieszka w niewielkiej górskiej wiosce. Gdy ojciec przyprowadza do...
Serca Atlantydów 4/5 Nasza cena:
28,44 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Serca Atlantydów

W swojej książce Stephen King proponuje czytelnikom pięć wypraw w niezbyt odległą przeszłość: lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Senna atmosfera amerykańskich prowincjonalnych miasteczek, zwyczajne troski i radości zwyczajnych ludzi, mało ważne wydarzenia, owocujące mało istotnymi...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula