Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę

Autor:

Nick Bilton

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
376
Nasza cena: 29,94 zł 49,90 zł Taniej o: 40%

Narkotykowe imperium warte miliony dolarów, którego główną siedzibą była sypialnia - czyli niewiarygodna historia króla internetowego półświatka!

Jako libertarianin, Ross Ulrich przekonany jest o tym, że wolność swobodnego i pełnego wyboru przysługiwać powinna każdemu człowiekowi - nawet jeżeli wybór ten miałby paść na coś nielegalnego. Ross, korzystając z wolnego czasu między randkami i studiami, chcąc dać pstryczka w nos wiecznie obserwującemu rządowi, zakasał rękawy i rozpoczął pracę nad swoim opus magnum.

Ross Ulrich stworzył internetową platformę aukcyjną Silk Road, oferującą wszystko, co nielegalne, a w późniejszym czasie prześmiewczo nazywaną "narkotykowym Amazonem". Handlowano na niej między innymi narkotykami, co odbywało się za wiedzą i pełną zgodą twórcy. Jak to jednak bywa z czarnym rynkiem, także i Silk Road utonął w morzu przemocy - codziennością stały się więc oferty zabójstw na zlecenie, handel dziecięcą pornografią czy ludzkimi narządami, a na czele tego wszystkiego stał już nie Ross, tylko jego zły brat bliźniak - Straszny Pirat Rogers.

"Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę" to trzymająca w napięciu opowieść wypełniona niezwykłymi i, co najważniejsze, prawdziwymi postaciami oraz zdarzeniami, która pokazuje, że podążając za nitką, można trafić do kłębka - nawet jeżeli ten ukryty jest za bilionami komputerowych danych.

Nick Bilton jest amerykańskim dziennikarzem i pisarzem pracującym w przeszłości dla "New York Timesa". Był reporterem technologicznym, a jednemu z jego raportów przypisuje się znaczny wpływ na zniesienie przez Federalną Administrację Lotnictwa Stanów Zjednoczonych długotrwałego zakazu używania telefonów komórkowych, Kindles i iPadów w samolotach. Jeff Bezos, założyciel Amazona, w 2013 r. przy okazji opublikowania raportu o przychodach platformy, wyraził uznanie dla Nicka. Bilton jest autorem dwóch popularnych książek: "Twitter. Prawdziwa historia o bogactwie, władzy, przyjaźni i zdradzie" oraz "Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę".
Recenzje (4)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeszcze w 2013 roku wystarczyło ściągnąć przeglądarkę Tor, internetową bramę do piekła, i wejść na stronę Silk Road żeby dostać się do wszystkie co nielegalne i zabronione. Silk Road to taki Amazon, tyle że z narkotykami, organami, truciznami, bronią, usługi hakerskie, fałszywe dokumenty. Ross Ulbricht jako autor „marketu” pobierał prowizję od każdej transakcji. A było ich tyle, że w szczytowym momencie wartość rynkowa Silk Road oscylowała w okolicach miliarda dolarów.

  Rossa nie interesowały pieniądze. Ważna były idea – libertarianizm, w którą święcie wierzył. Myślę, że do dzisiaj uważa, że był na najlepszej drodze do naprawy świata. Postawił sobie za cel zmuszenie USA do legalizacji wszystkich narkotyków, a tym samym likwidację niebezpieczeństw związanych z ich sprzedażą.

  Bilton zwraca uwagę jak różne służby bagatelizowały problem. Szukały dużych przerzutów, polowały na narkotykowych bossów. Zrozumienie zagrożenia, którym był Silk Road zajęło im zdecydowanie za dużo czasu.

  Nick Bilton odtworzył historię genialnego ideowca, którego uzależniły ambicje i władza. Ale nawet przez chwilę nie próbuje nas zniechęcić do głównego bohatera. Każdy sam musi ocenić Rossa i jego działalność. Przyjrzeć się wszystkim odcieniom szarości, które do dzisiaj krążą wokół tematu Silk Road.

  „Król darknetu” to bardzo dobry reportaż śledczy. Dynamiczny, wciągający i przemyślany. Wyciąga na światło dzienne społeczne problemy i pokazuje nowe oblicze przestępczości.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Król darknetu” autorstwa Nicka Biltona, to fascynująca jak i przerażająca opowieść o powstaniu i upadku Jedwabnego Szlaku, oraz o tym, jak Ross Ulbricht wpadł w kryminalne życie, skazując tym siebie, na życie w więziennych murach.

  Na wstępie zaznaczę, że autor zdecydowanie musiał poświęcić mnóstwo czasu na badanie absolutnie wszystkiego na ten temat. Za co ogromny szacunek, gdyż zawsze doceniam w tego typu książkach to, jak dobry i gruntowny był research. Kolejną mocną stroną książki, jest sam temat. Bilton pisze fascynującą historię, która zagłębia się w życie Ulbrichta i jego popęd, który popchnął go do stworzenia Jedwabnego Szlaku. To również przedstawienie jego ideałów, które potem go ukształtowały. Co do narracji, to muszę przyznać, że bardzo mi się spodobała, gdyż autor przedstawia także perspektywę tych, którzy pracowali nad ujęciem Dread Pirate Roberts czyli Ulbrichta. W książce przedstawione zostało dochodzenia rządu Stanów Zjednoczonych w sprawie Jedwabnego Szlaku, zaangażowanie rożnych agencji, oraz osób odpowiedzialnych za zdobywanie niezbędnych informacji, które finalnie doprowadziły do zidentyfikowania Ulbrichta jako twórcy witryny, co było bardzo ciekawe.

  Podsumowując, ta książka ma wszystko - intrygującą osobowość, inteligentną i nietypową zbrodnię, wielowątkową narrację, skorumpowanych policjantów jak i niezwykle szczegółową relację pomiędzy obiema stronami sprawcy i federalnych, a co najważniejsze, wszystko to jest prawdą. Ja ze swojej strony książkę gorąco polecam, ponieważ jest to naprawdę świetny reportaż!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Przez całe życie wierzył, że każdy z nas ma prawo do wyboru i własnych decyzji, które nie powinny być kontrolowane i oceniane przez rząd. Stworzył stronę internetową, na której można było kupić dowolny narkotyk, wystarczyło jedynie posiadać odpowiednie środki. Przekonania doprowadzały go do podejmowania coraz większego ryzyka i skierowały na niego uwagę władz, które postanowiły wytropić zuchwałego przestępcę za wszelką cenę.

  “Król darknetu” to lektura, która mnie oszołomiła i zachwyciła. W dużej mierze za sprawą przygotowania i pracy, jaką wykonał jej autor. Z pewnością nie jest łatwo napisać książkę na taki temat. Poznać lepiej przestępcę, o którym się pisze. Prześledzić kulisy prowadzonych przeciwko niemu śledztw. Zagłębić się w psychikę ścigających i poszukiwanego. A przede wszystkim przedstawić wszystkie te informacje w sposób jasny i interesujący.

  Nie mogłam wyjść z podziwu, jak fantastycznie Bilton przedstawił ten temat, prezentując ogrom pracy, wspaniałe przygotowanie i autentyczne zainteresowanie tym tematem. Kiedy dodamy do tego lekki styl, otrzymujemy niezwykłą mieszankę, którą śmiało można polecać. Jestem pewna, że to temat, który mógłby zainteresować każdego. Nie tylko ze względu na tematykę związaną z tym mrocznym darknetem, ale też pracę śledczych i filozofię życia, jaką kierował się podejrzany. Takie połączenie różnych kwestii nie tylko czyni całość bardziej zajmującą, ale skutecznie przykuwa czytelnika do fotela i nie pozwala mu się oderwać.

  Choć opisywane dochodzenie w żadnej mierze nie przypominało sensacyjnego pościgu, to uwierzcie mi, że wcale nie okazało się przez to mniej interesujące. Bystry i przekonany o swoich racjach mężczyzna na czele dziwnego i niepokojącego internetowego sklepu kontra wszystkie najważniejsze agencje próbujące go wytropić. Godziny poświęcone przez niego na tworzenie nowych zabezpieczeń i rozwijanie serwisu i lata pracy najlepszych i najbystrzejszych pracowników służb w charakterze śledczych, informatyków, tajnych agentów. Dla mnie ta lektura okazała się szalenie interesująca.

  Bilton przedstawił nam szereg niezwykłych bohaterów. W moim mniemaniu zrobił to bardzo obiektywnie, nikogo nie pogrążając ani nie tłumacząc. Na stronach książki poznajemy fakty i informacje z ich życia, śledzimy ich postępowanie, próbujemy zrozumieć motywy. Warto również dodać, że te postacie się zmieniają, dojrzewają, nabierają doświadczenia, zmieniają sposób postrzegania świata oraz zaburzają granicę między dobrem, a złem. To wspaniała uczta bazująca na ludzkich pragnieniach i ułomnościach, podkreślająca, że zawsze biel i czerń łączą różne odcienie szarości.

  Duże znaczenie miał dla mnie również sposób, w jaki temat ten przedstawiono. Krótkie rozdziały, lekki styl autora, zwracanie kolejno uwagi na różnych bohaterów. Te elementy sprawiły, że łatwiej było się zaczytać i pozwoliły dłużej utrzymać zainteresowanie (mimo że lektura jest wyjątkowo interesująca, to jednak temat nieco ciężki).

  „Król darknetu” to moim zdaniem prawdziwa perełka. Nie tylko prezentuje ciekawe i ważne sprawy, kwestie aktualne, ale również skłania nas do myślenia. Podczas lektury nasunęło mi się wiele refleksji, a przemyśleniami chętnie się dzieliłam. Może ciężko w to uwierzyć, ale tematy poruszane w książce łatwo odnieść do życia każdego z nas. Serdecznie polecam ten tytuł.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,Pieniądze szczęścia nie dają".

  Zgadzacie się z tym przysłowiem?

  Ja,po przeczytaniu ,,Króla darknetu"Nicka Biltona-zdecydowanie.

  *******************************************

  Ross Ulbricht był typowym dwudziestokilkulatkiem.Studiował fizykę,grał na bębnach,był zakochany w Isabel.Równolegle pracował nad życiowym dziełem,które miało przynieść mu sławę i pieniądze.I tak w 2011 zgodnie ze swoimi przekonaniami,że władza wszystkiego nam zabrania,a my mamy prawo robić i kupować co chcemy,założył platformę Silk Road-sklep internetowy w darknecie,gdzie za bitcoiny mogłeś kupić wszystko,co nielegalne.

  Jak zawsze w przypadku czarnego rynku,też i Silk Road utonął w końcu w przemocy,stając się wirtualnym kartelem,w którym kłótnie,morderstwa i wymuszenia są codziennością.

  Firma się rozwijała i zaczęło mówić głośno o niej coraz więcej ludzi.Rozgłos sprawił,że Rossem zainteresowała się policja,FBI i urząd skarbowy.Rozpoczęło się śledztwo mające na celu znaleźć,nieuchwytnego do tej pory,Strasznego Pirata Robertsa(taki pseudonim nadał sobie Ross).

  Jeden malutki błąd sprawił,że na końcu nasz chłopak musiał zamienić wygodny fotel bossa nielegalnego imperium na twardą pryczę w więzieniu.

  ******************************************

  Miałam duże obawy co do tej książki.Myślałam,że będzie tutaj dużo pojęć informatycznych,których nie zrozumiem.Ale na szczęście nic takiego nie było.Na całą historię patrzymy z perspektywy Rossa i ścigających go urzędników.To nam daje możliwość poznania bohatera i jego odczuć oraz wniknąć w szczegóły toczącego się śledztwa.

  Jeśli chodzi o mnie,to jak pisałam na początku-uważam,że w tym przypadku pieniądze szczęścia nie dają.

  Bo co z tego,że chłopak miał miliony,jak nie mógł się nimi cieszyć?

  W ogóle ich nie wydawał i jescze musiał się ukrywać.Codziennie żył w lęku,że zostanie zdemaskowany.Nie miał nikogo bliskiego obok siebie,wiecznie był sam i popadał w coraz większy obłęd.

  Chciał być wolny,a dla mnie był więźniem.

  Więźniem swojej pracy.

  I co mu z tego przyszło?

  Nic.

  Bo i tak na koniec wylądował w więzieniu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Nick Bilton
 • Wydawnictwo Czarne
 • Seria Amerykańska
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 376
 • Format: 133 x 215 mm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788380499812
 • Język: polski
 • Podtytuł: Polowanie na genialnego cyberprzestępcę
 • Oryginalny tytuł: American Kingpin
 • Tłumacz: Rafał Lisowski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788380499812
 • EAN: 9788380499812
 • Wymiary: 13.3x21.5cm
Warto zwrócić uwagę na...
Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów 5/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów

„Pepiki” to opowieści o ludziach. O ich losach, często tragicznych, ale także o wielkich zwycięstwach. Obok sławnych Czechów, takich jak pisarz Karel Čapek czy urodzony w Karlowych Warach Karl Hermann Frank, hitlerowski zarządca Protektoratu Czech i Moraw, poznajemy postaci mniej znane: amerykańską...
Delhi. Stolica ze złota i snu 0/5 Nasza cena:
37,43 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Delhi. Stolica ze złota i snu

Po wprowadzeniu otwartej gospodarki rynkowej w Indiach zapanował chaos niszczenia i tworzenia: slumsy i targowiska były burzone, a na ich miejscu wyrastały centra handlowe i apartamentowce, powstawały oszałamiające fortuny, młodzi ludzie robili zawrotne kariery, a luksus był na wyciągnięcie ręki....
Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów 0/5 Nasza cena:
30,08 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów

XII Pandito Chambo Lama Daszi Dorżo Itigełow w ostatnią medytację wszedł w 1927 roku. Wkrótce potem został pochowany. Ekshumowane we wrześniu 2002 roku ciało byłego zwierzchnika wschodniosyberyjskich buddystów zachowało się w znakomitym stanie. Kolejne komisje lekarskie i naukowe nie potrafiły...
Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku.. 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku..

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w USA porywano co najmniej jeden samolot tygodniowo. Początkowo porywacze zwykle chcieli dostać się na Kubę – było to tak częste, że w amerykańskich samolotach wszystkie kokpity zostały wyposażone w mapy Morza Karaibskiego, pilotów zaopatrzono w...
Mur 0/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mur

Katarzyna Brejwo, Juliusz Ćwieluch, Merle Hilbk, Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Nataša Kramberger, Jens Mühling, Kaja Puto, Antje Rávic Strubel, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski i Agnieszka Wójcińska Z fotografiami Filipa Springera Teksty niemieckie w przekładzie Elżbiety Kalinowskiej...
Historie fandomowe 4/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historie fandomowe

Kręcą ich kosmiczne pojazdy i wielościenne kostki. Doskonale znają odzywki elfów i hobbitów. Przebierają się za postaci z japońskich kreskówek. Posługują się swoim żargonem, prowadzą hermetyczne dyskusje w sieci i w realu. Spotykają się na konwentach. Ludzie z zewnątrz na członków fandomu patrzą z...
Armenia. Karawany śmierci 0/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Armenia. Karawany śmierci

Armenia. Niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne, dzisiaj zubożałe państewko na Kaukazie Południowym. A przecież to tutaj, na szczycie Araratu, osiadła po biblijnym potopie arka Noego, to tutaj na nowo miał się zacząć świat. Armenia jako pierwsze państwo...
Śląsk zbuntowany 5/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śląsk zbuntowany

Po buncie generała Franco w lipcu 1936 roku przeciwko rządowi Frontu Ludowego w Madrycie prawie dwustu śląskich robotników wyjechało do Hiszpanii bronić Republiki, praw robotniczych i swoich marzeń. Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników...
Szkielet białego słonia 0/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szkielet białego słonia

1498 rok – Vasco da Gama przybija do wybrzeży dzisiejszego Mozambiku, a dwa lata później wraca tam z grupą portugalskich kupców, którzy przejmują kontrolę nad handlem w regionie. Po prawie pięciuset latach Mozambik jako jedna z ostatnich afrykańskich kolonii odzyskał niepodległość. I choć od...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula