Kości proroka

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 8
Wysyłka w:
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
560
Rok wydania
2018
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
od 27,12 zł
Nasza cena: 29,13 zł 39,90 zł Taniej o: 27%

"Kości proroka" to świetna powieść kryminalna, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością. Nikt nie spodziewał się, jak długo będzie trzeba szukać odpowiedzi.

Książka znanej i bestsellerowej autorki podbija serca Czytelników już od pierwszej strony! Dla wszystkich fanów kryminałów, w których możemy dowiedzieć się nieco o historii i samemu spróbować rozwiązać zagadkę. "Kości proroka" Ałbeny Grabowskiej to niezwykle emocjonująca powieść.

Nikt nie spodziewał się tak nieprzyjemnego odkrycia w teatrze antycznym, w bułgarskim Płowdiwie. Oto oczom widzów ukazały się zwłoki polskiego posła. Na dodatek mężczyzna został ukrzyżowany, a jego odciętą głowę pozostawiono na tacy. Nie bez znaczenia wydają się również być wymalowane na całym ciele znaki. Młody policjant jest przekonany, że sprawa musi łączyć się jakoś z przeszłością. Właśnie dlatego prosi o pomoc panią archeolog, starą i dobrą przyjaciółkę z dzieciństwa. Prawda wydaje się być coraz bliżej, jednak pojawia się również nieoczekiwane niebezpieczeństwo. Im głębiej bohaterowie sięgają i starają się odkryć, co tak naprawdę stało się posłowi, natrafiają na większe komplikacje. Muszą cofnąć się do dawnych historii, do tej pory uznawanych za mity i z dużym prawdopodobieństwem nieistniejące historie. Czy sprawy sprzed kilkuset lat rzeczywiście mogą zaszkodzić komuś obecnie? A jeśli tak, to kto tak bardzo nie chce, aby poszukiwania w przeszłości wciąż trwały?

"Kości proroka" to powieść kryminalna, niezwykle wciągająca i interesująca nas swoją fabułą. Bohaterowie uparcie dążą do celu, chociaż nie wiedzą, że właściwie ryzykują już nawet i swoje życie!

Ałbena Grabowska jest pisarką, polką o bułgarskich korzeniach. Pracowała jako neurolog, szczególnie z osobami chorującymi na padaczkę. Obecnie głównie tworzy powieści dla dorosłych i dzieci. Lubi zarówno kryminały, fikcję, sagę, powieści psychologiczne romanse, jak i bajki terapeutyczne.

Czytaj całość

Recenzje (8)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  http://czytadeliczne.blogspot.com/p/recenzje-ksiazek.html

  Czytając pierwsze strony książki " Kości proroka " nieco się przeraziłam, gdyż obawiałam się, że może być sprzeczna z moją wiarą chrześcijańską. Początkowo stawiałam opór... Bałam się co przeczytam dalej... Czy będzie to coś co dotyczy bibli szatana i jego kultu...?

  Mimo rozterek stwierdziłam, że dam szanse tej książce... i wiecie co nie żałuje. Zaskoczyło mnie, że autorka wprowadza 3 historie. Ktoś by powiedział, że różne ... może i inne pod względem czasu i przestrzeni, ale... uzupełniają się wzajemnie, pomagają rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci w czasie teraźniejszym - dowiadujemy się coraz to nowych faktów, przez co akcja w książce nabiera tempa i wciąga.

  Wątki historyczne jak i religijne zostały barwnie przedstawione i nie były to tylko suche fakty, ale opowiadania, które mogły wydarzyć się naprawdę... Ktoś powie kto w dzisiejszych czasach chcę czytać o chrześcijaństwie i religii ( sekcie ) bogumiłów, ale wierzcie mi jest to tak opisane i wymyślone, że po przeczytaniu książki sięgnęłam do internetu by dowiedzieć się o prawdziwych losach bogumiłów.

  Chrześcijaństwo opisane jest w nowoczesny sposób i przemawia do mnie. Autorka zrobiła to nietuzinkowo, bo zazwyczaj przedstawiony jest Jezus z apostołami, a tu z kolei Jan Chrzciciel i garstka uczniów, którzy podążają za słowami Chrzciciela - bardziej Jego losy niż Zbawiciela. Mistrzostwem było połączeniem tych wszystkich historii w całość.

  Co mogę napisać o TERAŹNIEJSZOŚCI...?

  Główna bohaterka to Margarita przyjeżdża do Bułgarii na prośbę swojego przyjaciela Dymitra, gdyż ma Mu pomóc w śledztwie przy konsultacji polsko - białoruskiej, gdyż biegle posługuje się dwoma językami. W tym wątku ukazane są relacje między ludzkie. Jak przeszłość może oddziaływać na teraźniejszość bo:

  - Czy Margarita ma wybaczyć matce, że opuściła ojca i ma nowe życie, innego męża i dzieci ?

  - Czy "Gitka" ma zapomnieć o nieudanym związku i rozpocząć nowy ?

  - Czy ma polubić przybranych braci - skoro matka okazuje im więcej zainteresowania niż Jej osobą ?

  Motyw przewodni tutaj to morderstwo na tle religijnym, ale... Czy aby na pewno...? Czy jest to działanie z premedytacją...? Czy ma za zadanie odwrócenie uwagi od czegoś istotnego i ma drugie dno...? Z tymi pytaniami zostawiam Was drodzy czytelnicy, bo zdradzenie finału grozi mi śmiercią ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-03
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,Kości proroka" to jedna z nowości polskich pisarek. Tym razem autorka daje się poznać czytelnikom w innej literackiej odsłonie. Czy warto zapoznać się z tą publikacją?

  Margarita najchętniej nie wracałaby do Płowdiwu, ponieważ z tym miejscem kojarzą jej się nieprzyjemne wspomnienia związane z byłym ukochanym. Zostaje jednak poproszona o konsultację, ponieważ w jednej ze świątyń zostaje znaleziony zamordowany Polak, który zajmował wysokie stanowisko. Na miejscu okazuje się, że na jego ciele znajdują się jakieś dziwne znaki, połączenie wielu języków, które mogą okazać się kluczem do rozwiązania sprawy. Margarita jednak nie da rady zrobić tego sama. Czy przełamie dawne waśnie i zwróci się o pomoc do swojej matki?

  Muszę przyznać, że Ałbena Grabowska dała się poznać w swojej twórczości szczególnie z powieści obyczajowych, sag historycznych. Tym razem jednak mamy historię zamkniętą na ponad 500 stronach, z mocnymi nacechowaniami Biblijnymi, przeplataniem wątków i faktów religijnych. Możemy przeczytać o wyprawie zwykłych osób, które zostały ,,powołane", aby iść i głosić czyny, których sami doświadczą. Później poznajemy losy Jana Chrzciciela i jego uczniów, dzieje Jezusa i apostołów. Jak te wszystkie wątki łączą się ze śmiercią posła?

  Trzeba przyznać, że i tym razem nie zawiodłam się na twórczości Ałbeny Grabowskiej. Początkowo obawiałam się, że lektura może mnie przytłoczyć swoją objętością, zupełnie niepotrzebnie. Autorka zręcznie prowadziła trzy różne wątki, by na końcu złączyć je w jeden, wyjaśniający wszystkie wcześniejsze wydarzenia. ,,Kości proroka" to połączenie powieści historycznej, religijnej, obyczajowej. To połączenie, które sprawi, że będziesz zachwycona.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-25
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie zawiodłam się czytając książkę autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Czytałam jednym tchem książkę (chyba jak każdą książkę pisarki). Każda jej strona jeszcze bardziej wciągała mnie do swojego środka – do swojej historii. Poczułam niedosyt gdy już ją skończyłam czytać. Pisarka w niesamowity sposób przenosi Nas do swojego wykreowanego świata.

  Co podobało mi się w książce?

  Jeśli mam być szczera, to chyba wszystko. Jak na razie nie jestem w stanie negatywnie myśleć o tej książce. Zafascynowała mnie główna bohaterka Margarita. Posiada ona korzenie Polsko – Bułgarskie. Pomaga ona na prośbę swojego znajomego Dymitra rozwikłać zagadkę śmierci posła. Została bardzo oryginalnie stworzona. Podczas czytania zadawałam sobie pytanie: Czy pisarka wzorowała się na postaci realnej?? Wydaję mi się, że tak. Każde słowa, gesty, zachowanie wskazywało jakby postać istniała naprawdę ( TO TYLKO MOJA OPINIA). Kolejna rzecz, która mi się podobała, to iż nie zawsze ona była geniuszem. Przyznawała sama przed sobą, że czegoś nie rozumie lub nie wie.

  Czas i miejsce akcji dzieją się w innych czasach ramowych.

  I – Aktualne czasy, gdzie zostaje popełnione morderstwo polskiego posła.

  II – XII wiek, gdzie poznajemy życie Bogumiłów oraz tajemniczą księgę.

  III – Oraz historia o świętym Nauczycielu, który wędruje wraz z aposołami

  Wszystkie te trzy wątki łączą się. Z każdym przeczytanym rozdziałem dowiadujemy się o co chodzi. Powiązanie religijne…

  Nie chcę za bardzo Wam spoilerować… 😀

  Poznajemy wiele postaci drugoplanowych, jednak nie przeszkadza to w odbiorze książki. Wręcz przeciwnie, dzięki temu jeszcze bardzie książka Nas fascynuję oraz intryguję. Bardzo szybko rozwija się akcja książki. Dlatego nie odczuwa się znużenia czytelniczego. Obawiałam się tylko jednego: że jak są wątki religijne to książka okaże się niezbyt interesująca. Przekonałam się jednak, że wątek religijny + wątek kryminalny to fenomenalna mieszanka, która potrafi aż do samej strony wciągnąć.

  Gorąco polecam książkę Ałbeny Grabowskiej

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-08
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Doskonały materiał na kilka nieprzespanych nocy. Połączenie kryminału sensacji z elementami mistycyzmu. Klimatem trochę przypomina Dana Browna, ale mnie podoba się bardziej. Autorka w genialny sposób łączy watki teraźniejsze z przeszłością. Mimo trzech różnych historii czytelnik nie gubi się w zawiłościach fabuły. No i nareszcie to kobieta jest tutaj ekspertem, który usiłuje rozwiązać zagadkę, a nie ładnym dodatkiem do mądrego i utalentowanego mężczyzny :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-02
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Komu wakacje w Bułgarii? Słoneczny Brzeg, Złote Piaski – do wyboru, do koloru. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego biura podróży, aby – wraz z uprzejmą panią lub panem – pięknie popodróżować palcem po mapie, wyłożyć kilka tysiaków, by cała rodzina dobrze się bawiła, zaznaczyć termin w kalendarzu i czekać… Czekać na słoneczny urlop, na nowe modele strojów kąpielowych, kremy z najwyższym filtrem (albo może nieco mniejszym, co by koleżanki z pracy na pewno zauważyły, że leżało się tydzień – w wersji burżujskiej: dwa tygodnie – w pełnym słońcu). Nikt nawet nie pomyśli, że z leżeniem nie miało to nic wspólnego, bo ciągle trzeba było biegać za dzieciakami, a do wody wchodziło się tylko po kostki.

  Ja do Bułgarii już się wybrałam. Książkowo. W towarzystwie Ałbeny Grabowskiej i jej najnowszej powieści „Kości proroka”. Przewodniczka pierwsza klasa! Nie jakaś „nabyta”, wyuczona na potrzeby turystów. Wręcz przeciwnie – swojska, bułgarska, a nawet bułgarsko-polska, a to już idealne połączenie.

  Przyznaję, że nie znam wcześniejszych książek Grabowskiej, choć słyszałam o nich wiele dobrego. Premiera „Kości proroka” była dobrą okazją, by udać się nad Morze Czarne i pozwiedzać Płowdiw bez tłumów i bezlitosnego słońca, a jednocześnie sprawdzić, co takiego ma w sobie pani doktor (pisarka jest neurologiem). To właśnie tam, w antycznym teatrze, który stanowi jeden z podstawowych punktów podróży każdego turysty, odnalezione zostaje ciało polskiego posła. Można by nawet pomyśleć, że to nic nienaturalnego: pojechał, zapomniał się trochę i mu się „zmarło”, gdyby nie fakt, że jego tors został przykuty do krzyża, a głowa odcięta i pozostawiona na tacy tuż obok. Z uwagi na to, że na ciele denata znaleziono wiele dziwnych znaków, a sprawa dotyczy polskiego obywatela, prowadzący śledztwo Dymityr zwraca się o pomoc do swojej dawnej przyjaciółki, Margarity – Polki i córki najwybitniejszej archeolożki w Bułgarii. Czy tej dwójce uda się rozwiązać zagadkę? Co wspólnego ma poseł PSL z tajemniczą księgą i historią sprzed wielu wieków? Nie jest łatwo otrzymać odpowiedź na ostatnie pytanie, bowiem Ałbena Grabowska nie idzie na skróty – wręcz przeciwnie, prowadzi nas przez trzy płaszczyzny czasowe – od Ziemi Świętej w I w. n.e. przez dwunastowieczne Cesarstwo Bizantyjskie aż po współczesny Płowdiw.

  Powieść Grabowskiej porównywana jest do książek Dana Browna i jego słynnego „Kodu Leonarda da Vinci”. Już przy okazji recenzji „444” Macieja Siembiedy wspominałam, że dla mnie to nigdy nie jest zaleta. Wręcz przeciwnie – podchodzę do takich lektur jak przysłowiowy pies do jeża. Najczęściej odpuszczam czytanie. Oczywiście rozumiem ten zabieg marketingowy, aczkolwiek uważam, że w przypadku Grabowskiej jest ON zbędny – pisarka broni się sama. Na szczególne wyróżnienie zasługuje według mnie tzw. „research”. To nie są treści wyczytane gdzieś na stronach internetowych, bezmyślnie wrzucone w ciąg zdarzeń. Ta książka jest tak naszprycowana historią, że nie sposób byłoby ją napisać, opierając się tylko na tzw. „wujku Google’u”. To znaczy może by się dało (wszak niektórym się udaje!), ale na czytelnikach znających nieco historię nie mogłoby to wywrzeć wrażenia. A „Kości proroka” wrażenie wywierają nadzwyczaj dobre. Nawet, jeśli pisarka korzysta z licentia poetica, do czego ma przecież prawo, to robi to w sposób wyważony i dość dyskretny.

  Bardzo podoba mi się łączenie elementów polsko-bułgarskich. Mix dwóch doskonale znanych pisarce kultur nadał autentyczności bohaterom, miejscom i wydarzeniom. Prawdą jest jednak, że główna bohaterka, Gitka, działała mi czasami na nerwy swoją nieporadnością i egoizmem. Może to wynikać z faktu, że uwielbiam charakterne postacie, nawet jeśli posiadają wiele wad. Zabrakło mi w tej dziewczynie pazura, który niewątpliwie miała na przykład jej matka, a mnie chyba bliżej do takich właśnie kobiet. Najważniejsze, że Margarita nie przeszkadzała – zbyt mocno pochłonęła mnie umysłowa gimnastyka, którą zaserwowała Grabowska, rzucając wyzwanie w postaci trzech różnych historii. Momentami byłam zmęczona ciągłymi przeskokami pomiędzy nimi, jednak rozwiązanie zagadki było ważniejsze niż cokolwiek innego, dlatego nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby spasować w trakcie lektury. Czy się opłacało? Myślę, że najlepiej moją opinię wyrażę stwierdzeniem, że Ałbena Grabowska z rozmachem wkroczyła do mojego subiektywnego panteonu pisarzy i pisarek, których książki traktuję jak lekturę obowiązkową. Nie wiem, czy kiedykolwiek uda mi się zapoznać z jej wcześniejszymi powieściami , ale jestem pewna, że każdej następnej będę intensywnie wypatrywać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Kości proroka
 • Autor: Ałbena Grabowska
 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 560
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788365973115
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788365973115
 • EAN: 9788365973115
 • Wymiary: 13.5x21.0x3.4 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula