Komisarz Maciejewski. Tom 10. Gliny z innej gliny

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Wydawnictwo
Ilość stron
320
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 27,59 zł
Audiobooki mp3
od 25,79 zł
Nasza cena: 24,39 zł 39,99 zł Taniej o: 39%

“Gliny z innej gliny” to już ostatnia książka, w której spotkamy się z komisarzem Maciejewskim.

Serię kryminalną o komisarzu Maciejewskim, który pokochały miliony Czytelników w Polsce. Wartka akcja, wyraziste charaktery i przede wszystkim niezastąpiony Zyga Maciejewski. “Gliny z innej gliny” to zbiór opowiadań różnych pisarzy inspirowanych postacią wykreowaną przez Wrońskiego. To swoiste pożegnania i hołd oddany temu niepokornemu, literackiemu bohaterowi.

Opowiadania są różnie osadzone w czasie: od lat 20. do 80. XX wieku. To historie, które można potraktować jako uzupełnienie serii o Maciejewskim. Marcin Wroński zaprosił do współpracy innych pisarzy. W zbiorze “Gliny z innej gliny” obok opowiadań Wrońskiego znajdziemy też te autorstwa Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka. Postać Zygi Maciejewskiego znajdziemy w każdym z nich.

Zbiór opowiadań “Gliny z innej gliny” pozwolą Czytelnikom spojrzeć na bohatera, którego stworzenie zapewniło Wrońskiemu uznanie, z innej perspektywy. Ta książka z pewnością będzie ciekawą lekturą dla wszystkich fanów Zygi Maciejewskiego.

Marcin Wroński jest polskim pisarzem. Debiutował zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy". Później zajmował się tworzeniem piosenek i skeczy dla swojego kabaretu. Był felietonistą, dziennikarzem radiowym, nauczycielem. Pisał książki dla dzieci, ostatnio zajmuje się tworzeniem fantastyki i kryminałów, szczególnie dotyczących dawnego Lublina.

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dwójka bohaterów wysuwa się na pierwszy plan. Zygmunt Maciejewski to pierwszy śledczy sanacyjnej policji, kierownik Wydziału Śledczego Komendy Powiatowej w Lublinie. Aleksander Maciejewski jest jego synem, oficerem komunistycznej milicji. "Gliny z innej gliny" to zbiór ośmiu opowiadań. Pierwsze rozgrywa się w 1926 roku a ostatnie w 1982 roku. Klimat ówczesnego okresu został szczegółowo odwzorcowany, odzyskanie niepodległości, czasy II wojny światowej czy też stan wojenny. Akcja rozgrywa się głównie w Lublinie. Niezwykle intrygującym i ciekawym zabiegiem zostało zaproszenie trzech wielkich pisarzy - Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka. Każdy z nich do historii Zygi dodał coś od siebie, co w połączeniu z opowiadaniami Marcina Wrońskiego stworzyło całkiem zgrabną i interesującą całość. Tło historyczne i język typowy dla tamtego okresu tworzą specyficzny klimat.

  Zygmunt Maciejewski będzie miał do rozwiązania wiele nietypowych spraw. Rozprawa nożowa, w której są trzy ofiary - mężczyzna oraz ciężarna prostytutka, napady rabunkowe na osoby podróżujące dorożkami, gdzie finał sprawy będzie zupełnie nieoczekiwany. Próba sprzedaży rodzinnej kolii z podrobionymi diamentami i sztucznym złotem, fałszerze pieniędzy, obrabowanie lichwiarza, znalezisko bomby lotniczej z czasów II wojny światowej, morderstwo siostry przełożonej, brutalne morderstwo dwudziestotrzyletniej dziewczyny oraz morderstwo chłopca i jego matki, uchodzące za wypadek. Każde opowiadanie napisane jest w sposób zwięzły, dostarcza niesamowitych wrażeń. Nie ma sprawy, z którą Zyga by sobie nie poradził. Służy radą i pomocą swemu synowi, z którym nie łączą go dobre relacje, a który idzie w ślady ojca. Jestem pod ogromnym wrażeniem całości stworzonej przez autorów. Stworzyli oni zgrabną treść, uporządkowaną i tworzącą całość. Czterech pisarzy, cztery punkty widzenia i jeden bohater łączący opowiadania. Pomysły na pewno są różne jednak ramy czasowe i styl pisania zostały zachowane. Każdy dokłada swoje wyobrażenia i jedno opowiadanie staje się lepsze od drugiego. Bohater dojrzewa, rozwija się zawodowo, na co wielki wpływ mają trudne czasy, w których przyszło mu żyć. Każdy autor bardzo dobrze odnalazł się w przydzielonym mu zadaniu. Najbardziej przypadły mi jednak do gustu opowiadania ojca tego cyklu, Marcina Wrońskiego. Nie da się ukryć, że z Zygą "znają się" nie od dziś. Dyskretny humor, barwny język, intrygujące metody śledcze oraz specyficzny klimat tworzą intrygujące kryminalne połączenie.

  "Gliny z innej gliny" kończą cykl retrokryminałów. Muszę przyznać, że historia Zygmunta Maciejewskiego jest dla mnie zupełnie nowa, ponieważ nie czytałam żadnej poprzedniej części z tego cyklu, pomimo tego polubiłam Zygę i zamierzam nadrobić zaległości. Obraz Lublina tamtych czasów jest bardzo realny a wydarzenia stanowiące tło autentyczne. Postać Maciejewskiego jest idealnie wkomponowana w kryminalne środowisko a Zyga wszędzie szuka sprawiedliwości. Opowiadania wciągają i ciężko się od nich oderwać. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Charakter bohatera został oddany w inteligentny sposób, który bardzo mi się podobał. Na pewno zapamiętam go na długo. Całość czyta się szybko a czytelnik angażuje się w życie Zygi. Wciągnęłam się bez reszty i z przyjemnością oddałam się lekturze. Wszystkie elementy ze sobą zagrały a zaproszenie innych pisarzy okazało się bardzo trafnym zabiegiem. "Gliny z innej gliny" to bardzo dobry zbiór opowiadań. Chętnie sięgnę po wcześniejsze książki autora. Miłośnicy kryminałów retro będą w pełni usatysfakcjonowani.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dzięki portalowi [Adres usunięty] dowiedziałam się w ogóle o istnieniu autora Macieja Wrońskiego. I z tego powodu się cieszę, bo dzięki tej opcji, poznałam nowego pisarza, z którego twórczością chcę ogromnie się zapoznać.

  ,,Gliny z innej gliny" to zbiór kryminalnych opowiadań, który tak naprawdę kończy cykl książek o Zydze Maciejewskim. Jest to bohater, który gościł w książkach i w tej kończy swoją rolę z jaką występował przez lata. Z racji, że zaproszono innych autorów do stworzenia tej książki, główny bohater jest przedstawiany z kilku perspektyw. Niby wciąż jest to ta sama osoba, ale każdy z autorów widzi go inaczej.

  Jest tu przedstawiona gama zbrodni, które widzimy choćby w telewizji czy po prostu słyszymy na codzień. Mam tutaj na myśli morderstwa i kradzieże, które są coraz liczniejsze, ale oprócz tak ,,popularnych" tematów, przewija się w książce coś jeszcze, coś niecodziennego...

  W każdej ze zbrodni ważną rolę odgrywa nietylko główny bohater - Zyga, ale również bohaterowie drugoplanowi, którzy pojawiają się często w rolach osób dopełniająch historię, która się akurat toczy. Mają swoje pięć minut.

  Książka nie należy do drastycznych czy brutalnych, zatem osoby o słabych nerwach raczej mogą przeczytać tę książkę. Mówi to osoba, która kocha drastyczność w książkach, więc nie wiem czy można mi pod tym względem wierzyć ;)

  Każda z historii jest tak naprawdę inna, choć łączącym ogniwem są bohaterowie powtarzający się w trakcie. Co warto zaznaczyć i co jest moim zdaniem świetne w tej książce to daty, roczniki. Widzimy mijające lata i to co dzieje się w trakcie nich.

  Jeśli szukacie niecodziennych zbiorów opowiadań z (uwaga!) lekkim humorem wręcz to zachęcam do przeczytania i zakupienia tej książki. Nie trzeba znać poprzednich książek z serii, bo jest to jakby osobna publikacja która to jednak kończy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-05
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Gliny z innej gliny" Marcina Wrońskiego to świetna lektura, którą się bardzo lekko czyta pomimo tego, że historie w niej zawarte nie są śmieszne i banalne. Książka mówi o różnych przypadkach dwóch policjantów /w międzyczasie jeden to milicjant/ ojca i syna, Zygmunta i Aleksandra Maciejewskich. Akcje toczą się głównie w Lublinie, ale panowie bywają też w innych miastach. Praca przedwojennego policjanta i powojennego milicjanta, później policjanta trochę się różnią lecz doświadczenie starszych ma swoje plusy i młodsi z nich korzystają, często dzięki temu rozwiązują nierozwiązywalne przypadki kryminalne. Alkohol, który załatwiał wszystkie sprawy dawniej jak i później chyba troszeczkę zbyt dużą rolę odgrywa w opisywanym resorcie. Wszystkie sprawy kryminalne były w miarę łatwo rozwiązywalne, dawniej, po wojnie dłużej dochodzono do ich rozwiązania. Dlaczego? Stary Maciejewski powiedział, że są glinami, ale z innej gliny i miał rację. Bardzo polecam tą lekturę, nie czyta sie ją jednym tchem tak jak niektóre inne książki, ale bardzo szybko do niej wraca w każdej wolnej chwili, bo wciąga nie akcją ale tym o czym będzie następny fragment książki o jakich latach i co tym razem czeka młodego lub starego Maciejewskiego. Jest duży przekrój od czasów zaraz po pierwszej wojnie światowej po rok 2015.

  Książkę posiadam z serwisu [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula